Ako si zariadiť prvé vlastné bývanie?

24. marca 2021

Nastala ďalšia životná fáza a rozhodli ste sa postaviť sa na vlastné nohy? Ak ste sa presťahovali do svojho vlastného a riešite práve fázu zabývania sa alebo si vyberáte nábytok do vášho interiéru, tak by sme vám radi dali pár tipov. Mnoho krát sa prvé bývanie ešte zmení, ľudia neskôr hľadajú niečo priestrannejšie alebo väčšie. Ale aj tak v tomto prvom strávite veľa času a niekedy sa z prvého stane aj to posledné. Ak už je byt váš alebo ste v prenájme, tak máte na výber množstvo spôsobov pre jeho zariadenie.

Nové bývanie a vaše možnosti

Hneď od začiatku musíte mať jasno v tom, koľko môžete investovať do zariadenia interiéru. Vaše predstavy môžu byť akokoľvek honosné, no nakoniec sa aj tak všetko odvinie od vášho rozpočtu. Musíte myslieť na vaše bývanie ako na celok nie len na zariadenie podľa jednotlivých miestností.

Treba si nájsť čas na zhodnotenie finančných prostriedkov a všetko dôkladne prehodnotiť. A možno už ste si kúpili byt, ktorý už zariadenie v sebe má. Tu sa musíte pozerať na to či ste ním spokojný alebo či budete plánovať jeho výmenu. Niekedy sa trafíte do vkusu predošlých nájomníkov alebo vlastne oni sa trafili do toho vášho a potom to ostáva len na výmenu jednotlivých kúskov. Týmto spôsobom na začiatku aj celkom ušetríte.

Pri vymieňaní nábytku vždy pozerajte na materiál, kvalitu a potenciál. Niekedy netreba hneď všetko meniť, možno by ste to vedeli aj zrenovovať podľa vášho vkusu.

býbanie

Vlastné bývanie alebo podnájom

To ako si budete vaše bývanie môcť zariadiť závisí hlavne aj od toho či ste vlastníkom bytu vy alebo či ste v podnájme. Samozrejme voľnejšia ruka na zariaďovanie vždy pripadne ľudom už s bytom vo vlastníctve, pretože nemajú žiadne obmedzenia ani zákazy prerábok od prenajímateľov. Vlastníci majú oveľa viac výhod pri prerábke alebo zariaďovaní bytu, preto vedia rozmýšľať aj nad zariadením ich aktuálneho bývania na dlhšie obdobie. V tomto prípade je aj dobré investovať napríklad do stavaného nábytku alebo aj drahšieho materiálu.

Ak ste sa vybrali do podnájmu čaká na vás viac faktorov, ktoré ovplyvnia vaše bývanie. Po čase vás tieto faktory môžu prinútiť aj k zmene bývania a tak by vaše investície nemali byť také veľké ako napríklad u vlastníkov bytov. V podnájme môžete pri kúpe nábytku zvažovať aj jeho trvácnosť. To sa bude hodiť aj neskôr pri prípadnom sťahovaní a rozhodovaní sa či si nábytok zoberiete ďalej so sebou alebo ho prenecháte budúcim nájomníkom.

nové bývanie

Spoznajte miesto, kde bývate

Všetko má svoje plusy a mínusy. Pri niektorých bytoch sa stretnete s prepracovanou architektúrou, iné sú priestrannejšie, rustikálne, v niektorých je viac svetla a ostatné sú tmavšie. Mali by ste spoznať všetky výhody a nevýhody vo svojom byte. Je dobré ešte pred kompletným zariadením zistiť aké materiály bude vhodné použiť ak máte v byte napríklad viac vlhko alebo aké tvary a farby si vybrať aby ste zladili interiér. Plusom je aj porozmýšľať nad tým do ktorých strán máte situované okná a premyslieť si pravú tieniacu techniku do vášho bytu. Ak dôkladne spoznáte váš byt tak celý to proces urýchli a poskytne vám bohatú inšpiráciu.

vonkajšie žalúzie
Ak túžite po ochrane súkromia a zároveň žiadate plynulú reguláciu svetla tak vonkajšie žalúzie Vám s tým jednoznačne pomôžu.

Bude sa Vám páčiť aj: Čo je in v bývaní v roku 2021? Vonkajšie žalúzie a multifunkčný nábytok

Najdôležitejšie na začiatok

Na úplnom začiatku sa musíte postarať o tie najzákladnejšie kúsky nábytku. Vaše základné investície by mali byť vložené do vecí, ktoré sú naozaj nevyhnutné. Každý z vás musí mať komfortný spánok - takže posteľ a pohodlný matrac sú základom. Ak vaša prvá večera bola pizza, ktorú ste jedli sediac na zemi, tak by ste sa hneď po posteli mali porozhliadnuť po stole a spoločnom sedení do kuchyne. Vaše oblečenie presťahujte do veľkej skrine, tá nesmie chýbať hneď na začiatku. Pri zariaďovaní si budete musieť určiť svoje priority.

Mohlo by sa vám páčiť: Čo robiť doma počas karantény? Presaďte si s nami rastliny

Čo spraviť s kuchyňou?

Pri zariadených bytoch je už kuchyňa medzi výbavou bytu. Je naozaj iba na vás či si ju necháte alebo ju prerobíte. Predsa len môžete mať iný vkus na nábytok ako boli obyvatelia pred vami. Ak nie ste zvyknutí tráviť viac času v kuchyni, tak možno ani nemusíte riešiť prerábku a postačí aj tá staršia. Ak ale medzi vaše obľúbené aktivity patrí varenie, ste gurmán a čas strávený v kuchyni vám prináša radosť tak v tom prípade sa nebojte zainvestovať. Dbajte na kvalitný výber a nenechajte sa zlákať lacnými kuchyňami, pri ktorých už na prvý pohľad vidíte že tá kvalita nie je až taká akú by ste si predstavovali. Nebojte sa ani malého priestoru, pretože aj malé kuchyne sa vedia šikovne zariadiť a ponúknuť vám plnohodnotný priestor pre varenie.

nové bývanie
Potenciál priestoru perfektne využije kuchyňa na mieru

Nižší rozpočet a praktické triky pre bývanie

Je nám jasné, že nie každý si hneď na začiatku môže dovoliť vysoké investície. V tomto prípade sa vždy hodí poznať triky alebo "hacky", ktoré vám za prvé dodajú žiadaný komfort a za druhé ušetria peniaze za bývanie . Ak nie ste v stave, kedy si nemôžete dovoliť utratiť peniaze za poriadnu posteľ alebo aj sedačku v obývačke, tak nanoste do bytu obyčajné palety. Pospájajte ich a zlepte. Na internete nájdete nespočetné množstvo inšpirácií na nábytok z paliet. Môžete ich natrieť farbou akou chcete a tak si zladiť aj farebne celý interiér. Z paliet si viete vyrobiť od postelí a stolíkov až po sedenie v obývačke či na balkón.

Nie každý kúsok musí zaťažovať vašu peňaženku.

Snažte sa využiť všetko čo máte k dispozícii a viete, že vám to nevyprázdni peňaženku. Napríklad z trička, ktoré už nenosíte môže vzniknúť poťah na vankúše. Povešajte si na steny obrazy, nemusia byť kupované – namaľujte si ich sami. Veď dnes už každá machuľa má hodnotu, nemusí to byť žiadne majstrovské dielo a aj tak to môže vyzerať super. Steny môžete povypĺňať aj spoločnými fotografiami, či už v rámčekoch alebo aj povešaním fotiek na špagátik a hneď si tak vytvoríte útulnú a hlavne bytovú atmosféru.

TIP: ja som si napríklad nedávno začala zapĺňať steny s rôznymi kresbami, náčrtmi a obrazmi. Mám v pláne tam ďalej doplniť  tiež fotky alebo koláže. A medzi už visiace kresby som povešala vysušené kvety. Kvety som nechala pár dní vysušiť a potom som ich nalepila na stenu dole hlavou iba obyčajnou priesvitnou páskou. (neopadávajú a páska stále drží)

Stenu možno oživiť aj kolekciou čiernobielych fotografií

Balkón - miesto pre vás

V novom byte získate aj ďalší priestor navyše a to je balkón, na ktorom viete tráviť množstvo času počas teplých dní. Nezabudnite naň a tiež si premyslite ako by ste si ho zariadili aby vyzeral útulne a mohli ste ho pravidelne využívať. A tiež myslite na sieťky na okná či už balkónové dvere lebo, predsa nechcete si nechať pokaziť letné večery spoločnosťou otravného hmyzu.

Viac o tom ako si správne zariadiť balkón sme písal aj v tomto článku: Najideálnejšia tieniaca technika pre balkón a lodžiu

Ranná kávička na balkóne má svoje čaro. Začnite aj vy svoj deň a nalaďte sa pozitívne hneď ráno.

Vďaka týmto trikom alebo nápadom nie len ušetríte ale sa vám aj sprístupní široká škála možností na skrášlenie a zútulnenie vášho nového domova, kde môžete hlavne využiť vašu kreativitu. Ak máte nejaké ďalšie triky a nápady neváhajte nám napísať na Facebook do komentárov pod tento článok.

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 46

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram