Ako sa chrániť na záhrade pred slnkom?

12. júla 2022

Čo to vlastne sú tie slnečné plachty?

Šťastný je ten človek, čo vlastní záhradu. Možno ju nemáte priamo doma, ale niekde na chalupe, no o to radšej v nej trávite čas.

Na záhrade, najmä v lete trávime celé dni. Slnečné počasie u nás na Slovensku býva zhruba od apríla do konca septembra. To je celá polovica roka. Iste viete, že pobyt na priamom slnku nám škodí. Hlavne v poludňajších hodinách. Chrániť pred slnkom sa môžeme klobúkmi, slnečnými okuliarmi, slnečníkmi alebo slnečnými plachtami. Práve na tie si dnes posvietime.

Slnečné , alebo aj tieniace plachty sú vyrobené zo špeciálnej látky trojuholníkového, štvorcového či obdĺžnikového tvaru. Viete si ich dať vyrobiť aj na mieru. Plachta je vyrobená z veľmi odolného tkaného polyetylénu (High – density PolyEthylen), ktorá slúži ako ochrana proti slnku vytvorením tieňa.

Tieň si tak viete vytvoriť kdekoľvek ak napríklad nemáte altánok, ale túžite po záhrade s posedením. Slnečné plachty slúžia primárne ako ochrana pred slnkom, nie proti dažďu, avšak väčšina výrobcov už dnes ponúka špeciálne uspôsobené vodeodolné tkaniny.

Tieniace plachty

V čom sú slnečné plachty také výnimočné?

 • Pri správnom uhle pohlcujú až 95% UV žiarenia, a to aj počas doby najsilnejšieho žiarenia ( 11.00 – 14.00)
 • Látka, z ktorej sú vyrobené je tenká, no zároveň pevná
 • Ich rozmery si môžete dať vyrobiť na mieru, čiže sú vhodné aj do atypických záhrad či terás
 • Môžete si vybrať z niekoľko farebných prevedení
 • Ukotvenia a spoje sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele
 • Výhodou je aj ich jednoduchá a rýchla montáž
 • Poteší vás aj ich ľahká údržba, hravo ich vyčistíte mydlovou vodou a jemnou kefou
 • Slúžia síce ako ochrana proti slnečného žiareniu, ale sú odolné aj voči iným poveternostným podmienkam. Preto síce môžu zostať vonku celoročne, avšak väčšina výrobcov ich odporúča zazimovať
 • Príjemne vás prekvapí aj ich cena, pohybuje sa v desiatkach eur v závislosti od výrobcu a od veľkosti. Na tie najkvalitnejšie si pripravte stovky eur
 • So sklonom plachty sa dá manipulovať, a tak si viete tieň nastaviť podľa potreby a dopadu slnečného žiarenia

Na čo si dať pozor pri ich kúpe?

Vyberte si overeného dodávateľa. Nedajte sa zlákať príliš nízkou cenou. Jedná sa predsa o vaše zdravie, a materiál plachty by mal byť vyrobený len z certifikovaného polyetylénu. Dodávateľ by vám mal ponúknuť záruku 2 až 5 rokov.

Pozor na vietor! Slnečné plachty sa odporúča zrolovať už pri vetre od 30 km/h aby sa nepoškodili! Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú plne automatizované plachty, akési „vytuningované“ verzie tých klasických. Hravo ochránia aj pred dažďom, a automatizovaná jednotka plachtu pri rizikovom vetre sama zroluje, aj keď nie ste doma. Pripravte sa, že za tieto modely si poriadne priplatíte.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Tieniaca plachta na terasu proti slnku, Pergoly na mieru

A čo montáž?

zvládnete aj sami, ak ste aspoň trocha manuálne zruční. Slnečné plachty sa kotvia pomocou konštrukcie do zeme. Tá je vyrobená z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Slnečné plachty fungujú podobne ako plachetnice, a teda na princípe napnutia textílie.

Existuje viacero možností ako plachty ukotviť. Záleží samozrejme od modelu, no upevňujú sa buď pomocou stĺpov a kotviacich systémov, alebo pomocou teleskopických tyčí a skôb do zeme.

Pri montáži si dajte teda záležať na správnom a pevnom ukotvení. Pri väčšom pozemku, a teda aj väčšej ploche, ktorú chcete zatieniť si radšej nechajte odborníkmi vypracovať projekt. 

Záver

Slnečné plachty sú skvelé riešenie pre tých, ktorí sa nechcú zaťažovať stavaním altánku, a dávajú prednosť rýchlym a jednoduchým riešeniam. Slnečná plachta je aj veľmi variabilné a estetické riešenie.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 34

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

 • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram