Látkove rolety a ich údržba.

12. februára 2021
Látkové rolety
Látkové rolety

Ak máte doma látkové rolety, tak starostlivosť o ne nie je vôbec náročná. Nemusíte si s nimi robiť žiadne starosti a ich údržba je naozaj veľmi jednoduchá. No napriek tomu je dôležité aby ste venovali pozornosť či už mechanizmu rolety alebo čistote jej látky. Nižšie sa dočítate o celkovej údržbe alebo napríklad ako odstrániť škvrny z látkovej rolety.

Údržba látkových roliet

Väčšina látok, ktoré sú použité pri roletách sa neodporúčajú prať. Treba si vždy overiť, akú látku máte na svojich roletách vy, ale tieto látky  sa nemôžu prať. V priebehu bežného čistenia látky by malo stačiť ak odstránite prach napríklad pomocou vysávača. Pozor však aj pri tejto činnosti aby ste nezničili látku, nastavte si vysávač na najnižší stupeň odsávania. Vysávač je tiež ideálne použiť pri čistení roliet Deň/Noc. Látkové rolety možno očistiť aj suchou handrou.

Rolety Deň/Noc
Rolety Deň/Noc

Ak je potrebné dôkladnejšie čistenie, môžete použiť aj navlhčenú handru alebo špongiu. V tomto prípade treba ale nechať rolety dôkladne uschnúť a to tak, že ich necháte stiahnuté dokým nebudú suché. Neodporúčame ich zrolovať kým sú vlhké. Na čistenie si vyberte deň kedy je vonku teplejšie alebo svieti slnko – roletky tak rýchlejšie uschnú a priame svetlo Vám dokonale ukáže všetky nečistoty, ktoré budete potom ľahko vedieť odstrániť.

TIP: Rolety počas čistenia nedávajte dole z mechanizmu. Ušetríte si tým čas a nemusíte ich potom znovu montovať. Čistite ich priamo na okne.

Odstránenie škvŕn z látkových roliet

Nie vždy bude stačiť iba navlhčená handra. Ak máte na látke väčšie škvrny bude potrebné použiť aj jemný čistiaci prostriedok. V tomto prípade skúste najprv reakciu látky na čistiaci prostriedok, niekde na skrytom mieste (napr. kde je látka prichytená k mechanizmu). Ak sa po uschnutí neukážu žiadne zmeny na látke tak môžete pokračovať v čistení aj na ploche, kde sú škvrny. Ak chcete predísť vzniku plesní, musíte si dávať pozor aby rolety nezvlhli. Takže by nemali byť vystavované vplyvom vonkajšieho počasia a dobré je prevetrať miestnosť.

Interiérové rolety
Látková roleta JAZZ

TIP: K odstráneniu menších škvŕn niekedy postačí iba ak špinavé miesto vygumujete obyčajnou  čistiacou gumou.

Ako často treba čistiť látkové rolety?

U každého je toto individuálna záležitosť.  Či už vertikálne žalúzie alebo látkové rolety, ich údržba je vykonávaná podľa znečistenia. Vplývať na to môže prašnosť prostredia alebo ak sa potrebujete náhle zbaviť škvŕn, ktoré sa objavili na rolete. A preto táto tieniaca technika je  vhodná do menej prašných priestorov. Odporúčame však rolety utrieť od prachu alebo prípadne prejsť ich vysávačom raz alebo dva krát do roka.

Ale ako sme spomínali u každého je to individuálne, ak sa Vám bude zdať, že rolety potrebujú očistiť pustite sa do toho napríklad pri čistení okien alebo jarnom upratovaní. Veď vtedy ide všetko do poriadku.

Čítajte aj: Potrebujete zatieniť veľké okná? Skúste sa pozrieť na naše vertikálne žalúzie.

Čistenie navíjacieho mechanizmu rolety:

Tento mechanizmus nie je potrebné premazávať alebo nejako dôkladne ošetrovať. Pri každodennom používaní sa sám udržuje čistý. Zabraňuje to každodennému usadzovaniu prachu na roletách a tiež deformácii látky. Taktiež musíme spomenúť, že na rolety by ste nemali vešať žiadne ďalšie predmety alebo ak máte doma deti, dajte pozor aby sa na nich nehúpali.

Látkové rolety

Kedy je vhodné prať v práčke?

Ako sme si spomínali vyššie, prať v práčke sa neodporúča, ale niektoré produkty sa predsa len môžu očistiť aj touto cestou. Opäť pripomíname, treba si to zistiť pri type látky, či látka dovoľuje údržbu pomocou práčky. Napríklad vertikálne žalúzie sa môžu ošetriť v práčke, treba ich zložiť z okna a povyberať z jednotlivých lamelov. Treba ich zbaviť aj jednotlivých ovládacích prvkov(retiazky, doštičky) Neskôr môžu byť opláchnuté vo vani alebo teda aj v práčke. Nakoniec ich treba len povesiť a nechať uschnúť.

Keď je teda materiál látky prispôsobený na to aby bol praný, použite iba vrecúško na pranie, kde sa poukladajú lamely (stočené). A pranie pustiť najviac na 30 stupňoch. Keď materiál dovoľuje, kľudne môžete použiť na údržbu aj parný čistič. Všetko si ale musíte zistiť pred prvým čistením látky aby ste boli oboznámený s tým ako látku nepoškodíte.

Dúfam, že sme vám aspoň trochu pomohli. Ak budete chcieť v niečom poradiť alebo budete mať na nás nejaké podobné otázky neváhajte nás kontaktovať napríklad aj Facebookovej stránke.

Prečítajte si tiež

Ušetrite peniaze: Návod na výmenu silónu na žalúziách
Tento návod je určený pre šikovných domácich majstrov, ktorí si chcú ušetriť peniaze za služby profesionálov pri výmene silónu na žalúziách. Po prečítaní tohto návodu budete vedieť, ako si sami vymeniť silón na žalúziách od A po Z. AK SI CHCETE OBJEDNAŤ NOVÉ ŽALÚZIE, POZRITE SA NA INTERIÉROVÉ ŽALÚZIE OD BEZHMYZU A NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Screenové rolety na terasuÚvod do luxusu: Screenové rolety ako vaša cesta ku komfortnej terase
Screenové rolety pre terasu od našej spoločnosti sú však oveľa viac ako len o zatienení pred slnkom. Ich prínos sa výrazne prekonáva obzor tohto jednoduchého významu. Predstavujú totiž element, ktorý dokáže vytvoriť komfortný priestor pre vaše relaxačné chvíle, nezávisle na ročnom období. Rôzne výhody: viac ako len ochrana pred slnkom Avšak, aké sú konkrétne výhody […]
1 2 3 25

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram