10 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením

29. decembra 2022

Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou je, ak sa vám podarí vybaviť povolenia už skôr, môžete si vykopať základy na jeseň, a cez zimu ich nechať „sadnúť“. Na jar po rozmrznutí pôdy môžete potom pokračovať v stavbe domu. Tak či onak, existujú veci, na ktoré je dobre myslieť pred začiatkom samotného vybavovania stavebného povolenia. Dnes sa na tie veci spolu pozrieme.

1. Výber pozemku

Pred kúpou pozemku je dobré zvážiť všetky pre a proti danej lokality. Nejde len o lokalitu, ale aj kvalitu pozemku, a jeho pozemkové vyrovnanie. Predstavte si, ako na ňom bude vyzerať vaša stavba, či sa hodí do okolitého terénu. Je pozemok svahovitý? Potom sa bez rôznych úprav terénu určite nezaobídete. Nachádzajú sa v okolí alebo priamo na pozemku spodné vody? To vám tiež sťaží stavanie.

Ideálny je mierne zvlnený pozemok s miernym spádom, ktorý nie je potrebné veľmi upravovať, s dobrou kvalitou pôdy. Pozor na príliš ílové pôdy, základy sa budú stavať namáhavejšie. A veľmi dôležitým faktorom, ktorý zaváži je aj majetkové vysporiadanie pozemku. Ak je pozemok rozkúskovaný, a patrí viacerým majiteľom, vie vám to poriadne skomplikovať a predĺžiť vybavovanie stavebného povolenia. Najskôr si pozemok overte na katastrálnom úrade.

2. A čo susedia? Prípadne plánovaná výstavba

Ak kupujete pozemok už v zastavanej oblasti, viete si utvoriť obraz o tom, kde a akých susedov budete mať. Vždy je dobré informovať sa ohľadne susedských pozemkov a stavieb na mestskom či obecnom úrade. Iné je to však v prípade, ak kupujete pozemok ešte v nezastavanej oblasti. Nepodpisujte nič bez toho, aby ste si neoverili, čo sa v blízkej aj ďalekej budúcnosti plánuje v okolí stavať. Nejde len o rodinné domy, ale aj rôzne iné priemyselné stavby, či nebodaj cestné komunikácie, ktoré by mohli viesť tesne popri vašom pozemku. Informujte sa tiež na miestnom úrade, aj na katastri. Ušetríte si tak mnoho, aj nepríjemných prekvapení.

3. Prístupová cesta

Apropo, cestné komunikácie. Overte si, či k pozemku máte riadny prístup, ako sú v okolí vybudované cesty, zvlášť ak kupujete pozemok na nezastavanom území niekde na vidieku. Prípadne, či sa v budúcnosti neplánuje nejaká výstavba komunikácií, ktorá by mohla narušiť váš pokoj.

4. Inžinierske siete

Inžinierske, alebo aj rozvodné siete je systém nadzemných a podzemných vedení plynu, vody, elektriny, kanalizácie a telekomunikačných sietí priamo do domácnosti. Musia byť naplánované už pred samotnou výstavbou, a buď sa pripoja na už existujúce verejné rozvody, alebo sa vytvoria pre danú stavbu. Všetky prípojky musia byť presne podľa parametrov, jasne označené a merače spotreby pridelené každej nehnuteľnosti.

Niekedy sa stáva, že niektorá z inžinierskych sietí chýba, preto je treba vopred osloviť geodetov a plynárov (ak napríklad chýba prípojka na plyn), či je vôbec možné v tejto oblasti vytvoriť inžiniersku sieť, za ako dlho a koľko to bude stáť. Privádzanie novej inžinierskej siete môže vašu stavbu poriadne predražiť, preto väčšina ľudí preferuje pozemky kde už sú zavedené všetky potrebné inžinierske siete.

5. Rozpočet

Samotný rozpočet si treba stanoviť úplne na začiatku, a treba počítať aj s finančnými sklzmi. Treba počítať, že vždy to bude skôr viac ako menej peňazí. Hlavne neočakávané výdavky vás môžu zaskočiť už pri vybavovaní stavebného povolenia (napríklad v podobe chýbajúcich dokumentov a podobne), no a je takmer isté, že vás zastihnú pri samotnej stavbe (nedostatok materiálu, pracovná sila a podobne).

Vždy si stanovte maximálny rozpočet, ktorý zahŕňa nejakú finančnú rezervu (10% z plánovaného rozpočtu). Ak ho neminiete, budete mať ušetrené peniaze, ktoré použijete niekde inde, no nebudete sa stresovať v strede procesu výstavby domu, kde zoženiete rýchlo 5 tisíc eur, a vaša stavba bude zbytočne stáť.

6. Stavebné povolenie je beh na dlhú trať

Máte dve možnosti – buď si za peniaze najmete firmu, ktorá vám vybaví stavebné povolenie na kľúč, čo vás môže vyjsť až do 1000 eur, je to síce drahšie, ale rýchlejšie riešenie. Ak máte dostatok času (a trpezlivosti), môžete sa pustiť do vybavovania povolenia sami. Budete musieť navštíviť stavebný úrad, kde predložíte projekt stavby, ďalej musíte získať povolenie na stavbu od obce, a vyjadrenie životného prostredia a pozemkového úradu.

 Okrem toho potrebujete doklady preukazujúce vlastníctvo pozemku, vyjadrenia k prípojkám inžinierskych sietí a mnoho iných drobností. Nezabudnite – stavebné povolenie začína platiť po 15 dňovej lehote od udelenia, a jeho platnosť je dva roky!

7. Mať dobrého architekta je na nezaplatenie

Keď si vyhliadnete pozemok a máte v hlave nejakú ideu, ako by váš vysnený dom mal vyzerať, vami zvolený architekt vám navrhne projekt domu tak, že zohľadní všetky charakteristiky pozemku aj stavby (ak napríklad chcete nízkoenergetický dom, toto všetko musí byť zahrnuté v pláne vopred). Aj na základe kvality vypracovaného projektu vám stavebný úrad udelí stavebné povolenie. Architekt by vám mal byť k dispozícii počas celého procesu výstavby domu, a samozrejme ju aj skolaudovať.

8. Všetky druhy zateplenia, tieniacej techniky a podobne zakomponujte už do projektu

Ušetríte si tým kopec vecí. Ak chcete nízkoenergetický dom so solárnymi panelmi je treba to zahrnúť už do návrhu, tak isto ako zateplenie a tieniacu techniku. To isté platí ak chcete mať na dome solárne panely. Napríklad vonkajšie podomietkové žalúzie na novej stavbe skvele vyzerajú, perfektne tienia a zároveň vám umožnia aj úsporu financií, pretože ušetríte peniaze nielen na chladení, ale aj na kúrení vďaka ich vynikajúcim termoregulačným vlastnostiam.

Monáž žalúzii Chorvátsky Grob
Vonkajšie žalúzie

9. Spravte si predbežnú kalkuláciu materiálu

Na základe toho si potom aj pripravíte celkový rozpočet. Hneď ako dostanete do rúk projekt od architekta, ešte predtým ako sa pustíte do vybavovania stavebného povolenia si spravte predbežnú kalkuláciu stavebného materiálu. Ak neviete ako na to, požiadať o pomoc môžete stavebnú firmu alebo majstra. Taktiež si spravte prieskum trhu, aby ste potom nemuseli niečo zháňať na poslednú chvíľu.

Pred samotnou výstavbou si ju dôkladne naplánuje, či už dom budete stavať svojpomocne alebo za pomoci stavebnej firmy.

10. Ujasnite si ako dom budete stavať

Aj keby ste boli extrémne zručný, dom si sám nepostavíte, to je fakt! Preto sa ešte pred začiatkom vybavovania potrebných povolení uistite, že ho budete mať ako stavať. Nie je nič horšie, ak stavba stojí pre nedostatok pracovnej sily. Ak si ho budete stavať svojpomocne, požiadajte vopred o pomoc rodinu či priateľov, ak budú mať čas a chuť sa do toho pustiť. Aj všetky odborné práce musíte nechať na odborníkov. Jednoduchšie je najať si overenú  stavebnú firmu, aj tú však budete musieť z času na čas skontrolovať.

Je to na vás, no pred samotným vybavovaním stavebného povolenia je treba si ujasniť a zvážiť stovky detailov, ktoré v konečnom dôsledku zavážia pri samotnej stavbe domu.

FAQ: Najčastejšie otázky

Prečo je dobré začať vybavovať stavebné povolenie už na jeseň?

Vybavenie stavebného povolenia a všetkých potrebných dokladov môže trvať aj pár mesiacov, preto je dobré začať s procesom vopred.

Aké faktory je potrebné zvážiť pri výbere pozemku?

Treba zvážiť lokalitu a kvalitu pozemku, jeho terénne vlastnosti, prítomnosť spodných vôd a majetkové vysporiadanie. Ideálny je mierne zvlnený pozemok s dobrou kvalitou pôdy.

Prečo je dôležité zisťovať informácie o susedoch a plánovanej výstavbe v okolí?

Je dôležité mať predstavu o susedoch a potenciálnych stavbách v okolí, aby ste predišli prípadným problémom alebo nepriaznivým vplyvom na váš dom.

Ako je dôležitá prístupová cesta k pozemku?

Je potrebné overiť si, či k pozemku existuje riadny prístup a zistiť informácie o stavbe prípadných nových cestných komunikácií v blízkosti.

Čo sú inžinierske siete a aké je ich dôležité zohľadniť?

Inžinierske siete sú systém vedení plynu, vody, elektriny, kanalizácie a telekomunikačných sietí. Je dôležité zistiť, či siete sú dostupné na pozemku alebo či ich bude potrebné vytvoriť, pretože to môže ovplyvniť náklady a časový plán stavby.

Ako dlho môže trvať vybavenie stavebného povolenia?

Vybavenie stavebného povolenia môže trvať pomerne dlhú dobu, obvykle niekoľko mesiacov. Existuje možnosť najatia profesionálnej firmy na vybavenie povolenia, čo môže zrýchliť proces, ale je to drahšie riešenie.

Prečo je dôležité mať dobrého architekta?

Architekt vám pomôže navrhnúť projekt domu a zohľadní vaše požiadavky a charakteristiky pozemku. Kvalitný projekt od architekta je potrebný pre získanie stavebného povolenia.

Výber vhodného pozemku a vybavenie stavebného povolenia sú kľúčové kroky pri plánovaní stavby domu. Vzhľadom na to, že tieto procesy môžu trvať dlhší čas, je vhodné začať s nimi už na jeseň. Dôležité je zvážiť faktory ako lokalita, terénne vlastnosti, prístupová cesta a inžinierske siete pri výbere pozemku. Informácie o susedoch a plánovanej výstavbe v okolí pomáhajú predísť možným problémom. Spolupráca s kvalitným architektom je nevyhnutná pre získanie kvalitného projektu a následné stavebné povolenie. Taktiež je dôležité zvážiť zahrnutie zateplenia a tieniacich techník už do projektu, aby bol váš dom energeticky úsporný a prispôsobený miestnym podmienkam. S primeraným plánovaním a dôkladnou prípravou môžete mať väčšiu istotu a pohodlie počas celého stavebného procesu a následne v novom dome.

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 56

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram