Skleník a čo v ňom pestovať

29. augusta 2022

Ak ste čerstvý nováčik v záhradkárstve, nechajte si od nás poradiť ako začať svoju cestu zelenej oázy plnej chutných a šťavnatých plodín či zdravých byliniek. Vďaka skleníkom je možné dosiahnuť stály prísun bio domácej zeleniny, byliniek či tropického ovocia. Kto z nás by to skutočne nechcel? Čerstvé uhorky, šťavnaté rajčiny alebo zelené šaláty? Buďte sebestační, ekologickí, neplytvajte časom vo veľkoobchodoch a vymeňte ho za čas strávený vo Vašej slnečnej záhrade! 

Vďaka stúpajúcej popularite zdravého stravovania a spomínanej nezávislosti je skleník jasná voľba. 

C:UsersBibianaDesktopspolocnysklennikwww-zanda-photography-RBdE3jv5y68-unsplash.jpg

Poďme si umiestniť skleník.


Predtým než sa rozhodnete zaobstarať si skleník, nájdite mu to najvhodnejšie miesto v záhrade, malo by mať dostatok miesta aby zbytočne neprekážal a hlavne musí byť na čo najslnečnejšom mieste. Ďalším správnym rozhodnutím by mal byť rozmer skleníka a jeho vnútorné vybavenie. Ak neviete ako skleník usmerniť čo sa svetových strán týka, skúsení záhradkári odporúčajú nasmerovať hriadky od juhu na sever. Musíte čo najviac využiť zem a teda priestor v skleníku a určiť či chcete menej krátkych radov alebo viacej dlhých radov na pestovanie zeleniny. Veľa začiatočníkov si myslí, že skleník musí obsahovať hriadky, samozrejme to tak vôbec nemusí byť. Pokiaľ chcete, kľudne si do skleníku vložte regály, závesné kvetináče alebo iný systém ktorý Vám osobne vyhovuje. 

C:UsersBibianaDesktopannie-spratt-UfbqsB8aLlA-unsplash.jpg

Pozor! Aby bola úroda v skleníku čo najlepšia a najčerstvejšia, vyberte si skôr taký skleník, ktorý má šikmé bočné strany. Bude naň dopadať viac svetelných lúčov. 

Základy skleníku:


Nezabúdajme, že pred položením skleníka musíme vykopať základy a to aspoň do nepremŕzajúcej hĺbky, približne 50 centimetrov. Ak si nechávate v skleníku pôvodnú zeminu, je potrebné ju vždy pred začiatkom sezóny pohnojiť

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako pripraviť trávnik na zimný spánok , Záhradné dekorácie , Bylinková záhrada na balkóne

Poďme sadiť!
Pred tým než sa rozhodneme zasadiť naše budúce plody, uistime sa či sú vhodné na pestovanie v skleníku. Napríklad taká Hokkaido tekvica alebo cuketa môžu vyrásť do veľkej šírky a to by asi nebolo v uzavretom priestore moc ideálne. Aby sme teda mali bohatú úrodu na plodiny alebo bylinky, je veľmi dôležité určiť si čo budem sadiť. A to z jednoduchého dôvodu, aby sme každej rastline našli to najvhodnejšie miesto, či už pod priamym slnkom alebo inej plodine zvolíme viac tienistý domov.

Zelenina v skleníku.
Paradajky: Táto šťavnatá a chutná zelenina má rada teplotu približne 25 °C, tienistejšie miesto a odporúčame umiestniť ju v prednej časti skleníka.
Papriky: Tie rastú veľmi dlho, potrebujú teplo a majú mohutnejšie kríky ako napríklad paradajky. Umiestnite ich preto v menších radoch.
Hlávkový šalát: Je to rastlina s pomerne krátkym vegetačným obdobím, potrebuje vlhkú pôdu, veľa slnka a je odolná nízkym teplotám.

Prečítajte si tiež

Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Screenové rolety na terasuÚvod do luxusu: Screenové rolety ako vaša cesta ku komfortnej terase
Screenové rolety pre terasu od našej spoločnosti sú však oveľa viac ako len o zatienení pred slnkom. Ich prínos sa výrazne prekonáva obzor tohto jednoduchého významu. Predstavujú totiž element, ktorý dokáže vytvoriť komfortný priestor pre vaše relaxačné chvíle, nezávisle na ročnom období. Rôzne výhody: viac ako len ochrana pred slnkom Avšak, aké sú konkrétne výhody […]
Búda pre psa – zatepliť či nezatepliť?
Zateplenie psej búdy zabezpečuje ochranu pred chladom a udržanie telesnej teploty psa. Väčšina ľudí má rada svojich psov v dome pri sebe. Niektorí radšej pre svojho psíka postavia domček, aby ich psík mal svoje vlastné miesto. Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú svoje miesto, aby sa v zime chránili pred chladným vetrom. Pre väčšinu psov […]
1 2 3 18

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram