Ako sa chrániť na záhrade pred slnkom?
Čo to vlastne sú tie slnečné plachty?
Šťastný je ten človek, čo vlastní záhradu. Možno ju nemáte priamo doma, ale niekde na chalupe, no o to radšej v nej trávite čas.
Na záhrade, najmä v lete trávime celé dni. Slnečné počasie u nás na Slovensku býva zhruba od apríla do konca septembra. To je celá polovica roka. Iste viete, že pobyt na priamom slnku nám škodí. Hlavne v poludňajších hodinách. Chrániť pred slnkom sa môžeme klobúkmi, slnečnými okuliarmi, slnečníkmi alebo slnečnými plachtami. Práve na tie si dnes posvietime.
Slnečné , alebo aj tieniace plachty sú vyrobené zo špeciálnej látky trojuholníkového, štvorcového či obdĺžnikového tvaru. Viete si ich dať vyrobiť aj na mieru. Plachta je vyrobená z veľmi odolného tkaného polyetylénu (High – density PolyEthylen), ktorá slúži ako ochrana proti slnku vytvorením tieňa.
Tieň si tak viete vytvoriť kdekoľvek ak napríklad nemáte altánok, ale túžite po záhrade s posedením. Slnečné plachty slúžia primárne ako ochrana pred slnkom, nie proti dažďu, avšak väčšina výrobcov už dnes ponúka špeciálne uspôsobené vodeodolné tkaniny.
V čom sú slnečné plachty také výnimočné?
- Pri správnom uhle pohlcujú až 95% UV žiarenia, a to aj počas doby najsilnejšieho žiarenia ( 11.00 – 14.00)
- Látka, z ktorej sú vyrobené je tenká, no zároveň pevná
- Ich rozmery si môžete dať vyrobiť na mieru, čiže sú vhodné aj do atypických záhrad či terás
- Môžete si vybrať z niekoľko farebných prevedení
- Ukotvenia a spoje sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele
- Výhodou je aj ich jednoduchá a rýchla montáž
- Poteší vás aj ich ľahká údržba, hravo ich vyčistíte mydlovou vodou a jemnou kefou
- Slúžia síce ako ochrana proti slnečného žiareniu, ale sú odolné aj voči iným poveternostným podmienkam. Preto síce môžu zostať vonku celoročne, avšak väčšina výrobcov ich odporúča zazimovať
- Príjemne vás prekvapí aj ich cena, pohybuje sa v desiatkach eur v závislosti od výrobcu a od veľkosti. Na tie najkvalitnejšie si pripravte stovky eur
- So sklonom plachty sa dá manipulovať, a tak si viete tieň nastaviť podľa potreby a dopadu slnečného žiarenia
Na čo si dať pozor pri ich kúpe?
Vyberte si overeného dodávateľa. Nedajte sa zlákať príliš nízkou cenou. Jedná sa predsa o vaše zdravie, a materiál plachty by mal byť vyrobený len z certifikovaného polyetylénu. Dodávateľ by vám mal ponúknuť záruku 2 až 5 rokov.
Pozor na vietor! Slnečné plachty sa odporúča zrolovať už pri vetre od 30 km/h aby sa nepoškodili! Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú plne automatizované plachty, akési „vytuningované“ verzie tých klasických. Hravo ochránia aj pred dažďom, a automatizovaná jednotka plachtu pri rizikovom vetre sama zroluje, aj keď nie ste doma. Pripravte sa, že za tieto modely si poriadne priplatíte.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Tieniaca plachta na terasu proti slnku, Pergoly na mieru
A čo montáž?
Tú zvládnete aj sami, ak ste aspoň trocha manuálne zruční. Slnečné plachty sa kotvia pomocou konštrukcie do zeme. Tá je vyrobená z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Slnečné plachty fungujú podobne ako plachetnice, a teda na princípe napnutia textílie.
Existuje viacero možností ako plachty ukotviť. Záleží samozrejme od modelu, no upevňujú sa buď pomocou stĺpov a kotviacich systémov, alebo pomocou teleskopických tyčí a skôb do zeme.
Pri montáži si dajte teda záležať na správnom a pevnom ukotvení. Pri väčšom pozemku, a teda aj väčšej ploche, ktorú chcete zatieniť si radšej nechajte odborníkmi vypracovať projekt.
Záver
Slnečné plachty sú skvelé riešenie pre tých, ktorí sa nechcú zaťažovať stavaním altánku, a dávajú prednosť rýchlym a jednoduchým riešeniam. Slnečná plachta je aj veľmi variabilné a estetické riešenie.
Prečítajte si tiež
Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku
Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.