Čo robiť doma počas karantény? Presaďte si s nami rastliny

17. marca 2021

Tak a máme to tu zas, stále sme doma a opatrenia pribúdajú pomaly každý deň nové a nové. Lockdown pokračuje ale nám už prichádza jar. Perfektné obdobie na presádzanie izbových rastliniek. Určite nás to všetkých už ťahá von a hľadáme aktivity, čo robiť aby sme len tak nečinne nesedeli doma na zadkoch. Poďte si s nami vybrať alebo popresádzať rastliny do vášho interiéru.

presádzanie rastliny

Ako spoznáme ten správny čas na presádzanie rastliny?

Niekedy to zreteľne spozorujete a to tak že v kvetináči je viac koreňov ako zeminy. Niekedy korienky rastliny prerastajú cez otvor na dne kvetináča. Rastliny pomaly chradnú a nerastú ďalej. V týchto prípadoch pomôže presádzanie do väčšej nádoby.

TIP: Ak nemáte možnosť kúpiť zeminu ale napríklad máte k dispozícii rôzne druhy pôdy, tak si môžete substrát pre izbové rastliny spraviť sami. Mal by byť zložený z troch dielov rašeliny, dvoch dielov hrubého piesku a zo siedmich dielov ílovitej zeminy.

Na presádzanie budete potrebovať:

  • Nádoby o niečo väčšie ako boli pôvodné
  • Substrát pre izbové rastliny
  • Podložku aby ste nič nezašpinili (stačia aj staré noviny)
  • Lopatku a nôž
  • Drenáž na dno nádoby (tehlová drť alebo keramické črepy)

Postup pri presádzaní

Pred presádzaním by ste mali rastliny dôkladne zaliať, tak sa ľahšie uvoľní zo starého kvetináča. Pracujte nad podložkou a ak sa nechcete zašpiniť, vezmite si aj záhradnícke rukavice. Ja to tak robím vždy. Potom sa nemusíte večer pred sprchou trápiť vyberaním hliny spod nechtov. Uvoľnite rastlinu od stien zo starej nádoby (niekedy je potrebné aby ste použili nôž) a opatrne ju vytiahnite alebo môžete aj sklepať starý kvetináč.  Dajte si pozor aby ste pri odstraňovaní nepoškodili korene rastliny.

Na spodok nového kvetináča nasypte drenážnu vrstvu, ktorú ste si vopred pripravili. Potom to zasypte vrstvou substrátu a rastlinu ešte opatrne oklepte od zvyškov zeminy a následne odstráňte odhnité alebo poškodené korienky. Teraz môžete rastlinu vložiť do novej nádoby a pomaly tiež prisypávajte substrát. Jemne pootláčajte prstami. Je dobré aby rastlina bola približne tak hlboko ako keď bola v starej nádobe. Zeminu nesypte až úplne po okraj kvetináča, myslite na miesto, ktoré treba nechať pre zalievanie. Substrát časom aj tak trochu zaľahne, takže aj keby ste ho nasypali o trochu viac ako sme radili nebojte sa žiadna katastrofa sa nestane.

presádzanie rastlín

Čítajte ďalej: Kvalitné bambusové žalúzie, dokonalý dotyk prírody.

Starostlivosť o rastliny po presadení

Rastliny po presadení opäť musíte dôkladne zaliať vodou a potom opäť týždeň až dva nezalievajte. Korene treba prinútiť aby si našli vlahu a začali sa rozrastať do voľného priestoru. Niekoľko týždňov po presadení ešte nedávajte rastlinu na priame slnko. Tak isto prvých 4 až 5 týždňov ju nehnojte. Musíte ju chrániť aj pred prievanom a veľkými teplotnými zmenami.

Ako na to s veľkými rastlinami?

Ak máte doma rozrastenú palmu, fikus, monsteru alebo hocijakú inú veľkú izbovú rastlinu, tak ani to nie je to nič komplikované. Netreba ani vymýšľať, pretože jednoducho iba odhrabete a odstránite vrchnú vrstvu zeminy. Tú potom nahradíte novým substrátom – pri týchto rastlinách väčšinou toto stačí.

Izbové rastliny vám budú potom pekne rásť a robiť vám radosť. Tiež skrášľujú interiér. Preto dbajte na ich správny rast a nezanedbávajte ich.

údržba izbových rastlín

Správna teplota a vlhkosť

Pre izbové rastliny je najlepšia normálna izbová teplota. To znamená približne od 21 až po 25 stupňov. Keď ste spokojní vy tak bude aj vaša rastlina – riaďte sa tým.

Kde sa darí najviac rastlinám?

Musíte si všímať, z ktorej strany máte okno a koľko slnka preniká dnu počas dňa. Ak si potrebujete správne regulovať priechod svetla do interiéru porozmýšľajte nad správnou tieniacou technikou. Na tomto základe si vyberte aj izbové rastliny. Zistite, práve ktoré svetelné podmienky im vyhovujú a ktoré nie.

Pár typov rastlín, ktorým sa perfektne darí na parapetoch:

  • Na oknových parapetoch sa najčastejšie darí - Pilea perperomiodes (čínskej rastline) nazývanej aj misionárska rastlina či ufo. Pre ňu je parapet priam ideálne miesto, aj keď ste začiatočník. Rastlina má mäsité a atraktívne listy. Najlepšie sa jej bude dariť ak jej vyberiete jedno miesto. Znesie aj slabšie svetelné podmienky, takže
izbové rastliny
  • Dariť sa bude aj Alokázii, tá pochádza z amazonských pralesov, a výborne sa jej bude vo vlhkom prostredí v kúpeľni alebo aj v kuchyni. Okrem dostatočnej vlhkosti táto rastlina bude potrebovať aj veľa svetla.
izbová rastlina
  • Monsteru ani nemusíme spomínať, tú isto každý veľmi dobre pozná. Je to listnatá svieža rastlina s krásnymi atypickými listami. Tá sa pestuje na svetlom mieste avšak mimo priameho slnečného žiarenia. Tiež sa jej najlepšie darí vo vlhkom prostredí.
rastliny
  • Rastlina streptocarpus pochádza pôvodne z juhoafrických lesov a práve preto tej mu darí aj pri slabšom svetle aj pri tmavom tieni Takže pri tejto rastlinke si pokojne môžete nechať žalúzie alebo roletky stiahnuté. Tá priame slnko neznáša. Ak má dobrú starostlivosť rastie rýchlo.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 14

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram