Grilovanie bez dymu, gril na plyn

23. júla 2022

Kto by nemal rád grilovanie?

Grilovanie má rád každý! Je to spoločenská aktivita a jedlo predsa spája ľudí. Grilovať sa dá všetko od výmyslu sveta, či už je to mäso, ryby, zelenina ale aj ovocie. Grilovanie je veľmi obľúbené v lete, no ak máte krytú terasu, môžete si ho užiť aj v zime.

Kým v minulosti boli k dispozícii len grily na drevo či uhlie, dnes už máme možnosť grilovať jednoducho a bez dymu. Zoznámte sa s grilom na plyn.

Ako gril na plyn funguje?

Ako nám už názov napovedá, funguje na plyn. Existujú dva druhy grilov na plyn. 

Plynový gril s lávovými kameňmi, ktorý funguje na princípe ohrevu kameňov, pričom tie sú umiestnené na horákoch, a odtiaľ odovzdávajú energiu grilovaným potravinám. Príprava môže byť však trochu zdĺhavá.

Plynový gril s kovovým profilom je modernejšia verzia grilu. Tieto grily majú kovový profil v tvare „V“ (hovorí sa mu aj flavorizér), ktorý umožňuje rovnomerný stupeň grilovania a zabraňuje vzplanutiu tuku.

Plynové grily sa zväčša vyrábajú s liatinovým roštom (sú veľmi odolné a dobre akumulujú teplo), alebo z nerezu (ľahká údržba ale teplo sa akumuluje pomalšie).

Tieto grily pracujú s plynovou kartušou, v ktorej by mala byť dostatočná zásoba plynu a s horákmi, ktoré teplo rovnomerne distribuujú. Kvalitný gril by ich mal mať aspoň dva. Ovládanie je veľmi jednoduché, stačí iba stlačiť tlačidlo a nastaviť požadovanú teplotu.

Plynový gril na terase

Aké sú hlavné výhody grilovania na plyne?

Je ich veľa. Poďme si spomenúť aspoň tie najhlavnejšie.

  • Zdravé grilovanie
  • Plynový gril je bezpečný (vďaka inteligentnému riešeniu okvapkávania tuku nehrozí jeho vznietenie)
  • Jednoduchá údržba
  • Plynulá a rovnomerná regulácia teploty
  • Keďže sa ako palivo používa propán bután, je grilovanie na plyne aj finančne výhodné

Existujú aj nejaké nevýhody?

Ako všetko, aj plynové grily môžu mať určité nevýhody. Najväčšou nevýhodou je počiatočná investícia, pretože plynové grily sú drahšie ako klasické. Väčšina plynových má väčšiu a ťažšiu konštrukciu v porovnaní s grilmi klasickými.

A povedzme si na rovinu, mnohým môže chýbať aj dymová aróma a práca s ohňom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako sa chrániť pred slnkom , Grilovanie doma , Posedenie pod pergolou

Podľa čoho si vyberať plynový gril?

Na trhu sa dá nájsť nespočetné množstvo plynových grilov, preto by sme sa pred jeho kúpou mali trochu zorientovať. My vám v tom radi pomôžeme.

Záhradný plynový gril - je väčší a ťažší. Má minimálne 3 horáky a vystačíte si s ním aj počas rodinnej párty. Počíta sa s tým, že ho budete mať stále niekde po ruke, trebárs na terase a tak odpadnú ťažkosti s jeho premiestňovaním. Vhodný pre tých, čo gril používajú pravidelne, pretože počiatočná investícia je vyššia.

Stolný plynový gril – nezaberie príliš veľa miesta a nie je ani taký ťažký ako ten záhradný. Môžete ho umiestniť aj do kuchyne. Vyberajte si taký, ktorý ma aspoň 2 horáky. Výkon je dostatočný pre jednu menšiu rodinu. 

Prenosný plynový gril – negrilujete až tak často a okrem toho aj radi cestujete? Aj pre vás exituje riešenie. Prenosný gril je malý, skladný a využijete ho aj na dovolenke či turistike.

Pár tipov na záver

Pri kúpe plynového grilu si nezabudnite skontrolovať poklop. Kvalitný model by mal byť automaticky vybavený aj integrovaným teplomerom. Odkladacie plochy a odkvapkávacia misa na olej by mali byť samozrejmosťou. Poobzerajte sa po modeli s piezoelektrickým zapaľovaním, ušetríte si tak stres z toho, či ste náhodou nezabudli na zápalky či zapaľovač.

Ak si vyberiete ten správny gril pre vás, neodradí vás ani počiatočná investícia. Naopak po čase sa vám všetkými desiatimi vráti, a vy objavíte ten pravý pôžitok z prípravy jedla a grilovania.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 16

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram