Ako pripraviť trávnik na zimný spánok

25. augusta 2022

Bez ohľadu na to, ako poctivo ste sa starali o váš trávnik počas leta, na jeseň bude vyzerať unaveno a opotrebovane. Je to tak kvôli tomu, že horúce dni mu dali poriadne zabrať. A nemôžu za to len vaše malé ratolesti, ale aj vysoká spotreba živín počas prázdninovej sezóny. Preto je vhodné, aby ste na jeseň trávu ošetrili a pripravili na mrazivý zimný spánok.

Zimná príprava začína v októbri

Nenechávajte si zimnú prípravu na poslednú chvíľu. Váš trávnik by mal absolvovať všetky úkony pred príchodom prvých nočných mrazov. Niektorí odborníci sa však zhodujú, že tráva by mala byť zazimovaná dovtedy, dokým nočná teplota neklesne pod 7 stupňov. Naplánujte si preto všetky činnosti na koniec septembra a prvú polovičku októbra. Vyvarujete sa tak nepríjemným jarným prekvapeniam v podobe unaveného a oslabeného trávnika.

Kosenie trávnika

Čistite a poslednýkrát pokoste

Zimná príprava trávnika by mala začať čistením. Pohrabte lístie a pozbierajte konáre, ktoré počas chladných mesiacov trávu zbytočne vyčerpávajú. Potom naštartujte kosačku a poslednýkrát trávnik pokoste. Výšku kosenia však nastavte na 5 až 6 centimetrov. Inak riskujete, že zima stebla trávy poriadne potrápi. Príchodom jesene zabudnite tiež na prehnané polievanie. Toto ročné obdobie sa zvyčajne vyznačuje dobrou vlhkosťou a prílev vlahy navyše môže do vašej trávy zasiať neželané hubové ochorenia.

Vertikulácia a siatie

Prevzdušnenie je jedným z najdôležitejších krokov pred zazimovaním trávnika. Pedanti môžu napichovať trávu záhradnými vidlami, vy zvyšní pokojne použite vertikulátor. Pokiaľ máte čas a energiu, nasypte do dier piesok alebo iný záhradnícky posyp, aby ste zabránili ich opätovnému zatvoreniu. Následne vyberte vhodné semená pre váš druh trávy. Na dosievanie holých plôch je jeseň ideálnym ročným obdobím. Buďte však dôsledný a seje len tie semená, ktorými disponuje aj pôvodný trávnik. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zimná záhrada , Bylinková záhrada na balkóne , Záhradné dekorácie

Nepodceňujte hnojenie

Hnojenie patrí k zazimovaniu podobne ako prevzdušnenie. Na jeseň by ste mali trávnik ošetriť draselným hnojovom. Draslík totiž zabraňuje hubovým ochoreniam a stimuluje koreňový systém. Proces hnojenia však zahájte približne mesiac pred posledným kosením, aby mala tráva dostatok času na regeneráciu.

Nechajte trávnik v zime odpočívať

S príchodom prvých mrazov a snehu sa na trávnik pozerajte len z okna. Odpočinok si po letných párty jednoznačne zaslúži, preto od neho držte čo najďalej nielen vaše návštevy, ale aj domáce zvieratá.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
ovocioeAko na sušenie ovocia
Ak ste mali tento rok bohatú úrodu ovocia a v pivnici Vám z neho ešte veľa poostávalo, neváhajte a pustite sa do sušenia! Sušené ovocie je perfektným zdrojom živín, vitamínov, minerálov a je ideálnym doplnkom k cereáliám, ovseným vločkám, šalátom alebo si môžete vychutnávať napríklad samotné sušené banány ako sladké čipsy.  Ostáva v nich prirodzený cukor, obsahujú železo, vápnik, vlákninu a množstvo […]
kompostKompostujte a záhrada sa Vám odmení
Kompostovanie je momentálne horúca téma, preto si poďme zhrnúť všetky pozitíva ktoré má. Asi veľká časť záhradkárov by Vám povedala že kompostovanie je naozaj dobré. A prečo? No odpoveď je jednoduchá. Kompostovanie recykluje a opätovne využíva cenné živiny prostredníctvom organickej hmoty vďaka čomu Vaša záhrada prosperuje nielen zlepšením pôdy, ale zároveň získava prírodné a organické hnojivo pre rast […]
1 2 3 10

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram