Tipy pre útulnú chodbu alebo predsieň

22. marca 2021

Chodba je miesto, ktorým iba prechádzame a často krát si ho ani nevšímame. Čo je celkom škoda. Predsieň alebo chodbu viete veľmi jednoducho povýšiť na miesto, kde vám bude príjemne a tak isto ju budete môcť využiť k rôznym účelom.

predsieň

Okná v predsieni

Ak máte v predsieni alebo v spojovacích chodbách okná, tak tie sú veľkou výhodou. Hneď prvé pozitívum je že do predsiene alebo celkovo do priestoru preniká prirodzené svetlo. A tu sa nachádzame na správnom mieste pre izbové rastlinky. Ak sa vám na chodbe nekúri tak je skvelým miestom pre prezimovanie rastlín.

Tu je pár typov rastlín, ktoré sa hodia do chladnej chodby na prezimovanie:

 • Muškáty
 • Oleandre
 • Figovník
 • Granátovník
 • Kaktusy
 • Azalky
 • Citrusy

V tejto časti domu alebo bytu nie je pre vás zatieňovanie až také kľúčové ako v obytných miestnostiach. Ale aj napriek tomu treba niekedy aj tu zablokovať priechod svetla alebo sa proste chrániť pred okolitými zvedavými pohľadmi.

Tieniaca technika?

Ak napríklad v ostatných izbách ste sa vybavili vonkajšími žalúziami tak nie je problém aby boli osadené aj tu v predsieni, či na chodbe. Okrem toho že vám poskytnú vďačné súkromie tak dom lepšie ochránia proti vniknutiu nepozvaných návštevníkov – zlodejov.

Plisse žalúzie sa perfektne hodia napríklad na rozptýlenie priameho slnečného svetla.

plisse žaluzie
Plisse žalúzie

Čítajte tiež: Najideálnejšia tieniaca technika pre balkón a lodžiu

TIP: Úzke a dlhé chodby sú ideálnym priestorom pre rozvešanie obrazov, zrkadla alebo vášho rodinného pokladu  - vyvolaných fotiek

Ako docieliť na chodbe viac svetla bez okien?

Väčšinou v bytoch okná na chodbách alebo v predsieni nenájdeme, takže tam musíme siahať po nástenných svetlách alebo inom druhu osvetlenia.

V rodinných jednoposchodových domoch či podkrovných bytoch si viete zaviesť svetlíky – tie dokážu vniesť do priestoru slnečné lúče z plochých ale aj šikmých striech a to a do hĺbky 6 metrov. Ak nemáte ani takúto možnosť, tak by ste sa mali skúsiť zamerať na svetlé vymaľovanie miestnosti a dobré osvetlenie. Na chodby sa najviac hodia nástenné svetlá. Svetlá v celom byte alebo teda dome by mali mať rovnakú intenzitu. Takže keď budete prechádzať  z chodby do izby predídete ničeniu očí.

predsieň

TIP: Prirodzené svetlo sa do miestnosti dostáva aj prostredníctvom presklených dverí v interiéri.

Čomu by ste sa mali vyhnúť keď je vaša predsieň menšia?

 • Tmavým alebo krikľavým farbám
 • Menej odolným podlahám (PVC lebo korok)
 • Nadbytočným kusom nábytku
 • Výrazným vzorom

Ako predsieň opticky zväčšiť?

Miestnosť kde sa obúvame, manipulujeme s kabátmi, naťahujeme sa s natešeným psom keď sa chystáme von na prechádzku – nebýva niekedy najväčšia. Väčšina ľudí volí menší priestor a to viac si môžete dovoliť aby ostatné miestnosti boli väčšie. No aby sme sa tam cítili príjemne a aby sme návšteve na prvý dojem poskytli najlepší prvý dojem je vhodné ju niekedy opticky zväčšiť. Malý priestor vám pomôžu zväčšiť veľkoplošné zrkadlá, neutrálne farby vo svetlých a teplejších tónoch.

optické zväčšenie predsiene

Ako si zariadiť veľkú predsieň?

Čomu sa vyhnúť v malej predsieni sme si už povedali, no čo tak veľká predsieň a plno miesta. Keď máte predsieň navrhnutú tak, že ste do nej plánovali umiestniť nábytok tak dnes sú celkom obľúbené stavané skine s veľkým zrkadlom. Ja som tiež toho názoru, že v predsieni nesmie chýbať zrkadlo, veď predtým ako odídete musíte sa vidieť, prípadne upraviť či skontrolovať. Botník môžete zabudovať tiež do vnútra skrine alebo si jednoducho v rovnakej farbe kúpte stavanú skriňu – úložný priestor sa vždy zíde.

Keď je treba uložiť v lete zimné oblečenie a v zime letné, tak využijete každý možný odkladací priestor. Stojan na dáždniky a obuvák možno radšej aj dva pre prípad, že jeden by sa zlomil, tak to sú ďalšie užitočné a potrebné kúsky do predsiene. Do rohu jedno kreslo, aby ste sa pohodlne vedeli obuť a vešiaky na bundy (buď môžu byť zabudované v skrini alebo si kabáty kľudne vyveste na stenu alebo stojan).

Dúfame, že sa vám niečo z tohto článku hodilo alebo vás niečo inšpirovalo. Ak áno tak zámer bol splnený.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 14

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

 • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram