Čo robiť doma počas karantény? Presaďte si s nami rastliny
Tak a máme to tu zas, stále sme doma a opatrenia pribúdajú pomaly každý deň nové a nové. Lockdown pokračuje ale nám už prichádza jar. Perfektné obdobie na presádzanie izbových rastliniek. Určite nás to všetkých už ťahá von a hľadáme aktivity, čo robiť aby sme len tak nečinne nesedeli doma na zadkoch. Poďte si s nami vybrať alebo popresádzať rastliny do vášho interiéru.
Ako spoznáme ten správny čas na presádzanie rastliny?
Niekedy to zreteľne spozorujete a to tak že v kvetináči je viac koreňov ako zeminy. Niekedy korienky rastliny prerastajú cez otvor na dne kvetináča. Rastliny pomaly chradnú a nerastú ďalej. V týchto prípadoch pomôže presádzanie do väčšej nádoby.
TIP: Ak nemáte možnosť kúpiť zeminu ale napríklad máte k dispozícii rôzne druhy pôdy, tak si môžete substrát pre izbové rastliny spraviť sami. Mal by byť zložený z troch dielov rašeliny, dvoch dielov hrubého piesku a zo siedmich dielov ílovitej zeminy.
Na presádzanie budete potrebovať:
- Nádoby o niečo väčšie ako boli pôvodné
- Substrát pre izbové rastliny
- Podložku aby ste nič nezašpinili (stačia aj staré noviny)
- Lopatku a nôž
- Drenáž na dno nádoby (tehlová drť alebo keramické črepy)
Postup pri presádzaní
Pred presádzaním by ste mali rastliny dôkladne zaliať, tak sa ľahšie uvoľní zo starého kvetináča. Pracujte nad podložkou a ak sa nechcete zašpiniť, vezmite si aj záhradnícke rukavice. Ja to tak robím vždy. Potom sa nemusíte večer pred sprchou trápiť vyberaním hliny spod nechtov. Uvoľnite rastlinu od stien zo starej nádoby (niekedy je potrebné aby ste použili nôž) a opatrne ju vytiahnite alebo môžete aj sklepať starý kvetináč. Dajte si pozor aby ste pri odstraňovaní nepoškodili korene rastliny.
Na spodok nového kvetináča nasypte drenážnu vrstvu, ktorú ste si vopred pripravili. Potom to zasypte vrstvou substrátu a rastlinu ešte opatrne oklepte od zvyškov zeminy a následne odstráňte odhnité alebo poškodené korienky. Teraz môžete rastlinu vložiť do novej nádoby a pomaly tiež prisypávajte substrát. Jemne pootláčajte prstami. Je dobré aby rastlina bola približne tak hlboko ako keď bola v starej nádobe. Zeminu nesypte až úplne po okraj kvetináča, myslite na miesto, ktoré treba nechať pre zalievanie. Substrát časom aj tak trochu zaľahne, takže aj keby ste ho nasypali o trochu viac ako sme radili nebojte sa žiadna katastrofa sa nestane.
Čítajte ďalej: Kvalitné bambusové žalúzie, dokonalý dotyk prírody.
Starostlivosť o rastliny po presadení
Rastliny po presadení opäť musíte dôkladne zaliať vodou a potom opäť týždeň až dva nezalievajte. Korene treba prinútiť aby si našli vlahu a začali sa rozrastať do voľného priestoru. Niekoľko týždňov po presadení ešte nedávajte rastlinu na priame slnko. Tak isto prvých 4 až 5 týždňov ju nehnojte. Musíte ju chrániť aj pred prievanom a veľkými teplotnými zmenami.
Ako na to s veľkými rastlinami?
Ak máte doma rozrastenú palmu, fikus, monsteru alebo hocijakú inú veľkú izbovú rastlinu, tak ani to nie je to nič komplikované. Netreba ani vymýšľať, pretože jednoducho iba odhrabete a odstránite vrchnú vrstvu zeminy. Tú potom nahradíte novým substrátom – pri týchto rastlinách väčšinou toto stačí.
Izbové rastliny vám budú potom pekne rásť a robiť vám radosť. Tiež skrášľujú interiér. Preto dbajte na ich správny rast a nezanedbávajte ich.
Správna teplota a vlhkosť
Pre izbové rastliny je najlepšia normálna izbová teplota. To znamená približne od 21 až po 25 stupňov. Keď ste spokojní vy tak bude aj vaša rastlina – riaďte sa tým.
Kde sa darí najviac rastlinám?
Musíte si všímať, z ktorej strany máte okno a koľko slnka preniká dnu počas dňa. Ak si potrebujete správne regulovať priechod svetla do interiéru porozmýšľajte nad správnou tieniacou technikou. Na tomto základe si vyberte aj izbové rastliny. Zistite, práve ktoré svetelné podmienky im vyhovujú a ktoré nie.
Pár typov rastlín, ktorým sa perfektne darí na parapetoch:
- Na oknových parapetoch sa najčastejšie darí - Pilea perperomiodes (čínskej rastline) nazývanej aj misionárska rastlina či ufo. Pre ňu je parapet priam ideálne miesto, aj keď ste začiatočník. Rastlina má mäsité a atraktívne listy. Najlepšie sa jej bude dariť ak jej vyberiete jedno miesto. Znesie aj slabšie svetelné podmienky, takže
- Dariť sa bude aj Alokázii, tá pochádza z amazonských pralesov, a výborne sa jej bude vo vlhkom prostredí v kúpeľni alebo aj v kuchyni. Okrem dostatočnej vlhkosti táto rastlina bude potrebovať aj veľa svetla.
- Monsteru ani nemusíme spomínať, tú isto každý veľmi dobre pozná. Je to listnatá svieža rastlina s krásnymi atypickými listami. Tá sa pestuje na svetlom mieste avšak mimo priameho slnečného žiarenia. Tiež sa jej najlepšie darí vo vlhkom prostredí.
Prečítajte si tiež
Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku
Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.