Kompostovanie je momentálne horúca téma, preto si poďme zhrnúť všetky pozitíva ktoré má. Asi veľká časť záhradkárov by Vám povedala že kompostovanie je naozaj dobré. A prečo? No odpoveď je jednoduchá. Kompostovanie recykluje a opätovne využíva cenné živiny prostredníctvom organickej hmoty vďaka čomu Vaša záhrada prosperuje nielen zlepšením pôdy, ale zároveň získava prírodné a organické hnojivo pre rast nových rastlín. Čo môžem a naopak nemôžem kompostovať?
Môžem: Suché lístie, pokosenú trávu, záhradný odpad, kuchynské zvyšky z ovocia alebo zeleniny, čajové vrecúška, škrupiny od vajec, kávová usadenina a papierové utierky.
Nemôžem: Mäso, ryby, kosti, mliečne výrobky (tuky, vajcia, oleje), trus domácich zvierat, popol, burinu, piliny alebo hobliny z chemicky ošetreného dreva, stavebný odpad, kovy, sklo, plast, impregnované drevo či znečistené plienky.
Poďme si vyrobiť domáci kompostér.
Na začiatku si nájdeme vhodné miesto na záhrade, najlepšie v polotieni alebo zadnej časti záhrady aby neprekážal a pri nesprávnom kompostovaní nezapáchal. Budeme potrebovať:
- Drevené laty
- Drevené dosky
- Palety
- Spojivové materiály
- Ďalšie potrebné náradie
- Štartovacie baktérie.
Ak sme už našli ideálne miesto pre kompostér, vykopeme základnú jamu, okolo ktorej budeme ukladať drevené laty. Nezabudnime na drevo natrieť lazúru aby sa zabránilo vlhnutiu. Laty si nanečisto poukladáme tak aby mali medzi sebou medzery ktoré sú veľmi dôležité pre prístup vzduchu do celej nádoby. Ak už máme poukladané laty, dôkladne ich spojíme pomocou skrutiek a upevníme celú konštrukciu kompostéru. Steny kompostárne si postavíme z paliet okolo spodnej konštrukcie, poriadne ich upevníme, a máme hotový domáci kompostér. Nestavajte ho moc vysoký, aby sa Vám následne biomasa dobre premiešavala pomocou záhradných vidiel.
Ako teda kompostovať?
Nazbieraný organický odpad hodíme do kompostu na záhrade no a teraz budeme len trpezliví. Pokiaľ sa z takéhoto odpadu stane organický a hodnotný kompost ubehne pár mesiacov, možno rok. Ak Vás nebaví čakať, kúpte si v záhradkárskych potrebách urýchľovač kompostu, tie skracujú hnilobný proces. Na spodok kompostéru odporúčame položiť hrubšiu vrstvu na ktorú sa položí zelený materiál, ako pokosená tráva a ďalej sa pokračuje v striedaní týchto vrstiev až po samotný vrch kompostéru. Miešame hnedé so zeleným, čo znamená spojiť uhlík (energetický zdroj a potrava pre baktérie) a dusík (starý bunečný materiál).
Kontrola našej biomasy.
Po vyrobení kompostéru a vrstvení organických materiálov musíme približne raz za 14 dní skontrolovať biomasu. Kúsok biomasy zoberieme do ruky a zatlačíme päsťou aby sme zistili v akom stave je kompost. Ideálne by mala byť vlhká a materiál by sa nemal rozpadávať. V prípade že z materiálu tečie voda, je potrebné doplniť kompostér ďalšou vrstvou, a ak je naopak materiál moc suchý nebojte sa a pridajte mu vodu.
Vermikompostovanie pomocou dážďoviek
Pokiaľ bývate v byte a nemáte žiadnu záhradu existuje možnosť kompostovania v špeciálnej nádobe za pomoci dážďoviek. Obmedzujete odpad a hotové hnojivo ďalej využijete. Nebojte sa, takáto nádoba nezaberá veľa miesta, nezapácha a bude postačujúca pre Váš kuchynský odpad. Ako ste z názvu pochopili, budete potrebovať kalifornské dážďovky, ktoré sa dajú zakúpiť u špecializovaných predajcov alebo na internete. V takejto nádobe Vám za pomoci organického odpadu a malých zvieratiek vznikne perfektné hnojivo, ktoré môžete používať ďalej napríklad na hnojenie kvetín. Do vermikompostéru ukladajte odpad, áno aj šupky od banánu, nakrájané na menšie kúsky aby sa lepšie spracovali. Vrchná nádoba je na zvyšky z kuchyne, v strednej časti vermikompostéru bývajú a žijú dážďovky, pod nimi je nádoba s hotovým kompostom, a v najspodnejšej časti je konečný výluh a teda tekutiny z dážďoviek. Dážďovkám môžete hádzať papierové rolky, sáčky z čaju alebo natrhaný kartón v ktorých sa radi rozmnožujú a schovávajú. Môže sa stať že Vám jedna z dážďoviek utečie, nebojte sa a vráťte ju domov!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Recyklácia odpadu , Renovácia záhradného nábytku , Skleník a čo v ňom pestovať
Ako sami vidíte, kompostovanie či už v záhrade alebo v byte má množstvo benefitov. Okrem toho že je to veľmi ekologické, znížite si odpad a príroda sa Vám zaručene poďakuje. Tak do skompostovania!