Ako na zimný rez ovocných stromov – Chybné rezy môžu mať dopad na úrodu

17. augusta 2022

Pokoj vo vlastnej záhrade nič nenahradí. Obzvlášť ak nás záhrada obdarúva harmóniou a netypickým dizajnom, ktorý dokáže navrhnúť len sama príroda. Avšak na to, aby sme si toto čaro mohli vychutnať, musíme záhrade venovať určitú starostlivosť. To, že sa o záhradu treba starať, platí aj zimnom období. 

Vegetačné obdobie je ideálne na zimný rez drevín. Ten je veľmi potrebný, pretože oživí korunu stromov, znásobí úrodu, stromy rýchlejšie vyrastú a konáre vďaka nemu zmohutnejú. 

Ovocný strom

Rez je pre dreviny ošetrením

Pri ovocných drevinách platí, že ak sú konáre príliš košaté, tým viac živín spotrebujú a stromy sú v  dôsledku toho vyčerpané, čo sa odzrkadlí na nízkej úrode. Ideálny čas na preriedenie hustej koruny je od novembra do zhruba začiatku apríla. No musíte si dávať veľký pozor na mrazy. Ak by ste dreviny rezali v čase mrazov, konáre by mohli zamrznúť. Dbajte na to, aby teplota v čase rezu bola nad nulou, okolo dvoch až piatich stupňov. Najideálnejšie je rezať vtedy, keď máte istotu, že najväčšie mrazy už pominuli. 

Príliš hustá koruna stromov je ideálnym prostredím na to, aby sa rozšírili choroby a škodcovia. Hlavný cieľ rezu drevín v zimných mesiacoch je preto presvetlenie koruny. Na to, aby koruna stromu bola presvetlená je potrebné odstrániť konáre, ktoré rastú do jej stredu, či tie, ktoré sa križujú. V prvom rade sa odstraňujú všetky suché, poškodené a choré časti. Potom sa môžu odstrániť výhonky, ktoré rastú kolmo nahor. 

Druhy rezov

Nie je rez ako rez. A rovnako nie je ani jedno, ako danú drevinu orežete. Chyby spôsobené v dôsledku nesprávneho rezu drevín možno odstrániť len veľmi ťažko. Oprava takej koruny niekedy trvá aj viac rokov.  Preto je veľmi dôležité predtým, ako sa do rezu drevín vôbec pustíte, pozorne si naštudovať ako najlepšie rezať konkrétne dreviny. Poznáme hneď niekoľko druhov rezov:

Plytký a dlhý – využíva sa najmä pri stromčekoch, ktoré majú bujný rast a neskorú úrodu. Reže sa vždy iba malá časť z mladého, jednoročného výhonku. 

Krátky a hlboký – tento druh rezu je ideálny na podporu rodivosti stromu. V tomto prípade sa rez vykonáva šikmo, aby sa vytvorila, čo najväčšia plocha. 

Rez na konárový kríčok – tento rez sa vykonáva v miestach, v ktorých sa vytvorili prstencové zdureniny. Reže sa šikmo, ale musí sa pritom dbať na to, aby plocha rezu nebola príliš veľká. 

Rez nad púčikom – uplatňuje sa pri skracovaní letorastov či výhonkov. Ak by sa takýto rez nevykonal, výhonky by sa predĺžili nad hlavný konár a ubudlo by z plodnosti stromu. 

Rez drevín sa na prvý pohľad môže zdať celkom jednoduchý. Avšak je dôležité si uvedomiť, že k jednotlivým stromom treba pristupovať individuálne a je veľký rozdiel v tom, či sa orezáva jabloň, alebo marhuľa. Rovnako je dôležitý aj výber nástroja, ktorým sa rez vykoná. Ak sú konáre väčšie, pokojne použite pílku a následne rez ošetrite nožíkom. Jednotlivé rezy musia byť hladké. Na záver nezabúdajte na to, že strom je živý organizmus a tak sa musí každý rez, každá rana patrične ošetriť, či už stromovým balzamom, alebo štepkárskym voskom. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Bylinková záhrada , Ktoré rastliny nemôžeme sadiť pri sebe? , Ako udržovať gril

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
ovocioeAko na sušenie ovocia
Ak ste mali tento rok bohatú úrodu ovocia a v pivnici Vám z neho ešte veľa poostávalo, neváhajte a pustite sa do sušenia! Sušené ovocie je perfektným zdrojom živín, vitamínov, minerálov a je ideálnym doplnkom k cereáliám, ovseným vločkám, šalátom alebo si môžete vychutnávať napríklad samotné sušené banány ako sladké čipsy.  Ostáva v nich prirodzený cukor, obsahujú železo, vápnik, vlákninu a množstvo […]
kompostKompostujte a záhrada sa Vám odmení
Kompostovanie je momentálne horúca téma, preto si poďme zhrnúť všetky pozitíva ktoré má. Asi veľká časť záhradkárov by Vám povedala že kompostovanie je naozaj dobré. A prečo? No odpoveď je jednoduchá. Kompostovanie recykluje a opätovne využíva cenné živiny prostredníctvom organickej hmoty vďaka čomu Vaša záhrada prosperuje nielen zlepšením pôdy, ale zároveň získava prírodné a organické hnojivo pre rast […]
1 2 3 10

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram