Ako na sušenie ovocia

23. septembra 2022

Ak ste mali tento rok bohatú úrodu ovocia a v pivnici Vám z neho ešte veľa poostávalo, neváhajte a pustite sa do sušenia! Sušené ovocie je perfektným zdrojom živín, vitamínov, minerálov a je ideálnym doplnkom k cereáliám, ovseným vločkám, šalátom alebo si môžete vychutnávať napríklad samotné sušené banány ako sladké čipsy. 

Ostáva v nich prirodzený cukor, obsahujú železo, vápnik, vlákninu a množstvo vitamínu C. Sušenie ovocia je teda skvelým nápadom pokiaľ sme si istí že ovocie ktoré nám poostávalo nestihneme skonzumovať v surovom stave. Sušením sa plody síce zmenšia približne o 75 % svojej pôvodnej veľkosti, no ostanú stále plné spomínaných vitamínov. V tomto článku si poradíme ako sušiť ovocie alebo aké druhy sušičiek existujú. 

Výber plodov ktoré sa rozhodnete sušiť je na Vás. Najlepšie sú však tie ktoré Vám ostali na záhrade a teda sú organické, bio a nepostrekované. Sušiť teda môžeme jablká, hrušky, slivky, čerešne, a ak ste milovník tropických plodov, skúste si nasušiť banán, ananás, mango alebo papáju. 

Pripravte si ovocie pred sušením:

 • Pokiaľ máte už na stole ovocie ktoré ste sa rozhodli sušiť, najprv ho umyte pod studenou tečúcou vodou a jemne vydrhnite, čím odstránite malé nečistoty alebo zvyšky hliny. Umyté ovocie utrite suchou papierovou alebo látkovou utierkou. 
 • Po umytí poodrezávajte stonky alebo listy a zbavte sa jadierok. 
 • Ďalším krokom prípravy bude krájanie. Zoberte si ostrý nôž a začnite krájať ovocie na veľmi tenké plátky, pozor však na prsty! V prípade že ste sa rozhodli pre malé plody ako hrozno alebo brusnice, prekrojte ho na polovicu a vyberte z nich jadierka. 

Uložte ovocie na miesto a začnite sušiť: Postup prípravy ovocia pred sušením je pomerne jednoduchý a nenáročný. Teraz je už len na Vás či budete sušiť v rúre alebo ste dostali na narodeniny sušičku, či zvolíte to najprirodzenejšie sušenie - na slnku. 

 1. Sušenie v Rúre
 • Zapnite rúru na ten najnižší stupeň čo býva približne 40 stupňov Celzia a počkajte kým bude rúra vyhriata. 
 • Plechy si vyložíme papierom na pečenie a naň poukladáme plátky ovocia tak aby mali medzi sebou priestor.
 • Do predhriatej rúry vložíme plechy s ovocím a už len čakáme. Rúru nikdy nezatvárajte úplne, ponechajte ju pootvorenú aspoň na 1,5 palca aby vnútri stále cirkuloval vzduch. Takéto sušenie môže trvať 4 až 8 hodín, samozrejme záleží od druhu ovocia. 
 1. Sušenie v Sušičke
 • Sušičku položte na čisté miesto v kuchyni a zapnite na najnižší stupeň. Sušte do 40 °C aby ste v ovocí zachovali maximálne množstvo živín a vitamínov. 
 • Ovocie rozložte na stojan sušiča a ukladajte ho až pokiaľ tanier nebude plný. Takto pokračujte na všetkých stojanoch ktoré následne uložíte na seba a do stredu sušičky. 
 • Sušenie v sušičke bude trvať dlhšie ako v rúre, približne 24 až 48 hodín, v závislosti od nastavenej teploty a typu sušičky. Môžete ho dvakrát za deň skontrolovať a uistiť sa že nedochádza k veľkému vysušeniu, preto treba jednotlivé poschodia stojanov medzi sebou prehadzovať. 
C:UsersBibianaDesktopspolocnysusene ovociedehydration-4699184_1920.jpg
 1. Sušenie na Slnku 
 • Sušenie na slnku je tou najprirodzenejšou a najlacnejšou formou sušenia, no musíte byť pri ňom veľmi trpezlivý. Doba kedy bude ovocie hotové je niekoľko dní, no plody budú tak plné vitamínu D! 
 • Vyberte si teplý, slnečný a veterný deň v lete kedy bude vonku aspoň 30 stupňov Celzia. 
 • Nakrájané ovocie si rovnomerne poukladáme na plech alebo kovovú sieťku a prikryjeme tenkou látkou aby na ovocie nešiel hmyz. 
 • Uložíme plechy na najslnečnejšie a najveternejšie miesto v záhrade a už len čakáme a kontrolujeme aspoň raz za deň, prípadne obrátime plody na druhú stranu. 
 • Podnosy s ovocím nezabudnite dať v noci dovnútra, noc môže byť teplá no vlhká a to by sa ovociu nevyplatilo a začalo by plesnivieť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Kompostujte a záhrada sa vám odmení , Skleník a čo v ňom pestovať , Ako sa vyrába čučoriedkové víno

C:UsersBibianaDesktopspolocnysusene ovociefruit-dehydrated-3405839_1920.jpg

Hotové domáce sušené ovocie by malo byť žuvacie, scvrknuté a nie moc chrumkavé. Skladujeme najlepšie v sklenených, plastových a hlavne dobre tesniacich nádobách. Takto Vám v pivnici vydržia dlhé mesiace a Vy si tak môžete kedykoľvek doplniť vitamíny alebo skvelo dochutiť ovsené kaše.

FAQ: NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Prečo je sušené ovocie dobrým zdrojom živín?

Sušené ovocie obsahuje zachované živiny, vitamíny, minerály a vlákninu, čo ho robí bohatým zdrojom výživných látok.

Aké plody sa dajú sušiť?

Sušiť sa dajú rôzne plody, ako sú jablká, hrušky, slivky, čerešne, banány, ananás, mango, papája a ďalšie.

Ako pripraviť ovocie pred sušením?

Ovocie treba umyť pod studenou vodou, odstrániť stonky, listy a jadierka. Potom sa krája na veľmi tenké plátky.

Aké sú spôsoby sušenia ovocia?

Ovocie sa môže sušiť v rúre, sušičke alebo na slnku.

Aký je postup sušenia ovocia v rúre?

Rúru treba predhriať na nízku teplotu (približne 40 °C), plátky ovocia sa poukladajú na plechy s papierom na pečenie a nechajú sa sušiť v rúre po dobu 4 až 8 hodín.

Ako sa suší ovocie v sušičke?

Sušička sa zapne na najnižší stupeň (do 40 °C), ovocie sa rozloží na stojany sušičky a suší sa približne 24 až 48 hodín, pričom treba stojany medzi sebou občas prehodiť.

Ako sušiť ovocie na slnku?

Vyberie sa teplý, slnečný a veterný deň, nakrájané ovocie sa poukladá na plech alebo sieťku, ktorá sa prikryje látkou a umiestni sa na najslnečnejšie miesto v záhrade. Ovocie sa kontrolovať aspoň raz denne a môže sa obrátiť na druhú stranu.

Ako skladovať hotové sušené ovocie?

Hotové sušené ovocie sa skladuje v sklenených, plastových a dobre tesniacich nádobách, aby sa udržali čerstvé a chránili pred vlhkosťou.

Ako by malo hotové sušené ovocie vyzerať?

Hotové sušené ovocie by malo byť žuvacie, scvrknuté a nie príliš chrumkavé.

Ako dlho vydrží sušené ovocie?

Správne skladované sušené ovocie môže vydržať v pivnici dlhé mesiace a stále si uchováva svoju výživnú hodnotu.

Sušenie ovocia je skvelý spôsob, ako využiť nadbytok úrody a zachovať výživné hodnoty plodov. Sušené ovocie je bohatým zdrojom živín, vitamínov, minerálov a vlákniny, čo ho robí ideálnym doplnkom pre rôzne jedlá, ako sú cereálie, ovsené vločky, šaláty a samotné sušené plody môžu slúžiť ako sladký, zdravý snack.

Priprava ovocia pred sušením je dôležitá, zahŕňa umytie plodov, odstránenie stoniek, listov a jadierok a krájanie ovocia na tenké plátky. Existujú rôzne spôsoby sušenia ovocia, vrátane sušenia v rúre, sušičke alebo na slnku. Každá metóda má svoje výhody a trvá od niekoľkých hodín až po niekoľko dní.

Po dokončení sušenia je dôležité skladovať sušené ovocie v správnych nádobách, ktoré dobre tesnia, aby sa zabránilo vlhkosti a udržala sa čerstvosť. Správne skladované sušené ovocie môže vydržať dlhé mesiace a stále si uchováva svoje výživné hodnoty.

Sušené ovocie je nielen chutné, ale aj zdravé. Je to skvelý spôsob, ako si doplniť vitamíny, minerály a vlákninu do jedálnička. Takže ak ste mali tento rok hojnú úrodu ovocia a ešte vám veľa ostalo, neváhajte a vyskúšajte sušenie. Využite svoje sušičky, rúru alebo dokonca slnečné lúče a vychutnajte si domáce sušené ovocie plné prírodných vitamínov a chutí.

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 37

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram