Ako začať správne chovať hydinu: Praktické tipy a rady pre začínajúcich chovateľov

25. apríla 2022

Sliepka je na chov nenáročné stvorenie. Nevyžaduje skoro žiadnu starostlivosť. Stačí jej stály prístup k vode a strava v podobe obilnín. Keďže je všežravec, nepohrdne ani zvyškami z obeda. Preto, ak uvažujete nad malým chovom, aby ste vedeli pôvod aspoň niečoho z vášho jedálnička a pritom sa nenarobiť, sliepka je pre vás ideálna.

Ešte predtým, ako si domov priveziete zopár kusov sliepok, by ste mali niečo o nich vedieť. Je pravda, že je nenáročná a nebude sa sťažovať, no čím lepšie podmienky jej vytvoríte, tým blahodarnejšie účinky to bude mať na mäso či vajcia.

Ako začať správne chovať hydinu

Priestor je základ

Podmienkou pre oficiálny biochov je výbeh 4 metre štvorcové pre jednu nosnicu. V domácich podmienkach je to často i menej, ale čím väčší výbeh sliepkam dožičíte, tým lepšie. Mali by sa pásť a mali by mať priestor aj na vyhrabávanie červíkov, dážďoviek či iných chrobákov. Na to, aby ste si nezničili celú záhradu, je dobré zostrojiť nejakú ohradu, ktorú budete môcť premiestňovať z miesta na miesto. Pri konštruovaní ohrady nezabudnite použiť pletivo s menšími okami. Použitie pletiva zamedzí prístup hlodavcom, vrabcom, prípadne dravcom. Voľne žijúce vtáctvo totiž plaší, oberá o krmivo a ohrozuje zdravie domácich zvierat.

Aký kurín je najvhodnejší?

Na kurín je najideálnejšia suchá miestnosť. Postavte im rebrík, pretože sliepky sú zvyknuté hradovať vo výške. Na podlahu využite podstielku zo sena, slamy, suchých pilín alebo hoblín. Ak však nemáte voľnú miestnosť, môžete im skonštruovať kurín z dreva, prípadne už hotový kurín kúpiť. Pri konštruovaní vlastného kurína nezabúdajte na to, že sliepky neznášajú prievan, ale potrebujú vetranie, preto nezabudnite na vetrací otvor, ktorý môžete prekryť hustým kovovým pletivom ako ochranu pred dravcami (líška, kuna). V zime môže byť aj sliepkam zima, kurín preto dobre zaizolujte. A v neposlednom rade skontrolujte, či je dobre uzatvárateľný, aby sa dovnútra nedostali žiadne ďalšie zvieratá.

Aký kurín je najvhodnejší?

Odkiaľ zohnať sliepky?

Siahnuť môžete po vyradených nosných hybridoch z veľkochovov hydiny, predávajú sa za zlomok ceny.  No môžete ich kúpiť aj od podomových predajcov. No pri takýchto sliepkach nemáte istotu ako dlho cestujú v prívesných vozíkoch či dokonca nie sú nakazené nejakou nákazlivou chorobou.

Pri kúpe sliepok z veľkochovu, musíte rátať s aklimatizáciou. Sliepka je živý tvor a aj ona potrebuje čas na zmenu. Pri nákupe od chovateľa máte asi najväčšiu istotu, že kupuje zdravé zviera. Navyše od chovateľa môžete dostať informácie aj o tom, ako bola sliepka doposiaľ chovaná. Takýto luxus vám neposkytne žiaden veľkochov. Kúpou sliepky od chovateľa, kupujete skrátka sliepku s pridanou hodnotou.

V neposlednom rade si môžete sliepky zaobstarať aj z fariem, ktoré sa špecializujú na chov nosníc.

Koľko sliepok treba?

Odpoveď na túto otázku ovplyvňuje viacero premenných. V prvom rade sú to priestorové možnosti. Sliepka sa dá chovať aj na balkóne či dokonca v byte, no nemôžete od nej očakávať, že v takých podmienkach bude znášať veľké množstvo vajec. Druhá premenná je spotreba vajíčok vašej rodiny. Nezabudnite však, že sliepky žijú prirodzene v kŕdľoch, preto je pre ich psychické zdravie najlepšie, ak sú chované minimálne v počte 3 kusy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: AKO VYBRAŤ REBRÍK DO ZÁHRADY

Čím sliepky kŕmiť

Ak má byť zo sliepky úžitok, je potrebné ich kŕmiť kvalitným krmivom, najlepšie dvakrát denne. Najbežnejšie krmivo pre sliepky je zrno, najmä pšenica, no používa sa aj jačmeň či lúpaný ovos. S kukuricou to netreba preháňať, pretože môže spôsobiť obezitu.

Väčšina chovateľov využíva kŕmne zmesi. Tie obsahujú vyvážený pomer živín, vitamínov a minerálov. Kŕmenie je vhodné doplniť aj o zelené zložky. Môžete sliepkam dopriať spomínaný výbeh, alebo im nasekáte žihľavu, listy púpavy, ďatelinu, ale môžete im podať aj nastrúhané jablká či repu. Ak im do výbehu rozsypete aj jeden kosačkový kôš pokosenej trávy, určite sa potešia.

Ak im prihodíte aj nejaké zvyšky z kuchyne, nič tým nepokazíte. No je dôležité myslieť na to, že sliepka nie je odpadkový kôš a tak ani jej by ste nemali dávať konzumovať plesnivé a pokazené jedlo. Všetko, čo sliepka skonzumuje sa odzrkadlí na kvalite vajec, ktoré produkuje.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
ovocioeAko na sušenie ovocia
Ak ste mali tento rok bohatú úrodu ovocia a v pivnici Vám z neho ešte veľa poostávalo, neváhajte a pustite sa do sušenia! Sušené ovocie je perfektným zdrojom živín, vitamínov, minerálov a je ideálnym doplnkom k cereáliám, ovseným vločkám, šalátom alebo si môžete vychutnávať napríklad samotné sušené banány ako sladké čipsy.  Ostáva v nich prirodzený cukor, obsahujú železo, vápnik, vlákninu a množstvo […]
kompostKompostujte a záhrada sa Vám odmení
Kompostovanie je momentálne horúca téma, preto si poďme zhrnúť všetky pozitíva ktoré má. Asi veľká časť záhradkárov by Vám povedala že kompostovanie je naozaj dobré. A prečo? No odpoveď je jednoduchá. Kompostovanie recykluje a opätovne využíva cenné živiny prostredníctvom organickej hmoty vďaka čomu Vaša záhrada prosperuje nielen zlepšením pôdy, ale zároveň získava prírodné a organické hnojivo pre rast […]
1 2 3 10

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram