ZDRAVÝ ZELENÝ TRÁVNIK SI VYŽADUJE CELOROČNÚ STAROSTLIVOSŤ
Uhladený voňavý trávnik upevňuje pocit domova. Ak však máte pocit, že krásna zelená tráva spolu s okrasnými kvetmi a stromami zdobí okolie domu vašich susedov, len pred vašim príbytkom akoby vyhasol život, nezúfajte! Živý trávnik dokáže dopestovať každý. Chce to len správne odhodlanie a celoročné nasadenie.
Trávniková sezóna začína v apríli
Vaše sny o krásnom trávniku musíte začať realizovať v správnom čase. Preto by ste sa nemali unáhliť a základovú dosku v podobe semena položiť do teplej pôdy. Ideálnym obdobím na vdýchnutie nového života tráve je apríl. Vtedy sa už minimalizuje riziko mrazov a denná teplota začína naberať na sile. Pred siatím však zistite, aká pôda dominuje vašej záhrade, aby ste vedeli odhadnúť jej vlhkosť. V prípade, že je ílovitá, bude vhodné zhotoviť odvlhčovací drenážny systém. Ak je zas pôda príliš suchá až piesočnatá, nešetrite na humuse. Následne váš pôvodný trávnik očistite od skál a plôch s machom. Potom si pripravte prípravky na likvidáciu burín a hnojenie. No a takto ošetrenú pôdu nechajte pokojne i tri týždne stáť úhorom.
Polievať, polievať, polievať
Po tejto prípravnej fáze opätovne odstráňte zo zeminy burinu a môžete začať siať. Čerstvo zasiaty trávnik následne pohnojte a pravidelne polievajte niekoľkokrát za deň. Keď tráva porastie, zosilnie, takže intenzitu polievania môžete znížiť. V tejto fáze, kedy už slnko naberá na sile a pomaly ale isto prichádza leto, sa okrem vody dostáva do popredia i kosačka. Okrasné trávniky by sa mali kosiť na výšku približne dvoch centimetrov. V období dlhodobého sucha však zvýšte výšku kosenia, aby ste predišli spáleniu spodnej časti trávnika. A opäť nezabudnite na zavlažovanie. Ideálne je túto činnosť naplánovať na skoré ráno a neskoré večery. Zabránite tak strate vodných zásob spôsobených odparovaním. Leto je tiež ideálnym obdobím na druhotný chemický postrek v prípade, že jarný nestačil a váš svieži trávnik naďalej ničí burina či machy.
Nepodceňte jesennú predprípravu na zimu
Ani po ukončení prázdninových party netreba na voňavú zelenú trávu zabúdať. Jeseň je obdobím, kedy sa trávnik chystá na zimný odpočinok. Vy mu k ideálnej regenerácii môžete v tomto čase pomôcť hneď niekoľkokrát. V prvom rade ho zbavte nánosov lístia a konárov. Následne ho prevzdušnite. Hĺbková aerifikácia trávnika je blahodarný proces, ktorý mu dodá život na ďalšie obdobie. Taktiež nezabudnite na opätovný burinový postrek a trávu v tomto období koste do výšky troch centimetrov.
- TIP PRE VÁS: AKO VYBRAŤ REBRÍK DO ZÁHRADY
O trávu sa treba starať aj v zime
Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, váš trávnik môžete potrápiť i v chladnom mrazivom počasí. Vyhýbajte sa preto počas zimných mesiacov chodeniu po zasneženom dvore. Môžete tak pomliaždiť stebielka trávy, ktoré sa vplyvom nemilosrdného počasia dokážu pripáliť. Tento jav vám potom dokáže skomplikovať situáciu na jar, kedy sa začne skutočná trávniková sezóna. Zimu preto radšej využite na kontrolu všetkého záhradného náradia, jeho prípadnú opravu alebo kúpu nového, aby vás neskôr nič neprekvapilo. Okrem toho urobte aj údržbu kosačky, pretože tá dostane počas teplejších mesiacov znovu poriadne zabrať.
Prečítajte si tiež
Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku
Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.