Bylinková záhrada na balkóne – ako ju založiť a ako sa o ňu starať?
Pestovanie byliniek je skvelý spôsob ako dodať balkónu krásu a život, a zároveň začleniť nové koreniny a chute do vašej kuchyne. Pre tých, ktorí majú len vonkajší balkón, je pestovanie bylinkovej záhrady ideálne, pretože bylinky nezaberajú veľa miesta. V tomto článku vám prinášame spôsoby a rady, ako bylinkovú záhradu na balkóne založiť a ako sa o ňu ďalej starať.
- Dostatok slnečného svetla
Úspech pestovania byliniek na tak malom priestore ako je balkón záleží aj od dávky slnečného svetla, ktoré dostáva každý deň váš balkón. Väčšina bylín potrebuje štyri až šesť hodín priameho slnečného žiarenia. Predtým, ako vysadíte bylinkovú záhradu, pozrite sa na svoj balkón v rôznych častiach dňa a zvážte, kde sa bylinkám bude najlepšie dariť. Neďaleké budovy, ako aj susedné balkóny, môžu zatieniť priestor na vašom balkóne, preto sa uistite, že výber miesta nie je príliš tmavý, ale zároveň nie príliš slnečný.
- Semená alebo rastliny?
Bylinky môžu byť pestované zo semien, čo môže byť zábavné. Zároveň môžu byť semená niektorých rastlín dostupnejšie. Je to však tá náročnejšia možnosť. Najjednoduchší spôsob pestovania je nákup „štartovacích“ rastlín, ktoré už vyklíčili. Pre začiatočníkov je táto možnosť lepšia aj v tom, že budú mať lepší prehľad o tom, ktorá rastlina je ktorá.
- Správna výbava
K úspešnému založeniu bylinkovej záhrady potrebujete len pár vecí. Kvetináče, zemina a rastliny. To je všetko, čo skutočne potrebujete, aby ste mohli začať. Pri výbere črepníkov treba myslieť na možnosť, že pri návrate chladnejšieho počasia, bude potrebné preniesť ich do interiéru. Predĺžite tak sezónu čerstvých byliniek. Bylinky si vyberajte podľa toho, ktoré používate v kuchyni, resp. podľa toho, ktoré z nich majú potenciál, aby ste ich do svojej kuchyne zaradili. Pri ich nákupe ale nezabudnite prihliadnuť na podmienky pestovania, aby sa im páčilo v prostredí, do ktorého ich zasadíte.
Bylinky môžete pestovať jednotlivo v malých kvetináčoch alebo ich môžete zoskupiť do väčšieho kvetináča. V kvetináči im nechávajte toľko miesta, koľko potrebuje dospelá rastlina.
- Dostatok vody
Keď prvýkrát zasadíte sadenice, je dobré pôdu dostatočne zaliať. Jej množstvo však treba určiť podľa druhu rastliny. Pôdu pravidelne kontrolujte, aby ste sa uistili, že bylinky nevysychajú. Prihliadajte však aj na počasie. Ak okraje rastliny začnú hnednúť alebo rastlina začne vädnúť, pravdepodobne potrebuje viac vody.
- Zber je dôležitý
Jednou z najťažších častí údržby bylinkovej záhrady je vedieť, ako a kedy bylinky zbierať. Nie všetky bylinky sú pri zbere rovnaké. Ak pestujete bazalku, nezabudnite odstrihnúť listy z hornej časti rastliny namiesto spodnej. Bylinky ako oregano alebo mäta sa dajú zbierať jednoduchým odstrihnutím listov kdekoľvek na rastline. Pažítku je možné rezať priamo od pôdy. Urobte si prieskum a zistite, ako správne zbierať bylinky, aby ste z každej rastliny vyťažili maximum.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zimná záhrada a posedenie pod pergolou , Ktoré rastliny nemôžeme sadiť pri sebe? , Čo vysasiť do okrasnej záhrady?
Balkónová bylinková záhrada je skvelý spôsob, ako využiť vonkajší priestor. Rozžiari váš balkón a poskytne vám krásu aj svieže chute, ktoré môžete využiť pri varení. Predtým ako sa do toho pustíte si však zistite všetky potrebné informácie o rastlinkách – ako ich zalievať, aké podmienky potrebujú, koľko potrebujú priestoru a aj ako ich zbierať, aby vaše úsilie nebolo zbytočné.
Prečítajte si tiež
Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku
Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.