Ako začať správne chovať hydinu: Praktické tipy a rady pre začínajúcich chovateľov

25. apríla 2022

Sliepka je na chov nenáročné stvorenie. Nevyžaduje skoro žiadnu starostlivosť. Stačí jej stály prístup k vode a strava v podobe obilnín. Keďže je všežravec, nepohrdne ani zvyškami z obeda. Preto, ak uvažujete nad malým chovom, aby ste vedeli pôvod aspoň niečoho z vášho jedálnička a pritom sa nenarobiť, sliepka je pre vás ideálna.

Ešte predtým, ako si domov priveziete zopár kusov sliepok, by ste mali niečo o nich vedieť. Je pravda, že je nenáročná a nebude sa sťažovať, no čím lepšie podmienky jej vytvoríte, tým blahodarnejšie účinky to bude mať na mäso či vajcia.

Ako začať správne chovať hydinu

Priestor je základ

Podmienkou pre oficiálny biochov je výbeh 4 metre štvorcové pre jednu nosnicu. V domácich podmienkach je to často i menej, ale čím väčší výbeh sliepkam dožičíte, tým lepšie. Mali by sa pásť a mali by mať priestor aj na vyhrabávanie červíkov, dážďoviek či iných chrobákov. Na to, aby ste si nezničili celú záhradu, je dobré zostrojiť nejakú ohradu, ktorú budete môcť premiestňovať z miesta na miesto. Pri konštruovaní ohrady nezabudnite použiť pletivo s menšími okami. Použitie pletiva zamedzí prístup hlodavcom, vrabcom, prípadne dravcom. Voľne žijúce vtáctvo totiž plaší, oberá o krmivo a ohrozuje zdravie domácich zvierat.

Aký kurín je najvhodnejší?

Na kurín je najideálnejšia suchá miestnosť. Postavte im rebrík, pretože sliepky sú zvyknuté hradovať vo výške. Na podlahu využite podstielku zo sena, slamy, suchých pilín alebo hoblín. Ak však nemáte voľnú miestnosť, môžete im skonštruovať kurín z dreva, prípadne už hotový kurín kúpiť. Pri konštruovaní vlastného kurína nezabúdajte na to, že sliepky neznášajú prievan, ale potrebujú vetranie, preto nezabudnite na vetrací otvor, ktorý môžete prekryť hustým kovovým pletivom ako ochranu pred dravcami (líška, kuna). V zime môže byť aj sliepkam zima, kurín preto dobre zaizolujte. A v neposlednom rade skontrolujte, či je dobre uzatvárateľný, aby sa dovnútra nedostali žiadne ďalšie zvieratá.

Aký kurín je najvhodnejší?

Odkiaľ zohnať sliepky?

Siahnuť môžete po vyradených nosných hybridoch z veľkochovov hydiny, predávajú sa za zlomok ceny.  No môžete ich kúpiť aj od podomových predajcov. No pri takýchto sliepkach nemáte istotu ako dlho cestujú v prívesných vozíkoch či dokonca nie sú nakazené nejakou nákazlivou chorobou.

Pri kúpe sliepok z veľkochovu, musíte rátať s aklimatizáciou. Sliepka je živý tvor a aj ona potrebuje čas na zmenu. Pri nákupe od chovateľa máte asi najväčšiu istotu, že kupuje zdravé zviera. Navyše od chovateľa môžete dostať informácie aj o tom, ako bola sliepka doposiaľ chovaná. Takýto luxus vám neposkytne žiaden veľkochov. Kúpou sliepky od chovateľa, kupujete skrátka sliepku s pridanou hodnotou.

V neposlednom rade si môžete sliepky zaobstarať aj z fariem, ktoré sa špecializujú na chov nosníc.

Koľko sliepok treba?

Odpoveď na túto otázku ovplyvňuje viacero premenných. V prvom rade sú to priestorové možnosti. Sliepka sa dá chovať aj na balkóne či dokonca v byte, no nemôžete od nej očakávať, že v takých podmienkach bude znášať veľké množstvo vajec. Druhá premenná je spotreba vajíčok vašej rodiny. Nezabudnite však, že sliepky žijú prirodzene v kŕdľoch, preto je pre ich psychické zdravie najlepšie, ak sú chované minimálne v počte 3 kusy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: AKO VYBRAŤ REBRÍK DO ZÁHRADY

Čím sliepky kŕmiť

Ak má byť zo sliepky úžitok, je potrebné ich kŕmiť kvalitným krmivom, najlepšie dvakrát denne. Najbežnejšie krmivo pre sliepky je zrno, najmä pšenica, no používa sa aj jačmeň či lúpaný ovos. S kukuricou to netreba preháňať, pretože môže spôsobiť obezitu.

Väčšina chovateľov využíva kŕmne zmesi. Tie obsahujú vyvážený pomer živín, vitamínov a minerálov. Kŕmenie je vhodné doplniť aj o zelené zložky. Môžete sliepkam dopriať spomínaný výbeh, alebo im nasekáte žihľavu, listy púpavy, ďatelinu, ale môžete im podať aj nastrúhané jablká či repu. Ak im do výbehu rozsypete aj jeden kosačkový kôš pokosenej trávy, určite sa potešia.

Ak im prihodíte aj nejaké zvyšky z kuchyne, nič tým nepokazíte. No je dôležité myslieť na to, že sliepka nie je odpadkový kôš a tak ani jej by ste nemali dávať konzumovať plesnivé a pokazené jedlo. Všetko, čo sliepka skonzumuje sa odzrkadlí na kvalite vajec, ktoré produkuje.

Prečítajte si tiež

Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Screenové rolety na terasuÚvod do luxusu: Screenové rolety ako vaša cesta ku komfortnej terase
Screenové rolety pre terasu od našej spoločnosti sú však oveľa viac ako len o zatienení pred slnkom. Ich prínos sa výrazne prekonáva obzor tohto jednoduchého významu. Predstavujú totiž element, ktorý dokáže vytvoriť komfortný priestor pre vaše relaxačné chvíle, nezávisle na ročnom období. Rôzne výhody: viac ako len ochrana pred slnkom Avšak, aké sú konkrétne výhody […]
Búda pre psa – zatepliť či nezatepliť?
Zateplenie psej búdy zabezpečuje ochranu pred chladom a udržanie telesnej teploty psa. Väčšina ľudí má rada svojich psov v dome pri sebe. Niektorí radšej pre svojho psíka postavia domček, aby ich psík mal svoje vlastné miesto. Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú svoje miesto, aby sa v zime chránili pred chladným vetrom. Pre väčšinu psov […]
1 2 3 18

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram