Vyvýšený záhon z paliet

20. júna 2022

Máte svoju vysnívanú predstavu o vašej záhrade ale jej rozmery vám moc nedovoľujú realizovať všetky nápady? Máme tu pre vás alternatívu, s ktorou vaša záhrada bude plne využiteľná, účelová a ešte aj štýlová. Vyvýšený záhon z paliet alebo aj iného materiálu vám pomôže ušetriť veľa priestoru a stále dokáže priniesť čerstvú úrodu. 

Vyvýšený záhon z paliet
Aj takéto čerstvé jahody si môžete vypestovať vo vašom záhone.

Ak ste zručný kutil alebo sa nebojíte roboty v dielničke nebude vám robiť problém si takýto vyvýšený záhon z paliet vystrojiť. Nie je to nič ťažké, treba však dodržať určitý postup. Zaujíma vás to? Tak čítajte ďalej a my vám to veľmi radi predstavíme. 

Prvý krok - predstava a dôkladné plánovanie. 

Záhony budú na tom jednom mieste aj niekoľko rokov, preto si dopredu treba premyslieť ich umiestnenie. Predstavte si vašu záhradu, prípadne si  to môžete aj načrtnúť. Hlavné je nájsť miesto, kde využijete najviac slnečného žiarenia počas celého dňa. Tak isto zvážte aj terén, na ktorom sa chystáte vybudovať záhony. Týmto aspektom určite treba venovať pozornosť.

Aby ste sa už potom pri samotnej výstavbe nezdržiavali, zmerajte si plochu a potom z pôdy, odstránte približne 30 centimetrov do hĺbky. Kvalitná zemina sa bude do záhonu hodiť neskôr, takže ju dajte bokom. Ak však kvalitná nie je, radšej ju do záhonu nepoužívajte. K príprave tak isto ešte patria koly - ktoré by ste mali zapustiť do terénu približne 50 centimetrov. 

Vyvýšený záhon z paliet
Záhony môžu byť v rôznej veľkosti. Vytvorte si taký aký presne potrebujete vy.

Ako vyrobiť vyvýšený záhon z paliet či dreva?

Na záhrade sa nachádza veľké množstvo biologického materiálu, ktorý je kvalitný a pomôže vám s výstavbou vášho záhonu. Snažte sa využiť všetky výhody vášho pozemku. Verte, že to bude stáť za to, pretože sa vám to oplatí bohatou úrodou. Preto je veľmi výhodné použiť aj napríklad nepotrebné drevo, palety alebo iný využiteľný materiál.

Vyvýšený záhon z paliet

Prečítajte si aj: Balkónové sedenie

Akých rozmerov sa držať ak ide o vyvýšený záhon? 

Záhony nemusia byť veľmi široké ani dlhé, pretože stále hlavnou požiadavkou je využiť čo najmenší priestor v záhrade. Tak isto je dôležité sa k nim dostať a mať prístup k úrode. Ideálna šírka je podľa nás tak 150 centimetrov. Myslite na odstraňovanie buriny alebo celkovú starosť o plody. Nepotrebujete predsa bolesť chrbta navyše, nie? Skúste si to zjednodušiť najviac ako sa dá. 

Výška záhona by sa mohla pohybovať okolo 40 - 60 centimetrov. To už je na vás ako to bude najviac vyhovovať vám. Treba to však prispôsobiť čo najviac vaším schopnostiam. 

Základná vrstva vyvýšeného záhonu 

Aby bola pôvodná pôda čo najrýchlejšie prepojená s novou vrstvou, je potrebné aby sa spodok výkopu prevzdušnil a to poriadne. Organická drenáž je tou prvou vrstvou, ktorú by ste mali použiť vo vyvýšenom záhone. 

Ďalej pokračujeme s kompostom, ten by ste mohli premiešať s konármi, listami zo stromov, slamou alebo aj rezom z drevín či senom. Treba jednoducho použiť presne to čo vám ostane a k čomu máte prístup. Substrát potrebujete na vyplnenie vykopaných 30 centimetrov - čo sme spomínali ešte na začiatku. Treba už len zarovnať ten výkop, potom táto pôda väčšinou sťahuje prebytočnú vodu a časom dodáva aj všetky potrebné živiny pre rast úrody.  A po tomto všetkom budete potrebovať už len požadované množstvo kvalitnej zeminy. 

Vyvýšený záhon z paliet

Pevné ohraničenie záhonu

Keď potrebujete aby záhon držal pekne svoj tvar tak ho treba ohraničiť niečim pevným. Najčastejšie sú to teda palety z dreva. Tie sa už čoraz častejšie vyskytujú v našich záhradách. 

Palety sú priateľskou voľbou sú cenovo dostupné a obľúbené. Taktiež viete použiť aj hranoly z dreva, tehly alebo aj plastové zábrany. Vy si musíte premyslieť čo sa vám páči a čo je pre vás najpraktickejšie. 

O drevo sa treba starať a aby ste svoj záhon udržali v čo najlepšom stave, tak by sme vám ešte chceli poradiť ako na to. Najlepšie by bolo ak by ste drevo natreli vápenným hydrátom a potom záhon vysteliete fóliou do záhrady. Fóliou si zabezpečíte  dlhú životnosť drevených paliet a tiež podporíte lepšie viazanie vlhkosti, ktoré je veľmi dôležité. Poveternostné podmienky, voda dážď, búrky - to všetko zanecháva po sebe stopy a pred nimi sa treba chrániť. 

Vaša moderná záhrada

Záhony vám do záhrady prinesú nový nádych a plne využité miesto. A aby ste dosiahli úplný relax a cítili sa pohodovo môžete sa ďalej poobzerať čo by ste ešte potrebovali do vašej zelenej záhradky.  Ak máte na pozemku nadmerné množstvo slnečného žiarenia a potrebujete trochu chládku, kde si vychutnáte svoju kávu - tak nápomocné môžu byť aj tieniace plachty, tie si hned obľúbite. Umiestnite si ich presne tam kam potrebujete trochu chládku. Tieto plachtu sú praktické a šikovné. Na zimu ich môžete kľudne zložiť a nechať na ďalšiu sezónu.

Tieniaca plachta

Mohlo by vás zaujímať: Tieniaca plachta na terasu proti slnku

Čo si zasadiť do záhonu? 

Ako prvé skúste nasadiť zeleninu, tej sa bude dariť veľmi pekne. Zasadiť môžete napríklad - dyne, tekvice, uhorky, papriky, reďkovky, šalát. Fantázii sa medze nekladú. Každý rok to skúste obmieňať. Na ďalší rok sa môže pekne dariť baklažánu, paradajkám alebo jahodám. Nezabúdajte ani na koreňovú zeleninu ako je mrkva, petržlen, zeler alebo jarná cibuľka. 

Vyvýšený záhon z paliet

Chráňte sa pred škodcami a doprajte si lepšiu úrodu. 

Do vyvýšených záhonov si nasadte úrodu tak aby ste si ju aj chránili pred škodcami. Nezanedbajte ani príjem potrebných živín a rastliny si tiež nemôžu zavadzať v raste. Tu je pár tipov na rastliny, ktoré sú vhodné na to aby ste si ich zasadili spolu:

  • kôpor a kaleráb
  • hlávkový šalát a cibuľa
  • uhorky a červená repa
  • fazuľa a rajčiny
  • cesnak a hrach
  • mrkva a kukurica

Kúzlenie z paliet 

Pre šikovných záhradkárov tu máme ešte jeden nápad, ktorý by sa vám mohol pozdávať. Vďaka vyvýšeným záhonom sa využije všetko miesto na zeleninu, ovocie alebo inú plodnú úrodu. A ak si odložíte jednu alebo dve palety bokom môžete vytvoriť niečo takéto: 

Vyvýšený záhon z paliet
Oživenie steny kvetmi je vždy dobrý nápad!

Stena s okrasnými kvetmi vám pomôže spríjemniť a skrášliť okolie vašej terasy. Predstavte si to - čerstvá limonáda, vyložené nohy a užívate si chládok pod krásnou markízou na vašej teraske s výhľadom na krásne kvety. Alebo pre vášnivých záhradníkov, ktorý by radšej ocenili bylinky a niečo do kuchyne. Tak namiesto kvetov si tam kľudne môžete zorganizovať  bylinky, ktoré chcete používať pri varení. Vždy čerstvé bylinky sú pastva pre oči ale aj pre chuťové poháriky.

Vyvýšený záhon z paliet
Čerstvé bylinky na každý deň!

Prečítajte si tiež

Bioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďomBioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďom
Bioklimatická pergola je modernejšou a funkčnejšou alternatívou klasických záhradných pergol, ktorá dokáže zvýšiť komfort a pohodlie v exteriéri vášho domova. Jej lamelový strop poskytuje nielen ochranu pred slnkom, ale aj pred dažďom. V tomto článku sa pozrieme na vodotesnosť lamelového stropu bioklimatickej pergoly a na to, čo je potrebné zvážiť pri výbere nábytku a podlahy […]
5 ďalších tipov na efektívnu jarnú údržbu a sadenie v záhrade:5 ďalších tipov na efektívnu jarnú údržbu a sadenie v záhrade:
Dajte záhrade nový život pomocou jednoduchých a užitočných nápadov Počas príchodu jari sa mnoho z nás teší na prebudenie svojej záhrady. Aby sme vám ešte viac pomohli, prinášame ďalších 5 tipov, ktoré vám uľahčia prácu a pomôžu vašej záhrade naplno rozkvitnúť. FAQ - najčastejšie otázky, záhradné vychytávky: Na záver, úspešná a krásna záhrada nevyžaduje veľké […]
Ako si udržať trávnik zdravý a krásnyPrečo by ste nemali podceňovať výšku kosenia trávy
Prečo by ste nemali podceňovať výšku kosenia trávy Výška kosenia trávy môže mať veľký vplyv na zdravie a vzhľad vášho trávnika. Správna výška kosenia je dôležitá pre dosiahnutie zdravého a krásneho trávnika. V tomto článku sa dozviete, ako určiť správnu výšku kosenia pre váš trávnik, dôvody, prečo je správna výška kosenia dôležitá, čo sa stane, […]
1 2 3 21

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.
Formulár - Cenová ponuka

Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram