Zimná záhrada a posedenie pod pergolou

18. júla 2022

Prečo je zimná záhrada doslova výhrou?

Zimná záhrada alebo zasklená terasa poskytujú svojim majiteľom veľmi nevšedný priestor a potešenie v každom počasí. Môžeme si ju užívať v lete ale aj zime. Okrem toho ju môžete využiť aj na domácu kanceláriu či jednoducho na relax.

Niektorí ľudia si do zimnej záhrady doprajú aj gril, a tak majú aj pridanú jedálenskú zónu. Iní uprednostnia zelené rastliny a kreslo na čítanie. Je len na vás ako si zariadite zimnú záhradu, jedno je však isté. Ak máte priestor na vytvorenie krytej terasy, nikdy to neoľutujete!

Viete čo je to pergola?

Každý z nás už aspoň raz o pergole počul, no málo kto vie čo presne znamená. V podstate ide o menšiu okrasnú a samostatne stojacu stavbu, ktorá má rozmanité využitie. Využiť ju môžete na zatienenie miesta, priestorové oddelenie okrasnej a úžitkovej časti záhrady, alebo len jednouché oživenie záhrady.

Voľne stojace pergoly poznáme aj ako altánky.

Pergola

Ako si spraviť posedenie pod pergolou? 

V prvom rade si musíme určiť či sa jedná o voľne stojacu pergolu, alebo sa nachádza pri stene domu či garáže.

  1. Voľne stojaca pergola, teda altánok je možné postaviť ak máte aspoň pár metrov štvorcových okrasnej záhrady. Dá sa prakticky umiestniť kdekoľvek. Môžete si ho dať na mieru vyhotoviť stavebnej firme, alebo ak chcete ušetriť, viete si ho za pár dní zhotoviť aj sami. Mali by ste mať však nejaké tie stavebné skúsenosti, pretože voľne stojaca pergola si vyžaduje vyhotoviť aj vybetónované základy. Potom prichádza na rad drevená konštrukcia so strechou. Nezabudnite na finálnu bodku v podobe ochranného náteru.
  2. Pergola pri stene domu je veľkou výhodou pre jeho obyvateľov. Pergola je k stene zastrešená a tak si môžete vonku vychutnať voňavú kávu aj v daždivom počasí. Môže byť postavená z dreva alebo z hliníka. Navyše sa pergola dá spojiť priamo s interiérom domu, a môžete si ju zariadiť napríklad aj ako zimnú kuchyňu s grilom. Vyhotoví vám ju firma priamo na mieru, pretože kotvenie pergoly do domu by malo byť v rukách odborníka. 
  3. Počuli ste už o samonosnej pergole? Nie každý materiál z ktorého je dom postavený (napríklad dutá tehla) dovoľuje ukotviť pergolu priamo na stavbu. Tu prichádza na scénu samonosná pergola, ktorá má stĺpy aj na strane domu, a k stavbe sa len prichytí. Je tak vhodná naozaj na všetky typy domov a je veľmi stabilná. Dokáže dokonca napraviť aj problém s nerovnosťou múrov, čo sa stáva najmä pri starších stavbách. Samostatnú pergolu je možné zaskliť alebo nainštalovať rolety. Získate tak plnohodnotnú zimnú záhradu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Markízy, Ako sa chrániť pred slnkom? , Hmyz v záhrade

Tipy ako si zimnú záhradu zriadiť

  • Pokiaľ vám stačí minimalistické zariadenie, alebo vás limituje finančná stránka, stačí vám jednoduché sedenie v podobe drevenej lavice stolíka a pár kvetináčov s kvetmi
  • Ak chcete byť čo najviac spojení s prírodou, stavte na celoročne zelené rastliny, kry alebo rastlinné inštalácie. 
  • Ak radi grilujete alebo pečiete, k posedeniu si môžete dopriať prenosný alebo vstavaný gril či dokonca pec na pizzu. Aj zabudované ohnisko je trefa do čierneho.
  • Pri zariaďovaní posedenia pod pergolou vám nebude nič stáť v ceste, pretože tento priestor je krytý. Vyskúšajte sedenie ozvláštniť kožušinami (pravými alebo umelými, to je už len na vás), lampášmi, svietnikmi, kamennými dekoráciami či masívnymi kvetináčmi. Držte sa skôr rustikálneho štýlu ak máte pergolu drevenú, avšak pri tej kovovej si môžete dovoliť aj moderný minimalizmus v tmavej.

Je len na vás ako si posedenie pod pergolou zariadite, dôležité je aby ste sa tam cítili dobre a zrelaxovali. 

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 30

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram