Ako si pripraviť tieniacu techniku na novú sezónu?

2. novembra 2021

Končí sa jedna sezóna, no vy už myslíte na to, ako vašu tieniacu techniku a siete proti hmyzu pripraviť na ďalšiu? Pravidelná údržba aj v tomto prípade zohráva veľmi dôležitú úlohu v životnosti vašich sietí, žalúzií, roliet a inej tieniacej techniky.

Práve preto sme si pre vás pripravili niekoľko tipov a rád, ako si môžete predĺžiť životnosť vašich produktov aj svojpomocne.

SIETE PROTI HMYZU

Údržba okenných sietí proti hmyzu

Pri vykonávaní údržby okenných sietí proti hmyzu je potrebné skontrolovať sieťovinu i rám.


Sieťovina by v žiadnom prípade nemala byť roztrhnutá. Ak zistíte, že je poškodená, môžete sa rozhodnúť pre jej dočasné zalepenie pomocou tzv. „nalepovačky“ alebo pre kompletnú výmenu sieťoviny. Pri kúpe novej sieťoviny si nezabudnite zaobstarať aj tesniacu gumičku potrebnú pre jej uchytenie. Sieťovinu natiahnete aj bez nutnosti využitia kolieska na jej naťahovanie. Postačí vám k tomu príborový nôž či plochý skrutkovač.


Rám siete proti hmyzu si tiež zaslúži osobitnú pozornosť. V prvom rade je nutné preveriť, či nie sú poškodené PVC rohy. Tie totižto môžu časom skrehnúť a zlomiť sa ako vianočná oblátka. K tomuto poškodeniu dochádza najmä pri častej montáži a demontáži siete.


Takisto je potrebné skontrolovať uchytenie rámu. V praxi to znamená dotiahnuť kolíčky alebo vymeniť nity, prípadne pridať novú skrutku.


Pri osádzaní rámu skontrolujte jeho tesnenie na okne. V prípade, že spozorujete drobné medzery, použite kefkové samolepiace tesnenie, ktoré vám pomôže vyrovnať nedokonalosti okien alebo samotného rámu.

Siet proti hmyzu na rolete
Sieť proti hmyzu spolu s roletou

Údržba otváracích sieťových dverí

Pri údržbe otváracích sieťových dverí skontrolujte sieťovinu rovnako ako pri okennej sieti. Nezabudnite však i na kontrolu funkcionality magnetov a samozatváracích pántov. V prípade, že sú poškodené, zaobstarajte si nové. Návod, ako si natiahnete pánt na sieťových dverách, nájdete aj na našom youtubovom kanáli.


Po výmene a osadení sieťových dverí takisto preverte ich doliehanie. Ak nedoliehajú správne a neviete s istotou určiť prečo, opäť použite kefkové samolepiace tesnenie.

Údržba pevnej posuvnej siete

Pri údržbe pevnej posuvnej siete postupujte rovnako ako pri údržbe otváracích sieťových dverí. Navyše skontrolujte funkčnosť koliesok. Ak sú v poriadku, stačí ich vyčistiť od prachu a špiny a následne premazať kvalitným silikátovým alebo teflónovým mazadlom.Ak sú však kolieska poškodené, bude ich treba vymeniť, a to buď svojpomocne alebo prostredníctvom servisného technika.


Údržba rolovacích sietí

Rolovacie siete je vhodné pravidelne vysávať. Vysávaním totižto predĺžite životnosť kefkového tesnenia, ktoré sa pri nedostatočnom čistení zvykne zalepiť vo vodiacich nohách prachom a nečistotami. Ak u vás náhodou aj takýto problém nastal, nevešajte hlavu. Šikovný majster si hravo poradí aj s výmenou celej rolovacej siete.

V prípade, že vám rolovacia sieťka už sama nedoviera alebo je veľmi tvrdá, je vhodné počítať s výmenou jej pružiny. Ak pružina nie je príliš stará, väčšinou ju stačí len natiahnuť a vaša sieť by opäť mala byť plne funkčná.

Horší prípad nastáva, ak zistíte, že máte pokazenú sieťovinu na rolovacej sieti. Dočasne síce môžete použiť samolepiacu záplatu, ale ak chcete problém vyriešiť natrvalo, je nutné kontaktovať vášho dodávateľa siete. Ak sa rozhodnete obrátiť na inú spoločnosť, riskujete tým, že rolovacia sieť nebude presne pasovať do pôvodného rámu.


Údržba plisse sietí

Výmena poškodených plisse sietí je ešte komplikovanejšia ako výmena rolovacích sietí. Preto je pravidelná údržba plisse sietí obzvlášť dôležitá.

Vašu plisse sieťku si udržiavajte v čistote. Dôkladne treba čistiť hlavne spodnú lištu. Čo sa týka mazania plisse sietí a ich rámov, odporúča sa len mazanie špecializovanými mazadlami odpudzujúcimi prach. V opačnom prípade sieťke síce krátkodobo pomôžete, ale z dlhodobého hľadiska jej viac uškodíte.

Ak chcete predísť strate pružnosti vašej plisse siete, zvlhčite ju vodou zmiešanou so škrobom a následne ju nechajte uschnúť v zrolovanom stave. Plisse sieťka sa vám za to odmení dlhšou životnosťou. Rovnako sa poteší i tomu, keď ju nebudete vystavovať zbytočnému slnečnému žiareniu. Čím viac slnečného žiarenia absorbuje, tým rýchlejšie sa začne lámať. Preto je vhodné, aby bola zrolovaná vždy, keď ju nebudete používať.

Ak chcete predísť problémom pri servise akýchkoľvek sietí proti hmyzu, skúste pohľadať radšej kvalitné siete proti hmyzu ako len „výberové“ cenovo atraktívne riešenia.

*nezvládnem to sám

INTERIÉROVÉ ŽALÚZIE A ROLETY

Údržba interiérových žalúzií

Interiérové žalúzie, to je kapitola sama o sebe. Hneď na úvod treba podotknúť, že platený pozáručný servis interiérových žalúzií častokrát presahuje nákupnú cenu nových. Z ekonomického hľadiska je teda výhodnejšie celé poškodené žalúzie vymeniť.


Medzi najčastejšie vady interiérových žalúzií nepochybne patria polámané silóny, ktoré strácajú svoju pevnosť vplyvom UV žiarenia. Okrem poškodenia silónov často dochádza i k rozpadnutiu plastovej spojky, ktorá má na svedomí nefunkčnosť ovládacej retiazky. Spojku je však možné veľmi ľahko vymeniť. Po jej výmene treba dbať už len na to, aby bola vyskočená retiazka opatrne vrátená na svoje pôvodné miesto – na plastové ozubené koliesko.


Kvalitný výrobca vám pri väčšej žalúzií ponúkne žalúziu s prevodovkou, takže si sami viete zvážiť, či chcete niečo kvalitnejšie, alebo vám postačuje klasická žalúzia s plastovým ovládaním.


Šikovnejší majstri si doma s menšími vadami dokážu pomôcť i sami. K drobnej oprave vám môžu poslúžiť i naše video návody na Youtube. Náš youtubový kanál sa snažíme priebežne aktualizovať a pridávame naň rôzne videá. Ak by ste na ňom predsa len nenašli to, čo hľadáte, napíšte nám do FB skupiny a veľmi radi pre vás daný návod pripravíme.

Bambusové žalúzie

Údržba interiérových roletiek

Látkové rolety dnes ponúka veľké množstvo výrobcov a dodávateľov. Napriek tomu je občas veľmi náročné nájsť takú spoločnosť, ktorá vám v prípade potreby dokáže objednať i náhradné komponenty.


V našom prípade väčšinou objednávame celé balíky plastových komponentov a dohliadame na to, aby sme ich vždy mali na sklade. Ak vám však chýba len určitý komponent a my ho momentálne nepotrebujeme na výkon svojej práce, vieme vám ho zabezpečiť.


Veríme, že na jednoduché opravné úkony si vystačíte i sami. Samostatne si dokážete napríklad skontrolovať mechanické časti roletky a v prípade potreby si dotiahnuť skrutky alebo premazať plastové mechanické časti.


Ak máte poškodenú len látku, je možné nechať si u nás vyrobiť novú. Roletku vám dodáme tak, aby ju bolo možné jednoducho vymeniť. Na jednom konci látkovej roletky sa nachádza obojstranná páska, ktorá ide ľahko nalepiť na osku. Z druhej strany je látka zošitá tak, aby sa dala dobre uchytiť na spodnej záťažovej lište.

EXTERIÉROVÉ ŽALÚZIE A ROLETY

Údržba exteriérových roliet


O vonkajšie rolety je vhodné postarať sa o ne ako o každú exteriérovú tieniacu techniku, a to aspoň raz ročne.
V prvom rade vykonajte vizuálnu prehliadku. Nie sú rolety na niektorých miestach poškodené? Nie sú polámané?


V druhom rade sa zamerajte na ich funkčnosť. Ako sa s nimi manipuluje? Ide to ľahko alebo musíte použiť väčšiu silu? Rolujú sa rovno alebo nakrivo?


Ak máte manuálne rolety, je potrebné skontrolovať najmä ich šnúru, ktorá sa časom zvykne zasekávať. Poškodenú alebo nefunkčnú šnúru sa nebojte ihneď vymeniť.


Pri bežnom používaní manuálnych exteriérových roliet sa postupne vplyvom mechanického namáhania poškodzujú i plechové pásy. Ich včasná výmena je určite lepšou variantou, v porovnaní so stavom, kedy sa celá roleta odtrhne a spadne na zem.


Pri elektrickom prevedení vonkajších roliet je dôležité vyskúšať vysunúť a zasunúť rolety až na doraz a následne preveriť či nie je poškodené i ďalšie polohovanie. V prípade, že sa naskytne akýkoľvek problém s polohovaním roliet, je nutné čo najskôr nastaviť správne dorazy. V opačnom prípade môžete zničiť celú elektrickú roletu.


Nastaviť dorazy väčšinou zvládne každý lepšie technicky vybavený domáci kutil. Dôležité je, aby poznal svoje motory a mal pripravený návod na nastavovanie dorazov.


Predísť takýmto problémom sa dá použitím elektronických motorov s automatickým nastavovaním koncových polôh. Na toto opatrenie však treba myslieť s predstihom, a to už počas výberu novej rolety. Nič však nie je nemožné a dá sa i hravo prerobiť manuálnu roletu na elektrickú. Manuálna roleta však musí byť hliníková a nie plastová.


Každá údržba vonkajších roliet si zároveň vyžaduje aj premazanie všetkých mechanických častí, a to hlavne ložiska na oske.


V prípade, že by ste radšej údržbu a servis vašich vonkajších roliet nechali na odborníkov, sme vám kedykoľvek plne k dispozícii.

*nezvládnem to sám

Údržba vonkajších žalúzií

Vonkajšie žalúzie okrem tieniacich vlastností predstavujú síce len dizajnovú záležitosť, no to ešte neznamená, že ich hneď pri prvom probléme musíte vyhodiť do koša.

Aké problémy so sebou môžu vonkajšie žalúzie priniesť?

  • Roztrhnutá textilná páska – viete si ju vymeniť aj sami. Stačí, ak budete mať novú pásku a potrápite sa s jej výmenou. Je uchytená vo vrchnej lište a v jej cievke, prechádza cez všetky lamely až do spodnej lišty a tam je uchytená v závislosti od dodávateľa (väčšinou kovovou zarážkou v spodnej záťažovej lište).
  • Zlomené T-čka na lamelách – nepredstavujú až taký problém ako zlomené lamely. Ak sú T-čka plastové, o zlomené lamely sa vôbec nemusíte báť. T-čka stačí len nahradiť novými a všetko bude opäť fungovať.
  • Poškodený rebríček a očko na lamele – zriedkavý prípad, ktorý si vyžaduje odborníka.
  • Žalúzie idú nakrivo – stačí, ak nastavíte imbusovú skrutku umiestnenú nad prvou lamelou.
  • Žalúzia sa nevracia celá do boxu, prípadne nejde až úplne dole – u mechanických žalúzií sa bude zrejme jednať o mechanický problém s páskou medzi lamelami, ktorú je treba napraviť alebo vymeniť. U elektrických žalúzií je potrebné nastaviť dorazy.
  • Žalúzia pri manipulácii píska – v tomto prípade nepomôže žiadne mazanie. Možno ste to už skúšali, ale po čase sa na olej iba nabalila špina a žalúzia začala pískať ešte viac ako pred tým. V takomto prípade je najlepšie vymeniť všetky cievky a nechať ich výmenu na odborníka.
  • Nefunguje motor – skôr, ako sa obrátite na odborníka, skúste si vymeniť baterky v ovládači (majú životnosť len dva roky a mnohí na to často zabúdajú), prípadne skontrolujte či vám ide elektrina do žalúzie. Ak je za nefunkčnosťou motoru iná príčina, zavolajte odborníka, ktorý odskúša vaše žalúzie servisným káblom a zistí či je problém v elektrike alebo v žalúzii. Ak je motor po záruke, aj ten sa dá pomerne jednoducho vymeniť kus za kus. Všetko závisí od výrobcu.
  • Doplnenie motoru do mechanickej žalúzie – áno aj toto je možné. Vieme vymeniť motor skoro do každého typu vonkajšej žalúzie. Je však vhodné zvážiť, aké staré sú vaše žalúzie. Väčšinou dopĺňame motor do zánovných žalúzií, ktoré majú okolo štyroch alebo piatich rokov. Stretávame sa i s prípadom doplnenia motoru do úplne nových žalúzií, ktoré neboli vhodne navrhnuté ako manuálne. K takémuto rozhodnutiu je však potrebné dohodnúť odbornú prehliadku alebo aspoň poskytnúť kompletnú fotodokumentáciu.

MARKÍZY

Údržba markíz

V prípade kvalitnej markízy každý dodávateľ prehlasuje, že markíza je bez údržbová. To síce môže byť sčasti pravda, ale aj tak sa nájdu veci, na ktoré je dobré myslieť.

V prvom rade si vždy po sezóne a pred sezónou skontrolujte kotvenie a preverte si, či všetko drží pevne na mieste tak, ako má. Zároveň dotiahnite všetky skrutky, ktoré vidíte na markíze a premažte jej mechanické ohyby.

Ak máte elektrickú markízu, skontrolujte si jej funkčnosť elektrického vysúvania a sťahovania. Je dôležité zistiť, či nie sú posunuté dorazy. Automatická markíza si dorazy nastavuje sama, no na mechanickú je nutné dávať väčší pozor a podrobiť ju kontrole aspoň raz za rok. Ak poznáte typ motoru, správny doraz je väčšinou možné bez problémov nastaviť podľa návodu.

TIP: ako si predĺžiť sezónu na terase či balkóne? Jednoducho! Pozrite si exteriérové ohrievače pre vašu terasu, pergolu či balkón.


V prípade poškodenia motoru je možné u väčšiny kvalitných markíz vymeniť motor za iný, ak nerátame jednorázové markízy z veľkých „kutilských“ obchodov. Pred kúpou markízy sa radšej informujte na počet výsuvných a zásuvných cyklov, ktoré markíza unesie. Toto číslo by sa malo hýbať ideálne v desiatkach tisícoch cyklov.

SCREENOVÉ ROLETY

Údržba screenových roliet

Screenové rolety sú pomerne nová kapitola servisov, nakoľko sú neni u nás tak dlho ako ostatné produkty, ale to čo si Screenové rolety sú pomerne nové typy produktov a s ich údržbou a servisom je to preto o niečo zložitejšie. Čo sa týka údržby, ktorú si hravo zvládnete vykonať aj samostatne, je dôležité skontrolovať najmä spodný a vrchný doraz. Rolety je taktiež nutné pravidelne čistiť.

Screenové rolety na terase

Ostatné úkony radšej konzultujte so svojím dodávateľom, ktorého si dôsledne vyberajte na základe referencií, prípadne jeho možnosti pravidelného a kvalitného servisu.


Určite sa nespoliehajte na žiadneho „podomového letákového predavača“ a neskočte hneď na prvú najlacnejšiu ponuku, ktorú zbadáte, lebo každý dodatočný servis vás môže vyjsť veľmi draho.

TIP OD NÁS: pripravili sme si na našom BLOGu pre Vás zdokumentovanú montáž screenových roliet na drevenú terasu pod názvom: A jesenná screenová roleta môže začať.

Ideálna doba na servis:  december - marec


Verím, že článok bol pre vás užitočný a našli ste v ňom všetky potrebné informácie týkajúce sa údržby vašich sietí, žalúzií i roliet. V prípade, že budete potrebovať akýkoľvek náhradný komponent alebo vykonanie komplexnejšej údržby či servisu, neváhajte sa na nás obrátiť.

*nezvládnem to sám

Teším sa na vás pri ďalšej poradni, v prípade ak máte nejaké otázky, neváhajte nám napísať do našej FB skupiny a ak bude na to čas, môžeme vám spraviť nejaký konkrétny video návod pre váš konkrétny produkt a jeho problém. Radovan Vitek - konateľ Bez hmyzu SK

Prečítajte si tiež

Montáž okennej sieťky: Návod pre domácich majstrov
Leto je tu a s ním aj otravný hmyz. Namontujte si okennú sieťku jednoducho a rýchlo pomocou nášho návodu. Užite si pokojné večery bez komárov a múch!
Ušetrite peniaze: Návod na výmenu silónu na žalúziách
Tento návod je určený pre šikovných domácich majstrov, ktorí si chcú ušetriť peniaze za služby profesionálov pri výmene silónu na žalúziách. Po prečítaní tohto návodu budete vedieť, ako si sami vymeniť silón na žalúziách od A po Z. AK SI CHCETE OBJEDNAŤ NOVÉ ŽALÚZIE, POZRITE SA NA INTERIÉROVÉ ŽALÚZIE OD BEZHMYZU A NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ […]
sieť proti hmyzu rolovacia na dverePrečo si zaobstarať siete proti hmyzu?
✔ Všetky výhody na jednom mieste. Leto na Slovensku prináša nielen príjemné teplé dni plné slnka, ale aj zvýšenú aktivitu hmyzu, ktorý môže byť nielen otravný, ale predstavuje aj zdravotné riziko pre nás a našich blízkych. Riešením, ako si užívať letné dni bez nevítaných návštevníkov, existuje niekoľko, no tým najrozšírenejším je osadiť doma či v práci siete […]
1 2 3 39

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram