Krtko v záhrade a ako sa ho zbaviť?

10. augusta 2023

Hoci krtkovia vyzerajú roztomilo, môžu spôsobiť vážne škody na trávniku a terénnych úpravách. V zemi vytvárajú zložité siete tunelov a kopcov a rýchlo ničia alebo poškodzujú rastliny, trávu a stromy. Ak chcete svoj dvor zrekultivovať, jediným riešením je naučiť sa, ako sa krtkov zbaviť.

Nebojte sa. Krtkov sa možno jednoducho aj zbaviť humánnym spôsobom. Tím našich špecialistov pomohol tisícom zákazníkov znížiť výskyt krtkov a opäť sa tešiť z ich krajinnej architektúry. V tomto článku sa s vami podelia o najlepšie tipy ako sa zbaviť krtincov v záhrade.

Hoci krtkovia a myši vyzerajú trochu podobne, sú to veľmi odlišné tvory. Zatiaľ čo potkany a myši sú hlodavce, krtkovia sú cicavce, ktoré trávia väčšinu svojho života pod zemou, kde si vyhrabávajú nory. Ak si na záhradných rastlinách alebo zelenine všimnete stopy po ohlodávaní, je pravdepodobné, že za to môžu hraboše alebo myši - nie krtkovia.

Oči krtkov sú slabo vyvinuté, ale to, čo im chýba v zraku, si vynahrádzajú hmatom. Krtkovia majú veľmi citlivý ňufák a dlhé pazúry, ktoré používajú na kopanie tunelov. Dvadsaťdva tykadlových výčnelkov na rypáku krtka hviezdonosého je šesťkrát citlivejších na dotyk ako ľudská ruka.

Namiesto toho, aby sa srsť krtka ukladala plochým smerom k chvostu ako u väčšiny cicavcov, krtkovia východní majú hustú srsť, ktorá trčí priamo nahor. To zabraňuje tomu, aby sa im v kožuchu zachytila zemina, keď sa tunelom vracajú nahor. 

Krtkovia sú veľmi efektívni kopáči. Za jedinú noc dokážu vyhĺbiť 160 metrov dlhú noru. Krtkovia nekonzumujú korene rastlín ani stromov. Sú hmyzožravci a vytvárajú si tunely, aby našli dážďovky, larvy či stonožky, ktoré žijú v pôde okolo rastlín.

V malom počte môžu byť krtkovia veľmi prospešní. Pomáhajú prevzdušňovať pôdu a eliminovať nadmerné populácie škodlivého hmyzu. Keď však krtkovia ovplyvňujú vašu terénnu úpravu až príliš, je čas konať.

Ako zistiť či máte krtka v záhrade?

Aj keď sa môže zdať, že škody spôsobené krtkami sú podobné škodám spôsobeným hrabošmi, myšami alebo hlodavcami, existuje niekoľko kľúčových rozdielov.

Tu sú štyri príznaky, na ktoré sa treba zamerať:

1. Odumretá tráva

Miesta s odumretou trávou sú dobrým znakom toho, že máte s krtkom problém. Keď si krtkovia robia tunely, narúšajú koreňový systém blízkych tráv, čím trávu na povrchu ničia a zanechávajú po sebe mŕtve miesta.

2. Krtince

Počuli ste už niekedy príslovie „z krtinca urobiť horu“? Keď krtkovia kopú svoje tunely, fungujú ako minibagre, ktoré premiestňujú všetku zeminu z tunela na povrch a vytvárajú pri vchode do tunela nápadné kopčeky.

3. Kopce, ktoré sú ďaleko od seba

Krtkovia nie sú jediné tvory, ktoré vytvárajú vstupné a výstupné kopčeky. Niečo podobné robia aj sysle. Rozdiel je však v tom, že syslie kopčeky sú blízko pri sebe, zatiaľ čo krtince bývajú od seba vzdialené aj šesť metrov.

4. Kusy špiny

Keď na dvore hrabú sysle, rozomieľajú pôdu na hladký prášok. Krtkovia rozkopávajú zeminu na kusy. Neklamným znakom krtkových kopcov sú teda hrudky zeminy.

Čo priťahuje krtkov na váš dvor?

Krtkovia žijú celý život vo svojich chodbách, takže je pravdepodobnejšie, že budú navštevovať oblasti, ktoré ponúkajú ideálne prostredie na kŕmenie, rozmnožovanie a zahrabávanie.

Tu sú tri faktory prostredia, ktoré krtkovia milujú:

1. Veľa hmyzu

Krtkovia jedia veľa hmyzu. Viaceré druhy skonzumujú každý deň až 100 % svojej telesnej hmotnosti v hmyze. Ich strava pozostáva z dážďoviek, bielych húseníc, chrobákov a lariev. Krtkovia si budujú zložité nory v oblastiach, kde sa tento hmyz hojne vyskytuje.

2. Chladné teploty

Aj keď si mnohí ľudia myslia opak, krtkovia nie sú slepí ani noční. Sú aktívne počas celého dňa a uprednostňujú vlhkú, chladnú pôdu, ktorá im pomáha regulovať teplotu.

3. Prvky krajinnej architektúry

Krtkovia radi sledujú určité krajinné prvky, ako sú rady plotov, chodníky alebo iné hranice vytvorené človekom. Môžu sa objaviť aj pozdĺž línie živého plota alebo iného chráneného priestoru. Krtkovia sa zahrabávajú aj pod kríky a stromy, aby našli hmyz, ktorý žije v ich koreňových systémoch.

Kdekoľvek sa krtkovia usadia, hlavnou motiváciou je potrava - z tohto dôvodu je kontrola ich zdrojov potravy jedným z najúčinnejších spôsobov kontroly populácie krtkov.

6 domácich prostriedkov na odstránenie krtkov

Ak máte s krtincami problém, ponúkame vám návod, ako sa krtkov zbaviť:

1. Odstráňte zdroje ich potravy

Krtkovia milujú larvy. Keď na dvore zlikvidujete húsenice a iný hmyz, krtkovia sa presťahujú a budú hľadať lepšie zdroje potravy. Skúste rôzne metódy mliečnych spór na ničenie krtkov. Ak chcete dosiahnuť rýchlejšie výsledky, použite namiesto nich insekticíd.

Výhody: Humánna, jednoduchá metóda.

Nevýhody: Krtkovia sa môžu začať spoliehať na iné zdroje potravy a druhy hmyzu. 

2. Použite repelent

Ricínový olej krtkov nezabije, iba spôsobí tráviace ťažkosti. Váš trávnik sa tak stane menej lákavým miestom na ich bývanie.

Vyrobte si vlastný domáci odpudzovač krtkov podľa tohto receptu:

  • Tri diely ricínového oleja
  • Jeden diel mydla na riad

Zmiešajte štyri polievkové lyžice tejto zmesi v galóne vody a namáčajte ňou tunely a vchody na vašom dvore.

Môžete si tiež kúpiť odpudzovače v tekutej forme alebo vo forme granúl a aplikovať ich na dvor pomocou rozmetadla. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, nezabudnite pozorne dodržiavať všetky pokyny na etikete.

Výhody: Humánna metóda, bezpečná metóda pre domáce zvieratá a deti.

Nevýhody: Musí sa aplikovať pravidelne a opakovane.

3. Urobte z rastlín bariéru

Krtkovia nemajú radi rastliny so silnou vôňou, ako sú narcisy, nechtíky a všetko z čeľade allium. Vysaďte tieto druhy na okrajoch záhrady, aby ste vytvorili prirodzenú bariéru. Môžete ich vysadiť aj do vyvýšených záhonov na ochranu koreňového systému. Ak chcete, môžete si v miestnom záhradníctve kúpiť aj hotové zábrany proti krtkom.

Výhody: Bezpečný, humánny, krásny doplnok vášho trávnika a záhrady.

Nevýhody: Časovo náročné, vyžaduje si priebežnú údržbu.

4. Vykopte priekopu

Ak chcete okolo trávnika a záhrady vytvoriť hranicu vytvorenú človekom, vykopte okolo priestoru, ktorý chcete chrániť, priekopu hlbokú približne 2 metre a širokú 6 cm.

Vyplňte priekopu kameňmi alebo ju vysteľte drôteným pletivom alebo železnou tkaninou s trošku menšími otvormi. Ide o časovo náročné, ale účinné a dlhodobé riešenie, ktoré zabráni krtkom, aby sa zahrabávali do vášho dvora.

Výhody: Účinná a po dokončení neviditeľná metóda.

Nevýhody: Časovo náročná, zložitá, narúša trávnik.

5. Vytvorte krtkom nepriaznivé prostredie

Krtkovia neradi žijú na miestach s narušeným prostredím. To je pre vás dobrá správa, pretože to znamená, že zbaviť sa ich môže byť rovnako jednoduché ako vytvoriť nepríjemné prostredie.

Ak to chcete urobiť, zakúpte si v miestnom obchode pre domácnosť a záhradu zvukový hrot a vložte ho do zeme vo vašej záhrade. Tento hrot bude pomocou elektronických impulzov vytvárať dráždivé zvuky, ktoré krtkov podnietia, aby odišli inde. Nemajte však obavy - elektronické impulzy nebudete počuť ani cítiť.

Výhody: Jednoduchá, cenovo dostupná metóda.

Nevýhody: Nemusí byť taká účinná ako iné riešenia.

6. Udržujte trávnik v poriadku

Krtkovia sa cítia najbezpečnejšie pod krytom. Z tohto dôvodu je odstránenie ich úkrytu skvelým spôsobom, ako ich povzbudiť, aby išli inde.

Udržujte trávu pokosenú a záhradné záhony upravené. Na zakrytie záhonov nepoužívajte hrubé vrstvy mulču a odstráňte všetky hromady dreva alebo organického odpadu. Možno budete chcieť obmedziť aj zalievanie, pretože nadmerná vlhkosť priťahuje hmyz a vytvára ideálne prostredie pre krtkov. Môžete skúsiť aj granulované ošetrenie trávnika.

Výhody: Metóda vytvára krásne prostredie pre trávnik a záhradu a môže byť účinná.

Nevýhody: Časovo náročná, nemusí byť účinná. 

7. Nalákajte krtkov do pascí

Lapanie do pascí je spoľahlivý spôsob, ako sa krtkov zbaviť. Najprv si dvor skontrolujte. Tak nájdete najaktívnejšie dráhy krtkov. Podľa toho potom umiestnite pasce. Užitočné môžu byť aj koše pre sysľov a drôty pre sysľov. 

Výhody: Účinná metóda a takmer neviditeľná.

Nevýhody: Časovo náročná na nájdenie správnych dráh krtkov.

Ako sa krtkov na dvore zbavia profesionáli?

Ak sa neradi hráte na domácich majstrov, môžete si zavolať na pomoc profesionálny tím. Vďaka profesionálnym nástrojom a taktike tieto tímy poznajú spôsoby ako sa krtkov zbaviť humánne tak, aby sa krtkovia na váš trávnik už nevracali.  

Prečítajte si tiež

Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Screenové rolety na terasuÚvod do luxusu: Screenové rolety ako vaša cesta ku komfortnej terase
Screenové rolety pre terasu od našej spoločnosti sú však oveľa viac ako len o zatienení pred slnkom. Ich prínos sa výrazne prekonáva obzor tohto jednoduchého významu. Predstavujú totiž element, ktorý dokáže vytvoriť komfortný priestor pre vaše relaxačné chvíle, nezávisle na ročnom období. Rôzne výhody: viac ako len ochrana pred slnkom Avšak, aké sú konkrétne výhody […]
Búda pre psa – zatepliť či nezatepliť?
Zateplenie psej búdy zabezpečuje ochranu pred chladom a udržanie telesnej teploty psa. Väčšina ľudí má rada svojich psov v dome pri sebe. Niektorí radšej pre svojho psíka postavia domček, aby ich psík mal svoje vlastné miesto. Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú svoje miesto, aby sa v zime chránili pred chladným vetrom. Pre väčšinu psov […]
1 2 3 18

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram