20 tipov ako žiť ekologicky

7. septembra 2022

Bez ohľadu na to, či ste sa rozhodli žiť ekologicky, aby ste pomohli životnému prostrediu, ušetrili peniaze alebo to len chcete vyskúšať, každý krok, ktorý urobíte smerom k ekologickému životu, pomôže svetu. Niekedy však prvý takýto krok môže byť náročný, pretože nevieme, kde začať. Preto vám prinášame pár rád, ktoré vám vo vašom ekologickom živote môžu pomôcť. 

Šetrite elektrickú energiu 

Úspora energie je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili svoju uhlíkovú stopu. Ponechaním spotrebičov v pohotovostnom režime sa zbytočne spotrebúva priveľa energie. Vypínajte pohotovostný režim a uvidíte obrovské zlepšenie, a to dokonca na účtoch za energie.

Investujte do ekologických technológií

Chcete šetriť energiu efektívnejšie, než len vypínaním pohotovostného režimu? Uistite sa, že technológie, ktoré vlastníte sú čo najúspornejšie. Týmto spôsobom spotrebujete oveľa menej energie počas doby, kedy je produkt zapnutý. Šetríte peniaze a znižujete spotrebu elektrickej energie. 

Využívajte obnoviteľné zdroje 

Zmena dodávateľa energie za dodávateľa, ktorý je 100% obnoviteľný, je skvelým ekologickým tipom pre každú domácnosť. Všetka elektrina, ktorú spotrebujete bude bez uhlíkovej stopy. 

Jedzte menej mäsa 

Opatrnosť v tom, čo konzumujete, je základom toho, aby ste boli šetrnejší k životnému prostrediu a zníženie množstva mäsa, ktoré jete, môže mať obrovský vplyv. Nejesť červené mäso, aj keď je to len dva alebo tri dni v týždni, môže mať významný vplyv na zníženie vašej uhlíkovej stopy. 

Neplytvajte jedlom 

Vedeli ste, že ľudia vyhodia takmer miliardu ton jedla ročne? Na každého člena domácnosti to vychádza 74 kilogramov odpadu ročne. Reštaurácie a obchody vyhadzujú 17% potravín. Nie je to len obrovské plytvanie jedlom a peniazmi, ale prispieva to k množstvu oxidu uhličitého, ktorý vzniká na skládkach. 

Nevyhadzujte jedlo, kompostujte

Nielenže to pomôže vytvoriť prirodzené hnojivo a udržať vašu záhradu zelenú, ale tiež zníži množstvo odpadu na skládke.  A keďže sa nerozloží anaeróbne, nebude dochádzať k hromadeniu metánu. 

Recyklujte 

Je pravdepodobné, že ak uvažujete o ekologickejšom životnom štýle, tak už odpad recyklujete. Stále však môžeme zlepšovať svoje schopnosti a znalosti, a pri recyklácii to nie je iné. Recyklovať sa dá takmer všetko, od batérií cez papier až po autá. Predtým, ako niečo vyhodíte, venujte chvíľu času tomu, aby ste zistili, či sa to nedá recyklovať. 

Vzdajte sa plastov

Zdá sa, že plast je súčasťou každého aspektu nášho života. Vzdať sa ho, však nemusí byť také ťažké, ako si možno myslíme. Na nákupy si vezmite plátennú tašku, nepoužívajte plastové vrecká na ovocie a zeleninu a prestaňte kupovať balenú vodu. 

Používajte LED žiarovky 

LED žiarovky nielenže vydržia dlhšie ako bežné žiarovky, ale sú aj oveľa úspornejšie. Spotrebujete tak menej energie a žiarovky budete vymieňať menej často. Naviac sú tieto žiarovky k dispozícii v rôznych dizajnoch a rôznom jase, takže si môžete osvetlenie prispôsobiť svojim potrebám alebo miestnosti. 

Žiarovky

Izolujte svoj dom 

Domy, ktoré nie sú dobre izolované, sa oveľa ťažšie udržujú vyhriate, keď je zima a ťažko sa ochladzujú v horúcom počasí. Zateplenie domu je jedným z najlepších ekologických tipov pre váš domov, ktoré vám niekto môže ponúknuť. 

Nechajte si potraviny doručiť 

Donáška potravín domov je ako verejná doprava potravín. Namiesto toho, aby sa do supermarketu dostalo 20 áut, jedno auto dokáže dopraviť potraviny do 20 domácností. Navyše to znamená, že budete pravdepodobne nakupovať menej impulzívne vďaka čomu nebudete plytvať potravinami a ušetríte peniaze. 

Opravte, nevyhadzujte 

Oprava je šetrnejšia k životnému prostrediu ako vyhadzovanie vecí, hoci sa to môže zdať jednoduchšie a lacnejšie. Internet poskytuje prístup k nástrojom a informáciám, ktoré potrebujete na opravu prakticky čohokoľvek. A ak to nemôžete opraviť prečo to nepremeniť na niečo iné? 

Používajte ekologické čistiace prostriedky 

Veľa čistiacich prostriedkov má v sebe veľa škodlivých chemikálií, ktorých vytváranie ani likvidácia nie je šetrná k životnému prostrediu. V skutočnosti môže opakované vystavenie týmto čistiacim prostriedkom ovplyvniť vaše zdravie, ako aj životné prostredie. Ekologické čistiace prostriedky využívajú prirodzenejšie a organické metódy čistenia, ktoré sú oveľa menej škodlivé. 

Nešoférujte 

Ak môžete ísť pešo, na bicykli alebo verejnou dopravou, urobte to. Šoférovanie, pokiaľ sa nejedná o elektrické vozidlo, nie je veľmi ekologické a môže zvýšiť uhlíkovú stopu. Ak už musíte jazdiť, dodržiavajte nízku rýchlosť, zabezpečte hladký chod motora ... 

Využívajte mikrovlnnú rúru 

Boli by ste prekvapení, o koľko sú mikrovlnné rúry energeticky účinnejšie v porovnaní s bežnými rúrami. Nevyužívajte mikrovlnnú rúru len na zohrievanie. Zistite si, aké jedlá môžete v mikrovlnnej rúre pripraviť. 

Nakupujte miestne 

Od oblečenia až po potraviny, čím bližšie k domu sa tieto výroky vyrábajú a kupujú, tým menej uhlíka sa vytvára pri ich preprave. Nielen to, ale podporíte miestnu ekonomiku, čo znamená, že časom budete mať pravdepodobne na výber ešte viac miestnych vecí. 

Nelietajte 

Lietanie je jednou z aktivít, ktoré najviac poškodzujú životné prostredie. Prečo radšej nezostať bližšie k domu a nepreskúmať miestu prírodu? Kempovanie, turistika aj cyklistika sú skvelé veci, ktoré môžete na Slovensku robiť a preskúmať veľa prírodných aj historických krás. 

Pestujte vlastné 

Pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia nie je len dobrý spôsob, ako ušetriť peniaze. Je to tiež skvelý spôsob ako znížiť uhlíkovú stopu a byť šetrný k životnému prostrediu. Nemáte vonkajší priestor? Debničky a parapety sú skvelí pomocníci.

Zasaďte stromy 

Bez stabilného ekosystému sa veci začnú rúcať. Vysadenie niekoľkých stromov, aby sme nahradili tie, ktoré boli vyrúbané, môže prispieť k ochrane životného prostredia a zlepšeniu kvality ovzdušia. A navyše, môže to spraviť každý z nás. 

Záleží aj na osobnej hygiene

Ak chcete žiť ekologický životný štýl, záleží aj na osobnej hygiene a na prostriedkoch, ktoré pri nej využívate. Najškodlivejšie sú mikroguličky, čo sú malé kúsky pevného plastu, ktoré nie sú biologicky odbúrateľné a dostanú sa do vodných tokov a poškodzujú životné prostredie tým, že sa dostanú do potravinového reťazca. Vyberajte si kozmetiku na prírodnej báze.  

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 11

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram