Ako na zimný rez ovocných stromov – Chybné rezy môžu mať dopad na úrodu

17. augusta 2022

Pokoj vo vlastnej záhrade nič nenahradí. Obzvlášť ak nás záhrada obdarúva harmóniou a netypickým dizajnom, ktorý dokáže navrhnúť len sama príroda. Avšak na to, aby sme si toto čaro mohli vychutnať, musíme záhrade venovať určitú starostlivosť. To, že sa o záhradu treba starať, platí aj zimnom období. 

Vegetačné obdobie je ideálne na zimný rez drevín. Ten je veľmi potrebný, pretože oživí korunu stromov, znásobí úrodu, stromy rýchlejšie vyrastú a konáre vďaka nemu zmohutnejú. 

Ovocný strom

Rez je pre dreviny ošetrením

Pri ovocných drevinách platí, že ak sú konáre príliš košaté, tým viac živín spotrebujú a stromy sú v  dôsledku toho vyčerpané, čo sa odzrkadlí na nízkej úrode. Ideálny čas na preriedenie hustej koruny je od novembra do zhruba začiatku apríla. No musíte si dávať veľký pozor na mrazy. Ak by ste dreviny rezali v čase mrazov, konáre by mohli zamrznúť. Dbajte na to, aby teplota v čase rezu bola nad nulou, okolo dvoch až piatich stupňov. Najideálnejšie je rezať vtedy, keď máte istotu, že najväčšie mrazy už pominuli. 

Príliš hustá koruna stromov je ideálnym prostredím na to, aby sa rozšírili choroby a škodcovia. Hlavný cieľ rezu drevín v zimných mesiacoch je preto presvetlenie koruny. Na to, aby koruna stromu bola presvetlená je potrebné odstrániť konáre, ktoré rastú do jej stredu, či tie, ktoré sa križujú. V prvom rade sa odstraňujú všetky suché, poškodené a choré časti. Potom sa môžu odstrániť výhonky, ktoré rastú kolmo nahor. 

Druhy rezov

Nie je rez ako rez. A rovnako nie je ani jedno, ako danú drevinu orežete. Chyby spôsobené v dôsledku nesprávneho rezu drevín možno odstrániť len veľmi ťažko. Oprava takej koruny niekedy trvá aj viac rokov.  Preto je veľmi dôležité predtým, ako sa do rezu drevín vôbec pustíte, pozorne si naštudovať ako najlepšie rezať konkrétne dreviny. Poznáme hneď niekoľko druhov rezov:

Plytký a dlhý – využíva sa najmä pri stromčekoch, ktoré majú bujný rast a neskorú úrodu. Reže sa vždy iba malá časť z mladého, jednoročného výhonku. 

Krátky a hlboký – tento druh rezu je ideálny na podporu rodivosti stromu. V tomto prípade sa rez vykonáva šikmo, aby sa vytvorila, čo najväčšia plocha. 

Rez na konárový kríčok – tento rez sa vykonáva v miestach, v ktorých sa vytvorili prstencové zdureniny. Reže sa šikmo, ale musí sa pritom dbať na to, aby plocha rezu nebola príliš veľká. 

Rez nad púčikom – uplatňuje sa pri skracovaní letorastov či výhonkov. Ak by sa takýto rez nevykonal, výhonky by sa predĺžili nad hlavný konár a ubudlo by z plodnosti stromu. 

Rez drevín sa na prvý pohľad môže zdať celkom jednoduchý. Avšak je dôležité si uvedomiť, že k jednotlivým stromom treba pristupovať individuálne a je veľký rozdiel v tom, či sa orezáva jabloň, alebo marhuľa. Rovnako je dôležitý aj výber nástroja, ktorým sa rez vykoná. Ak sú konáre väčšie, pokojne použite pílku a následne rez ošetrite nožíkom. Jednotlivé rezy musia byť hladké. Na záver nezabúdajte na to, že strom je živý organizmus a tak sa musí každý rez, každá rana patrične ošetriť, či už stromovým balzamom, alebo štepkárskym voskom. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Bylinková záhrada , Ktoré rastliny nemôžeme sadiť pri sebe? , Ako udržovať gril

Prečítajte si tiež

Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Screenové rolety na terasuÚvod do luxusu: Screenové rolety ako vaša cesta ku komfortnej terase
Screenové rolety pre terasu od našej spoločnosti sú však oveľa viac ako len o zatienení pred slnkom. Ich prínos sa výrazne prekonáva obzor tohto jednoduchého významu. Predstavujú totiž element, ktorý dokáže vytvoriť komfortný priestor pre vaše relaxačné chvíle, nezávisle na ročnom období. Rôzne výhody: viac ako len ochrana pred slnkom Avšak, aké sú konkrétne výhody […]
Búda pre psa – zatepliť či nezatepliť?
Zateplenie psej búdy zabezpečuje ochranu pred chladom a udržanie telesnej teploty psa. Väčšina ľudí má rada svojich psov v dome pri sebe. Niektorí radšej pre svojho psíka postavia domček, aby ich psík mal svoje vlastné miesto. Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú svoje miesto, aby sa v zime chránili pred chladným vetrom. Pre väčšinu psov […]
1 2 3 18

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram