Bylinková záhrada na balkóne – ako ju založiť a ako sa o ňu starať?

8. augusta 2022

Pestovanie byliniek je skvelý spôsob ako dodať balkónu krásu a život, a zároveň začleniť nové koreniny a chute do vašej kuchyne. Pre tých, ktorí majú len vonkajší balkón, je pestovanie bylinkovej záhrady ideálne, pretože bylinky nezaberajú veľa miesta. V tomto článku vám prinášame spôsoby a rady, ako bylinkovú záhradu na balkóne založiť a ako sa o ňu ďalej starať. 

  1. Dostatok slnečného svetla 

Úspech pestovania byliniek na tak malom priestore ako je balkón záleží aj od dávky slnečného svetla, ktoré dostáva každý deň váš balkón. Väčšina bylín potrebuje štyri až šesť hodín priameho slnečného žiarenia. Predtým, ako vysadíte bylinkovú záhradu, pozrite sa na svoj balkón v rôznych častiach dňa a zvážte, kde sa bylinkám bude najlepšie dariť. Neďaleké budovy, ako aj susedné balkóny, môžu zatieniť priestor na vašom balkóne, preto sa uistite, že výber miesta nie je príliš tmavý, ale zároveň nie príliš slnečný.

  1. Semená alebo rastliny? 

Bylinky môžu byť pestované zo semien, čo môže byť zábavné. Zároveň môžu byť semená niektorých rastlín dostupnejšie. Je to však tá náročnejšia možnosť. Najjednoduchší spôsob pestovania je nákup „štartovacích“ rastlín, ktoré už vyklíčili. Pre začiatočníkov je táto možnosť lepšia aj v tom, že budú mať lepší prehľad o tom, ktorá rastlina je ktorá. 

Bylinky
  1. Správna výbava 

K úspešnému založeniu bylinkovej záhrady potrebujete len pár vecí. Kvetináče, zemina a rastliny. To je všetko, čo skutočne potrebujete, aby ste mohli začať. Pri výbere črepníkov treba myslieť na možnosť, že pri návrate chladnejšieho počasia, bude potrebné preniesť ich do interiéru. Predĺžite tak sezónu čerstvých byliniek. Bylinky si vyberajte podľa toho, ktoré používate v kuchyni, resp. podľa toho, ktoré z nich majú potenciál, aby ste ich do svojej kuchyne zaradili. Pri ich nákupe ale nezabudnite prihliadnuť na podmienky pestovania, aby sa im páčilo v prostredí, do ktorého ich zasadíte. 

Bylinky môžete pestovať jednotlivo v malých kvetináčoch alebo ich môžete zoskupiť do väčšieho kvetináča. V kvetináči im nechávajte toľko miesta, koľko potrebuje dospelá rastlina. 

  1. Dostatok vody 

Keď prvýkrát zasadíte sadenice, je dobré pôdu dostatočne zaliať. Jej množstvo však treba určiť podľa druhu rastliny. Pôdu pravidelne kontrolujte, aby ste sa uistili, že bylinky nevysychajú. Prihliadajte však aj na počasie. Ak okraje rastliny začnú hnednúť alebo rastlina začne vädnúť, pravdepodobne potrebuje viac vody. 

  1.  Zber je dôležitý

Jednou z najťažších častí údržby bylinkovej záhrady je vedieť, ako a kedy bylinky zbierať. Nie všetky bylinky sú pri zbere rovnaké. Ak pestujete bazalku, nezabudnite odstrihnúť listy z hornej časti rastliny namiesto spodnej. Bylinky ako oregano alebo mäta sa dajú zbierať jednoduchým odstrihnutím listov kdekoľvek na rastline. Pažítku je možné rezať priamo od pôdy. Urobte si prieskum a zistite, ako správne zbierať bylinky, aby ste z každej rastliny vyťažili maximum. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zimná záhrada a posedenie pod pergolou , Ktoré rastliny nemôžeme sadiť pri sebe? , Čo vysasiť do okrasnej záhrady?

Balkónová bylinková záhrada je skvelý spôsob, ako využiť vonkajší priestor. Rozžiari váš balkón a poskytne vám krásu aj svieže chute, ktoré môžete využiť pri varení. Predtým ako sa do toho pustíte si však zistite všetky potrebné informácie o rastlinkách – ako ich zalievať, aké podmienky potrebujú, koľko potrebujú priestoru a aj ako ich zbierať, aby vaše úsilie nebolo zbytočné. 

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 37

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram