Vyvýšený záhon z paliet

20. júna 2022

Máte svoju vysnívanú predstavu o vašej záhrade ale jej rozmery vám moc nedovoľujú realizovať všetky nápady? Máme tu pre vás alternatívu, s ktorou vaša záhrada bude plne využiteľná, účelová a ešte aj štýlová. Vyvýšený záhon z paliet alebo aj iného materiálu vám pomôže ušetriť veľa priestoru a stále dokáže priniesť čerstvú úrodu. 

Vyvýšený záhon z paliet
Aj takéto čerstvé jahody si môžete vypestovať vo vašom záhone.

Ak ste zručný kutil alebo sa nebojíte roboty v dielničke nebude vám robiť problém si takýto vyvýšený záhon z paliet vystrojiť. Nie je to nič ťažké, treba však dodržať určitý postup. Zaujíma vás to? Tak čítajte ďalej a my vám to veľmi radi predstavíme. 

Prvý krok - predstava a dôkladné plánovanie. 

Záhony budú na tom jednom mieste aj niekoľko rokov, preto si dopredu treba premyslieť ich umiestnenie. Predstavte si vašu záhradu, prípadne si  to môžete aj načrtnúť. Hlavné je nájsť miesto, kde využijete najviac slnečného žiarenia počas celého dňa. Tak isto zvážte aj terén, na ktorom sa chystáte vybudovať záhony. Týmto aspektom určite treba venovať pozornosť.

Aby ste sa už potom pri samotnej výstavbe nezdržiavali, zmerajte si plochu a potom z pôdy, odstránte približne 30 centimetrov do hĺbky. Kvalitná zemina sa bude do záhonu hodiť neskôr, takže ju dajte bokom. Ak však kvalitná nie je, radšej ju do záhonu nepoužívajte. K príprave tak isto ešte patria koly - ktoré by ste mali zapustiť do terénu približne 50 centimetrov. 

Vyvýšený záhon z paliet
Záhony môžu byť v rôznej veľkosti. Vytvorte si taký aký presne potrebujete vy.

Ako vyrobiť vyvýšený záhon z paliet či dreva?

Na záhrade sa nachádza veľké množstvo biologického materiálu, ktorý je kvalitný a pomôže vám s výstavbou vášho záhonu. Snažte sa využiť všetky výhody vášho pozemku. Verte, že to bude stáť za to, pretože sa vám to oplatí bohatou úrodou. Preto je veľmi výhodné použiť aj napríklad nepotrebné drevo, palety alebo iný využiteľný materiál.

Vyvýšený záhon z paliet

Prečítajte si aj: Balkónové sedenie

Akých rozmerov sa držať ak ide o vyvýšený záhon? 

Záhony nemusia byť veľmi široké ani dlhé, pretože stále hlavnou požiadavkou je využiť čo najmenší priestor v záhrade. Tak isto je dôležité sa k nim dostať a mať prístup k úrode. Ideálna šírka je podľa nás tak 150 centimetrov. Myslite na odstraňovanie buriny alebo celkovú starosť o plody. Nepotrebujete predsa bolesť chrbta navyše, nie? Skúste si to zjednodušiť najviac ako sa dá. 

Výška záhona by sa mohla pohybovať okolo 40 - 60 centimetrov. To už je na vás ako to bude najviac vyhovovať vám. Treba to však prispôsobiť čo najviac vaším schopnostiam. 

Základná vrstva vyvýšeného záhonu 

Aby bola pôvodná pôda čo najrýchlejšie prepojená s novou vrstvou, je potrebné aby sa spodok výkopu prevzdušnil a to poriadne. Organická drenáž je tou prvou vrstvou, ktorú by ste mali použiť vo vyvýšenom záhone. 

Ďalej pokračujeme s kompostom, ten by ste mohli premiešať s konármi, listami zo stromov, slamou alebo aj rezom z drevín či senom. Treba jednoducho použiť presne to čo vám ostane a k čomu máte prístup. Substrát potrebujete na vyplnenie vykopaných 30 centimetrov - čo sme spomínali ešte na začiatku. Treba už len zarovnať ten výkop, potom táto pôda väčšinou sťahuje prebytočnú vodu a časom dodáva aj všetky potrebné živiny pre rast úrody.  A po tomto všetkom budete potrebovať už len požadované množstvo kvalitnej zeminy. 

Vyvýšený záhon z paliet

Pevné ohraničenie záhonu

Keď potrebujete aby záhon držal pekne svoj tvar tak ho treba ohraničiť niečim pevným. Najčastejšie sú to teda palety z dreva. Tie sa už čoraz častejšie vyskytujú v našich záhradách. 

Palety sú priateľskou voľbou sú cenovo dostupné a obľúbené. Taktiež viete použiť aj hranoly z dreva, tehly alebo aj plastové zábrany. Vy si musíte premyslieť čo sa vám páči a čo je pre vás najpraktickejšie. 

O drevo sa treba starať a aby ste svoj záhon udržali v čo najlepšom stave, tak by sme vám ešte chceli poradiť ako na to. Najlepšie by bolo ak by ste drevo natreli vápenným hydrátom a potom záhon vysteliete fóliou do záhrady. Fóliou si zabezpečíte  dlhú životnosť drevených paliet a tiež podporíte lepšie viazanie vlhkosti, ktoré je veľmi dôležité. Poveternostné podmienky, voda dážď, búrky - to všetko zanecháva po sebe stopy a pred nimi sa treba chrániť. 

Vaša moderná záhrada

Záhony vám do záhrady prinesú nový nádych a plne využité miesto. A aby ste dosiahli úplný relax a cítili sa pohodovo môžete sa ďalej poobzerať čo by ste ešte potrebovali do vašej zelenej záhradky.  Ak máte na pozemku nadmerné množstvo slnečného žiarenia a potrebujete trochu chládku, kde si vychutnáte svoju kávu - tak nápomocné môžu byť aj tieniace plachty, tie si hned obľúbite. Umiestnite si ich presne tam kam potrebujete trochu chládku. Tieto plachtu sú praktické a šikovné. Na zimu ich môžete kľudne zložiť a nechať na ďalšiu sezónu.

Tieniaca plachta

Mohlo by vás zaujímať: Tieniaca plachta na terasu proti slnku

Čo si zasadiť do záhonu? 

Ako prvé skúste nasadiť zeleninu, tej sa bude dariť veľmi pekne. Zasadiť môžete napríklad - dyne, tekvice, uhorky, papriky, reďkovky, šalát. Fantázii sa medze nekladú. Každý rok to skúste obmieňať. Na ďalší rok sa môže pekne dariť baklažánu, paradajkám alebo jahodám. Nezabúdajte ani na koreňovú zeleninu ako je mrkva, petržlen, zeler alebo jarná cibuľka. 

Vyvýšený záhon z paliet

Chráňte sa pred škodcami a doprajte si lepšiu úrodu. 

Do vyvýšených záhonov si nasadte úrodu tak aby ste si ju aj chránili pred škodcami. Nezanedbajte ani príjem potrebných živín a rastliny si tiež nemôžu zavadzať v raste. Tu je pár tipov na rastliny, ktoré sú vhodné na to aby ste si ich zasadili spolu:

  • kôpor a kaleráb
  • hlávkový šalát a cibuľa
  • uhorky a červená repa
  • fazuľa a rajčiny
  • cesnak a hrach
  • mrkva a kukurica

Kúzlenie z paliet 

Pre šikovných záhradkárov tu máme ešte jeden nápad, ktorý by sa vám mohol pozdávať. Vďaka vyvýšeným záhonom sa využije všetko miesto na zeleninu, ovocie alebo inú plodnú úrodu. A ak si odložíte jednu alebo dve palety bokom môžete vytvoriť niečo takéto: 

Vyvýšený záhon z paliet
Oživenie steny kvetmi je vždy dobrý nápad!

Stena s okrasnými kvetmi vám pomôže spríjemniť a skrášliť okolie vašej terasy. Predstavte si to - čerstvá limonáda, vyložené nohy a užívate si chládok pod krásnou markízou na vašej teraske s výhľadom na krásne kvety. Alebo pre vášnivých záhradníkov, ktorý by radšej ocenili bylinky a niečo do kuchyne. Tak namiesto kvetov si tam kľudne môžete zorganizovať  bylinky, ktoré chcete používať pri varení. Vždy čerstvé bylinky sú pastva pre oči ale aj pre chuťové poháriky.

Vyvýšený záhon z paliet
Čerstvé bylinky na každý deň!

Prečítajte si tiež

ako spravne kurit v krbePäť tipov ako správne kúriť v krbe
Aj keď sa nepriaznivá ekonomická situácia dosť nepríjemným spôsobom podpísala na cene dreva, nič nenahradí teplo domova, ktoré dodáva praskajúce drevo v krbe. Je to magický okamih, ktorý núti ľudí zastaviť sa a spomaliť. No aj pri kúrení v krbe sa môžu vyskytnúť chyby, ktoré sa často odzrkadlia na technickom stave samotného krbu. Väčšina ľudí, ktorá kúri drevom […]
vypredajNovinky na jeseň a zimu 2021 od Bez hmyzu SK
Tak ako každé leto aj toto nám už po mali končí (bohužiaľ prišlo ochladenie pomerne skoro) a mi musíme začať myslieť na jesennú sezónu. Pozrime sa teda na to, aké práce a produkty nám v tomto období pribúdajú a na čo všetko sa dokážete pripraviť: Siete proti hmyzu Kto by to bol povedal, že sa siete proti hmyzu dajú […]
3 vonkajsie zaluzie senecMontáž vonkajších žalúzii Senec, JANUÁR
Zastavil sa u nás v kancelárii sympatický pár v najlepších rokoch, že by si dali radi na svoj rodinný dom namontovať vonkajšie žalúzie. Moja základná otázka nasledovala hneď ako vstúpili: “máte váš dom zateplený?” odpoveď nenechala na seba dlho čakať a zároveň som ju aj očakával, “ÁNO” odpovedal pán. “tak to môže byť celkom problém, […]
1 2 3 8

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram