Máte svoju vysnívanú predstavu o vašej záhrade ale jej rozmery vám moc nedovoľujú realizovať všetky nápady? Máme tu pre vás alternatívu, s ktorou vaša záhrada bude plne využiteľná, účelová a ešte aj štýlová. Vyvýšený záhon z paliet alebo aj iného materiálu vám pomôže ušetriť veľa priestoru a stále dokáže priniesť čerstvú úrodu.
Ak ste zručný kutil alebo sa nebojíte roboty v dielničke nebude vám robiť problém si takýto vyvýšený záhon z paliet vystrojiť. Nie je to nič ťažké, treba však dodržať určitý postup. Zaujíma vás to? Tak čítajte ďalej a my vám to veľmi radi predstavíme.
Záhony budú na tom jednom mieste aj niekoľko rokov, preto si dopredu treba premyslieť ich umiestnenie. Predstavte si vašu záhradu, prípadne si to môžete aj načrtnúť. Hlavné je nájsť miesto, kde využijete najviac slnečného žiarenia počas celého dňa. Tak isto zvážte aj terén, na ktorom sa chystáte vybudovať záhony. Týmto aspektom určite treba venovať pozornosť.
Aby ste sa už potom pri samotnej výstavbe nezdržiavali, zmerajte si plochu a potom z pôdy, odstránte približne 30 centimetrov do hĺbky. Kvalitná zemina sa bude do záhonu hodiť neskôr, takže ju dajte bokom. Ak však kvalitná nie je, radšej ju do záhonu nepoužívajte. K príprave tak isto ešte patria koly - ktoré by ste mali zapustiť do terénu približne 50 centimetrov.
Na záhrade sa nachádza veľké množstvo biologického materiálu, ktorý je kvalitný a pomôže vám s výstavbou vášho záhonu. Snažte sa využiť všetky výhody vášho pozemku. Verte, že to bude stáť za to, pretože sa vám to oplatí bohatou úrodou. Preto je veľmi výhodné použiť aj napríklad nepotrebné drevo, palety alebo iný využiteľný materiál.
Prečítajte si aj: Balkónové sedenie
Záhony nemusia byť veľmi široké ani dlhé, pretože stále hlavnou požiadavkou je využiť čo najmenší priestor v záhrade. Tak isto je dôležité sa k nim dostať a mať prístup k úrode. Ideálna šírka je podľa nás tak 150 centimetrov. Myslite na odstraňovanie buriny alebo celkovú starosť o plody. Nepotrebujete predsa bolesť chrbta navyše, nie? Skúste si to zjednodušiť najviac ako sa dá.
Výška záhona by sa mohla pohybovať okolo 40 - 60 centimetrov. To už je na vás ako to bude najviac vyhovovať vám. Treba to však prispôsobiť čo najviac vaším schopnostiam.
Aby bola pôvodná pôda čo najrýchlejšie prepojená s novou vrstvou, je potrebné aby sa spodok výkopu prevzdušnil a to poriadne. Organická drenáž je tou prvou vrstvou, ktorú by ste mali použiť vo vyvýšenom záhone.
Ďalej pokračujeme s kompostom, ten by ste mohli premiešať s konármi, listami zo stromov, slamou alebo aj rezom z drevín či senom. Treba jednoducho použiť presne to čo vám ostane a k čomu máte prístup. Substrát potrebujete na vyplnenie vykopaných 30 centimetrov - čo sme spomínali ešte na začiatku. Treba už len zarovnať ten výkop, potom táto pôda väčšinou sťahuje prebytočnú vodu a časom dodáva aj všetky potrebné živiny pre rast úrody. A po tomto všetkom budete potrebovať už len požadované množstvo kvalitnej zeminy.
Keď potrebujete aby záhon držal pekne svoj tvar tak ho treba ohraničiť niečim pevným. Najčastejšie sú to teda palety z dreva. Tie sa už čoraz častejšie vyskytujú v našich záhradách.
Palety sú priateľskou voľbou sú cenovo dostupné a obľúbené. Taktiež viete použiť aj hranoly z dreva, tehly alebo aj plastové zábrany. Vy si musíte premyslieť čo sa vám páči a čo je pre vás najpraktickejšie.
O drevo sa treba starať a aby ste svoj záhon udržali v čo najlepšom stave, tak by sme vám ešte chceli poradiť ako na to. Najlepšie by bolo ak by ste drevo natreli vápenným hydrátom a potom záhon vysteliete fóliou do záhrady. Fóliou si zabezpečíte dlhú životnosť drevených paliet a tiež podporíte lepšie viazanie vlhkosti, ktoré je veľmi dôležité. Poveternostné podmienky, voda dážď, búrky - to všetko zanecháva po sebe stopy a pred nimi sa treba chrániť.
Záhony vám do záhrady prinesú nový nádych a plne využité miesto. A aby ste dosiahli úplný relax a cítili sa pohodovo môžete sa ďalej poobzerať čo by ste ešte potrebovali do vašej zelenej záhradky. Ak máte na pozemku nadmerné množstvo slnečného žiarenia a potrebujete trochu chládku, kde si vychutnáte svoju kávu - tak nápomocné môžu byť aj tieniace plachty, tie si hned obľúbite. Umiestnite si ich presne tam kam potrebujete trochu chládku. Tieto plachtu sú praktické a šikovné. Na zimu ich môžete kľudne zložiť a nechať na ďalšiu sezónu.
Mohlo by vás zaujímať: Tieniaca plachta na terasu proti slnku
Ako prvé skúste nasadiť zeleninu, tej sa bude dariť veľmi pekne. Zasadiť môžete napríklad - dyne, tekvice, uhorky, papriky, reďkovky, šalát. Fantázii sa medze nekladú. Každý rok to skúste obmieňať. Na ďalší rok sa môže pekne dariť baklažánu, paradajkám alebo jahodám. Nezabúdajte ani na koreňovú zeleninu ako je mrkva, petržlen, zeler alebo jarná cibuľka.
Do vyvýšených záhonov si nasadte úrodu tak aby ste si ju aj chránili pred škodcami. Nezanedbajte ani príjem potrebných živín a rastliny si tiež nemôžu zavadzať v raste. Tu je pár tipov na rastliny, ktoré sú vhodné na to aby ste si ich zasadili spolu:
Pre šikovných záhradkárov tu máme ešte jeden nápad, ktorý by sa vám mohol pozdávať. Vďaka vyvýšeným záhonom sa využije všetko miesto na zeleninu, ovocie alebo inú plodnú úrodu. A ak si odložíte jednu alebo dve palety bokom môžete vytvoriť niečo takéto:
Stena s okrasnými kvetmi vám pomôže spríjemniť a skrášliť okolie vašej terasy. Predstavte si to - čerstvá limonáda, vyložené nohy a užívate si chládok pod krásnou markízou na vašej teraske s výhľadom na krásne kvety. Alebo pre vášnivých záhradníkov, ktorý by radšej ocenili bylinky a niečo do kuchyne. Tak namiesto kvetov si tam kľudne môžete zorganizovať bylinky, ktoré chcete používať pri varení. Vždy čerstvé bylinky sú pastva pre oči ale aj pre chuťové poháriky.