Natieranie stromov vápnom: Zbytočný zvyk starých materí, alebo úkon, ktorý chráni stromy?

26. apríla 2022

Ešte pred nejakým časom boli záhrady plné na bielo nafarbených stromov. Dnes sa už tento jav až tak nevidí. Znamená to, že natierať stromy vápnom pred zimou nie je efektívne a tak sa to robiť prestalo?

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že dnešné záhrady plnia viac estetickú funkciu ako tú úžitkovú. Stromy v záhradách v minulosti tvorili výhradne ovociny, určené na obživu. Vápenatý náter mal teda ochrániť samotnú úrodu. No v dnešných, moderných záhradách sa nachádzajú predovšetkým okrasné dreviny. To je dôvod, prečo sa dnes vápnom natierajú stromy oveľa menej.

Aké sú výhody natierania stromov vápnom?

Obdobie koncom zimy a začiatok novej vegetácie je obdobím typickým na výkyvy teplôt. Tieto výkyvy sú najmä medzi dňom a nocou, no teplotný šok môže nastať aj počas slnečných dní v zime. Na takéto podmienky citlivé ovocné stromy nedokážu reagovať vlastnou obranyschopnosťou. Tento jav stromom spôsobuje vznik trhlín v kôre a na konároch.

Súvislý vápenatý náter pôsobí ako izolant, ktorý odráža slnečné lúče. Je to ako by ste stromy natreli opaľovacím krémom, aby sa nespálili. Aj kôra reaguje na slnečné lúče. Natieranie vápnom má však aj ďalšie výhody. Stromy sa neprehrievajú, čím dochádza k neskoršiemu nástupu vegetácie. Mrazy vďaka náteru neohrozujú prúdenie miazgy ani samotné vyživovanie, ktoré má za následok vznik nových plodov a kvetov.

Aké sú výhody natierania stromov vápnom?

Natieralo sa dvakrát

Vápenatý náter pred zimou má okrem spomínaných benefitov priaznivé účinky aj v tom, že sa do už vzniknutých prasklín kôry nedostanú larvy prezimujúcich škodcov. Stvrdnutý náter larvy zakonzervuje, no treba si dať pozor na to, aby sa stromy stihli natrieť včas. V prípade, že sú dreviny prerastané lišajníkmi, vápno vyrieši aj tento problém.

Druhý náter sa zvykol aplikovať v predjarí, teda v období, keď sa teploty začínajú zvyšovať. Tento náter sa postará o škodce, ktoré stihli prezimovať a začali sa už aktívne činiť.

Vápenatý náter je teda oveľa dôležitejší ako estetický zjav daného stromu. Natierať je potrebné ako mladé, tak aj staré stromy. Kôra potrebuje starostlivosť v každom veku. Aj napriek blahodarným účinkom, ktoré vápno v prípade stromov má, ich môže natrvalo poškodiť. Je dôležité, aby sa stromy nenatierali príliš silným vápnom, pretože ich môže doslova spáliť.

Nezabúdajte, že vápno musí byť bielej farby, pretože tá najlepšie odráža slnečné lúče. Aby ste vápno zjemnili a podporili jeho účinok, môžete primiešať aj trochu mlieka.

Prečítajte si tiež

Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Screenové rolety na terasuÚvod do luxusu: Screenové rolety ako vaša cesta ku komfortnej terase
Screenové rolety pre terasu od našej spoločnosti sú však oveľa viac ako len o zatienení pred slnkom. Ich prínos sa výrazne prekonáva obzor tohto jednoduchého významu. Predstavujú totiž element, ktorý dokáže vytvoriť komfortný priestor pre vaše relaxačné chvíle, nezávisle na ročnom období. Rôzne výhody: viac ako len ochrana pred slnkom Avšak, aké sú konkrétne výhody […]
Búda pre psa – zatepliť či nezatepliť?
Zateplenie psej búdy zabezpečuje ochranu pred chladom a udržanie telesnej teploty psa. Väčšina ľudí má rada svojich psov v dome pri sebe. Niektorí radšej pre svojho psíka postavia domček, aby ich psík mal svoje vlastné miesto. Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú svoje miesto, aby sa v zime chránili pred chladným vetrom. Pre väčšinu psov […]
1 2 3 18

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram