Aké svetlo do kúpeľne?

17. novembra 2022

Kúpeľňa je miestnosť, v ktorej trávime rána aj večery, a to každý deň. Je to jedna z najdôležitejších miestností v byte, a zaslúži si kvalitné osvetlenie. Nielen preto, že často krát býva bez okna alebo len s minimálnym prístupom denného svetla, ale aj preto, že na rôzne úkony v kúpeľni potrebujeme priame bodové osvetlenie. Preto aj mnoho domácností preferuje niekoľko svetiel, a intenzitu osvetlenia si tak môže regulovať. Dnes sa pozrieme na to, ako vybrať to najlepšie svetlo do kúpeľne.

Mäkké alebo ostré osvetlenie? 

Túto otázku si kladie asi každý, kto zariaďuje alebo renovuje kúpeľňu. V prípade mäkkého osvetlenia sa jedná o väčší luster na strope, s mliečnym alebo čírym sklom. Mliečne sklo je príjemné a rozptyľuje sa prirodzene po celej kúpeľni. Hodí sa napríklad ráno, keď sme ešte rozospatí a príliš ostré svetlo by nám spôsobilo šok ☺.

Ostré osvetlenie v podobe bodových svetiel si môžeme umiestniť v kúpeľni v podstate kdekoľvek. Aj na stenu či plafón, ale napríklad aj za zrkadlo, kde sa bodové svetlo skutočne hodí. Menšie bodové svetlá sú osvetlia kúpeľňu presne tak, ako potrebujete, a to aj v noci. Dokonca si môžete vybrať aj rôzne farebné žiarivky, ktoré spravia krásne náladové osvetlenie, vhodné na čas strávený leňošením v horúcej vani.

Svetlá v bielej kúpeľni

Viete si vybrať správnu žiarivku?

Žiarivka alebo žiarovka, mali by ste si vybrať tú správnu, ktorá je vhodná do kúpeľne. Vedeli ste, že žiarovky sa delia nielen podľa spotreby elektrickej energie, ale aj podľa intenzity a zafarbenia svetla?

  1. Teplé biele svetlo – maximálne do 3 500 KW, jedná o klasické žiarovky, ktoré sú svojím mäkkým svetlom podobné dennému svetli pri svitaní a západu slnka. Toto svetlo poskytuje odpočinok a relaxáciu ľudskému organizmu.
  2. Neutrálne biele svetlo – od 3 500 do 5 000 KW, jedná sa o klasické biele denné svetlo, ktoré vám kúpeľňu bez problémov osvetlí celú. Hodí sa hlavne ako stropové osvetlenie.
  3. Studené biele svetlo – do 7 000 KW. Toto svetlo nie je prirodzené pre ľudský organizmus, preto sa hodí skôr len ako bodové osvetlenie v kúpeľni alebo kuchyni, keď sa potrebujete sústrediť na nejakú prácu. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vinylový obklad do kúpeľne, Aké žalúzie do kúpeľne?, Ako odstránim vodný kameň?, Bambusové žalúzie na terasu

Extra tip pri výbere svetelných zdrojov do kúpeľne: 

Pri výbere svetla zohľadnite vlhkosť priestoru, a také svietidlá, ktoré odolávajú pare aj vode. Číslo IP označuje stupeň krytia pred dotykom, a aj ochranu pred vodou. Čím vyššie číslo, tým vyšší stupeň ochrany.

Tiež si môžete vybrať aj svetlá, ktoré reagujú hneď po rozsvietení, ale aj úsporné LED žiarovky, ktoré šetria spotrebu energie.

Aké sú momentálne trendy pri kúpeľňovom osvetlení? 

  • Stropné svietidlá v geometrických tvaroch, buď v jednoduchom minimalistickom dizajne, alebo aj zdobené kryštálmi. Všetko závisí od celkového dekoru vašej kúpeľne.
  • Bodové osvetlenie, ktoré vychádza spoza zrkadla, a je akoby neviditeľné.
  • Bodové osvetlenie, ktoré je pri vani, a vytvára náladové osvetlenie rôznych odtieňov.
  • Pri farbe svietidiel vedie klasická biela, ale aj transparentné odtiene. Pri farebnosti sa stretnete viac menej len s čiernou či šedou. Zlaté či prezdobené svietidlá už vyšli z módy.
  • Veľmi efektné je aj LED podsvietenie vane napríklad, ktoré samo o sebe neosvetlí celú kúpeľňu, len jej dodá romantický nádych.
  • Za zmienku stoja aj zapustené vodeodolné bodové svietidlá, ktoré môžete nainštalovať buď do sprchy alebo do podlahy, bez akýchkoľvek obáv.
  • Ak máte radi mäkké svetlo sviečok, ale bojíte sa otvoreného ohňa, do kúpeľne si môžete zaobstarať aj LED sviečky, ktorých svetielko je na nerozoznanie od skutočných.

FAQ: NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Prečo je kvalitné osvetlenie dôležité v kúpeľni?

Kúpeľňa často nemá dostatok denného svetla, a preto potrebuje vhodné osvetlenie pre rôzne úkony vykonávané v tejto miestnosti.

Aké sú možnosti mäkkého osvetlenia v kúpeľni?

Mäkké osvetlenie môže byť dosiahnuté pomocou väčšieho lustera so sklom s rozptyľujúcim efektom. Mliečne sklo je populárne, pretože poskytuje príjemné rozptýlené svetlo.

Kde je vhodné umiestniť bodové svetlá v kúpeľni?

Bodové svetlá možno umiestniť takmer kdekoľvek v kúpeľni, vrátane stien, stropov a za zrkadlom. Sú ideálne pre priame bodové osvetlenie a existujú aj farebné žiarovky na vytvorenie náladového osvetlenia.

Aký druh žiaroviek by sme mali vybrať pre kúpeľňu?

Pri výbere žiaroviek pre kúpeľňu je dôležité zvážiť spotrebu energie, intenzitu a farbu svetla. Existujú žiarovky s teplým bielym svetlom (vhodné pre odpočinok), neutrálne bielym svetlom (vhodné pre celkové osvetlenie) a studeným bielym svetlom (vhodné pre bodové osvetlenie a koncentráciu).

Ako zvoliť vhodné svietidlá, ktoré odolávajú vlhkosti v kúpeľni?

Pri výbere svietidiel do kúpeľne je dôležité zohľadniť ich odolnosť voči vlhkosti a vode. Číslo IP označuje stupeň krytia pred dotykom a ochranu pred vodou. Vyššie číslo znamená vyššiu úroveň ochrany.

Aké sú trendy v kúpeľňovom osvetlení?

Trendy v kúpeľňovom osvetlení zahŕňajú stropné svietidlá v geometrických tvaroch, minimalistický dizajn alebo zdobené kryštálmi. Bodové osvetlenie za zrkadlom a pri vaňa vytvára moderný vzhľad. Klasická biela a transparentné odtiene sú preferované farby.

Aké ďalšie inovatívne osvetlenie môžeme použiť v kúpeľni?

Inovatívne možnosti osvetlenia zahŕňajú LED podsvietenie vane, zapustené vodeodolné bodové svietidlá do sprchy alebo podlahy a LED sviečky, ktoré poskytujú mäkké svetlo podobné sviečkam bez rizika ohňa.

Ako môže mäkké svetlo sviečok vytvoriť príjemnú atmosféru v kúpeľni?

Ak máte radi mäkké svetlo sviečok, ale obávate sa otvoreného ohňa, LED sviečky sú vhodnou alternatívou. Ich svetlo je takmer rovnaké ako skutočné sviečky a dodáva kúpeľni romantickú atmosféru.

Aký je vplyv osvetlenia na ľudský organizmus v kúpeľni?

Mäkké svetlo svetla podobného dennému svitu pri svitaní a západe slnka (teplé biele svetlo) poskytuje odpočinok a relaxáciu pre ľudský organizmus. Studené biele svetlo sa viac hodí na bodové osvetlenie a pracovné úlohy.

Prečo je dôležité mať primerané osvetlenie v kúpeľni?

Kúpeľňa je miestnosť, kde trávime čas denne, a preto je dôležité mať primerané osvetlenie pre rôzne činnosti, ako je ranná príprava alebo večerná relaxácia. Dobré osvetlenie v kúpeľni zabezpečuje bezpečnosť, pohodlie a estetický vzhľad miestnosti.

Správne osvetlenie je kľúčovým prvkom každej kúpeľne. Vzhľadom na to, že táto miestnosť často trpí nedostatkom prirodzeného svetla, je dôležité zvoliť vhodné svetelné zdroje, ktoré budú spĺňať naše potreby. Voľba medzi mäkkým a ostrým osvetlením závisí od preferencií a účelu, pre ktorý kúpeľňa slúži.

Mäkké osvetlenie v podobe väčšieho lustera so sklom s rozptyľujúcim efektom poskytuje príjemné a rozptýlené svetlo, vhodné pre ranné hodiny a relaxáciu. Na druhej strane, bodové svetlá zabezpečujú presné a priame osvetlenie, ktoré je ideálne pre konkrétne úkony a môže vytvoriť náladové osvetlenie v rôznych odtieňoch.

Pri výbere žiaroviek je potrebné zvážiť spotrebu energie, intenzitu a farbu svetla. Teplé biele svetlo pripomínajúce denné svetlo pri svitaní a západe slnka poskytuje relaxáciu, neutrálne biele svetlo je vhodné pre celkové osvetlenie a studené biele svetlo sa uplatní ako bodové osvetlenie pre koncentráciu.

Pri výbere svietidiel do kúpeľne je dôležité zohľadniť ich odolnosť voči vlhkosti a vode. Vysoký stupeň krytia pred dotykom a ochrany (označený číslom IP) zabezpečuje bezpečné použitie. Okrem toho, LED svetlá a úsporné žiarovky sú energeticky efektívne voľby, ktoré šetria spotrebu energie.

V súčasnej dobe existuje mnoho trendov v kúpeľňovom osvetlení, ako sú stropné svietidlá v geometrických tvaroch, bodové osvetlenie za zrkadlom, farebné svietidlá a zapustené vodeodolné bodové svetlá. Pri výbere svietidiel je dôležité zvážiť celkový dizajn a dekor kúpeľne, a snažiť sa vyhnúť módnym prechodným trendom.

Na záver, vhodné osvetlenie v kúpeľni nie len zlepšuje jej funkčnosť, ale aj vytvára príjemnú atmosféru a estetický vzhľad. Zvolenie správneho svetelného zdroja

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 27

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram