Ako na zimný rez ovocných stromov – Chybné rezy môžu mať dopad na úrodu
Pokoj vo vlastnej záhrade nič nenahradí. Obzvlášť ak nás záhrada obdarúva harmóniou a netypickým dizajnom, ktorý dokáže navrhnúť len sama príroda. Avšak na to, aby sme si toto čaro mohli vychutnať, musíme záhrade venovať určitú starostlivosť. To, že sa o záhradu treba starať, platí aj zimnom období.
Vegetačné obdobie je ideálne na zimný rez drevín. Ten je veľmi potrebný, pretože oživí korunu stromov, znásobí úrodu, stromy rýchlejšie vyrastú a konáre vďaka nemu zmohutnejú.
Rez je pre dreviny ošetrením
Pri ovocných drevinách platí, že ak sú konáre príliš košaté, tým viac živín spotrebujú a stromy sú v dôsledku toho vyčerpané, čo sa odzrkadlí na nízkej úrode. Ideálny čas na preriedenie hustej koruny je od novembra do zhruba začiatku apríla. No musíte si dávať veľký pozor na mrazy. Ak by ste dreviny rezali v čase mrazov, konáre by mohli zamrznúť. Dbajte na to, aby teplota v čase rezu bola nad nulou, okolo dvoch až piatich stupňov. Najideálnejšie je rezať vtedy, keď máte istotu, že najväčšie mrazy už pominuli.
Príliš hustá koruna stromov je ideálnym prostredím na to, aby sa rozšírili choroby a škodcovia. Hlavný cieľ rezu drevín v zimných mesiacoch je preto presvetlenie koruny. Na to, aby koruna stromu bola presvetlená je potrebné odstrániť konáre, ktoré rastú do jej stredu, či tie, ktoré sa križujú. V prvom rade sa odstraňujú všetky suché, poškodené a choré časti. Potom sa môžu odstrániť výhonky, ktoré rastú kolmo nahor.
Druhy rezov
Nie je rez ako rez. A rovnako nie je ani jedno, ako danú drevinu orežete. Chyby spôsobené v dôsledku nesprávneho rezu drevín možno odstrániť len veľmi ťažko. Oprava takej koruny niekedy trvá aj viac rokov. Preto je veľmi dôležité predtým, ako sa do rezu drevín vôbec pustíte, pozorne si naštudovať ako najlepšie rezať konkrétne dreviny. Poznáme hneď niekoľko druhov rezov:
Plytký a dlhý – využíva sa najmä pri stromčekoch, ktoré majú bujný rast a neskorú úrodu. Reže sa vždy iba malá časť z mladého, jednoročného výhonku.
Krátky a hlboký – tento druh rezu je ideálny na podporu rodivosti stromu. V tomto prípade sa rez vykonáva šikmo, aby sa vytvorila, čo najväčšia plocha.
Rez na konárový kríčok – tento rez sa vykonáva v miestach, v ktorých sa vytvorili prstencové zdureniny. Reže sa šikmo, ale musí sa pritom dbať na to, aby plocha rezu nebola príliš veľká.
Rez nad púčikom – uplatňuje sa pri skracovaní letorastov či výhonkov. Ak by sa takýto rez nevykonal, výhonky by sa predĺžili nad hlavný konár a ubudlo by z plodnosti stromu.
Rez drevín sa na prvý pohľad môže zdať celkom jednoduchý. Avšak je dôležité si uvedomiť, že k jednotlivým stromom treba pristupovať individuálne a je veľký rozdiel v tom, či sa orezáva jabloň, alebo marhuľa. Rovnako je dôležitý aj výber nástroja, ktorým sa rez vykoná. Ak sú konáre väčšie, pokojne použite pílku a následne rez ošetrite nožíkom. Jednotlivé rezy musia byť hladké. Na záver nezabúdajte na to, že strom je živý organizmus a tak sa musí každý rez, každá rana patrične ošetriť, či už stromovým balzamom, alebo štepkárskym voskom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Bylinková záhrada , Ktoré rastliny nemôžeme sadiť pri sebe? , Ako udržovať gril
Prečítajte si tiež
Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku
Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.