Ako udržovať gril a starať sa oň?

11. augusta 2022

Gril si vyžaduje veľa údržby – od dymu a mastnoty počas sezóny až po sneh a ľad mimo nej. A hoci si vyberiete výkonný gril s perfektným hodnotením, to platí len pokiaľ je nový. Je potrebné však myslieť na starostlivosť a údržbu, aby ste zabezpečili, že bude dobre fungovať po zvyšok leta a grilovacích sezón. 

Starostlivosť pred každou sezónou 

Ak nie ste celoročným gril majstrom, je pravdepodobné, že váš gril bude potrebovať poriadne vyčistiť, kým ho rozpálite na prvú grilovačku. Preskúmajte vnútro a odstráňte všetky pavučiny, ktoré môžu spôsobiť vážnejšie vzplanutie. Ak sa jedná o plynový gril, pripojte propánovú nádrž, otvorte ventil a vystriekajte flexibilné plynové potrubie zmesou vody a saponátu. Hľadajte akékoľvek bublinky, ktoré by mohli naznačovať možný únik. Ak na také narazíte, je nutné potrubie vymeniť. 

Gril

Pred každým grilovaním 

Weber, najväčší výrobca grilov v USA, odporúča očistiť rošty po 15-minútovom predhriatí, pretože sa zohriate zvyšky jedla premenia na popol a budú sa dať ľahšie vykefovať. Je potrebné tiež vyprázdniť odkvapkávaciu misku, v ktorej sa zhromažďuje tuk, aby ste predišli neporiadku v prípade pretečenia a znížili riziko vznietenia mastnoty. Akékoľvek vrstvy, ktoré sa tvoria na vnútornej strane veka, môžu vyzerať ako farba, ale v skutočnosti sú to usadeniny mastnoty a dymu. Pomocou nerezovej kefy ich zoškrabete, aby neskončili vo vašom jedle. 

Počas sezóny 

Vnútro grilu vrátane krytov horákov na plynových griloch z času na čas vydrhnite mydlovou vodou a drôtenkou. Ako často, to závisí od toho, ako často a aký druh jedla grilujete. Ak ide o tučné mäso, budete ho musieť čistiť častejšie, aby ste predišli vzplanutiu. 

Chráňte svoj gril vždy, keď sa nepoužíva, pomocou krytu vyrobeného z nepremokavého a priedušného materiálu, ako je napríklad odolný polyester. Kryty väčšiny značiek sú navrhnuté tak, aby vyhovovali konkrétnemu modelu. Ak však žijete v obzvlášť vlhkej oblasti, nechajte gril nezakrytý, s výnimkou dlhých období nepriaznivého počasia, aby ste predišli zachyteniu slaného alebo vlhkého vzduchu, ktorý spôsobí hrdzavenie grilu. Ľudia v týchto regiónoch by tiež mali raz týždenne utrieť grily, aby odstránili usadeniny soli a nahromadenú vlhkosť. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Grilujeme na záhrade , Grilovanie bez dymu , Výhody vonkajšieho solárneho osvetlenia

Po sezóne 

Na konci sezóny vydrhnite gril zvonku aj zvnútra. V ohnisku a na roštoch použite mydlovú vodu a na exteriér použite viacúčelový čistič. Gril skladujte zakrytý, s odpojenou propánovou nádržou. Mimo sezóny teda nehrozí, že by sa neúmyselne zapol horák. Samostatne stojaca garáž alebo prístrešok je dobrým miestom na uskladnenie propánových nádrží. Nikdy ich nenoste do domu.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 11

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram