Skleník a čo v ňom pestovať
Ak ste čerstvý nováčik v záhradkárstve, nechajte si od nás poradiť ako začať svoju cestu zelenej oázy plnej chutných a šťavnatých plodín či zdravých byliniek. Vďaka skleníkom je možné dosiahnuť stály prísun bio domácej zeleniny, byliniek či tropického ovocia. Kto z nás by to skutočne nechcel? Čerstvé uhorky, šťavnaté rajčiny alebo zelené šaláty? Buďte sebestační, ekologickí, neplytvajte časom vo veľkoobchodoch a vymeňte ho za čas strávený vo Vašej slnečnej záhrade!
Vďaka stúpajúcej popularite zdravého stravovania a spomínanej nezávislosti je skleník jasná voľba.
Poďme si umiestniť skleník.
Predtým než sa rozhodnete zaobstarať si skleník, nájdite mu to najvhodnejšie miesto v záhrade, malo by mať dostatok miesta aby zbytočne neprekážal a hlavne musí byť na čo najslnečnejšom mieste. Ďalším správnym rozhodnutím by mal byť rozmer skleníka a jeho vnútorné vybavenie. Ak neviete ako skleník usmerniť čo sa svetových strán týka, skúsení záhradkári odporúčajú nasmerovať hriadky od juhu na sever. Musíte čo najviac využiť zem a teda priestor v skleníku a určiť či chcete menej krátkych radov alebo viacej dlhých radov na pestovanie zeleniny. Veľa začiatočníkov si myslí, že skleník musí obsahovať hriadky, samozrejme to tak vôbec nemusí byť. Pokiaľ chcete, kľudne si do skleníku vložte regály, závesné kvetináče alebo iný systém ktorý Vám osobne vyhovuje.
Pozor! Aby bola úroda v skleníku čo najlepšia a najčerstvejšia, vyberte si skôr taký skleník, ktorý má šikmé bočné strany. Bude naň dopadať viac svetelných lúčov.
Základy skleníku:
Nezabúdajme, že pred položením skleníka musíme vykopať základy a to aspoň do nepremŕzajúcej hĺbky, približne 50 centimetrov. Ak si nechávate v skleníku pôvodnú zeminu, je potrebné ju vždy pred začiatkom sezóny pohnojiť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako pripraviť trávnik na zimný spánok , Záhradné dekorácie , Bylinková záhrada na balkóne
Poďme sadiť!
Pred tým než sa rozhodneme zasadiť naše budúce plody, uistime sa či sú vhodné na pestovanie v skleníku. Napríklad taká Hokkaido tekvica alebo cuketa môžu vyrásť do veľkej šírky a to by asi nebolo v uzavretom priestore moc ideálne. Aby sme teda mali bohatú úrodu na plodiny alebo bylinky, je veľmi dôležité určiť si čo budem sadiť. A to z jednoduchého dôvodu, aby sme každej rastline našli to najvhodnejšie miesto, či už pod priamym slnkom alebo inej plodine zvolíme viac tienistý domov.
Zelenina v skleníku.
Paradajky: Táto šťavnatá a chutná zelenina má rada teplotu približne 25 °C, tienistejšie miesto a odporúčame umiestniť ju v prednej časti skleníka.
Papriky: Tie rastú veľmi dlho, potrebujú teplo a majú mohutnejšie kríky ako napríklad paradajky. Umiestnite ich preto v menších radoch.
Hlávkový šalát: Je to rastlina s pomerne krátkym vegetačným obdobím, potrebuje vlhkú pôdu, veľa slnka a je odolná nízkym teplotám.
Prečítajte si tiež
Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku
Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.