Ako na hmyz v záhrade: Namiesto hubenia ho radšej prilákajte

22. apríla 2022
Ako na hmyz v záhrade: Namiesto hubenia ho radšej prilákajte

Pre väčšinu ľudí hmyz nie je príjemný. Hľadajú preto všelijaké spôsoby ako sa ho zbaviť a vyhubiť. Je normálne, že ak niekto, kto má mravce v dome, bude robiť všetko preto, aby ich odstránil. No v záhrade je hmyz naopak, veľmi potrebný. Možno je preto ideálny čas na to, aby sme hmyzu dali druhú šancu.

Faktom je, že neustály rozvoj a rozmach ľudských sídel spôsobil, že množstvo druhov rastlín a živočíchov jednoducho stratilo svoj priestor na život.

Hmyz ubúda. Slovensko nie je výnimkou

To, že sa hmyz vytráca sa dlho vnímalo ako problém, ktorý sa nás netýka. Slovensko bolo a stále je prírodne bohatou krajinou a preto sa predpokladalo, že Slovensko problém miznutia a vymierania hmyzu proste nepostihne. No v posledných rokoch už aj slovenskí vedci poukazujú na fakt, že je dôležité hmyzu podmienky skôr vytvárať ako ho kynožiť.

 Ak hmyz nemá svoje ideálne podmienky na život, presunie sa. Je to prirodzený aspekt, ktorý však môžeme zvrátiť tým, že využijeme prírodné záhrady, ktoré aj napriek malej výmere dokážu vytvoriť ideálne podmienky pre život hmyzu.

Záhrady bez kvetín a bez ideálnych rastlín spôsobujú úplne opačný efekt. Hmyz so slabou schopnosťou pohybu v takýchto miestach často hynie pre nedostatok potravy. Okrem toho, že nepriaznivé prostredie môže hmyz zahubiť, často plní funkciu akejsi pomyselnej bariéry, čo znamená, že týmito plochami hmyz ani nepreletí.

Bez včiel ľudstvo zahynie

Ak hovoríme o dôležitosť hmyzu, o včelách to platí dvojnásobne. Niektorí vedci sa dokonca vyjadrili, že bez včiel ľudstvo zahynie a vraj veľmi skoro. Aj keď sa ich mnohí ľudia boja, faktom je, že bez nich by nebola žiadna úroda. Na to, aby sme mohli z prírody profitovať, musí najskôr prísť včela a všetko opeliť. Nikto nevraví, že ovocné a okrasné kríky je dobré vysadiť vedľa detského ihriska. Môžu byť vysadené obďaleč tak, aby včely pri opeľovaní nikoho nerozptyľovali a nevyrušovali. V prípade grilovačiek sa môžu použiť sieťky proti hmyzu na celý altánok.

Prečo je hmyz užitočný?

Užitočný hmyz je neodmysliteľnou súčasťou každej záhrady. Jeho úloha v celom systéme záhradného ekosystému je nenahraditeľná. Každý hmyz má teda svoje opodstatnenie, či už ide o opeľovača, dravca, alebo potravu. 

V domácnosti priam neznesiteľné mravce majú v záhrade nenahraditeľnú funkciu. Pomáhajú likvidovať vošky, ktoré cudzopasia na plodinách či okrasných kvetoch ako sú napríklad ruže. Osličky a dravé bystrušky sú prirodzeným predátorom slizniakov. Množstvo škodlivého hmyzu zlikvidujú aj pavúky. Najväčším likvidátorom škodcov sú určite lienky.

Prečo je hmyz užitočný?

Ako sme už spomínali bez opeľovačov by zase nebola žiadna úroda. Okrem včiel vedia pri opeľovaní poslúžiť aj čmeliaky, motýle, rovnako aj nočné motýle, niektoré muchy či dokonca isté druhy chrobákov.

Ako hmyz do záhrady prilákať?

Užitočný hmyz je potrebné do záhrady prilákať, nie ho vyháňať. Dá sa to docieliť viacerými spôsobmi. Jedným z nich je výsadba nových rastlín. Je dobré vysádzať najmä tie, ktoré sú bohaté na nektár. Ďalej je tu možnosť vytvoriť hotel pre chrobáky. Ide o priestor, v ktorom sa nechá vegetácia bez pravidelného kosenia. No okrem iného je dobré flóru v záhrade nakombinovať tak, aby bol rozkvet takmer celoročne.

Kvety slúžia ako zdroj potravy pre opeľovače a chrobáky, bujná vegetácia zase poskytuje úkryt či miesto na prezimovanie. Hmyz v záhrade priláka aj viac vtáctva.

Prečítajte si tiež

Bioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďomBioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďom
Bioklimatická pergola je modernejšou a funkčnejšou alternatívou klasických záhradných pergol, ktorá dokáže zvýšiť komfort a pohodlie v exteriéri vášho domova. Jej lamelový strop poskytuje nielen ochranu pred slnkom, ale aj pred dažďom. V tomto článku sa pozrieme na vodotesnosť lamelového stropu bioklimatickej pergoly a na to, čo je potrebné zvážiť pri výbere nábytku a podlahy […]
5 ďalších tipov na efektívnu jarnú údržbu a sadenie v záhrade:5 ďalších tipov na efektívnu jarnú údržbu a sadenie v záhrade:
Dajte záhrade nový život pomocou jednoduchých a užitočných nápadov Počas príchodu jari sa mnoho z nás teší na prebudenie svojej záhrady. Aby sme vám ešte viac pomohli, prinášame ďalších 5 tipov, ktoré vám uľahčia prácu a pomôžu vašej záhrade naplno rozkvitnúť. FAQ - najčastejšie otázky, záhradné vychytávky: Na záver, úspešná a krásna záhrada nevyžaduje veľké […]
Ako si udržať trávnik zdravý a krásnyPrečo by ste nemali podceňovať výšku kosenia trávy
Prečo by ste nemali podceňovať výšku kosenia trávy Výška kosenia trávy môže mať veľký vplyv na zdravie a vzhľad vášho trávnika. Správna výška kosenia je dôležitá pre dosiahnutie zdravého a krásneho trávnika. V tomto článku sa dozviete, ako určiť správnu výšku kosenia pre váš trávnik, dôvody, prečo je správna výška kosenia dôležitá, čo sa stane, […]
1 2 3 15

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.
Formulár - Cenová ponuka

Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram