Pergoly, screen rolety a čo nesmie chýbať v záhrade?

3. marca 2021
záhradný nábytok

Čochvíľa tu máme jar spolu s letom a to je obdobie, ktoré väčšinu času budeme tráviť všetci v záhradách. Viete akými prvkami oživíte vašu  záhradu a vytvoríte si s nimi oázu kľudu? Môžete si vsadiť na jazierko, ovocné alebo okrasné stromy. Nezabudnite ani na pohodlné sedenie a Pergoly. Estetické a chytré rozmiestnenie všetkých prvkov v záhrade si budete pochvaľovať nie len vy ale aj vaši susedia

Trávnik

Povedzte si úprimne, kto nemiluje vôňu čerstvo pokosenej trávy alebo naboso prechádzky po tráve? Už len kvôli tomuto by ste mali svojmu trávniku venovať dostatočnú starostlivosť. Krásny a udržiavaný trávnik je podľa mňa tým najdôležitejším prvkom v celej záhrade.

Zaberá najväčšiu plochu a patrí medzi prvé veci, ktoré si na  vašej záhrade všimne každý. Aby trávnik vyzeral vždy pekne a udržiavaný, je vhodné ho kosiť aspoň dva krát alebo aj tri krát do mesiaca. Všetko však záleží od toho ako rýchlo rastie tráva. S výberom hnojiva by ste mali byť tiež obozretný a tak isto aj s jeho používaním. Tam kde ho nie je treba tam ho ani nepoužívajte.

Pergoly
Záhrada

Voda

Nie nadarmo sa vraví, kde je voda tam je život. Najlepšou variantnou je malé jazierko. Okolie vodnej plochy môže byť vypodložené kameňom a okrasnými rastlinami. Ak ste milovníkom prírody, tak skvelým nápadom by bolo mať v jazierku aj ryby.

Pohľad na vodu a vodnú hladinu ukľudní vašu myseľ a najviac v lete, voda ponúka príjemné osvieženie. Na to aby ste si na záhrade mohli zariadiť aj vodný živel nepotrebujete vôbec veľké plochy. Malé jazierka zútulnia

Jazierko

Máte veľkú záhradnú plochu a rozmýšľate ako ju vyplniť alebo čo na ňu postaviť? Tak porozmýšľajte nad bazénom. Čím väčší tým lepší. Do rodinného domu s veľkou záhradou je bazén naozaj MUST HAVE prvkom. Veď čo je lepšie ako sa v lete schladiť vo vlastnom bazéne?

Moderná záhrada

Mnoho ďalších inšpirácií na vodné ale aj iné prvky do záhrady môžete hľadať v japonských záhradách, tie sú známe svojimi strategickými rozmiestneniami jednotlivých živlov.

Okrasné rastliny

Tak čo myslíte, ako rozžiarite vzhľad vašej záhrady? Začnite vysadením kvetín, okrasných kríkov alebo ovocných stromov či byliniek, ktoré neskôr môžete použiť aj v kuchyni. Stačí si len vybrať, ktoré kvetiny sa vám najviac páčia alebo ktoré ste si obľúbili. Okolie môžete ozdobiť okrasnými drevinami alebo kamienkami.

Každá kvetina je jedinečná a tak si vyžaduje aj odlišné podmienky pri pestovaní. Dôležitý je takisto aj výber toho správneho miesta. S jeho výberom buďte opatrný.

Svoje kvetinové záhony by ste mali zabezpečiť, aby sa k ním nedostali vaši domáci maznáčikovia, lebo všetci veľmi dobre vieme, že majú v obľube ničiť naše obľúbené rastliny. Nezabúdajte na to, že čím viac kvetinových záhonov, stromov alebo kríkov budete mať – tým viac času strávite s údržboustarostlivosťou o ne. Pravidelné zalievanie, hnojenie alebo estetické upravovanie.

Top 10 trvaliek do záhrady:

  • Rozchodník Sedum
  • Chryzantéma
  • Ruža
  • Levanduľa
  • Hortenzia
  • Klinček Dianthus
  • Lomikameň
  • Yucca vláknitá
  • Skalnica strechová
  • Astra krovinatá

Tieto trvalky budú zdobiť vašu záhradu po dobu dlhšiu ako dva roky a to aj bez špeciálnej starostlivosti. Okrem toho všetky rastliny z tohto zoznamu sú vhodné pre každé teplotné pásmo na Slovensku.

Ak sa chystáte do svojej záhrady rozsádzať ovocné stromy, dbajte na ich rozmiestnenie a berte ohľad na ich veľkosť a na miesto, ktoré máte k dispozícii. Radili by sme nevysádzať stromy pred okná na dome, pretože vám zbytočne ukradnú svetlo ktoré prúdi do interiéru. Ak potrebujete regulovať slnečné svetlo, radšej si zaobstarajte vonkajšie žalúzie alebo rolety. Stromy nezabúdajte pravidelne zastrihávať a chrániť pred škodcami.

Mohlo by vás zaujať: Kombinácia denného a nočného tienenia.

Pohodlné posedenie a pergoly

Keď už máte na záhrade všetko čo ju skrášľuje a robí zaujímavou - kvety, stromy jazierko či bazén, tak posledné čo treba zariadiť je pohodlné posedenie. Bez toho by ste si tú krásu nijako nevychutnali. Do záhrady sa najlepšie hodí typ posedenia, ktorý je určený na oddych. Napríklad húpacie siete alebo lehátka k bazénu. Na terasu určite stoličky spolu s lavičkami, aby ste si mali kde vychutnať rannú kávičku. Variant pre terasové sedenie je nespočetne mnoho.

pergoly
Posedenie a pergoly na terasu
pergoly
Záhradný nábytok

Pergoly na terasu

Najlepšie je sedenie si však umiestniť niekam, kde budete chránení od slnka. Najlepším príkladom je pergola, ktorá túto starosť so svetlom vyrieši za vás.

pergoly
Screenové rolety v pergole
pergoly
Pergola - pohľad zvonku

Zatienené Pergoly

Pergoly viete zatieniť osadením screenových roliet. Tie sú najvhodnejšou variantnou pre zatienenie pergoly ale aj terasy. Docielite s nimi perfektnú atmosféru. Ich najväčšou výhodou je priehľadnosť a tak si zachováte kontakt s okolitým prostredím i pri spustenej rolete.

Prečítajte si tiež: ZIPPSCREEN A PERGOLA

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zimná záhrada a posedenie pod pergolou, Bioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďom

Drevo a Kameň

Drevo je ďalším prvkom, ktorý v záhrade nesmie chýbať. Je to prírodný materiál a jeho výhodou je, že nie iba dobre vyzerá ale aj spĺňa užitočné funkcie. Nesmiete zabúdať ani na jeho krásnu vôňu. Možností ako drevo použiť, je hneď niekoľko a to: na výrobu lavíc, stoličiek alebo búdku pre psa.

Drevom môžete pokryť celú terasu a bude to vyzerať útulne ale hlavne luxusne. A ak máte napríklad veľké jazierko, kľudne si môžete z dreva vyrobiť aj drevený mostík. Ešte viac zvýšite estetickosť vašej záhradky.

Terasa a drevo

Kameň je presne typ prírodného materiálu, ktorý dobre vyzerá a tiež má široké využitie. Tak isto ako drevo tak aj kameň má veľa možností využitia. Už vyššie sme spomínali, vypodloženie povrchu okolo jazierka kameňom alebo aj vystavať skalku za jazierko. Kamennú skalku si môžete na záhradu spraviť aj bez jazierka.

Týmto materiálom nemôžete nič pokaziť práve naopak, iba tým pozdvihnete vzhľad. A kameň spolu v kombinácii s drevom vytvoria krásny kontrast prírodných materiálov na vašej záhradke.

Vypodloženie kameňom

Týmto článkom sme vás chceli inšpirovať alebo poradiť, čo sa hodí na záhradku. Všetky spomenuté veci sú overenou klasikou a veríme, že si každý nájde svoje. Ak ste rozmýšľali nad prerábkou záhrady alebo sa ju práve len teraz chystáte zariaďovať, veríme že vám tento článok aspoň v niečom pomohol.

Prečítajte si tiež: Siete proti hmyzu ako pomoc alergikom a už žiadny hmyz doma!

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Screenové rolety na terasuÚvod do luxusu: Screenové rolety ako vaša cesta ku komfortnej terase
Screenové rolety pre terasu od našej spoločnosti sú však oveľa viac ako len o zatienení pred slnkom. Ich prínos sa výrazne prekonáva obzor tohto jednoduchého významu. Predstavujú totiž element, ktorý dokáže vytvoriť komfortný priestor pre vaše relaxačné chvíle, nezávisle na ročnom období. Rôzne výhody: viac ako len ochrana pred slnkom Avšak, aké sú konkrétne výhody […]
1 2 3 34

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram