Vyvýšený záhon z paliet

20. júna 2022

Máte svoju vysnívanú predstavu o vašej záhrade ale jej rozmery vám moc nedovoľujú realizovať všetky nápady? Máme tu pre vás alternatívu, s ktorou vaša záhrada bude plne využiteľná, účelová a ešte aj štýlová. Vyvýšený záhon z paliet alebo aj iného materiálu vám pomôže ušetriť veľa priestoru a stále dokáže priniesť čerstvú úrodu. 

Vyvýšený záhon z paliet
Aj takéto čerstvé jahody si môžete vypestovať vo vašom záhone.

Ak ste zručný kutil alebo sa nebojíte roboty v dielničke nebude vám robiť problém si takýto vyvýšený záhon z paliet vystrojiť. Nie je to nič ťažké, treba však dodržať určitý postup. Zaujíma vás to? Tak čítajte ďalej a my vám to veľmi radi predstavíme. 

Prvý krok - predstava a dôkladné plánovanie. 

Záhony budú na tom jednom mieste aj niekoľko rokov, preto si dopredu treba premyslieť ich umiestnenie. Predstavte si vašu záhradu, prípadne si  to môžete aj načrtnúť. Hlavné je nájsť miesto, kde využijete najviac slnečného žiarenia počas celého dňa. Tak isto zvážte aj terén, na ktorom sa chystáte vybudovať záhony. Týmto aspektom určite treba venovať pozornosť.

Aby ste sa už potom pri samotnej výstavbe nezdržiavali, zmerajte si plochu a potom z pôdy, odstránte približne 30 centimetrov do hĺbky. Kvalitná zemina sa bude do záhonu hodiť neskôr, takže ju dajte bokom. Ak však kvalitná nie je, radšej ju do záhonu nepoužívajte. K príprave tak isto ešte patria koly - ktoré by ste mali zapustiť do terénu približne 50 centimetrov. 

Vyvýšený záhon z paliet
Záhony môžu byť v rôznej veľkosti. Vytvorte si taký aký presne potrebujete vy.

Ako vyrobiť vyvýšený záhon z paliet či dreva?

Na záhrade sa nachádza veľké množstvo biologického materiálu, ktorý je kvalitný a pomôže vám s výstavbou vášho záhonu. Snažte sa využiť všetky výhody vášho pozemku. Verte, že to bude stáť za to, pretože sa vám to oplatí bohatou úrodou. Preto je veľmi výhodné použiť aj napríklad nepotrebné drevo, palety alebo iný využiteľný materiál.

Vyvýšený záhon z paliet

Prečítajte si aj: Balkónové sedenie

Akých rozmerov sa držať ak ide o vyvýšený záhon? 

Záhony nemusia byť veľmi široké ani dlhé, pretože stále hlavnou požiadavkou je využiť čo najmenší priestor v záhrade. Tak isto je dôležité sa k nim dostať a mať prístup k úrode. Ideálna šírka je podľa nás tak 150 centimetrov. Myslite na odstraňovanie buriny alebo celkovú starosť o plody. Nepotrebujete predsa bolesť chrbta navyše, nie? Skúste si to zjednodušiť najviac ako sa dá. 

Výška záhona by sa mohla pohybovať okolo 40 - 60 centimetrov. To už je na vás ako to bude najviac vyhovovať vám. Treba to však prispôsobiť čo najviac vaším schopnostiam. 

Základná vrstva vyvýšeného záhonu 

Aby bola pôvodná pôda čo najrýchlejšie prepojená s novou vrstvou, je potrebné aby sa spodok výkopu prevzdušnil a to poriadne. Organická drenáž je tou prvou vrstvou, ktorú by ste mali použiť vo vyvýšenom záhone. 

Ďalej pokračujeme s kompostom, ten by ste mohli premiešať s konármi, listami zo stromov, slamou alebo aj rezom z drevín či senom. Treba jednoducho použiť presne to čo vám ostane a k čomu máte prístup. Substrát potrebujete na vyplnenie vykopaných 30 centimetrov - čo sme spomínali ešte na začiatku. Treba už len zarovnať ten výkop, potom táto pôda väčšinou sťahuje prebytočnú vodu a časom dodáva aj všetky potrebné živiny pre rast úrody.  A po tomto všetkom budete potrebovať už len požadované množstvo kvalitnej zeminy. 

Vyvýšený záhon z paliet

Pevné ohraničenie záhonu

Keď potrebujete aby záhon držal pekne svoj tvar tak ho treba ohraničiť niečim pevným. Najčastejšie sú to teda palety z dreva. Tie sa už čoraz častejšie vyskytujú v našich záhradách. 

Palety sú priateľskou voľbou sú cenovo dostupné a obľúbené. Taktiež viete použiť aj hranoly z dreva, tehly alebo aj plastové zábrany. Vy si musíte premyslieť čo sa vám páči a čo je pre vás najpraktickejšie. 

O drevo sa treba starať a aby ste svoj záhon udržali v čo najlepšom stave, tak by sme vám ešte chceli poradiť ako na to. Najlepšie by bolo ak by ste drevo natreli vápenným hydrátom a potom záhon vysteliete fóliou do záhrady. Fóliou si zabezpečíte  dlhú životnosť drevených paliet a tiež podporíte lepšie viazanie vlhkosti, ktoré je veľmi dôležité. Poveternostné podmienky, voda dážď, búrky - to všetko zanecháva po sebe stopy a pred nimi sa treba chrániť. 

Vaša moderná záhrada

Záhony vám do záhrady prinesú nový nádych a plne využité miesto. A aby ste dosiahli úplný relax a cítili sa pohodovo môžete sa ďalej poobzerať čo by ste ešte potrebovali do vašej zelenej záhradky.  Ak máte na pozemku nadmerné množstvo slnečného žiarenia a potrebujete trochu chládku, kde si vychutnáte svoju kávu - tak nápomocné môžu byť aj tieniace plachty, tie si hned obľúbite. Umiestnite si ich presne tam kam potrebujete trochu chládku. Tieto plachtu sú praktické a šikovné. Na zimu ich môžete kľudne zložiť a nechať na ďalšiu sezónu.

Tieniaca plachta

Mohlo by vás zaujímať: Tieniaca plachta na terasu proti slnku

Čo si zasadiť do záhonu? 

Ako prvé skúste nasadiť zeleninu, tej sa bude dariť veľmi pekne. Zasadiť môžete napríklad - dyne, tekvice, uhorky, papriky, reďkovky, šalát. Fantázii sa medze nekladú. Každý rok to skúste obmieňať. Na ďalší rok sa môže pekne dariť baklažánu, paradajkám alebo jahodám. Nezabúdajte ani na koreňovú zeleninu ako je mrkva, petržlen, zeler alebo jarná cibuľka. 

Vyvýšený záhon z paliet

Chráňte sa pred škodcami a doprajte si lepšiu úrodu. 

Do vyvýšených záhonov si nasadte úrodu tak aby ste si ju aj chránili pred škodcami. Nezanedbajte ani príjem potrebných živín a rastliny si tiež nemôžu zavadzať v raste. Tu je pár tipov na rastliny, ktoré sú vhodné na to aby ste si ich zasadili spolu:

  • kôpor a kaleráb
  • hlávkový šalát a cibuľa
  • uhorky a červená repa
  • fazuľa a rajčiny
  • cesnak a hrach
  • mrkva a kukurica

Kúzlenie z paliet 

Pre šikovných záhradkárov tu máme ešte jeden nápad, ktorý by sa vám mohol pozdávať. Vďaka vyvýšeným záhonom sa využije všetko miesto na zeleninu, ovocie alebo inú plodnú úrodu. A ak si odložíte jednu alebo dve palety bokom môžete vytvoriť niečo takéto: 

Vyvýšený záhon z paliet
Oživenie steny kvetmi je vždy dobrý nápad!

Stena s okrasnými kvetmi vám pomôže spríjemniť a skrášliť okolie vašej terasy. Predstavte si to - čerstvá limonáda, vyložené nohy a užívate si chládok pod krásnou markízou na vašej teraske s výhľadom na krásne kvety. Alebo pre vášnivých záhradníkov, ktorý by radšej ocenili bylinky a niečo do kuchyne. Tak namiesto kvetov si tam kľudne môžete zorganizovať  bylinky, ktoré chcete používať pri varení. Vždy čerstvé bylinky sú pastva pre oči ale aj pre chuťové poháriky.

Vyvýšený záhon z paliet
Čerstvé bylinky na každý deň!

FAQ: NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Aké výhody prináša vyvýšený záhon z paliet alebo iného materiálu?

Vyvýšený záhon umožňuje plné využitie priestoru v záhrade a prináša úrodu.

Ako začať s výstavbou vyvýšeného záhonu?

Prvým krokom je dôkladné plánovanie a predstava umiestnenia záhonu v záhrade. Následne je potrebné zmerať plochu, odstrániť pôdu do hĺbky a zapustiť koly do terénu.

Akých rozmerov by mal byť vyvýšený záhon?

Ideálna šírka záhonu je približne 150 centimetrov, zatiaľ čo výška sa pohybuje okolo 40 - 60 centimetrov a záleží na preferenciách a schopnostiach záhradníka.

Aké vrstvy sa používajú pri vytváraní vyvýšeného záhonu?

Záhon sa vytvára vrstvovo. Najprv je potrebná organická drenáž, potom kompost zmiešaný s biologickým materiálom a na konci substrát a kvalitná zemina.

Aký materiál je vhodný na ohraničenie vyvýšeného záhonu?

Najčastejšie sa používajú drevené palety, ale možno využiť aj hranoly z dreva, tehly alebo plastové zábrany. Voľba materiálu závisí od preferencií a praktických aspektov.

Ako sa postarať o drevené palety a udržať záhon v dobrom stave?

Odporúča sa natrieť drevo vápenným hydrátom a následne záhon vysteliť fóliou, aby sa predĺžila životnosť dreva a zabezpečilo lepšie viazanie vlhkosti.

Aké ďalšie doplnky môžete pridať do vašej záhrady s vyvýšeným záhonom?

Pre dosiahnutie úplného relaxu a pohodlia môžete pridať tieniace plachty na miesta so nadmerným slnečným žiarením. Taktiež môžete premýšľať o stene s okrasnými kvetmi alebo pestovaní byliniek pre kuchyňu.

Aké plodiny sú vhodné na výsadbu do vyvýšeného záhonu?

Zelenina ako dyne, tekvice, uhorky, papriky, reďkovky, šalát, ale.

Vytvorenie vyvýšeného záhonu je vynikajúcim spôsobom, ako využiť priestor vo vašej záhrade efektívne a získať úrodu plodín. Tento článok sme venovali spôsobom, ako začať s výstavbou vyvýšeného záhonu a poskytli sme niekoľko užitočných tipov a informácií.

Pri vytváraní vyvýšeného záhonu je dôležité mať na pamäti správne rozmery a vrstvy, ktoré ho tvoria. Ideálna šírka záhonu je približne 150 centimetrov, pričom výška sa pohybuje okolo 40 - 60 centimetrov. Avšak konkrétne rozmery môžu byť prispôsobené podľa individuálnych preferencií a potrieb.

Pri vytváraní vrstiev vyvýšeného záhonu je dôležité začať s organickou drenážou, nasledovanou kompostom zmiešaným s biologickým materiálom a na konci substrátom a kvalitnou zeminou. Tieto vrstvy pomáhajú udržiavať záhon vlhkým a živinami bohatým, čo podporuje rast a úrodu plodín.

Ohraničenie vyvýšeného záhonu možno vytvoriť pomocou rôznych materiálov, ako sú drevené palety, hranoly z dreva, tehly alebo plastové zábrany. Voľba materiálu závisí od preferencií a praktických aspektov. Ak sa rozhodnete použiť drevené palety, odporúča sa ich ošetriť vápenným hydrátom a vysteliť záhon fóliou, aby sa predĺžila ich životnosť a minimalizovalo sa rozkladanie dreva.

Okrem základnej konštrukcie vyvýšeného záhonu môžete do svojej záhrady pridať aj ďalšie doplnky, ktoré zvýšia jeho funkčnosť a estetickú hodnotu. Tieniace plachty sú užitočné na miestach so silným slnečným žiarením, zatiaľ čo stena s okrasnými kvetmi alebo bylinkami pre kuchyňu pridávajú estetický prvk do záhrady.

Vyvýšený záhon je vhodný pre pestovanie rôznych plodín vrátane zeleniny ako dyne, tekvice, uhorky, papriky, reďkovky a šalátu. Môžete si vybra

ť plodiny podľa svojich preferencií a miestnych pestovateľských podmienok.

Výhodou vyvýšeného záhonu je jeho lepšia kontrola pôdy a vode, čo znamená menej trávenia času odstraňovaním burín a viac času venovanému pestovaniu a starostlivosti o rastliny. Taktiež ponúka výhodu ľahšieho prístupu, čo uľahčuje výsadbu, polievanie a zber plodín.

V záverečnom hodnotení možno povedať, že vytvorenie vyvýšeného záhonu je skvelým spôsobom, ako využiť priestor vo vašej záhrade efektívne a získať výdatnú úrodu plodín. Okrem praktických výhod pridáva aj estetický prvok do záhradného priestoru. Nech už ste začiatočníkom alebo skúseným záhradníkom, vyvýšený záhon je určite hodný skúšky.

Prečítajte si tiež

Búda pre psa – zatepliť či nezatepliť?
Zateplenie psej búdy zabezpečuje ochranu pred chladom a udržanie telesnej teploty psa. Väčšina ľudí má rada svojich psov v dome pri sebe. Niektorí radšej pre svojho psíka postavia domček, aby ich psík mal svoje vlastné miesto. Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú svoje miesto, aby sa v zime chránili pred chladným vetrom. Pre väčšinu psov […]
Krtko v záhrade a ako sa ho zbaviť?
Hoci krtkovia vyzerajú roztomilo, môžu spôsobiť vážne škody na trávniku a terénnych úpravách. V zemi vytvárajú zložité siete tunelov a kopcov a rýchlo ničia alebo poškodzujú rastliny, trávu a stromy. Ak chcete svoj dvor zrekultivovať, jediným riešením je naučiť sa, ako sa krtkov zbaviť. Nebojte sa. Krtkov sa možno jednoducho aj zbaviť humánnym spôsobom. Tím […]
Screenové rolety na drevenej pergolePríbeh rodiny, ktorá si vylepšila život na terase pomocou screenových roliet
Bolo krásne letné popoludnie a v jednom dome bolo počuť veselý smiech detí hrajúcich sa na dvore. Rodinka zo severnej časti Rakúska, sa usadili na terase, aby si vychutnali pokojný deň plný slnka. Avšak ich teplý moment bol prerušený silným náporom vetra. Aj napriek kráse ich drevenej pergoly, veterné podmienky a extrémne teploty často bránili rodinke v […]
1 2 3 23

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram