Pergoly, screen rolety a čo nesmie chýbať v záhrade?

3. marca 2021
záhradný nábytok

Čochvíľa tu máme jar spolu s letom a to je obdobie, ktoré väčšinu času budeme tráviť všetci v záhradách. Viete akými prvkami oživíte vašu  záhradu a vytvoríte si s nimi oázu kľudu? Môžete si vsadiť na jazierko, ovocné alebo okrasné stromy. Nezabudnite ani na pohodlné sedenie a Pergoly. Estetické a chytré rozmiestnenie všetkých prvkov v záhrade si budete pochvaľovať nie len vy ale aj vaši susedia

Trávnik

Povedzte si úprimne, kto nemiluje vôňu čerstvo pokosenej trávy alebo naboso prechádzky po tráve? Už len kvôli tomuto by ste mali svojmu trávniku venovať dostatočnú starostlivosť. Krásny a udržiavaný trávnik je podľa mňa tým najdôležitejším prvkom v celej záhrade.

Zaberá najväčšiu plochu a patrí medzi prvé veci, ktoré si na  vašej záhrade všimne každý. Aby trávnik vyzeral vždy pekne a udržiavaný, je vhodné ho kosiť aspoň dva krát alebo aj tri krát do mesiaca. Všetko však záleží od toho ako rýchlo rastie tráva. S výberom hnojiva by ste mali byť tiež obozretný a tak isto aj s jeho používaním. Tam kde ho nie je treba tam ho ani nepoužívajte.

Pergoly
Záhrada

Voda

Nie nadarmo sa vraví, kde je voda tam je život. Najlepšou variantnou je malé jazierko. Okolie vodnej plochy môže byť vypodložené kameňom a okrasnými rastlinami. Ak ste milovníkom prírody, tak skvelým nápadom by bolo mať v jazierku aj ryby.

Pohľad na vodu a vodnú hladinu ukľudní vašu myseľ a najviac v lete, voda ponúka príjemné osvieženie. Na to aby ste si na záhrade mohli zariadiť aj vodný živel nepotrebujete vôbec veľké plochy. Malé jazierka zútulnia

Jazierko

Máte veľkú záhradnú plochu a rozmýšľate ako ju vyplniť alebo čo na ňu postaviť? Tak porozmýšľajte nad bazénom. Čím väčší tým lepší. Do rodinného domu s veľkou záhradou je bazén naozaj MUST HAVE prvkom. Veď čo je lepšie ako sa v lete schladiť vo vlastnom bazéne?

Moderná záhrada

Mnoho ďalších inšpirácií na vodné ale aj iné prvky do záhrady môžete hľadať v japonských záhradách, tie sú známe svojimi strategickými rozmiestneniami jednotlivých živlov.

Okrasné rastliny

Tak čo myslíte, ako rozžiarite vzhľad vašej záhrady? Začnite vysadením kvetín, okrasných kríkov alebo ovocných stromov či byliniek, ktoré neskôr môžete použiť aj v kuchyni. Stačí si len vybrať, ktoré kvetiny sa vám najviac páčia alebo ktoré ste si obľúbili. Okolie môžete ozdobiť okrasnými drevinami alebo kamienkami.

Každá kvetina je jedinečná a tak si vyžaduje aj odlišné podmienky pri pestovaní. Dôležitý je takisto aj výber toho správneho miesta. S jeho výberom buďte opatrný.

Svoje kvetinové záhony by ste mali zabezpečiť, aby sa k ním nedostali vaši domáci maznáčikovia, lebo všetci veľmi dobre vieme, že majú v obľube ničiť naše obľúbené rastliny. Nezabúdajte na to, že čím viac kvetinových záhonov, stromov alebo kríkov budete mať – tým viac času strávite s údržboustarostlivosťou o ne. Pravidelné zalievanie, hnojenie alebo estetické upravovanie.

Top 10 trvaliek do záhrady:

 • Rozchodník Sedum
 • Chryzantéma
 • Ruža
 • Levanduľa
 • Hortenzia
 • Klinček Dianthus
 • Lomikameň
 • Yucca vláknitá
 • Skalnica strechová
 • Astra krovinatá

Tieto trvalky budú zdobiť vašu záhradu po dobu dlhšiu ako dva roky a to aj bez špeciálnej starostlivosti. Okrem toho všetky rastliny z tohto zoznamu sú vhodné pre každé teplotné pásmo na Slovensku.

Ak sa chystáte do svojej záhrady rozsádzať ovocné stromy, dbajte na ich rozmiestnenie a berte ohľad na ich veľkosť a na miesto, ktoré máte k dispozícii. Radili by sme nevysádzať stromy pred okná na dome, pretože vám zbytočne ukradnú svetlo ktoré prúdi do interiéru. Ak potrebujete regulovať slnečné svetlo, radšej si zaobstarajte vonkajšie žalúzie alebo rolety. Stromy nezabúdajte pravidelne zastrihávať a chrániť pred škodcami.

Mohlo by vás zaujať: Kombinácia denného a nočného tienenia.

Pohodlné posedenie a pergoly

Keď už máte na záhrade všetko čo ju skrášľuje a robí zaujímavou - kvety, stromy jazierko či bazén, tak posledné čo treba zariadiť je pohodlné posedenie. Bez toho by ste si tú krásu nijako nevychutnali. Do záhrady sa najlepšie hodí typ posedenia, ktorý je určený na oddych. Napríklad húpacie siete alebo lehátka k bazénu. Na terasu určite stoličky spolu s lavičkami, aby ste si mali kde vychutnať rannú kávičku. Variant pre terasové sedenie je nespočetne mnoho.

pergoly
Posedenie a pergoly na terasu
pergoly
Záhradný nábytok

Pergoly na terasu

Najlepšie je sedenie si však umiestniť niekam, kde budete chránení od slnka. Najlepším príkladom je pergola, ktorá túto starosť so svetlom vyrieši za vás.

pergoly
Screenové rolety v pergole
pergoly
Pergola - pohľad zvonku

Zatienené Pergoly

Pergoly viete zatieniť osadením screenových roliet. Tie sú najvhodnejšou variantnou pre zatienenie pergoly ale aj terasy. Docielite s nimi perfektnú atmosféru. Ich najväčšou výhodou je priehľadnosť a tak si zachováte kontakt s okolitým prostredím i pri spustenej rolete.

Prečítajte si tiež: ZIPPSCREEN A PERGOLA

Drevo a Kameň

Drevo je ďalším prvkom, ktorý v záhrade nesmie chýbať. Je to prírodný materiál a jeho výhodou je, že nie iba dobre vyzerá ale aj spĺňa užitočné funkcie. Nesmiete zabúdať ani na jeho krásnu vôňu. Možností ako drevo použiť, je hneď niekoľko a to: na výrobu lavíc, stoličiek alebo búdku pre psa.

Drevom môžete pokryť celú terasu a bude to vyzerať útulne ale hlavne luxusne. A ak máte napríklad veľké jazierko, kľudne si môžete z dreva vyrobiť aj drevený mostík. Ešte viac zvýšite estetickosť vašej záhradky.

Terasa a drevo

Kameň je presne typ prírodného materiálu, ktorý dobre vyzerá a tiež má široké využitie. Tak isto ako drevo tak aj kameň má veľa možností využitia. Už vyššie sme spomínali, vypodloženie povrchu okolo jazierka kameňom alebo aj vystavať skalku za jazierko. Kamennú skalku si môžete na záhradu spraviť aj bez jazierka.

Týmto materiálom nemôžete nič pokaziť práve naopak, iba tým pozdvihnete vzhľad. A kameň spolu v kombinácii s drevom vytvoria krásny kontrast prírodných materiálov na vašej záhradke.

Vypodloženie kameňom

Týmto článkom sme vás chceli inšpirovať alebo poradiť, čo sa hodí na záhradku. Všetky spomenuté veci sú overenou klasikou a veríme, že si každý nájde svoje. Ak ste rozmýšľali nad prerábkou záhrady alebo sa ju práve len teraz chystáte zariaďovať, veríme že vám tento článok aspoň v niečom pomohol.

Prečítajte si tiež: Siete proti hmyzu ako pomoc alergikom a už žiadny hmyz doma!

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
balcony 1Najideálnejšia tieniaca technika pre balkón a lodžiu
Malé balkóny sú mnoho krát podceňované a nevyužité. Nemusíte sa však báť aj na malý balkón sa hocičo vojde. Zariaďte si balkón podľa svojich predstáv a so správnym výberom tieniacej techniky sa nenechajte odradiť ani otravným slnkom, ktoré znepríjemňuje pobyt na vašom balkóne. Ako ho najlepšie zatienite, aby ste si mohli vychutnať svoje balkónové posedenie počas celého dňa? […]
1 2 3 14

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

 • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram