Ako na sušenie ovocia

23. septembra 2022

Ak ste mali tento rok bohatú úrodu ovocia a v pivnici Vám z neho ešte veľa poostávalo, neváhajte a pustite sa do sušenia! Sušené ovocie je perfektným zdrojom živín, vitamínov, minerálov a je ideálnym doplnkom k cereáliám, ovseným vločkám, šalátom alebo si môžete vychutnávať napríklad samotné sušené banány ako sladké čipsy. 

Ostáva v nich prirodzený cukor, obsahujú železo, vápnik, vlákninu a množstvo vitamínu C. Sušenie ovocia je teda skvelým nápadom pokiaľ sme si istí že ovocie ktoré nám poostávalo nestihneme skonzumovať v surovom stave. Sušením sa plody síce zmenšia približne o 75 % svojej pôvodnej veľkosti, no ostanú stále plné spomínaných vitamínov. V tomto článku si poradíme ako sušiť ovocie alebo aké druhy sušičiek existujú. 

Výber plodov ktoré sa rozhodnete sušiť je na Vás. Najlepšie sú však tie ktoré Vám ostali na záhrade a teda sú organické, bio a nepostrekované. Sušiť teda môžeme jablká, hrušky, slivky, čerešne, a ak ste milovník tropických plodov, skúste si nasušiť banán, ananás, mango alebo papáju. 

Pripravte si ovocie pred sušením:

  • Pokiaľ máte už na stole ovocie ktoré ste sa rozhodli sušiť, najprv ho umyte pod studenou tečúcou vodou a jemne vydrhnite, čím odstránite malé nečistoty alebo zvyšky hliny. Umyté ovocie utrite suchou papierovou alebo látkovou utierkou. 
  • Po umytí poodrezávajte stonky alebo listy a zbavte sa jadierok. 
  • Ďalším krokom prípravy bude krájanie. Zoberte si ostrý nôž a začnite krájať ovocie na veľmi tenké plátky, pozor však na prsty! V prípade že ste sa rozhodli pre malé plody ako hrozno alebo brusnice, prekrojte ho na polovicu a vyberte z nich jadierka. 

Uložte ovocie na miesto a začnite sušiť: Postup prípravy ovocia pred sušením je pomerne jednoduchý a nenáročný. Teraz je už len na Vás či budete sušiť v rúre alebo ste dostali na narodeniny sušičku, či zvolíte to najprirodzenejšie sušenie - na slnku. 

  1. Sušenie v Rúre
  • Zapnite rúru na ten najnižší stupeň čo býva približne 40 stupňov Celzia a počkajte kým bude rúra vyhriata. 
  • Plechy si vyložíme papierom na pečenie a naň poukladáme plátky ovocia tak aby mali medzi sebou priestor.
  • Do predhriatej rúry vložíme plechy s ovocím a už len čakáme. Rúru nikdy nezatvárajte úplne, ponechajte ju pootvorenú aspoň na 1,5 palca aby vnútri stále cirkuloval vzduch. Takéto sušenie môže trvať 4 až 8 hodín, samozrejme záleží od druhu ovocia. 
  1. Sušenie v Sušičke
  • Sušičku položte na čisté miesto v kuchyni a zapnite na najnižší stupeň. Sušte do 40 °C aby ste v ovocí zachovali maximálne množstvo živín a vitamínov. 
  • Ovocie rozložte na stojan sušiča a ukladajte ho až pokiaľ tanier nebude plný. Takto pokračujte na všetkých stojanoch ktoré následne uložíte na seba a do stredu sušičky. 
  • Sušenie v sušičke bude trvať dlhšie ako v rúre, približne 24 až 48 hodín, v závislosti od nastavenej teploty a typu sušičky. Môžete ho dvakrát za deň skontrolovať a uistiť sa že nedochádza k veľkému vysušeniu, preto treba jednotlivé poschodia stojanov medzi sebou prehadzovať. 
C:UsersBibianaDesktopspolocnysusene ovociedehydration-4699184_1920.jpg
  1. Sušenie na Slnku 
  • Sušenie na slnku je tou najprirodzenejšou a najlacnejšou formou sušenia, no musíte byť pri ňom veľmi trpezlivý. Doba kedy bude ovocie hotové je niekoľko dní, no plody budú tak plné vitamínu D! 
  • Vyberte si teplý, slnečný a veterný deň v lete kedy bude vonku aspoň 30 stupňov Celzia. 
  • Nakrájané ovocie si rovnomerne poukladáme na plech alebo kovovú sieťku a prikryjeme tenkou látkou aby na ovocie nešiel hmyz. 
  • Uložíme plechy na najslnečnejšie a najveternejšie miesto v záhrade a už len čakáme a kontrolujeme aspoň raz za deň, prípadne obrátime plody na druhú stranu. 
  • Podnosy s ovocím nezabudnite dať v noci dovnútra, noc môže byť teplá no vlhká a to by sa ovociu nevyplatilo a začalo by plesnivieť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Kompostujte a záhrada sa vám odmení , Skleník a čo v ňom pestovať , Ako sa vyrába čučoriedkové víno

C:UsersBibianaDesktopspolocnysusene ovociefruit-dehydrated-3405839_1920.jpg

Hotové domáce sušené ovocie by malo byť žuvacie, scvrknuté a nie moc chrumkavé. Skladujeme najlepšie v sklenených, plastových a hlavne dobre tesniacich nádobách. Takto Vám v pivnici vydržia dlhé mesiace a Vy si tak môžete kedykoľvek doplniť vitamíny alebo skvelo dochutiť ovsené kaše.

FAQ: NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Prečo je sušené ovocie dobrým zdrojom živín?

Sušené ovocie obsahuje zachované živiny, vitamíny, minerály a vlákninu, čo ho robí bohatým zdrojom výživných látok.

Aké plody sa dajú sušiť?

Sušiť sa dajú rôzne plody, ako sú jablká, hrušky, slivky, čerešne, banány, ananás, mango, papája a ďalšie.

Ako pripraviť ovocie pred sušením?

Ovocie treba umyť pod studenou vodou, odstrániť stonky, listy a jadierka. Potom sa krája na veľmi tenké plátky.

Aké sú spôsoby sušenia ovocia?

Ovocie sa môže sušiť v rúre, sušičke alebo na slnku.

Aký je postup sušenia ovocia v rúre?

Rúru treba predhriať na nízku teplotu (približne 40 °C), plátky ovocia sa poukladajú na plechy s papierom na pečenie a nechajú sa sušiť v rúre po dobu 4 až 8 hodín.

Ako sa suší ovocie v sušičke?

Sušička sa zapne na najnižší stupeň (do 40 °C), ovocie sa rozloží na stojany sušičky a suší sa približne 24 až 48 hodín, pričom treba stojany medzi sebou občas prehodiť.

Ako sušiť ovocie na slnku?

Vyberie sa teplý, slnečný a veterný deň, nakrájané ovocie sa poukladá na plech alebo sieťku, ktorá sa prikryje látkou a umiestni sa na najslnečnejšie miesto v záhrade. Ovocie sa kontrolovať aspoň raz denne a môže sa obrátiť na druhú stranu.

Ako skladovať hotové sušené ovocie?

Hotové sušené ovocie sa skladuje v sklenených, plastových a dobre tesniacich nádobách, aby sa udržali čerstvé a chránili pred vlhkosťou.

Ako by malo hotové sušené ovocie vyzerať?

Hotové sušené ovocie by malo byť žuvacie, scvrknuté a nie príliš chrumkavé.

Ako dlho vydrží sušené ovocie?

Správne skladované sušené ovocie môže vydržať v pivnici dlhé mesiace a stále si uchováva svoju výživnú hodnotu.

Sušenie ovocia je skvelý spôsob, ako využiť nadbytok úrody a zachovať výživné hodnoty plodov. Sušené ovocie je bohatým zdrojom živín, vitamínov, minerálov a vlákniny, čo ho robí ideálnym doplnkom pre rôzne jedlá, ako sú cereálie, ovsené vločky, šaláty a samotné sušené plody môžu slúžiť ako sladký, zdravý snack.

Priprava ovocia pred sušením je dôležitá, zahŕňa umytie plodov, odstránenie stoniek, listov a jadierok a krájanie ovocia na tenké plátky. Existujú rôzne spôsoby sušenia ovocia, vrátane sušenia v rúre, sušičke alebo na slnku. Každá metóda má svoje výhody a trvá od niekoľkých hodín až po niekoľko dní.

Po dokončení sušenia je dôležité skladovať sušené ovocie v správnych nádobách, ktoré dobre tesnia, aby sa zabránilo vlhkosti a udržala sa čerstvosť. Správne skladované sušené ovocie môže vydržať dlhé mesiace a stále si uchováva svoje výživné hodnoty.

Sušené ovocie je nielen chutné, ale aj zdravé. Je to skvelý spôsob, ako si doplniť vitamíny, minerály a vlákninu do jedálnička. Takže ak ste mali tento rok hojnú úrodu ovocia a ešte vám veľa ostalo, neváhajte a vyskúšajte sušenie. Využite svoje sušičky, rúru alebo dokonca slnečné lúče a vychutnajte si domáce sušené ovocie plné prírodných vitamínov a chutí.

Prečítajte si tiež

Inteligentné technológie do domácnostiTechnológie a ich úloha v modernej domácnosti a záhrade
Technológie sú dnes prepojené s domácnosťou a záhradou tak ako nikdy predtým – od automatizovaných systémov na šetrenie energie až po smart zariadenia, ktoré pomáhajú udržiavať dom i okolie efektívne a ekologicky. Vďaka týmto technológiám môžete ušetriť čas, financie a prispieť k udržateľnosti svojho domova. V tomto článku si prejdeme, ako môžu smart technológie obohatiť […]
Rolety den a noc na mieruRolety DEŇ a NOC na mieru: Perfektné riešenie pre každý interiér
Rolety deň a noc na mieru sú ideálnym riešením pre tých, ktorí hľadajú flexibilné a štýlové tieniace systémy. Ak potrebujete prispôsobiť tienenie v rôznych častiach vášho domu, ako sú obývačka, spálňa alebo kancelária, rolety Deň a Noc sú ideálnou voľbou, ktorá ponúka kontrolu nad svetlom aj súkromím. Prečo si zvoliť rolety na mieru a aké […]
Screenové rolety na drevenej pergole elektrické ovládanie RakúskoBočné zakrytie terasy pre dokonalú ochranu a komfort
Uvažujete nad tým, ako vylepšiť svoju terasu, aby ste si ju mohli užívať v každom počasí? Bočné zakrytie terasy je ideálnym riešením, ktoré vám prinesie nielen väčší komfort, ale aj ochranu pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Táto investícia zlepší vaše vonkajšie priestory a zvýši kvalitu vášho bývania. Prečo si zakryť terasu? Ochrana pred nepriaznivými podmienkami Bočné […]
1 2 3 45

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram