ZDRAVÝ ZELENÝ TRÁVNIK SI VYŽADUJE CELOROČNÚ STAROSTLIVOSŤ

21. apríla 2022

Uhladený voňavý trávnik upevňuje pocit domova. Ak však máte pocit, že krásna zelená tráva spolu s okrasnými kvetmi a stromami zdobí okolie domu vašich susedov, len pred vašim príbytkom akoby vyhasol život, nezúfajte! Živý trávnik dokáže dopestovať každý. Chce to len správne odhodlanie a celoročné nasadenie.

Trávniková sezóna začína v apríli

Vaše sny o krásnom trávniku musíte začať realizovať v správnom čase. Preto by ste sa nemali unáhliť a základovú dosku v podobe semena položiť do teplej pôdy. Ideálnym obdobím na vdýchnutie nového života tráve je apríl. Vtedy sa už minimalizuje riziko mrazov a denná teplota začína naberať na sile. Pred siatím však zistite, aká pôda dominuje vašej záhrade, aby ste vedeli odhadnúť jej vlhkosť. V prípade, že je ílovitá, bude vhodné zhotoviť odvlhčovací drenážny systém. Ak je zas pôda príliš suchá až piesočnatá, nešetrite na humuse. Následne váš pôvodný trávnik očistite od skál a plôch s machom. Potom si pripravte prípravky na likvidáciu burín a hnojenie. No a takto ošetrenú pôdu nechajte pokojne i tri týždne stáť úhorom.

Trávniková sezóna začína v apríli

Polievať, polievať, polievať

Po tejto prípravnej fáze opätovne odstráňte zo zeminy burinu a môžete začať siať. Čerstvo zasiaty trávnik následne pohnojte a pravidelne polievajte niekoľkokrát za deň. Keď tráva porastie, zosilnie, takže intenzitu polievania môžete znížiť. V tejto fáze, kedy už slnko naberá na sile a pomaly ale isto prichádza leto, sa okrem vody dostáva do popredia i kosačka. Okrasné trávniky by sa mali kosiť na výšku približne dvoch centimetrov. V období dlhodobého sucha však zvýšte výšku kosenia, aby ste predišli spáleniu spodnej časti trávnika. A opäť nezabudnite na zavlažovanie. Ideálne je túto činnosť naplánovať na skoré ráno a neskoré večery. Zabránite tak strate vodných zásob spôsobených odparovaním. Leto je tiež ideálnym obdobím na druhotný chemický postrek v prípade, že jarný nestačil  a váš svieži trávnik naďalej ničí  burina či machy.

ZDRAVÝ ZELENÝ TRÁVNIK SI VYŽADUJE CELOROČNÚ STAROSTLIVOSŤ

Nepodceňte jesennú predprípravu na zimu

Ani po ukončení prázdninových party netreba na voňavú zelenú trávu zabúdať. Jeseň je obdobím, kedy sa trávnik chystá na zimný odpočinok. Vy mu k ideálnej regenerácii môžete v tomto čase pomôcť hneď niekoľkokrát. V prvom rade ho zbavte nánosov lístia a konárov. Následne ho prevzdušnite. Hĺbková aerifikácia trávnika je blahodarný proces, ktorý mu dodá život na ďalšie obdobie. Taktiež nezabudnite na opätovný burinový postrek a trávu v tomto období koste do výšky troch centimetrov.

O trávu sa treba starať aj v zime

Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, váš trávnik môžete potrápiť i v chladnom mrazivom počasí. Vyhýbajte sa preto počas zimných mesiacov chodeniu po zasneženom dvore. Môžete tak pomliaždiť stebielka trávy, ktoré sa vplyvom nemilosrdného počasia dokážu pripáliť. Tento jav vám potom dokáže skomplikovať situáciu na jar, kedy sa začne skutočná trávniková sezóna. Zimu preto radšej využite na kontrolu všetkého záhradného náradia, jeho prípadnú opravu alebo kúpu nového, aby vás neskôr nič neprekvapilo. Okrem toho urobte aj údržbu kosačky, pretože tá dostane počas teplejších mesiacov znovu poriadne zabrať.

O trávu sa treba starať aj v zime

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
ovocioeAko na sušenie ovocia
Ak ste mali tento rok bohatú úrodu ovocia a v pivnici Vám z neho ešte veľa poostávalo, neváhajte a pustite sa do sušenia! Sušené ovocie je perfektným zdrojom živín, vitamínov, minerálov a je ideálnym doplnkom k cereáliám, ovseným vločkám, šalátom alebo si môžete vychutnávať napríklad samotné sušené banány ako sladké čipsy.  Ostáva v nich prirodzený cukor, obsahujú železo, vápnik, vlákninu a množstvo […]
kompostKompostujte a záhrada sa Vám odmení
Kompostovanie je momentálne horúca téma, preto si poďme zhrnúť všetky pozitíva ktoré má. Asi veľká časť záhradkárov by Vám povedala že kompostovanie je naozaj dobré. A prečo? No odpoveď je jednoduchá. Kompostovanie recykluje a opätovne využíva cenné živiny prostredníctvom organickej hmoty vďaka čomu Vaša záhrada prosperuje nielen zlepšením pôdy, ale zároveň získava prírodné a organické hnojivo pre rast […]
1 2 3 10

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram