Čo robiť doma počas karantény? Presaďte si s nami rastliny

17. marca 2021

Tak a máme to tu zas, stále sme doma a opatrenia pribúdajú pomaly každý deň nové a nové. Lockdown pokračuje ale nám už prichádza jar. Perfektné obdobie na presádzanie izbových rastliniek. Určite nás to všetkých už ťahá von a hľadáme aktivity, čo robiť aby sme len tak nečinne nesedeli doma na zadkoch. Poďte si s nami vybrať alebo popresádzať rastliny do vášho interiéru.

presádzanie rastliny

Ako spoznáme ten správny čas na presádzanie rastliny?

Niekedy to zreteľne spozorujete a to tak že v kvetináči je viac koreňov ako zeminy. Niekedy korienky rastliny prerastajú cez otvor na dne kvetináča. Rastliny pomaly chradnú a nerastú ďalej. V týchto prípadoch pomôže presádzanie do väčšej nádoby.

TIP: Ak nemáte možnosť kúpiť zeminu ale napríklad máte k dispozícii rôzne druhy pôdy, tak si môžete substrát pre izbové rastliny spraviť sami. Mal by byť zložený z troch dielov rašeliny, dvoch dielov hrubého piesku a zo siedmich dielov ílovitej zeminy.

Na presádzanie budete potrebovať:

  • Nádoby o niečo väčšie ako boli pôvodné
  • Substrát pre izbové rastliny
  • Podložku aby ste nič nezašpinili (stačia aj staré noviny)
  • Lopatku a nôž
  • Drenáž na dno nádoby (tehlová drť alebo keramické črepy)

Postup pri presádzaní

Pred presádzaním by ste mali rastliny dôkladne zaliať, tak sa ľahšie uvoľní zo starého kvetináča. Pracujte nad podložkou a ak sa nechcete zašpiniť, vezmite si aj záhradnícke rukavice. Ja to tak robím vždy. Potom sa nemusíte večer pred sprchou trápiť vyberaním hliny spod nechtov. Uvoľnite rastlinu od stien zo starej nádoby (niekedy je potrebné aby ste použili nôž) a opatrne ju vytiahnite alebo môžete aj sklepať starý kvetináč.  Dajte si pozor aby ste pri odstraňovaní nepoškodili korene rastliny.

Na spodok nového kvetináča nasypte drenážnu vrstvu, ktorú ste si vopred pripravili. Potom to zasypte vrstvou substrátu a rastlinu ešte opatrne oklepte od zvyškov zeminy a následne odstráňte odhnité alebo poškodené korienky. Teraz môžete rastlinu vložiť do novej nádoby a pomaly tiež prisypávajte substrát. Jemne pootláčajte prstami. Je dobré aby rastlina bola približne tak hlboko ako keď bola v starej nádobe. Zeminu nesypte až úplne po okraj kvetináča, myslite na miesto, ktoré treba nechať pre zalievanie. Substrát časom aj tak trochu zaľahne, takže aj keby ste ho nasypali o trochu viac ako sme radili nebojte sa žiadna katastrofa sa nestane.

presádzanie rastlín

Čítajte ďalej: Kvalitné bambusové žalúzie, dokonalý dotyk prírody.

Starostlivosť o rastliny po presadení

Rastliny po presadení opäť musíte dôkladne zaliať vodou a potom opäť týždeň až dva nezalievajte. Korene treba prinútiť aby si našli vlahu a začali sa rozrastať do voľného priestoru. Niekoľko týždňov po presadení ešte nedávajte rastlinu na priame slnko. Tak isto prvých 4 až 5 týždňov ju nehnojte. Musíte ju chrániť aj pred prievanom a veľkými teplotnými zmenami.

Ako na to s veľkými rastlinami?

Ak máte doma rozrastenú palmu, fikus, monsteru alebo hocijakú inú veľkú izbovú rastlinu, tak ani to nie je to nič komplikované. Netreba ani vymýšľať, pretože jednoducho iba odhrabete a odstránite vrchnú vrstvu zeminy. Tú potom nahradíte novým substrátom – pri týchto rastlinách väčšinou toto stačí.

Izbové rastliny vám budú potom pekne rásť a robiť vám radosť. Tiež skrášľujú interiér. Preto dbajte na ich správny rast a nezanedbávajte ich.

údržba izbových rastlín

Správna teplota a vlhkosť

Pre izbové rastliny je najlepšia normálna izbová teplota. To znamená približne od 21 až po 25 stupňov. Keď ste spokojní vy tak bude aj vaša rastlina – riaďte sa tým.

Kde sa darí najviac rastlinám?

Musíte si všímať, z ktorej strany máte okno a koľko slnka preniká dnu počas dňa. Ak si potrebujete správne regulovať priechod svetla do interiéru porozmýšľajte nad správnou tieniacou technikou. Na tomto základe si vyberte aj izbové rastliny. Zistite, práve ktoré svetelné podmienky im vyhovujú a ktoré nie.

Pár typov rastlín, ktorým sa perfektne darí na parapetoch:

  • Na oknových parapetoch sa najčastejšie darí - Pilea perperomiodes (čínskej rastline) nazývanej aj misionárska rastlina či ufo. Pre ňu je parapet priam ideálne miesto, aj keď ste začiatočník. Rastlina má mäsité a atraktívne listy. Najlepšie sa jej bude dariť ak jej vyberiete jedno miesto. Znesie aj slabšie svetelné podmienky, takže
izbové rastliny
  • Dariť sa bude aj Alokázii, tá pochádza z amazonských pralesov, a výborne sa jej bude vo vlhkom prostredí v kúpeľni alebo aj v kuchyni. Okrem dostatočnej vlhkosti táto rastlina bude potrebovať aj veľa svetla.
izbová rastlina
  • Monsteru ani nemusíme spomínať, tú isto každý veľmi dobre pozná. Je to listnatá svieža rastlina s krásnymi atypickými listami. Tá sa pestuje na svetlom mieste avšak mimo priameho slnečného žiarenia. Tiež sa jej najlepšie darí vo vlhkom prostredí.
  • Rastlina streptocarpus pochádza pôvodne z juhoafrických lesov a práve preto tej mu darí aj pri slabšom svetle aj pri tmavom tieni Takže pri tejto rastlinke si pokojne môžete nechať žalúzie alebo roletky stiahnuté. Tá priame slnko neznáša. Ak má dobrú starostlivosť rastie rýchlo.
rastliny

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 42

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram