Kompostujte a záhrada sa Vám odmení

19. septembra 2022

Kompostovanie je momentálne horúca téma, preto si poďme zhrnúť všetky pozitíva ktoré má. Asi veľká časť záhradkárov by Vám povedala že kompostovanie je naozaj dobré. A prečo? No odpoveď je jednoduchá. Kompostovanie recykluje a opätovne využíva cenné živiny prostredníctvom organickej hmoty vďaka čomu Vaša záhrada prosperuje nielen zlepšením pôdy, ale zároveň získava prírodné a organické hnojivo pre rast nových rastlín. Čo môžem a naopak nemôžem kompostovať?
Môžem: Suché lístie, pokosenú trávu, záhradný odpad, kuchynské zvyšky z ovocia alebo zeleniny, čajové vrecúška, škrupiny od vajec, kávová usadenina a papierové utierky.
Nemôžem: Mäso, ryby, kosti, mliečne výrobky (tuky, vajcia, oleje), trus domácich zvierat, popol, burinu, piliny alebo hobliny z chemicky ošetreného dreva, stavebný odpad, kovy, sklo, plast, impregnované drevo či znečistené plienky. 

Poďme si vyrobiť domáci kompostér.
Na začiatku si nájdeme vhodné miesto na záhrade, najlepšie v polotieni alebo zadnej časti záhrady aby neprekážal a pri nesprávnom kompostovaní nezapáchal. Budeme potrebovať:
- Drevené laty
- Drevené dosky
- Palety
- Spojivové materiály
- Ďalšie potrebné náradie
- Štartovacie baktérie.

Ak sme už našli ideálne miesto pre kompostér, vykopeme základnú jamu, okolo ktorej budeme ukladať drevené laty. Nezabudnime na drevo natrieť lazúru aby sa zabránilo vlhnutiu. Laty si nanečisto poukladáme tak aby mali medzi sebou medzery ktoré sú veľmi dôležité pre prístup vzduchu do celej nádoby. Ak už máme poukladané laty, dôkladne ich spojíme pomocou skrutiek a upevníme celú konštrukciu kompostéru. Steny kompostárne si postavíme z paliet okolo spodnej konštrukcie, poriadne ich upevníme, a máme hotový domáci kompostér. Nestavajte ho moc vysoký, aby sa Vám následne biomasa dobre premiešavala pomocou záhradných vidiel. 

Ako teda kompostovať?
Nazbieraný organický odpad hodíme do kompostu na záhrade no a teraz budeme len trpezliví. Pokiaľ sa z takéhoto odpadu stane organický a hodnotný kompost ubehne pár mesiacov, možno rok. Ak Vás nebaví čakať, kúpte si v záhradkárskych potrebách urýchľovač kompostu, tie skracujú hnilobný proces. Na spodok kompostéru odporúčame položiť hrubšiu vrstvu na ktorú sa položí zelený materiál, ako pokosená tráva a ďalej sa pokračuje v striedaní týchto vrstiev až po samotný vrch kompostéru. Miešame hnedé so zeleným, čo znamená spojiť uhlík (energetický zdroj a potrava pre baktérie) a dusík (starý bunečný materiál).

C:UsersBibianaDesktopspolocnykompostovaniecompost-3663514_1920.jpg

Kontrola našej biomasy.
Po vyrobení kompostéru a vrstvení organických materiálov musíme približne raz za 14 dní skontrolovať biomasu. Kúsok biomasy zoberieme do ruky a zatlačíme päsťou aby sme zistili v akom stave je kompost. Ideálne by mala byť vlhká a materiál by sa nemal rozpadávať. V prípade že z materiálu tečie voda, je potrebné doplniť kompostér ďalšou vrstvou, a ak je naopak materiál moc suchý nebojte sa a pridajte mu vodu. 

C:UsersBibianaDesktopspolocnykompostovaniegreen-waste-513609_1920.jpg

Vermikompostovanie pomocou dážďoviek

Pokiaľ bývate v byte a nemáte žiadnu záhradu existuje možnosť kompostovania v špeciálnej nádobe za pomoci dážďoviek. Obmedzujete odpad a hotové hnojivo ďalej využijete. Nebojte sa, takáto nádoba nezaberá veľa miesta, nezapácha a bude postačujúca pre Váš kuchynský odpad. Ako ste z názvu pochopili, budete potrebovať kalifornské dážďovky, ktoré sa dajú zakúpiť u špecializovaných predajcov alebo na internete. V takejto nádobe Vám za pomoci organického odpadu a malých zvieratiek vznikne perfektné hnojivo, ktoré môžete používať ďalej napríklad na hnojenie kvetín. Do vermikompostéru ukladajte odpad, áno aj šupky od banánu, nakrájané na menšie kúsky aby sa lepšie spracovali. Vrchná nádoba je na zvyšky z kuchyne, v strednej časti vermikompostéru bývajú a žijú dážďovky, pod nimi je nádoba s hotovým kompostom, a v najspodnejšej časti je konečný výluh a teda tekutiny z dážďoviek. Dážďovkám môžete hádzať papierové rolky, sáčky z čaju alebo natrhaný kartón v ktorých sa radi rozmnožujú a schovávajú. Môže sa stať že Vám jedna z dážďoviek utečie, nebojte sa a vráťte ju domov! 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Recyklácia odpadu , Renovácia záhradného nábytku , Skleník a čo v ňom pestovať

C:UsersBibianaDesktoplenka-dzurendova-FTCQPjPfFS4-unsplash.jpg

Ako sami vidíte, kompostovanie či už v záhrade alebo v byte má množstvo benefitov. Okrem toho že je to veľmi ekologické, znížite si odpad a príroda sa Vám zaručene poďakuje. Tak do skompostovania!

Prečítajte si tiež

Bioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďomBioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďom
Bioklimatická pergola je modernejšou a funkčnejšou alternatívou klasických záhradných pergol, ktorá dokáže zvýšiť komfort a pohodlie v exteriéri vášho domova. Jej lamelový strop poskytuje nielen ochranu pred slnkom, ale aj pred dažďom. V tomto článku sa pozrieme na vodotesnosť lamelového stropu bioklimatickej pergoly a na to, čo je potrebné zvážiť pri výbere nábytku a podlahy […]
5 ďalších tipov na efektívnu jarnú údržbu a sadenie v záhrade:5 ďalších tipov na efektívnu jarnú údržbu a sadenie v záhrade:
Dajte záhrade nový život pomocou jednoduchých a užitočných nápadov Počas príchodu jari sa mnoho z nás teší na prebudenie svojej záhrady. Aby sme vám ešte viac pomohli, prinášame ďalších 5 tipov, ktoré vám uľahčia prácu a pomôžu vašej záhrade naplno rozkvitnúť. FAQ - najčastejšie otázky, záhradné vychytávky: Na záver, úspešná a krásna záhrada nevyžaduje veľké […]
Ako si udržať trávnik zdravý a krásnyPrečo by ste nemali podceňovať výšku kosenia trávy
Prečo by ste nemali podceňovať výšku kosenia trávy Výška kosenia trávy môže mať veľký vplyv na zdravie a vzhľad vášho trávnika. Správna výška kosenia je dôležitá pre dosiahnutie zdravého a krásneho trávnika. V tomto článku sa dozviete, ako určiť správnu výšku kosenia pre váš trávnik, dôvody, prečo je správna výška kosenia dôležitá, čo sa stane, […]
1 2 3 15

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.
Formulár - Cenová ponuka

Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram