Ktoré rastliny nemôžeme sadiť pri sebe?

26. júla 2022

Vedeli ste, že fazuľa a cesnak nie sú kamaráti? Záhrada je ako spoločenstvo. Niektorí členovia tohto spoločenstva žijú pokojne vedľa seba a iní si vyžadujú svoj vlastný priestor. Niektorí členovia dokonca oberajú blízkych susedov o cenné živiny alebo priestor. Iné bojujú o hmyz či huby. Ste si istí, že vaše rastliny v záhrade spokojne nažívajú? 

Záhradníci robia všetko pre to, aby boli ich rastliny šťastné a zdravé, ale niekedy, bez ohľadu na to, čo robíte, sa niektoré rastliny jednoducho k sebe nehodia. Rastliny, ktoré sa nemajú rady, môžu reagovať na odlišné potreby prostredia. Aj typy pôdy majú vplyv na to, ktoré rastliny by sa nemali vysádzať spolu.

Naši špecialisti poznajú niekoľko základných pravidiel, ktoré rastliny by sa nemali vysádzať vo vzájomnej blízkosti. Po prvé, skontrolujte, či sú všetky vaše záhradné rastliny približne rovnako veľké a majú rovnaké nároky na svetlo. Vysádzať napríklad veľmi vysoké rastliny, ako sú paradajky, vedľa kríkovej fazule je veľmi zlý nápad, pretože paradajky s veľkou pravdepodobnosťou zatienia fazuľu.

Rastliny, ktoré potrebujú veľa vody, spôsobia tým, ktoré vodu nenávidia, veľké nepríjemnosti. To isté platí aj pre hnojivo. V neposlednom rade ide aj o rastliny, ktoré sú alelopatické. Alelopatické rastliny majú schopnosť chemicky brániť životným systémom konkurenčných rastlín. Tieto rastliny sú zvyčajne buriny, ale bolo pozorované, že aj mnohé krajinné a kultúrne rastliny zanechávajú po sebe alelopatické chemikálie. 

Sadenie rastlín

Tu je zoznam niekoľkých rastlín, ktoré sa s ostatnými dobre neznášajú:

Fazuľa a cibuľa

Fazuľa sa považuje za alelopatickú rastlinu, čo znamená, že produkuje biochemické látky, ktoré môžu brániť v raste inej rastliny. Fazuľa si nerozumie s členmi čeľade cibuľovitých, ako je napríklad cibuľa, pór, pažítka či cesnak. Fazuľa a mrkva sa navzájom dopĺňajú, poskytujú si živiny, ktoré podporujú rast. Mrkva pomáha fazuli aj tým, že priťahuje berušky, ktoré zabraňujú mšiciam poškodzovať listy.

Strukoviny, akými sú napríklad fazuľa alebo hrach si veľmi ťažko hľadajú rastlinného kamaráta aj v čeľadi kapustovitých, ako je brokolica, karfiol a kapusta.

Paradajky a kukurica

Paradajky a kukurica bojujú o rovnaké živiny v pôde. Takže ak pôda nie je mimoriadne bohatá na živiny, môžu byť o ne obaja ochudobnení. Paradajkové háďatko a niektoré druhy húb milujú kukuricu a paradajky. Paradajky tiež nemajú rady kapustu ani zemiaky. Namiesto toho im nájdite kamaráta v šaláte, ktorý bude v tieni. Ten udrží pre paradajky pôdu vlhkú. Keďže paradajky vodu milujú, bude sa tak dariť obom. Paradajky a kukurica majú aj spoločného škodcu - červca rajčiakového. Ten sa môže ľahko šíriť medzi rastlinami a zahubiť ich obe.

Zemiaky a slnečnica

Jedna rastie hlboko a druhá vysoko. Nerozumejú si pretože slnečnicové semená obsahujú toxickú zložku, ktorá bráni zemiakom v plnom raste. Okolo zemiakov preto radšej pestujte špenát na skorú úrodu.

Špargľa a cesnak

Tieto dve nekompatibilné rastliny majú v pôde rovnakú potrebu živín. Ak špargľa nedostane všetko, čo potrebuje, správa sa ako naozajstná príšera. Najlepšou voľbou je poskytnúť špargli vlastný záhon bez konkurencie. Ak jej však musíte dať priateľa, skúste petržlen alebo kôpor.

Zeler a mrkva

Často ich spájame na zeleninovom tanieri, ale tieto rastliny by sa mali v záhrade navzájom vyhýbať. Obe potrebujú vodu a tieň a hľadajú si spoločníka s vyššími listami, napríklad fazuľu. Tak môžu udržiavať pôdu vlhkú. K zeleru sa hodí ako kamarát tymián, ktorý udusí burinu a zvlhčí pôdu.

Baklažán a fenikel

Baklažán patrí do čeľade nočných rastlín a fenikel produkuje chemickú látku, ktorá spomaľuje rast nočných rastlín. Ako spoločníka baklažánu zvoľte radšej kríčkovú fazuľu. Baklažán miluje dusík, ktorý fazuľa dodáva do pôdy. A kríčková fazuľa odpudzuje chrobáka zemiakového, ktorý má záľubu v baklažáne.

Uhorka a rozmarín

Uhorka môže preberať chute silných byliniek. Takže rozmarín, bazalku a šalviu držte od uhorky čo najďalej. Až v kuchyni môžete ich chute znovu zmiešať v lahodnom šaláte. Hoci pod uhorkou a bazalkou si často predstavujeme osviežujúci nápoj, skúsení záhradníci zistili, že uhorke sa nedarí v blízkosti aromatických byliniek, akými sú bazalka, rozmarín, šalvia a majoránka. Bylinky s výraznou vôňou a chuťou majú tendenciu ovplyvňovať chuť rastúcej uhorky. 

Uhorka má rada len jednu bylinku, a to kôpor. Ten priťahuje užitočný hmyz, ako sú vznášadlá a dravé osy. K uhorkám môžete dať aj vinič. Použite mriežku, ktorá im pomôže vyhnúť sa hnilobe na vlhkej pôde. 

Šalát a cesnak

Chudobný cesnak prekáža mnohým rastlinám, vrátane šalátu. Šalát držte čo najďalej aj od cibule, póru a pažítky. Namiesto toho vysaďte šalát vedľa dvojice mrkvy a reďkovky. Plytké korene rýchlo rastúceho šalátu nebudú koreňovým plodinám prekážať.

Paštrnák a mrkva

Tieto dve koreňové plodiny majú rady rovnaké podmienky pestovania, ale obe sú náchylné na mrkvovú koreňovú mušku. Preto ich radšej držte ďaleko od seba. Obe rastliny radšej postavte do jednej línie s reďkovkami, pretože malá okrúhla reďkovka rastie veľmi rýchlo. Po vytiahnutí reďkoviek vznikne priestor na rast medzi dlhšie rastúcou mrkvou alebo paštrnákom.

Jahody a kapusta

Jahody si nerozumejú s rastlinami z čeľade kapustovitých, vrátane kapusty, kelu a brokolice. Je to preto, že tieto rastliny z čeľade kapustovitých priťahujú škodcov, ktorí môžu brzdiť rast jahôd.

Tekvice a letné tekvice

Tekvice sú agresívne záhradné rastliny. Môžu udusiť letnú tekvicu, napríklad cuketu, ktorá im konkuruje v boji o vodu a priestor. Tekvice sa tiež krížia s inými odrodami tekvíc, čo negatívne vplýva na vašu úrodu. Tekvice sa rady rozrastajú a hadia po hrubých stonkách kukurice. Tieto dve zeleniny sa zbierajú v rôznom čase, takže koncom leta nebudú súperiť o vzácnu vodu.

Trávniky a stromy v tieni

Listnaté trávniky - vrátane rôznych modrých tráv, kostravy a raže - sa trápia v tieni stromov, ako sú veľkolisté javory, duby a smreky. Trávniky si vyžadujú viac hnojenia, pretože sú listnatejšie a neustále sa orezávajú kosením. Korene stromov prijímajú vodu a živiny na rovnakej úrovni v pôde ako korene trávnikov, preto sa potom k trávniku správajú problémovo. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: ZÁHON Z PALIET

Vyberte si rastliny, ktoré si pri pestovaní vedľa seba rozumejú. To bude prvý krok k spokojnej záhrade. Ak chcete zistiť, čo všetko ešte prispieva k spokojnej záhrade, nechajte sa inšpirovať tímom našich expertov. Tí vám so spokojnou záhradou, v ktorej môžete nerušene relaxovať radi pomôžu.

Prečítajte si tiež

Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Screenové rolety na terasuÚvod do luxusu: Screenové rolety ako vaša cesta ku komfortnej terase
Screenové rolety pre terasu od našej spoločnosti sú však oveľa viac ako len o zatienení pred slnkom. Ich prínos sa výrazne prekonáva obzor tohto jednoduchého významu. Predstavujú totiž element, ktorý dokáže vytvoriť komfortný priestor pre vaše relaxačné chvíle, nezávisle na ročnom období. Rôzne výhody: viac ako len ochrana pred slnkom Avšak, aké sú konkrétne výhody […]
Búda pre psa – zatepliť či nezatepliť?
Zateplenie psej búdy zabezpečuje ochranu pred chladom a udržanie telesnej teploty psa. Väčšina ľudí má rada svojich psov v dome pri sebe. Niektorí radšej pre svojho psíka postavia domček, aby ich psík mal svoje vlastné miesto. Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú svoje miesto, aby sa v zime chránili pred chladným vetrom. Pre väčšinu psov […]
1 2 3 18

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram