Ako na sušenie ovocia

23. septembra 2022

Ak ste mali tento rok bohatú úrodu ovocia a v pivnici Vám z neho ešte veľa poostávalo, neváhajte a pustite sa do sušenia! Sušené ovocie je perfektným zdrojom živín, vitamínov, minerálov a je ideálnym doplnkom k cereáliám, ovseným vločkám, šalátom alebo si môžete vychutnávať napríklad samotné sušené banány ako sladké čipsy. 

Ostáva v nich prirodzený cukor, obsahujú železo, vápnik, vlákninu a množstvo vitamínu C. Sušenie ovocia je teda skvelým nápadom pokiaľ sme si istí že ovocie ktoré nám poostávalo nestihneme skonzumovať v surovom stave. Sušením sa plody síce zmenšia približne o 75 % svojej pôvodnej veľkosti, no ostanú stále plné spomínaných vitamínov. V tomto článku si poradíme ako sušiť ovocie alebo aké druhy sušičiek existujú. 

Výber plodov ktoré sa rozhodnete sušiť je na Vás. Najlepšie sú však tie ktoré Vám ostali na záhrade a teda sú organické, bio a nepostrekované. Sušiť teda môžeme jablká, hrušky, slivky, čerešne, a ak ste milovník tropických plodov, skúste si nasušiť banán, ananás, mango alebo papáju. 

Pripravte si ovocie pred sušením:

 • Pokiaľ máte už na stole ovocie ktoré ste sa rozhodli sušiť, najprv ho umyte pod studenou tečúcou vodou a jemne vydrhnite, čím odstránite malé nečistoty alebo zvyšky hliny. Umyté ovocie utrite suchou papierovou alebo látkovou utierkou. 
 • Po umytí poodrezávajte stonky alebo listy a zbavte sa jadierok. 
 • Ďalším krokom prípravy bude krájanie. Zoberte si ostrý nôž a začnite krájať ovocie na veľmi tenké plátky, pozor však na prsty! V prípade že ste sa rozhodli pre malé plody ako hrozno alebo brusnice, prekrojte ho na polovicu a vyberte z nich jadierka. 

Uložte ovocie na miesto a začnite sušiť: Postup prípravy ovocia pred sušením je pomerne jednoduchý a nenáročný. Teraz je už len na Vás či budete sušiť v rúre alebo ste dostali na narodeniny sušičku, či zvolíte to najprirodzenejšie sušenie - na slnku. 

 1. Sušenie v Rúre
 • Zapnite rúru na ten najnižší stupeň čo býva približne 40 stupňov Celzia a počkajte kým bude rúra vyhriata. 
 • Plechy si vyložíme papierom na pečenie a naň poukladáme plátky ovocia tak aby mali medzi sebou priestor.
 • Do predhriatej rúry vložíme plechy s ovocím a už len čakáme. Rúru nikdy nezatvárajte úplne, ponechajte ju pootvorenú aspoň na 1,5 palca aby vnútri stále cirkuloval vzduch. Takéto sušenie môže trvať 4 až 8 hodín, samozrejme záleží od druhu ovocia. 
 1. Sušenie v Sušičke
 • Sušičku položte na čisté miesto v kuchyni a zapnite na najnižší stupeň. Sušte do 40 °C aby ste v ovocí zachovali maximálne množstvo živín a vitamínov. 
 • Ovocie rozložte na stojan sušiča a ukladajte ho až pokiaľ tanier nebude plný. Takto pokračujte na všetkých stojanoch ktoré následne uložíte na seba a do stredu sušičky. 
 • Sušenie v sušičke bude trvať dlhšie ako v rúre, približne 24 až 48 hodín, v závislosti od nastavenej teploty a typu sušičky. Môžete ho dvakrát za deň skontrolovať a uistiť sa že nedochádza k veľkému vysušeniu, preto treba jednotlivé poschodia stojanov medzi sebou prehadzovať. 
C:UsersBibianaDesktopspolocnysusene ovociedehydration-4699184_1920.jpg
 1. Sušenie na Slnku 
 • Sušenie na slnku je tou najprirodzenejšou a najlacnejšou formou sušenia, no musíte byť pri ňom veľmi trpezlivý. Doba kedy bude ovocie hotové je niekoľko dní, no plody budú tak plné vitamínu D! 
 • Vyberte si teplý, slnečný a veterný deň v lete kedy bude vonku aspoň 30 stupňov Celzia. 
 • Nakrájané ovocie si rovnomerne poukladáme na plech alebo kovovú sieťku a prikryjeme tenkou látkou aby na ovocie nešiel hmyz. 
 • Uložíme plechy na najslnečnejšie a najveternejšie miesto v záhrade a už len čakáme a kontrolujeme aspoň raz za deň, prípadne obrátime plody na druhú stranu. 
 • Podnosy s ovocím nezabudnite dať v noci dovnútra, noc môže byť teplá no vlhká a to by sa ovociu nevyplatilo a začalo by plesnivieť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Kompostujte a záhrada sa vám odmení , Skleník a čo v ňom pestovať , Ako sa vyrába čučoriedkové víno

C:UsersBibianaDesktopspolocnysusene ovociefruit-dehydrated-3405839_1920.jpg

Hotové domáce sušené ovocie by malo byť žuvacie, scvrknuté a nie moc chrumkavé. Skladujeme najlepšie v sklenených, plastových a hlavne dobre tesniacich nádobách. Takto Vám v pivnici vydržia dlhé mesiace a Vy si tak môžete kedykoľvek doplniť vitamíny alebo skvelo dochutiť ovsené kaše.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
kompostKompostujte a záhrada sa Vám odmení
Kompostovanie je momentálne horúca téma, preto si poďme zhrnúť všetky pozitíva ktoré má. Asi veľká časť záhradkárov by Vám povedala že kompostovanie je naozaj dobré. A prečo? No odpoveď je jednoduchá. Kompostovanie recykluje a opätovne využíva cenné živiny prostredníctvom organickej hmoty vďaka čomu Vaša záhrada prosperuje nielen zlepšením pôdy, ale zároveň získava prírodné a organické hnojivo pre rast […]
kuchynske linky 2Ako na renováciu záhradného nábytku
Je pravda že záhradný nábytok vydrží dlhé roky, no ani len netušíte akými podmienkami si prechádza každoročnou zmenou počasia. Či už sú to silné letné dažde, ktoré zanechávajú ideálnu vlhkosť pre plesne a huby alebo sú to mrazy pod nulou, či silné letné slnko po ktorom drevo bledne a olupuje sa. Teraz sa určite pozeráte na Vašu […]
1 2 3 10

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

 • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram