Škandinávsky štýl - obývačka snov

26. apríla 2021

Za posledné roky sa obľúbeným fenoménom zariaďovania stal aj škandinávsky štýl. Pochádza zo severu tak ho môžete skorej poznať aj pod názvom severský štýl. Radí sa medzi jeden z najobľúbenejších v interiéry. Zaujíma vás ako dosiahnete farebnú harmóniu dizajnu a materiálu na tento severský spôsob?

škandinávsky štýl obývačka
Kombinácia dreva, bielej šedej a neutrálnych farieb.

Tento štýl je typický najmä pre severné krajiny ako sú Nórsko, Dánsko, Švédsko, Island alebo Fínsko. Pevným základom je jednoduchosť, čistota a ľahkosť.

Škandinávsky štýl vychádza z ich drsnej severskej klímy. Vieme, že tam pretrváva dlhá zima a denného svetla je tam menej. Ľudia sa preto často zdržujú vo svojich príbytkoch a preto si ich tak prispôsobili a zútulnili. Pre nich to bolo priam nevyhnutné aby sa vo svojom interiéri cítili útulne, čisto a hlavne aby im tam bolo teplo. Preto samotné priestory musia pôsobiť útulne ale zároveň prakticky.

Domy zo Škandinávie na lepšiu predstavu.

Škandinávky štýl - AKO NA TO?

Pri zariaďovaní interiéru  v škandinávskom dizajnovom duchu by ste sa mali držať niekoľkých zásad. Tento štýl by sa mal niesť v svetlom, praktickom, nekomplikovanom a hlavne striedmom duchu.

 • Základom je drevená podlaha, ktorá nebude zaprataná množstvom nábytku – jednou zo zásad je docieliť vzdušnosť a priestrannosť v priestore. Tiež koberec, ktorý pokryje celú podlahu sa nikdy neujal. Podlaha musí byť čistá a keď tak pokrytá iba malými koberčekmi, behúňmi či kožušinami.
 • Viac kombinovať textílie. Či už plstené alebo pleteniny, tak isto hrubé aj jemné. Zachovajte však pôvodné prírodné materiály a tiež tlmené jednoduché farby.
 • Svetlo – lampy, lampášiky, stolové lampy, svietniky a sviečky. Jedna z najdôležitejších súčastí pri zariaďovaní interiéru.
 • Skúste zapojiť viac rustikálnych prvkov, nie však starožitnosti. Siahnite napríklad po zdedených kusoch nábytku ako sú stoličky, jedálensky stôl alebo skrinky – tento nábytok dodá interiéru charakter a tiež bude splnená idea trvalej udržateľnosti.

Prečítajte si tiež: Ako si zariadiť prvé vlastné bývanie?

Farebné kombinácie, jednoduchosť a štýl škandinávskeho bývania

Škandinávky štýl na rozdiel od iných nekombinuje veľa farieb. Základom sa stala biela, ku ktorej sa potom nakombinuje ešte jedna  doplňujúca farba. Väčšinou je to šedá, čierna alebo ak idete prírodnou cestou tak hnedá. Severský štýl nedal červenú ani pastelovým dekoratívnym farbám. Ako dekoratívne farby sa tu najviac ujali zelená, púdrovo ružová a z tých výraznejších žltá až horčicová.

škandinávsky štýl obývačka
Príjemná presvetlená a priestranná izba, bez akýchkoľvek zbytočností.

Svetlo je základom

Prísun denného svetla je kľúčovým prvkom aby ste dosiahli priestrannosť obývačky. Vždy bolo základom využiť čo najviac denného svetla, keď vieme že zima zo severu bola vždy tmavá tak denné svetlo trvalo ledva sedem hodín denne.

V našich oblastiach máme denného svetla oveľa viac, čo je pre nás výhodou. Niekedy je ho až príliš preto sa aj chceme chrániť. Najčastejšie sa využijú okná veľkých rozmerov alebo presklené steny, ktoré neboli zvykom prekrývať sa závesmi alebo žalúziami. Ak si však potrpíte, dajte si záležať aby závesy boli z ľahkej tkaniny, ľanu alebo iného prírodného materiálu. Pri použití tieniacej techniky tu máme tiež zástancu prírodného materiálu a to sú presne bambusové žalúzie.

Ďalší prísun svetla predstavuje osvetlenie v podobe lámp, svietnikov a sviečky. Ak si ich strategicky roztriedite tak si navodíte príjemnú, teplú atmosféru v interiéry.

štýl

Berme si príklad zo severu a rešpektujme prírodu

Tento štýl sa inšpiroval okolitou prírodou a krajinou. Dizajn aj architektúra zo severu uprednostňuje prírodné materiály. Už niekoľko krát spomínané drevo - drevené podlahy, nábytok ale aj doplnky. Tiež vlna, koža – či už koberce alebo sedačka. Na doplnenie lesku do priestoru môžete drevo kombinovať aj s mosadzou alebo meďou.

Zamyslite sa nad tým, ako by ste dokázali využívať a zároveň šetriť energiu. Ako využívať viac prírodných zdrojov. Možno vám pomôžu ďalšie inšpirácie zo severu ako sú napríklad – izolovanie stien, trojité sklá, čerpadlá na teplo. To všetko patrí medzi vysoké štandardy pri výstavbe švédskych domov. Tento štýl bývania nie je iba o tom ako si zariadite obývačku ale hlavne o ich ekologickom zmýšľaní a snahe šetriť prírodu.

Na našom blogu sme pred nedávnom písali tiež o tom ako sa chovať viac ekologickejšie. Tak ak vás to zajíma viac o tom sa dočítate v tomto článku: Jednoduchá cesta k ekologickému životu: 6 tipov ako začať.

škandinávsky štýl obývačka

Škandinávsky štýl prehovoril – zababušte sa

Pri tomto štýle zo severu s dlho pretrvávajúcou zima, je neodmysliteľnou súčasťou mať dekorácie, z textílií. Aby sa  vaša obývačka naozaj niesla v štýle Škandinávie majte vždy dostatok vankúšov, diek a rôznych prikrývok. Mali by ste si navodiť dojem tepla. Pridajte aj vlnu, ovčiu kožu. Tieto tkaniny do vašej obývačky prinesú v podobách nových textúr aj iný rozmer. V zimných mesiacoch sa zahrejete a splníte jednu z ďalších zásad severského štýlu.

Dekorácie nemôžu chýbať

Dekorácií na stenu nikdy nie je dosť. Stenu si môžete zaplniť rôznymi plagátmi, grafikami, čiernobielymi skicami alebo vašimi obľúbenými umeleckými dielami. Dekorácie vám poskytnú možnosti odviazania sa. V tomto štýle uvítate geometrické tvary a aj výraznejšie farby. Nemôžu chýbať dekoratívne lampy, sošky, nádoby zo skla alebo dreva ale hlavne keramické vázy a plno vankúšov na sedačke.  

škandinávsky štýl obývačka

Prečítajte si aj: Podkrovie a jeho pestré využitie

Charakteristické znaky škandinávskeho štýlu:

 • čistá línia
 • funkčnosť
 • prepojenie dizajnu a prírody
 • eko materiál
 • živé kvety
 • dostatok denného svetla
 • vzdušnosť
 • geometria

Prečítajte si tiež

zahon 4Vyvýšený záhon z paliet
Máte svoju vysnívanú predstavu o vašej záhrade ale jej rozmery vám moc nedovoľujú realizovať všetky nápady? Máme tu pre vás alternatívu, s ktorou vaša záhrada bude plne využiteľná, účelová a ešte aj štýlová. Vyvýšený záhon z paliet alebo aj iného materiálu vám pomôže ušetriť veľa priestoru a stále dokáže priniesť čerstvú úrodu.  Ak ste zručný […]
ako spravne kurit v krbePäť tipov ako správne kúriť v krbe
Aj keď sa nepriaznivá ekonomická situácia dosť nepríjemným spôsobom podpísala na cene dreva, nič nenahradí teplo domova, ktoré dodáva praskajúce drevo v krbe. Je to magický okamih, ktorý núti ľudí zastaviť sa a spomaliť. No aj pri kúrení v krbe sa môžu vyskytnúť chyby, ktoré sa často odzrkadlia na technickom stave samotného krbu. Väčšina ľudí, ktorá kúri drevom […]
vypredajNovinky na jeseň a zimu 2021 od Bez hmyzu SK
Tak ako každé leto aj toto nám už po mali končí (bohužiaľ prišlo ochladenie pomerne skoro) a mi musíme začať myslieť na jesennú sezónu. Pozrime sa teda na to, aké práce a produkty nám v tomto období pribúdajú a na čo všetko sa dokážete pripraviť: Siete proti hmyzu Kto by to bol povedal, že sa siete proti hmyzu dajú […]
1 2 3 8

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

 • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram