Látkove rolety a ich údržba.

12. februára 2021
Látkové rolety
Látkové rolety

Ak máte doma látkové rolety, tak starostlivosť o ne nie je vôbec náročná. Nemusíte si s nimi robiť žiadne starosti a ich údržba je naozaj veľmi jednoduchá. No napriek tomu je dôležité aby ste venovali pozornosť či už mechanizmu rolety alebo čistote jej látky. Nižšie sa dočítate o celkovej údržbe alebo napríklad ako odstrániť škvrny z látkovej rolety.

Údržba látkových roliet

Väčšina látok, ktoré sú použité pri roletách sa neodporúčajú prať. Treba si vždy overiť, akú látku máte na svojich roletách vy, ale tieto látky  sa nemôžu prať. V priebehu bežného čistenia látky by malo stačiť ak odstránite prach napríklad pomocou vysávača. Pozor však aj pri tejto činnosti aby ste nezničili látku, nastavte si vysávač na najnižší stupeň odsávania. Vysávač je tiež ideálne použiť pri čistení roliet Deň/Noc. Látkové rolety možno očistiť aj suchou handrou.

Rolety Deň/Noc
Rolety Deň/Noc

Ak je potrebné dôkladnejšie čistenie, môžete použiť aj navlhčenú handru alebo špongiu. V tomto prípade treba ale nechať rolety dôkladne uschnúť a to tak, že ich necháte stiahnuté dokým nebudú suché. Neodporúčame ich zrolovať kým sú vlhké. Na čistenie si vyberte deň kedy je vonku teplejšie alebo svieti slnko – roletky tak rýchlejšie uschnú a priame svetlo Vám dokonale ukáže všetky nečistoty, ktoré budete potom ľahko vedieť odstrániť.

TIP: Rolety počas čistenia nedávajte dole z mechanizmu. Ušetríte si tým čas a nemusíte ich potom znovu montovať. Čistite ich priamo na okne.

Odstránenie škvŕn z látkových roliet

Nie vždy bude stačiť iba navlhčená handra. Ak máte na látke väčšie škvrny bude potrebné použiť aj jemný čistiaci prostriedok. V tomto prípade skúste najprv reakciu látky na čistiaci prostriedok, niekde na skrytom mieste (napr. kde je látka prichytená k mechanizmu). Ak sa po uschnutí neukážu žiadne zmeny na látke tak môžete pokračovať v čistení aj na ploche, kde sú škvrny. Ak chcete predísť vzniku plesní, musíte si dávať pozor aby rolety nezvlhli. Takže by nemali byť vystavované vplyvom vonkajšieho počasia a dobré je prevetrať miestnosť.

Interiérové rolety
Látková roleta JAZZ

TIP: K odstráneniu menších škvŕn niekedy postačí iba ak špinavé miesto vygumujete obyčajnou  čistiacou gumou.

Ako často treba čistiť látkové rolety?

U každého je toto individuálna záležitosť.  Či už vertikálne žalúzie alebo látkové rolety, ich údržba je vykonávaná podľa znečistenia. Vplývať na to môže prašnosť prostredia alebo ak sa potrebujete náhle zbaviť škvŕn, ktoré sa objavili na rolete. A preto táto tieniaca technika je  vhodná do menej prašných priestorov. Odporúčame však rolety utrieť od prachu alebo prípadne prejsť ich vysávačom raz alebo dva krát do roka.

Ale ako sme spomínali u každého je to individuálne, ak sa Vám bude zdať, že rolety potrebujú očistiť pustite sa do toho napríklad pri čistení okien alebo jarnom upratovaní. Veď vtedy ide všetko do poriadku.

Čítajte aj: Potrebujete zatieniť veľké okná? Skúste sa pozrieť na naše vertikálne žalúzie.

Čistenie navíjacieho mechanizmu rolety:

Tento mechanizmus nie je potrebné premazávať alebo nejako dôkladne ošetrovať. Pri každodennom používaní sa sám udržuje čistý. Zabraňuje to každodennému usadzovaniu prachu na roletách a tiež deformácii látky. Taktiež musíme spomenúť, že na rolety by ste nemali vešať žiadne ďalšie predmety alebo ak máte doma deti, dajte pozor aby sa na nich nehúpali.

Látkové rolety

Kedy je vhodné prať v práčke?

Ako sme si spomínali vyššie, prať v práčke sa neodporúča, ale niektoré produkty sa predsa len môžu očistiť aj touto cestou. Opäť pripomíname, treba si to zistiť pri type látky, či látka dovoľuje údržbu pomocou práčky. Napríklad vertikálne žalúzie sa môžu ošetriť v práčke, treba ich zložiť z okna a povyberať z jednotlivých lamelov. Treba ich zbaviť aj jednotlivých ovládacích prvkov(retiazky, doštičky) Neskôr môžu byť opláchnuté vo vani alebo teda aj v práčke. Nakoniec ich treba len povesiť a nechať uschnúť.

Keď je teda materiál látky prispôsobený na to aby bol praný, použite iba vrecúško na pranie, kde sa poukladajú lamely (stočené). A pranie pustiť najviac na 30 stupňoch. Keď materiál dovoľuje, kľudne môžete použiť na údržbu aj parný čistič. Všetko si ale musíte zistiť pred prvým čistením látky aby ste boli oboznámený s tým ako látku nepoškodíte.

Dúfam, že sme vám aspoň trochu pomohli. Ak budete chcieť v niečom poradiť alebo budete mať na nás nejaké podobné otázky neváhajte nás kontaktovať napríklad aj Facebookovej stránke.

Prečítajte si tiež

Bambusove zaluzie tieniaca technika 6Horúce letné dni: Bambusové žalúzie ako efektívne riešenie pre ochladzovanie vášho domova
S príchodom horúcich letných dní sa zvýšené teploty často premietajú do nepohodlia vo vnútri našich domovov. Bambusové žalúzie však ponúkajú účinné a prirodzené riešenie pre zmiernenie tepla a zlepšenie pohodlia vášho obydlia. Tento prírodný materiál je nielen esteticky príťažlivý, ale aj vďaka svojim termoizolačným vlastnostiam zaisťuje účinnú ochranu pred prenikaním tepla do interiéru. Pri výbere […]
Bioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďomBioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďom
Bioklimatická pergola je modernejšou a funkčnejšou alternatívou klasických záhradných pergol, ktorá dokáže zvýšiť komfort a pohodlie v exteriéri vášho domova. Jej lamelový strop poskytuje nielen ochranu pred slnkom, ale aj pred dažďom. V tomto článku sa pozrieme na vodotesnosť lamelového stropu bioklimatickej pergoly a na to, čo je potrebné zvážiť pri výbere nábytku a podlahy […]
Jarné čistenie tieniacej techniky - žalúzie, rolety a markízy pripravené na údržbu a účinné použitie počas teplejších mesiacov.Jarná údržba a čistenie exteriérovej tieniacej techniky: 5 najčastejších chýb a 5 mýtov
OBSAH Úvod do jarného čistenia tieniacej techniky Základné návody na čistenie bežnej exteriérovej tieniacej techniky 5 najčastejších chýb pri čistení tieniacej techniky 5 mýtov o čistení tieniacej techniky 10 najčastejších FAQ o jarnom čistení tieniacej techniky Úvod do jarného čistenia tieniacej techniky Ako odborníci s viac ako 15 rokmi skúseností v oblasti čistenia a údržby […]
1 2 3 23

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.
Formulár - Cenová ponuka

Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram