Ako odstránim vodný kameň?

9. septembra 2022

Menej nároční ľudia určite nepoznajú vodný kameň. Ale tí, ktorí radi obdivujú svoj odraz v lesklom chrómovom spotrebiči, tieto biele mliečne usadeniny určite nemajú radi. Uhličitan vápenatý, známy pod pojmom vápenec, sa ľahko rozpúšťa v rôznych látkach, ako napríklad v octe alebo v citrónovej šťave.

Odstraňovanie vodného kameňa patrí k náročným čistiacim úlohám. Najmä v oblastiach kde prevláda tvrdá voda. Niekedy je vodný kameň taký silný, že sa môže zdať takmer nemožné odstrániť ho.

Naši špecialisti vám prezradia nielen to, ako ošetriť vodný kameň, ale aj to, ako mu predchádzať. Tak bude vaše týždenné upratovanie oveľa jednoduchšie. Ak ste pripravení zbaviť sa všetkých škvŕn od tvrdej vody, čítajte ďalej.

Čo je vodný kameň a ako vzniká?

Vodný kameň je biela, tvrdá, kriedová látka, ktorú nájdete v okolí vodovodných kohútikov, na sprchových zástenách či vo vnútri rýchlovarnej kanvice.

Spôsobuje ho tvrdá voda, ktorá vzniká pri prenikaní dažďovej vody cez sedimentárne horniny. V dažďovej vode sa tak zhromažďujú uhličitany vápnika a horčíka, čím získava vysoký obsah minerálov, čo spôsobuje vznik tvrdej vody.

Je vodný kameň škodlivý?

Možno vás prekvapí, že vodný kameň môže byť v skutočnosti prospešný pre naše zdravie. Minerály, ktoré obsahuje, sú tie, ktoré telo prirodzene ukladá a využíva na najrôznejšie procesy. Tvrdá voda však môže mať aj negatívne účinky. Nielenže môže vysušovať vašu pokožku, ale môže mať vplyv aj na naše spotrebiče, ako napríklad na umývačku riadu, práčku či rýchlovarnú kanvicu. Ak sa vodný kameň hromadí a neošetruje, môže dokonca úplne obmedziť prevádzku spotrebičov.

Ako zabrániť vzniku vodného kameňa?

Prevencia, prevencia a prevencia. Aby ste predišli vzniku vodného kameňa, musíte zmäkčiť tvrdú vodu, ktorá tečie potrubím a z kohútikov vo vašej domácnosti. 

Usadeniny vodného kameňa je možné vydrhnúť. Minerály sú však veľmi tvrdé, takže abrazíva, ktoré ich účinne zoškriabu, pravdepodobne poškodia aj povrchovú úpravu materiálu pod nimi. Našťastie sa uhličitan vápenatý ľahko rozpúšťa v rôznych miernych kyselinách. Môžete si kúpiť odstraňovače vodného kameňa, alebo použiť bežné domáce materiály, ako napríklad citrónovú šťavu alebo obyčajný ocot. Citrónová šťava je zvyčajne najlepšia (a zanecháva po sebe aj krásnu vôňu). Silnejší ocot a limetková šťava sú ešte kyslejšie a možno ich použiť na naozaj odolné usadeniny.

Problémom pri odstraňovaní vodného kameňa zvyčajne nie je to, že v domácnosti nevieme nájsť vhodnú kyselinu, ale to, že nedokážeme zabezpečiť, aby kyselina zostala v kontakte s povrchom dostatočne dlho na to, aby vykonala svoju prácu. Vodný kameň totižto nemožno odstrániť jednoducho handričkou namočenou v octe. Handričku musíte nechať namočenú minimálne hodinu alebo aj dlhšie, aby ste dosiahli požadovaný výsledok.

Ako odstrániť vodný kameň zo záchodovej misy?

Ocot - nalejte do záchodovej misy nezriedený ocot a nechajte ho pôsobiť niekoľko hodín. Potom záchodovú misu dôkladne vydrhnite záchodovou kefou a spláchnite.

Coca Cola – Liter Coca Coly nalejte do záchodovej misy a nechajte hodinu pôsobiť. Potom misu vydrhnite. Spláchnite a po vodnom kameni by nemali zostať žiadne stopy.

Sprchová hlavica

Ako odstrániť vodný kameň zo sprchovacej hlavice?

Vodný kameň v otvoroch sprchovacej hlavice je nielenže neúhľadný, ale spôsobuje zníženie výkonnosti sprchovacej hlavice. Ba môže dokonca spôsobiť aj zvýšenie tlaku v potrubí. Sprchovaciu hlavicu môžete odvápniť pomocou citróna alebo octu.

Citrón - rozrežte citrón na polovicu a dužinatou stranou priamo potrite sprchovaciu hlavicu. Nechajte pôsobiť hodinu a potom sprchovaciu hlavicu vydrhnite pomocou zubnej kefky, aby ste vodný kameň uvoľnili.

Ocot - takmer bez námahy zbavíte sprchovaciu hlavicu vodného kameňa pomocou octu. Malé vrecko na potraviny naplňte octom a upevnite ho okolo sprchovacej hlavice pomocou šnúrky alebo gumičky. Nechajte pôsobiť cez noc a ráno sprchovaciu hlavicu utrite.

Ako vyčistiť vodný kameň z vodovodných kohútikov?

Medzi prírodné metódy čistenia vodného kameňa z vodovodných kohútikov patria:

Ocot - podobne ako sprchová hlavica je ocot ideálny na ošetrenie vodného kameňa v kohútikoch a ich okolí, pretože sa dokáže dostať do všetkých zákutí. Ak ho chcete použiť, nalejte ho do fľaše s rozprašovačom a hojne ním postriekajte vodovodné kohútiky tak, aby ste pokryli celú plochu. Pred vyčistením nechajte pôsobiť 30 minút.

Citrón - Citrón rozrežte na polovicu a dužinou potrite miesta, na ktorých sa usadil vodný kameň. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom vydrhnite. Keďže dužinaté časti citrónu sú pri odstraňovaní vodného kameňa kľúčové, neskúšajte šťavu z citrónu získať použitím lisu na citróny.  

V prípade usadenín vodného kameňa okolo stĺpikov a iných častí vodovodného kohútika namočte vatový tampón do kvapaliny na odstraňovanie vodného kameňa a pevne ho omotajte okolo príslušných častí. Tampón nechajte pôsobiť hodinu alebo dve a občas ho stlačte, aby sa kyselina dostala do všetkých rohov aj drážok. Potom by sa mali dať všetky časti vodovodných kohútikov utrieť dočista. Odolnejšie kúsky vodného kameňa možno odstrániť drôtenou špongiou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Inšpirácie kúpeľne

Ako odstrániť vodný kameň zo sprchy, umývadla a vane?

Zmiešajte 2 diely sódy bikarbóny s 1 dielom bieleho octu, aby ste vytvorili pastu a naneste ju na miesta so škvrnami od tvrdej vody. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom intenzívne drhnite abrazívnou stranou špongie, aby ste vodný kameň odstránili.

Ako odstrániť vodný kameň z kanvice alebo kávovaru?

Kanvicu naplňte rovnakým dielom vody a octu a nechajte pôsobiť hodinu. Prevarte a potom vyprázdnite, aby bola vaša kanvica žiarivo čistá. Kanvicu naplňte do štvrtiny octom alebo citrónovou šťavou a nechajte ju hodinu stáť. Potom nechajte kyselinu pôsobiť, doplňte kanvicu vodou a nechajte ju zovrieť. Prevarenú vodu vylejte skôr, ako vychladne a potom kanvicu vypláchnite niekoľkými výmenami studenej vody, aby ste odstránili všetky stopy po octe alebo citrónovej šťave (s kávou nemajú dobrú chuť).

Túto metódu môžete použiť aj na odstraňovanie vodného kameňa z kávovarov. Do priehradky na vodu pridajte ocot, potom doplňte vodu a spustite proces prípravy kávy s octom, no bez kávy. Tento postup zopakujte dvakrát s čistou vodou na prepláchnutie.

Ako sa zbaviť vodného kameňa v žehličke?

Žehlička funguje tak, že sa zahreje na dostatočne vysokú teplotu, aby sa voda zmenila na paru. Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, môže sa v nádržke aj v parných otvoroch tvoriť vodný kameň, ktorý bráni žehličke efektívne pracovať. Môže tiež viesť k tvorbe minerálnych usadenín na oblečení, ktoré sa môžu nakoniec zničiť.

Na odstránenie vodného kameňa zo žehličky: zmiešajte rovnaké diely destilovanej vody a bieleho octu a zmesou naplňte 1/3 zásobníka vody v žehličke. Žehličku zapnite na strednú teplotu a nechajte ju stáť a naparovať, kým sa všetka voda neodparí. Postup zopakujte s destilovanou vodou. Žehličku vypnite a nechajte vychladnúť, potom dosku utrite čistou handričkou.

Ako odstrániť vodný kameň z práčky?

Vodný kameň v práčke síce nevidíte, ale to neznamená, že tam nie je. Ak pri praní nepoužívate žiaden zmäkčovač vody, je pravdepodobné, že budete musieť vodný kameň z práčky odstraňovať mechanicky. 

Začnite tým, že spustíte cyklus horúcej vody s použitím najvyššej možnej teploty. Po naplnení práčky vodou pridajte do zásuvky na prací prostriedok 1 šálku jedlej sódy a cyklus dokončite. Utrite bubon a potom postup zopakujte s destilovaným bielym octom.

Aj ocot alebo citrónová šťava dokonale odstránia všetky usadeniny vodného kameňa a zároveň osviežia vnútorné časti práčky. V práčke použite namiesto bežného pracieho prostriedku veľkú šálku octu alebo citrónovej šťavy a spustite bežný prací cyklus (bez oblečenia).

Ako odstrániť vodný kameň z umývačky riadu?

Ak váš riad nevychádza z umývačky riadu tak čistý, ako by ste chceli, môže to znamenať zablokovanie ostrekovacích ramien práve kvôli usadeninám vodného kameňa.

Umývačku riadu spustite na čo najviac horúci možný cyklus a po 30 minútach pridajte 2 šálky destilovaného bieleho octu. Po dokončení spustite ďalší horúci cyklus, aby ste čistenie dokončili. Ocot do umývačky riadu nalievajte radšej do základne umývačky ako do dávkovača umývacieho prostriedku.

Ako odstrániť vodný kameň z obkladačiek a iných povrchov?

Usadenín vodného kameňa na rovných povrchoch sa zbavíte oveľa ľahšie. Vo väčšine prípadov sa opäť lesknú jemným vydrhnutím octom alebo citrónovou šťavou.

Viacerým z nás sa môže zdať, že usadeniny vodného kameňa sa dostanú všade, od kanvíc po sprchové zásteny a dokonca aj na miesta, ktoré nevidíte, ako napríklad vnútorné časti práčky. Udržiavať vodný kameň na uzde je neustály boj. Vďaka niekoľkým jednoduchým trikom od tímu našich odborníkov budete môcť vodný kameň ľahko odstrániť aj bez použitia silných chemikálií. Tak predídete poškodeniu vašich spotrebičov alebo zníženiu ich energetickej účinnosti.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 11

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram