Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?

27. decembra 2022

Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý človek sníva o bývaní vo vlastnom dome so záhradou. Je jedno, či sa do stavby púšťate svojpomocne, alebo vám ho stavia stavebná firma, tieto dôležité detaily je dobré nepodceniť. Ako sa hovorí – malé veci spolu vytvárajú veľký celok. Ak chcete, aby stavba vášho domu prebehla bez problémov a finančných strát, určite čítajte ďalej.

1.     Časový harmonogram

  • Zrejme viete, kedy približne by ste sa chceli do nového domu sťahovať, no rátajte, že stavba domu je takmer vždy v menšom či väčšom časovom sklze, a podľa toho plánujte. Výkopové a základne práce okolo konštrukcie domu si naplánujte na skorú jar, aby boli do konca leta hotové. Nenechajte sa prekvapiť počasím. Rátajte aj s ľudským faktorom, občas môže niekto ochorieť, a tak sa stavba zdrží.
vonkajšie zatemňovacie rolety
vonkajšie zatemňovacie rolety

2.     Kvalita nad kvantitou

  • Zrejme aj vás láka ušetriť niekde na materiáloch, niekde na majstrovi a podobne. Aj keď teraz zrejme ušetríte, v dlhodobom časovom horizonte vás to vyjde ešte drahšie. Prečo? Nuž pretože lacné materiály tak dlho nevydržia, zle zapojené prípojky bude treba opraviť (nehovoriac o tom, že sa jedná aj o bezpečnosť) a tak ďalej. Nemusíte kupovať najdrahšie veci, no ani tie úplne lacné. Dajte si poradiť, a vyberte si kvalitu vyššej strednej triedy.

3.     Ušetriť sa dá

  • Urobte si prieskum trhu, pri kúpe materiálu si obehnite aj viac predajní, prípadne si vybavte zľavovú kartu, a nebojte sa vypýtať si zľavu. Menšie práce na dome, ktoré viete, že zvládnete aj vy si urobte sami a zavolajte si na pomoc aj rodinu či priateľov.

4.     Na tieniacu techniku myslite už pri stavbe

  • Tieniacu techniku je dobré zapracovať už do projektu, hlavne čo sa týka vonkajšieho tienenia v podobe vonkajších roliet či žalúzií. Sieťky proti hmyzu sa vkladajú už pri osadení nových okien, len tak viete zaručiť, že sieťka perfektne sadne. Pri dodatočnom vsádzaní nemusí sadnúť na okno presne ten typ sieťky, ktorý chcete, a to platí aj pri tieniacej technike. Napríklad vonkajšie podomietkové žalúzie sa inštalujú už pri stavbe, pretože slúžia nielen na tienenie, ale aj na termoregulačnú ochranu stavby.
Vonkajšie žalúzie Nitra a naše optimálne riešenie, ani silný vietor nám náladu nepokazí.
Vonkajšie žalúzie

5.     Nízkoenergetická stavba je väčšia investícia na začiatku, no úspora do budúcnosti

  • Aj keď bohužiaľ prejsť na „zelený“ štýl bývania je stále drahšie, v dlhodobom časovom horizonte ušetríte nielen vy, ale vydýchne si aj naša planéta. Prognózy hovoria, že tento trend bude len stúpať, takže myslite do budúcnosti, a aspoň z časti riešte svoju novú stavbu ekologicky s alternatívnymi zdrojmi energie (napríklad solárne panely, na ktoré mimochodom môžete aj požiadať dotáciu).

6.     Stavajte jednoducho

  • Pamätajte, čím viac priečok a komplikovanejších tvarov v projekte, tým viac výdavkov nielen pri stavbe ale aj pri vykurovaní. Ak má napríklad kuchyňa, práčovňa a kúpeľňa k sebe blízko, tým viac ušetríte na rozvodoch a podobne. Otvorený priestor, teda jedáleň spojená s obývačkou vám nielen presvetlí a otvorí priestor, ale aj ušetrí náklady.

7.     Menší je aj lacnejší 

  • Nikto vás nenúti stavať mini domček, no pri projekte si poriadne zvážte koľko izieb reálne potrebujete, koľko máte či plánujete detí a podobne. Zbytočne stavať dvojgeneračný dom, ak viete, že ho nebudete využívať, a to platí aj o iných miestnostiach, napríklad fitness či domácej kancelárii. Stavajte len to, o čom skutočne viete, že potrebujete a budete využívať. Každý meter štvorcový navyše znamená až okolo 700 eur ďalších výdavkov.

8.     Jednoduchosť je stále moderná

  • Ak si pri stavbe domu vymyslíte extra dizajnové materiály (napríklad glazúry na streche, rôzne dekoratívne omietky na stenách a podobe), rátajte s väčšími výdavkami. Ak chcete ušetriť, dajte prednosť jednoducho dekorovaným (ale kvalitným) materiálom, a vyblázniť sa môžete potom pri konečnom dekorovaní domu v podobe doplnkov. Pamätajte – jednoduchosť nikdy nevyjde z módy.

9.     Dajte šancu aj domu na kľúč

  • Každý chce mať jedinečný projekt, a niekto sa na domy z katalógov pozerá cez prsty. No ak chcete ušetriť, je dobré preskúmať všetky možnosti. Je viac ako možné, že nájdete katalógový dom na kľúč, ktorý sa podobá vášmu projektu a je dobré si prepočítať náklady, koľko celkovo dáte na stavbu svojho projektu a koľko domu na kľúč. Výsledky vás môžu prekvapiť, katalógový dom na kľúč býva často krát lacnejší (a aj rýchlejšie postavený).
Každý priestor oživí aj kvalitná pergola

10.  Dajte šancu aj veciam z bazára, prípadne recyklujte svoje staré veci

  • Týka sa to hlavne finálneho zariaďovania. Na bazároch nájdete často aj zánovné veci, a budete prekvapení, nájdete tam aj podlahy, nábytky a podobne. Veľa ľudí si veci v dnešnej dobe objednáva cez internet, a niekedy sa stane že keď prídu, nie sú presne podľa ich predstáv, a tak nové veci posunú na bazár výrazne lacnejšie. To isté platí aj pri sťahovaní sa zo starého bytu do nového domu. Nemusíte vyhadzovať všetky staré nábytky, stoličky či doplnky. Skúste ich zreštaurovať, natrieť, opraviť a dať im nový šat. Vyprodukujete menej odpadu a ešte aj ušetríte.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
ako na hmyz v zahradeAntialergické sieťky na okná
O sieťkach na okná už počul každý, a zrejme si predstaví najskôr klasickú sieťku, ktorá slúži ako mechanická ochrana proti hmyzu. No okrem hmyzu sa nám cez otvorené okno do domu môže dostať prach, špina alebo rôzne veľké peľové častice. Ako to riešiť? Neotvárať okná vôbec? To zrejme nie je riešenie. Okno otvorené na vetračku má svoj […]
1 2 3 24

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram