Ako si na jeseň očistiť vonkajšie žalúzie, rolety či markízy?

8. novembra 2021

Čo potrebuje vaša tieniaca technika pred príchodom zimy? Myslíte si že starostlivosť o vonkajšie žalúzie, rolety či siete proti hmyzu je náročná? Prečítajte si na čo by ste určite nemali zabudnúť a zistíte, že na tom nie je nič ťažké ani zložité. Správnou starostlivosťou o vašu tieniacu techniku alebo siete isto predĺžite aj ich životnosť. Pozrite sa spolu s nami na vonkajšie rolety žalúzie a ďalšie tienidlá vo vašich domácnostiach.

Čistenie vonkajších roliet

Určite si poviete, veď tie sú skoro stále vytiahnuté hore v boxe, veď tam sa nedostane žiadna špina. No mýlite sa. Určite treba dbať aj na ich očistenie. Ak vám už nejaký ten pol rok či rok visia na oknách určite sa za ten čas na ne nejaká tá špina nachytala. Či už to je prach, škvrny alebo iné nečistoty tak môžete ich očistiť nejako takto:

 • vonkajšie rolety treba čistiť, keď sú úplne stiahnuté
 • jemným kartáčom skúste najprv odstrániť prach alebo iné nečistoty
 • taktiež pomôže aj teplá voda a potom ich pomocou handry alebo hubky môžete umyť
 • ak chcete použiť mydlo alebo čistiaci prostriedok to necháme na vás ale určite to škodu nenarobí, práve naopak
 • potom už len znovu opláchnite a pretrite suchou handrou
vonkajšie rolety
Vonkajšie rolety sú jednoznačná voľba, keď sa chcete chrániť večer pred nežiadúcimi pohľadmi z ulice a dopriať si doma viac kľudu.

Ako na to pri screenových roletách?

Pri screenových roletách by ste mali byt opatrní s ich údržbou. Ak ide iba o bežné znečistenie tak úplne stačí ak látku len jemne pretriete navlhčenou handrou alebo prebehnete vysávačom nastaveným na najnižšom výkone. Ak potrebujete rolety očistiť dôkladnejšie tak môžete postupovať takto:

 • screenové rolety tak isto ako aj klasické rolety očisťujte stiahnuté úplne dole
 • opäť jemne pretrieť vlhkou handrou alebo prejsť vysávačom
 • čistenie môžete dokončiť s handričkou a mydlovou vodou alebo čistiacim prípravkom
 • oplachujte čistou vodou
 • a predtým ako ich vytiahnete hore ich nechajte voľne vyschnúť
 • HOTOVO!

Správna starostlivosť o vonkajšie žalúzie.

Tento článok zameraný na starostlivosť o jednotlivé produkty nie je jediný, ktorý sme napísali o údržbe. Preto v tomto článku Ako umyť žalúzie, sa tiež dočítate o správnej starostlivosti aj o vonkajšie žalúzie. Ale aj tak sme sa rozhodli aspoň v krátkosti zhrnúť postup čistenia vonkajších žalúzií.

 • najlepšie bude ak si žalúzie naklopíte do zvislej polohy
 • jednotlivé lamely si navlhčite s teplou vodou
 • umývať ich môžete s handrou, hubkou a tiež pre väčšiu čistotu môžete použiť mydlo alebo saponát na čistenie
 • ak ste perfekcionista tak môžete použiť aj špeciálne produkty na čistenie žalúzií (špeciálne kefy, handričky alebo prístroje)
 • ak sú žalúzie umyté už iba opláchnite vodou a môžete ich osušiť
 • aby vám na lamelách neostali škvrny od schnutia vody, pretrite ich suchou handrou a máte HOTOVO!
vonkajšie žalúzie
Moderný vzhľad pozdvihnete napríklad aj takýmito vonkajšími žalúziami, kedy už nemusíte v interiéri siahať po inom tieniacom prvku.

tip na čistenie:

Pýtate sa ako často by ste mali praktizovať takúto starostlivosť o svoje vonkajšie tienenie? Veľa závisí aj od toho v akom prostredí žijete. Napríklad pri rušnej ceste kde sa víri prach máte určite častejšie usadeniny na žalúziách ako v kľudnej oblasti. Preto by ste mali sami zvážiť ako často je potrebné očistiť vaše žalúzie. Avšak nehľadieť nato sa odporúča aspoň dva krát do roka. Ideálne je napríklad po skončení leta keď prichádza jeseň a potom po skončení zimy keď sa chystáte na veľké jarné upratovanie.

Prečítajte si aj: Ušetrite na kúrení a chladení, zaobstarajte si vonkajšie rolety.

Markíza a jej údržba

Postup pri čistení markízy je skoro podobný ako pri čistení screenových roliet. Ich údržba by mala byť krátka a jednoduchá:

 • látku by ste mali iba zľahka pretrieť alebo tak isto ako pri screenoch môžete použiť vysávač s najnižším stupňom výkonu
 • opäť môžete použiť handru či hubku
 • ak sú na látke väčšie škvrny odporúčame aj mydlový roztok a horúcu vodu, toto spojenie by vám malo pomôcť škvrny odstrániť
 • dokončíte to už len opláchnutím a predtým ako markízu poskladáte ju nechajte voľne vysušiť

Ako sa postarať o vaše sieťky na zimu.

Tak vonkajšie rolety, žalúzie a ostatné tienenie už máme vyumývane, očistené a teraz by sme vám chceli dať na povedomie aj siete ich údržbu. Pri sieťach musíte dávať pozor hlavne aby ste nepoškodili sieťovinu.

 • rám siete si veľmi rýchlo a ľahko umyjete s mydlovou vodou, opláchnete a suchou handrou
 • sieť vyčistíte jednoducho prachovkou alebo jemnou handrou, môžete opäť použiť aj vysávač so slabým výkonom ale to asi ani nebude treba
 • ak si myslíte, že je to treba sieťovinu môžete aj osprchovať pod tečúcou vodou
 • necháte to vyschnúť a máte hotovo

Mohlo by vás zaujímať aj: Novinky na jeseň a zimu 2021 od Bez hmyzu SK

Tak a s týmito návodmi by ste mali mať o všetko postarané a pripravené na zimu. Ak si to naozaj nevyžaduje špeciálnu údržbu stačí, keď sa takýmto upratovacím prácam budete venovať naozaj dva alebo tri krát do roka. Myslíme, že tieto jednoduché a nie dlhotrvajúce návody ako si udržať jednotlivé produkty vo výbornom a hlavne v čistom stave Vám pomôžu. Ak máte z vlastnej skúsenosti vychytané tipy a triky na udržiavanie čistoty alebo ak máte pocit, že sme na niečo zabudli neváhajte nám napísať na facebooku do komentárov.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 20

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

 • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram