Ako umyť žalúzie

12. apríla 2021

Moc sa vám do umývania nechce ale už musíte? Ak hľadáte jednoduchý spôsob ako si umyť žalúzie, tak sme si pre vás pripravili zaujímavý článok, ktorý vám poskytne typy a rady ako na to. Je to naozaj piplačka a hlavne vtedy, ak ste ich nechali dlhú dobu na pospas prachu alebo prašnému prostrediu. Veríme, že sa vám do toho nechce. No s týmito spôsobmi si umývanie žalúzií možno aj užijete.

ako umyť zaluzie

Informujte sa u výrobcu

Zamyslite sa koľko druhov žalúzií a tiež aj spôsobov ich údržby už existuje. Niektoré stačí povysávať, iné pretriete s handričkou a vodou alebo rovno ich osprchujete a  niektoré zas vôbec neznesú vodu. Na toto všetko je dobré myslieť dopredu a byť dostatočne informovaný, pretože záleží aj na správnej údržbe. Ak dodržíte určité postupy žalúzie budú dlhodobo vyzerať ako nové tiež predĺžite ich životnosť. Hneď pri kúpe sa informujte u výrobcu alebo vášho predajcu. Po tom už budete mať v malíčku základne postupy, prípadne návody a aj rady ako sa starať o vaše žalúzie.

Poďme si spolu poumývať tieto typy žalúzií:

Ak hľadáte spôsoby a rady na údržbu látkových roliet, tak o tom sme na našom blogu písali minule v článku: Látkove rolety a ich údržba. Skúste sa na to pozrieť, sme radi ak dokážeme s niečím poradiť a hlavne pomôcť.

Ako umyť žalúzie

No priznajte sa kedy naposledy ste sa vrhli do umývania žalúzií? Aj vy to stále len odkladáte a odkladáte na neskôr ale to neskôr nejako neprichádza? Chápem, "namáhavá" a zdĺhavá robota, a aj tak to nie je podľa vašich predstáv. Ak ste vaše žalúzie nechali bez údržby už dlhšiu dobu, pripravte sa na to, že to môže byť piplačka a plno prachu. Nebojte sa niečo sme si pre to pre vás pripravili a ak si necháte poradiť  tak to nebude žiadna katasrofa.

Čo na to potrebujete?

  • Vodu
  • Vedro
  • Handru, hubku...
  • Čistiaci prípravok (podľa typu žalúzie alebo najideálnejšie prípravok na riad)
  • Vaše ruky a hlavne chuť do práce
  • V niektorých prípadoch sa vám bude hodiť aj fén, možno vysávač

Ťažké škvrny na žalúziách

Ak sú vaše žalúzie naozaj v zanedbanom stave a nachádzajú sa na nich škvrny, mastné stopy, trus od hmyzu alebo napríklad aj psie sliny môžete pri čistení použiť aj sódu bikarbónu. Jedna lyžica do roztoku a môžete umývať. Uchopte si lamelu žalúzie približne v strede a potom ju pretrite z jednej strany na druhú.  Keď už budú žalúzie čisté, tak by sme vám radili udržiavať ich častejšie. Keď sú odstránené od hrubých škvŕn stačí ich raz za čas pretrieť aj obyčajnou prachovkou prípadne ručným vysávačom.  

ako umyť zaluzie

Mohlo by vás zaujímať: Aké žalúzie do kúpeľne?

Drevené žalúzie a bambusové žalúzie

Pre zaujímavosť pripomíname informáciu, že väčšina drevených žalúzií má povrch pokrytý špeciálnou vrstvou a tá slúži presne na to aby odrážala prach a iné nečistoty. Ak potrebujete vyčistiť presne tento typ žalúzií tak siahnite po kvalitnejších čistiacich prostriedkoch na umývanie drevených podláh. Tieto prostriedky vás nie len zbavia prachu na drevenom povrchu ale ho aj osviežia a oživia vzhľad.

TIP: pri umývaní dávajte pozor na to, aby sa drevo nenasiaklo vody. Vždy keď na drevenom povrchu vidíte prebytočné tekutiny tak ich odporúčame utrieť. A to nie len pri žalúziách ale celkovo pri drevených

Tiež môžete vyskúšať aj čistič v spreji, ktorý sa často používa na nábytok z dreva.  Pri tomto vám stačí jemná handra alebo hubka. Prostriedok si nastriekate na žalúzie a potom ich iba zľahka pretriete. Tento prostriedok opäť nie len pomôže s odstránením prachu ale žalúzie budú vyzerať živšie a vráti sa im lesk.

Pri bambusových žalúziách hrubé nečistoty odstránite vysávačom, suchou alebo navlhčenou handričkou. Ak bambusové lamely postriekate s tekutinou, je potrebné aby ste ich hneď utreli. Tým predídete vzniku škvŕn alebo iných vodných fľakov.

Nikdy by ste nemali na čistenie bambusových žalúzií používať drôtenku, pretože by sa lamely a povrch žalúzie mohli rýchlo poškodiť.

Pre dlhú životnosť ale aj zachovanie farebnosti pri bambusových žalúziách vám odporúčame 3-4 krát za rok pretrieť ale bez saponátu. Po usušení nastriekajte jemnú vrstvu pronta – čo je obľúbený čistiaci prostriedok na drevený nábytok a nechajte to cca 5-10 minút pôsobiť. Potom to iba zotrite handrou, najlepšie s takou ktorá nezanecháva po sebe žiadne chĺpky.

ako umyť zaluzie

Napodobenina dreva

Tieto typy žalúzií nájdeme asi vo väčšine slovenských domácností a je veľmi jednoduchý na údržbu. Medzi obľúbené patrí aj preto, lebo tento model je cenovo lacnejší ako žalúzie z pravého dreva ale vyzerá úplne rovnako.

Pri čistení tohto typu žalúzií použite vysávač – tento spôsob je prekvapivo účinný. Nezabudnite však nasadiť nástavec s kefkou a použiť nižší výkon. Je to veľmi jednoduchý a aj rýchly spôsob čistenia. Čistite ich zatiahnuté (ako keď svieti slnko), pridržiavajte si spodnú lištu a vysávačom prechádzajte zhora na dol alebo zo stany na stranu. Z druhej stany zopakujte tento postup znovu a žalúzie sú čisté. Ak sa na žalúziách nachádzajú fľaky, stačí ak použijete čistiaci prostriedok a pretriete ich.

Prečítajte si tiež: Potrebujete zatieniť veľké okná? Skúste sa pozrieť na naše vertikálne žalúzie.

Vysávač používajte šetrne

Všetci dobre vieme, že vysávač je náš osvedčený pomocník pri zbavovaní sa prachu. Nezabúdajte však na nastavenie nižšieho výkonu. Treba predísť poškodeniu lamiel. Tomu predídete pomocou nástavca, ktorý sa používa pri čalúnenom nábytku.

Látkové rolety/ plisse žalúzie

Keď sme pri čistení látky či už roliet alebo žalúzií, tak by sme vám odporúčali sa o ne starať pravidelne. Najlepšie je ak ich pravidelne budete vysávať, tým predídete tvoreniu  a hromadeniu sa prachu a iných nečistôt. Vieme, že prach priťahuje veľa nečistôt a to potom spôsobuje, že látka rýchlejšie stráca farbu. Ak ju však budete pravidelne oprašovať alebo vysávať tak sa udržia dlhšie vo forme.

Interiérové rolety (ploché) pred umývaním treba najprv rozviť, povysávať a potom si pripravte mydlovú vodu (teplú). Na vysávači si nezabudnite nastaviť slabší výkon alebo dokonca môžete použiť aj fén – vyfúkate s ním nečistoty. Lamely umyte so špongiou, ktorú musíte ale dobre vyžmýkať. Po umytí treba nechať roletu deň až dva roztiahnutú aby sa vyschla.

Vonkajšie žalúzie

Pri vonkajších žalúziách by sme odporúčali minimálne dva krát do roka ich očistiť od hrubších nečistôt. Tým myslíme napríklad peľ, listy, hmyz a podobne. Pri takomto čistení vám poslúži aj hadica zo záhrady alebo parné čističe. Na vyčistenie vám budú stačiť obyčajné čistiace prostriedky, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnosti – jar, mydlo, teplá voda a iné... Radili by sme vám aby ste sa vyhýbali chemickým prostriedkom. Nepoužívajte na čistenie riedidlo alebo rozpúšťadlo.

Postup čistenia je nasledovný – sklopené žalúzie opláchnete vodou, hubkou alebo handrou pretriete lamely. Každú po jednom. Často krát stačí voda, avšak budú lamely viac znečistené v tom prípade použite už vyššie spomínaný čistiaci prostriedok (mydlo alebo jar). Vodiace lišty umývame rovnakým spôsobom ako lamely.

Pri čistení vonkajších žalúzii niekedy stačí aj použiť iba exteriérový vysávač s príslušným nástavcom. Všetko závisí od znečistenia žalúzie, či je až moc zanedbaná alebo či sa ju chystáte len preventívne očistiť.

ako umyť zaluzie

Tak čo kedy naposledy ste sa vrhli na čistenie žalúzií? Po týchto radách, typoch a postupe sa vám čistenie bude zdať určite o niečo ľahšie. Ak vám niečo nie je jasné alebo máte nejaké podobné otázky "ako na to?" neváhajte nám napísať napr. na náš facebook. Určite vám budeme vedieť poradiť aj s niečím ďalším.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
BAMBUSICBambusové rolety
Ak hľadáte skutočne lacné a ekologické riešenie čo sa týka vnútorného tienenia, bambusové rolety sú skvelou voľbou. Tento prírodný materiál je dostupný, a nemusí sa ani extra upravovať, vďaka čomu je výsledný produkt cenovo veľmi dostupný. Bambusové rolety sa hodia do bytov, domov aj na chatu, a do všetkých interiérov, kde si domáci radi potrpia na prírodné doplnky. […]
1 2 3 21

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram