Ešte pred nejakým časom boli záhrady plné na bielo nafarbených stromov. Dnes sa už tento jav až tak nevidí. Znamená to, že natierať stromy vápnom pred zimou nie je efektívne a tak sa to robiť prestalo?
V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že dnešné záhrady plnia viac estetickú funkciu ako tú úžitkovú. Stromy v záhradách v minulosti tvorili výhradne ovociny, určené na obživu. Vápenatý náter mal teda ochrániť samotnú úrodu. No v dnešných, moderných záhradách sa nachádzajú predovšetkým okrasné dreviny. To je dôvod, prečo sa dnes vápnom natierajú stromy oveľa menej.
Obdobie koncom zimy a začiatok novej vegetácie je obdobím typickým na výkyvy teplôt. Tieto výkyvy sú najmä medzi dňom a nocou, no teplotný šok môže nastať aj počas slnečných dní v zime. Na takéto podmienky citlivé ovocné stromy nedokážu reagovať vlastnou obranyschopnosťou. Tento jav stromom spôsobuje vznik trhlín v kôre a na konároch.
Súvislý vápenatý náter pôsobí ako izolant, ktorý odráža slnečné lúče. Je to ako by ste stromy natreli opaľovacím krémom, aby sa nespálili. Aj kôra reaguje na slnečné lúče. Natieranie vápnom má však aj ďalšie výhody. Stromy sa neprehrievajú, čím dochádza k neskoršiemu nástupu vegetácie. Mrazy vďaka náteru neohrozujú prúdenie miazgy ani samotné vyživovanie, ktoré má za následok vznik nových plodov a kvetov.
Vápenatý náter pred zimou má okrem spomínaných benefitov priaznivé účinky aj v tom, že sa do už vzniknutých prasklín kôry nedostanú larvy prezimujúcich škodcov. Stvrdnutý náter larvy zakonzervuje, no treba si dať pozor na to, aby sa stromy stihli natrieť včas. V prípade, že sú dreviny prerastané lišajníkmi, vápno vyrieši aj tento problém.
Druhý náter sa zvykol aplikovať v predjarí, teda v období, keď sa teploty začínajú zvyšovať. Tento náter sa postará o škodce, ktoré stihli prezimovať a začali sa už aktívne činiť.
Vápenatý náter je teda oveľa dôležitejší ako estetický zjav daného stromu. Natierať je potrebné ako mladé, tak aj staré stromy. Kôra potrebuje starostlivosť v každom veku. Aj napriek blahodarným účinkom, ktoré vápno v prípade stromov má, ich môže natrvalo poškodiť. Je dôležité, aby sa stromy nenatierali príliš silným vápnom, pretože ich môže doslova spáliť.
Nezabúdajte, že vápno musí byť bielej farby, pretože tá najlepšie odráža slnečné lúče. Aby ste vápno zjemnili a podporili jeho účinok, môžete primiešať aj trochu mlieka.