Ako sa chrániť na záhrade pred slnkom?

12. júla 2022

Čo to vlastne sú tie slnečné plachty?

Šťastný je ten človek, čo vlastní záhradu. Možno ju nemáte priamo doma, ale niekde na chalupe, no o to radšej v nej trávite čas.

Na záhrade, najmä v lete trávime celé dni. Slnečné počasie u nás na Slovensku býva zhruba od apríla do konca septembra. To je celá polovica roka. Iste viete, že pobyt na priamom slnku nám škodí. Hlavne v poludňajších hodinách. Chrániť pred slnkom sa môžeme klobúkmi, slnečnými okuliarmi, slnečníkmi alebo slnečnými plachtami. Práve na tie si dnes posvietime.

Slnečné , alebo aj tieniace plachty sú vyrobené zo špeciálnej látky trojuholníkového, štvorcového či obdĺžnikového tvaru. Viete si ich dať vyrobiť aj na mieru. Plachta je vyrobená z veľmi odolného tkaného polyetylénu (High – density PolyEthylen), ktorá slúži ako ochrana proti slnku vytvorením tieňa.

Tieň si tak viete vytvoriť kdekoľvek ak napríklad nemáte altánok, ale túžite po záhrade s posedením. Slnečné plachty slúžia primárne ako ochrana pred slnkom, nie proti dažďu, avšak väčšina výrobcov už dnes ponúka špeciálne uspôsobené vodeodolné tkaniny.

Tieniace plachty

V čom sú slnečné plachty také výnimočné?

  • Pri správnom uhle pohlcujú až 95% UV žiarenia, a to aj počas doby najsilnejšieho žiarenia ( 11.00 – 14.00)
  • Látka, z ktorej sú vyrobené je tenká, no zároveň pevná
  • Ich rozmery si môžete dať vyrobiť na mieru, čiže sú vhodné aj do atypických záhrad či terás
  • Môžete si vybrať z niekoľko farebných prevedení
  • Ukotvenia a spoje sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele
  • Výhodou je aj ich jednoduchá a rýchla montáž
  • Poteší vás aj ich ľahká údržba, hravo ich vyčistíte mydlovou vodou a jemnou kefou
  • Slúžia síce ako ochrana proti slnečného žiareniu, ale sú odolné aj voči iným poveternostným podmienkam. Preto síce môžu zostať vonku celoročne, avšak väčšina výrobcov ich odporúča zazimovať
  • Príjemne vás prekvapí aj ich cena, pohybuje sa v desiatkach eur v závislosti od výrobcu a od veľkosti. Na tie najkvalitnejšie si pripravte stovky eur
  • So sklonom plachty sa dá manipulovať, a tak si viete tieň nastaviť podľa potreby a dopadu slnečného žiarenia

Na čo si dať pozor pri ich kúpe?

Vyberte si overeného dodávateľa. Nedajte sa zlákať príliš nízkou cenou. Jedná sa predsa o vaše zdravie, a materiál plachty by mal byť vyrobený len z certifikovaného polyetylénu. Dodávateľ by vám mal ponúknuť záruku 2 až 5 rokov.

Pozor na vietor! Slnečné plachty sa odporúča zrolovať už pri vetre od 30 km/h aby sa nepoškodili! Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú plne automatizované plachty, akési „vytuningované“ verzie tých klasických. Hravo ochránia aj pred dažďom, a automatizovaná jednotka plachtu pri rizikovom vetre sama zroluje, aj keď nie ste doma. Pripravte sa, že za tieto modely si poriadne priplatíte.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Tieniaca plachta na terasu proti slnku, Pergoly na mieru

A čo montáž?

zvládnete aj sami, ak ste aspoň trocha manuálne zruční. Slnečné plachty sa kotvia pomocou konštrukcie do zeme. Tá je vyrobená z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Slnečné plachty fungujú podobne ako plachetnice, a teda na princípe napnutia textílie.

Existuje viacero možností ako plachty ukotviť. Záleží samozrejme od modelu, no upevňujú sa buď pomocou stĺpov a kotviacich systémov, alebo pomocou teleskopických tyčí a skôb do zeme.

Pri montáži si dajte teda záležať na správnom a pevnom ukotvení. Pri väčšom pozemku, a teda aj väčšej ploche, ktorú chcete zatieniť si radšej nechajte odborníkmi vypracovať projekt. 

Záver

Slnečné plachty sú skvelé riešenie pre tých, ktorí sa nechcú zaťažovať stavaním altánku, a dávajú prednosť rýchlym a jednoduchým riešeniam. Slnečná plachta je aj veľmi variabilné a estetické riešenie.

Prečítajte si tiež

Bambusove zaluzie tieniaca technika 6Horúce letné dni: Bambusové žalúzie ako efektívne riešenie pre ochladzovanie vášho domova
S príchodom horúcich letných dní sa zvýšené teploty často premietajú do nepohodlia vo vnútri našich domovov. Bambusové žalúzie však ponúkajú účinné a prirodzené riešenie pre zmiernenie tepla a zlepšenie pohodlia vášho obydlia. Tento prírodný materiál je nielen esteticky príťažlivý, ale aj vďaka svojim termoizolačným vlastnostiam zaisťuje účinnú ochranu pred prenikaním tepla do interiéru. Pri výbere […]
Bioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďomBioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďom
Bioklimatická pergola je modernejšou a funkčnejšou alternatívou klasických záhradných pergol, ktorá dokáže zvýšiť komfort a pohodlie v exteriéri vášho domova. Jej lamelový strop poskytuje nielen ochranu pred slnkom, ale aj pred dažďom. V tomto článku sa pozrieme na vodotesnosť lamelového stropu bioklimatickej pergoly a na to, čo je potrebné zvážiť pri výbere nábytku a podlahy […]
Sieť s predsadeným rámomDverové siete: Kedy je potrebný montážny predsadený rám?
V niektorých prípadoch technici pri zameraní zistia, že štandardná pántová sieť nie je vhodná pre váš typ dverí a odporúčajú použitie dverovej siete s montážnym rámom. Tento spôsob montáže je drahší, avšak niekedy nevyhnutný. Dverová sieť bez pomocného montážneho rámu je možné namontovať na dvere s rámom širokým minimálne 3,5 cm. Dôvodom je nutnosť upevniť […]
1 2 3 48

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.
Formulár - Cenová ponuka

Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram