Jednoduchá cesta k ekologickému životu: 6 tipov ako začať.

10. marca 2021

Čo si myslíte vy? Je žiť ekologickejšie podľa vás náročné? Na začiatok úplne stačí ak nebudeme príliš nároční na seba. Treba začať drobnými zmenami, ktoré sú jednoduché. V článku vás čaká zopár užitočných tipov k ekologickejšiemu životu a dokonca sa dozviete že aj vonkajšie rolety či žalúzie vám pomôžu so šetrením či už financií alebo životného prostredia. Aj malé kroky sú kroky k úspechu. Možno sa po prečítaní tohto článku začne každý z nás správať viac ekologicky.

eko život

Princíp RRR

Takže v čom spočíva tento princíp?

Povieme si si o tom viac.

Reduce, Reuse, Recycle:

Je princíp, ktorý je označovaný RRR z pôvodných anglických slov - REDUCE (zredukovať), REUSE (znovu použiť) a RECYCLE (recyklovať). Tento princíp nám umožňuje obmedziť tvorbu odpadu.

Napríklad nejako takto to funguje: Nákup nových vecí si dobre premyslíme (reduce), potom zakúpené veci znovu používame, do kým sa to dá (reuse) a keď doslúžia a budú už nepoužiteľné tak ich vyhodíme do triedeného odpadu (recycle).

Poradíme vám, ktoré znovu použiteľné veci viete ľahko nahradiť tými jednorazovými a zistíte ako ľahko za zbavíte plytvania.

Čomu sa radšej vyhnite

Jednoducho povedané – treba obmedziť nerecyklovateľné výrobky a hlavne jednorazové obaly. Prírode najviac škodia platové slamky , plastové tyčinky alebo aerosólové spreje, zbytočná chémia v čistiacich prostriedkoch.

Veľké množstvo hlavne zbytočného odpadu vyprodukujeme používaním menštruačných vložiek, tampónov alebo jednorazových detských plienok. Už v dnešnej dobe aj pri potrebe týchto výrobkov vzniká mnoho ekologicky prijateľnejších produktov, ktoré nájdete v drogériách aj lekárňach.

ekologicky

Ak sa váš obľúbený nápoj predáva v skle aj v plaste, tak neváhajte a vždy si vyberte sklenenú nádobu. Skúste prestať kupovať domov vodu v plastových fľašiach a keď vaša voda z kohútika nie je dobrá skúste radšej filtračnú kanvicu.

Ekologické varianty, ktoré by ste mali vyskúšať:

V kuchyni môžete jednorazové hubky alebo handry nahradiť za také ktoré sa dajú oprať a znovu používať. Namiesto jednorazových utierok začnite používať klasické látkové.

Plastové nádoby, ktoré v kuchyni alebo celkovo máte v domácnosti využite podľa RRR princípu. Používajte ich do konca ich životnosti. Keď budete rozmýšľať nad kúpou nových skúste sa vyhnúť výberu plastu a vyskúšajte nerezové, drevené, sklenené alebo aj bambusové.

Začnite si dôkladnejšie plánovať nákupy potravín aby ste predišli nákupu zbytočných surovín, ktoré potom skončia v koši po dátume spotreby.

Tip: Potraviny sa tak isto dajú nakupovať ekologickejšie – skúste nájsť vo svojom okolí bezobalový obchod a najviac čo viete nakupujte od lokálnych výrobcov. Kde sa to  dá skúste zvoliť biopotraviny, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Samozrejme vašu ekologickú stopu obmedzíte konzumáciou mäsa.

EKO obchod

V kúpeľni sa viete tiež chovať ekologickejšie. Skúste namiesto vašej nerecyklovateľnej zubej kefky radšej bambusovú kefku na zuby. Z bambusového materiálu alebo aj z obyčajného dreva sa vyrába mnoho pekných hrebeňov – takže ďalší plast ktorý pôjde nahradiť. Vyskúšajte prírodné dezodoranty a uprednostnite tuhé mydlá a šampóny pred tými tekutými.

ekológia

Mohlo by vás zaujímať aj: Siete proti hmyzu ako pomoc alergikom a už žiadny hmyz doma!

Myslime ekologicky používajme látkové vreckovky

V dnešnej dobe kedy tu máme celosvetovú epidémiu a množstvo respiračných chorôb je predsa len bezpečnejšie používať jednorazové papierové vreckovky – no však ide o veľmi neekologickú i neekonomickú voľbu. Pri používaní látkových vreckoviek sa vírusy z baktérií dajú zničiť ak ich prevaríte pri 95°C a následne ich prežehlíte. Takže keď už ste sa vybrali na cestu k ekologickejšiemu životu a k väčšiemu šetreniu tak sa ich nemusíte báť používať. Stačí ich častejšie meniť a vždy pro manipulácii s nimi si umyť ruky.

Šetrenie v domácnosti

Vodu viete šetriť nie len v kúpeľni ale i celom dome. Buď to budete robiť aktívne – teba vypnete prúd vody vždy keď si budete páve čistiť zuby, holiť sa, nanášať šampón na hlavu alebo skrátite dobu sprchovania. Och keby to bolo také ľahké že? Mne mama dodnes klope na dvere aby som už vypla vodu, s otázkou kto to bude platiť. Ak sa vám to nepodarí praktizovať aktívne ako napríklad mne tak si môžete zaobstarať spotrebiče na kohútikúsporné sprchové hlavice.

Príroda ale aj vaša peňaženka bude ušetrená ak používate nabíjacie batérie, úsporné spotrebiče alebo LED žiarovky. Ekologicky a ekonomicky kráčajú spolu ruka v ruke v týchto šetriacich prípadoch.

Nevyhadzujte veci, ktoré sa vám pokazili ale dajú sa ešte opraviť. Tak isto nezbavujte sa funkčných ale zastaralých vecí len pretože vyšli z módy. Vlastnite ich až do konca ich životnosti, ak naozaj najprv zvážite nákup vecí, ktoré potrebujete nebudete musieť potom riešiť problém či to vyhodiť alebo nie. Také veci, ktoré použijete možno raz alebo dvakrát za rok s radšej od niekoho požičajte.

Tip: ak ešte vôbec netriedite odpad, alebo aj všetok tak vám môžu veľmi pomôcť špeciálne koše alebo boxy na triedenie odpadu. Tie sa zmestia všade aj do úzkych liniek alebo spodných poličiek. Môžete ich mať v kuchyni alebo v špajzy, komore alebo aj vonku – naozaj hocikde. Existuje mnoho variant, takže môžete hneď začať.

triedenie odpadu
Triedenie odpadu

Čítaj tiež: Trieda ochrany FFP2 maska, alebo ochranný respirátor a Covid-19

Nezabúdajte sa správať ekologicky ani mimo domova

A čo správanie sa ekologicky mimo svojho domova? Myslím, že to vám už je známe. Menej chodiť automviac pešo – jednak je to lepšie pre vaše zdravie a po druhé o niečo viac chránite životné prostredie, keď zbytočne nepoužijete auto len na to aby ste sa odviezli do obchodu čo je od vášho domu pár metrov. Využívajte hromadnú dopravu alebo jazdite viac a bicykli.

Darčeky pre priateľov? Áno aj v tomto smere si viete zachovať ekologického ducha – daruj len to čo sa využije. Koľko krát ste už aj vy dostali darček, za ktorý ste zo slušnosti poďakovali, ale aj tak skončil na poličke alebo niekde zabudnutý v skrini, kde naň sadal iba prach? Mne sa to už pár krát stalo. Preto by sme sa mali zamyslieť, aký darček má naozaj zmysel darovať tomu druhému.

ekologicky

Čo so sebou vždy nosiť?

  • Nákupná látková taška
  • Sáčky/ sieťky na pečivo alebo ovocie, keď sa chystáte nakupovať
  • Vlastnú fľašku s vodou (najlepšie sklo)
  • Vlastný príbor, v tom prípade, ak často jedávate na miestach, kde sa používa iba plastový

Vonkajšie rolety a žalúzie ako pomoc pri šetrení

Nadmerné kúrenie ale aj ochladzovanie príbytku nie je ekologické a ani ekonomicky správne.

Skontrolujte si či máte dobre zaizolované okná alebo dvere a porozmýšľajte nad tým, či je váš dom dostatočne dobre zateplený. Ak práve iba staviate, tiež neberte tieto veci na ľahkú váhu a dbajte na správne zateplenie svojho príbytku.

V letných mesiacoch zas využívajte vetranie, vytvorte si v dome prievan alebo si domácnosť môžete ochladiť zelenými rastlinami. S izoláciou proti teplu ale aj zime vám pomôžu práve vonkajšie žalúzie alebo vonkajšie rolety.

zaluzie
Vonkajšie žalúzie

Jednou z najväčších výhod pri vonkajších žalúziách je práve zníženie nákladov na chladenie a ak ide o tepelnú izoláciu tak potom rolety sú naozaj jasnou voľbou.  

O tom sa viac dočítate v tomto článku: Ušetrite na kúrení a chladení, zaobstarajte si vonkajšie rolety.

vonkajšie rolety

Sledujte nás aj na našom Facebooku a nenechajte si ujsť žiadne novinky.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
balcony 1Najideálnejšia tieniaca technika pre balkón a lodžiu
Malé balkóny sú mnoho krát podceňované a nevyužité. Nemusíte sa však báť aj na malý balkón sa hocičo vojde. Zariaďte si balkón podľa svojich predstáv a so správnym výberom tieniacej techniky sa nenechajte odradiť ani otravným slnkom, ktoré znepríjemňuje pobyt na vašom balkóne. Ako ho najlepšie zatienite, aby ste si mohli vychutnať svoje balkónové posedenie počas celého dňa? […]
1 2 3 20

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram