Natieranie stromov vápnom: Zbytočný zvyk starých materí, alebo úkon, ktorý chráni stromy?

26. apríla 2022

Ešte pred nejakým časom boli záhrady plné na bielo nafarbených stromov. Dnes sa už tento jav až tak nevidí. Znamená to, že natierať stromy vápnom pred zimou nie je efektívne a tak sa to robiť prestalo?

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že dnešné záhrady plnia viac estetickú funkciu ako tú úžitkovú. Stromy v záhradách v minulosti tvorili výhradne ovociny, určené na obživu. Vápenatý náter mal teda ochrániť samotnú úrodu. No v dnešných, moderných záhradách sa nachádzajú predovšetkým okrasné dreviny. To je dôvod, prečo sa dnes vápnom natierajú stromy oveľa menej.

Aké sú výhody natierania stromov vápnom?

Obdobie koncom zimy a začiatok novej vegetácie je obdobím typickým na výkyvy teplôt. Tieto výkyvy sú najmä medzi dňom a nocou, no teplotný šok môže nastať aj počas slnečných dní v zime. Na takéto podmienky citlivé ovocné stromy nedokážu reagovať vlastnou obranyschopnosťou. Tento jav stromom spôsobuje vznik trhlín v kôre a na konároch.

Súvislý vápenatý náter pôsobí ako izolant, ktorý odráža slnečné lúče. Je to ako by ste stromy natreli opaľovacím krémom, aby sa nespálili. Aj kôra reaguje na slnečné lúče. Natieranie vápnom má však aj ďalšie výhody. Stromy sa neprehrievajú, čím dochádza k neskoršiemu nástupu vegetácie. Mrazy vďaka náteru neohrozujú prúdenie miazgy ani samotné vyživovanie, ktoré má za následok vznik nových plodov a kvetov.

Aké sú výhody natierania stromov vápnom?

Natieralo sa dvakrát

Vápenatý náter pred zimou má okrem spomínaných benefitov priaznivé účinky aj v tom, že sa do už vzniknutých prasklín kôry nedostanú larvy prezimujúcich škodcov. Stvrdnutý náter larvy zakonzervuje, no treba si dať pozor na to, aby sa stromy stihli natrieť včas. V prípade, že sú dreviny prerastané lišajníkmi, vápno vyrieši aj tento problém.

Druhý náter sa zvykol aplikovať v predjarí, teda v období, keď sa teploty začínajú zvyšovať. Tento náter sa postará o škodce, ktoré stihli prezimovať a začali sa už aktívne činiť.

Vápenatý náter je teda oveľa dôležitejší ako estetický zjav daného stromu. Natierať je potrebné ako mladé, tak aj staré stromy. Kôra potrebuje starostlivosť v každom veku. Aj napriek blahodarným účinkom, ktoré vápno v prípade stromov má, ich môže natrvalo poškodiť. Je dôležité, aby sa stromy nenatierali príliš silným vápnom, pretože ich môže doslova spáliť.

Nezabúdajte, že vápno musí byť bielej farby, pretože tá najlepšie odráža slnečné lúče. Aby ste vápno zjemnili a podporili jeho účinok, môžete primiešať aj trochu mlieka.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
ovocioeAko na sušenie ovocia
Ak ste mali tento rok bohatú úrodu ovocia a v pivnici Vám z neho ešte veľa poostávalo, neváhajte a pustite sa do sušenia! Sušené ovocie je perfektným zdrojom živín, vitamínov, minerálov a je ideálnym doplnkom k cereáliám, ovseným vločkám, šalátom alebo si môžete vychutnávať napríklad samotné sušené banány ako sladké čipsy.  Ostáva v nich prirodzený cukor, obsahujú železo, vápnik, vlákninu a množstvo […]
kompostKompostujte a záhrada sa Vám odmení
Kompostovanie je momentálne horúca téma, preto si poďme zhrnúť všetky pozitíva ktoré má. Asi veľká časť záhradkárov by Vám povedala že kompostovanie je naozaj dobré. A prečo? No odpoveď je jednoduchá. Kompostovanie recykluje a opätovne využíva cenné živiny prostredníctvom organickej hmoty vďaka čomu Vaša záhrada prosperuje nielen zlepšením pôdy, ale zároveň získava prírodné a organické hnojivo pre rast […]
1 2 3 10

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram