10 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením

29. decembra 2022

Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou je, ak sa vám podarí vybaviť povolenia už skôr, môžete si vykopať základy na jeseň, a cez zimu ich nechať „sadnúť“. Na jar po rozmrznutí pôdy môžete potom pokračovať v stavbe domu. Tak či onak, existujú veci, na ktoré je dobre myslieť pred začiatkom samotného vybavovania stavebného povolenia. Dnes sa na tie veci spolu pozrieme.

1. Výber pozemku

Pred kúpou pozemku je dobré zvážiť všetky pre a proti danej lokality. Nejde len o lokalitu, ale aj kvalitu pozemku, a jeho pozemkové vyrovnanie. Predstavte si, ako na ňom bude vyzerať vaša stavba, či sa hodí do okolitého terénu. Je pozemok svahovitý? Potom sa bez rôznych úprav terénu určite nezaobídete. Nachádzajú sa v okolí alebo priamo na pozemku spodné vody? To vám tiež sťaží stavanie.

Ideálny je mierne zvlnený pozemok s miernym spádom, ktorý nie je potrebné veľmi upravovať, s dobrou kvalitou pôdy. Pozor na príliš ílové pôdy, základy sa budú stavať namáhavejšie. A veľmi dôležitým faktorom, ktorý zaváži je aj majetkové vysporiadanie pozemku. Ak je pozemok rozkúskovaný, a patrí viacerým majiteľom, vie vám to poriadne skomplikovať a predĺžiť vybavovanie stavebného povolenia. Najskôr si pozemok overte na katastrálnom úrade.

2. A čo susedia? Prípadne plánovaná výstavba

Ak kupujete pozemok už v zastavanej oblasti, viete si utvoriť obraz o tom, kde a akých susedov budete mať. Vždy je dobré informovať sa ohľadne susedských pozemkov a stavieb na mestskom či obecnom úrade. Iné je to však v prípade, ak kupujete pozemok ešte v nezastavanej oblasti. Nepodpisujte nič bez toho, aby ste si neoverili, čo sa v blízkej aj ďalekej budúcnosti plánuje v okolí stavať. Nejde len o rodinné domy, ale aj rôzne iné priemyselné stavby, či nebodaj cestné komunikácie, ktoré by mohli viesť tesne popri vašom pozemku. Informujte sa tiež na miestnom úrade, aj na katastri. Ušetríte si tak mnoho, aj nepríjemných prekvapení.

3. Prístupová cesta

Apropo, cestné komunikácie. Overte si, či k pozemku máte riadny prístup, ako sú v okolí vybudované cesty, zvlášť ak kupujete pozemok na nezastavanom území niekde na vidieku. Prípadne, či sa v budúcnosti neplánuje nejaká výstavba komunikácií, ktorá by mohla narušiť váš pokoj.

4. Inžinierske siete

Inžinierske, alebo aj rozvodné siete je systém nadzemných a podzemných vedení plynu, vody, elektriny, kanalizácie a telekomunikačných sietí priamo do domácnosti. Musia byť naplánované už pred samotnou výstavbou, a buď sa pripoja na už existujúce verejné rozvody, alebo sa vytvoria pre danú stavbu. Všetky prípojky musia byť presne podľa parametrov, jasne označené a merače spotreby pridelené každej nehnuteľnosti.

Niekedy sa stáva, že niektorá z inžinierskych sietí chýba, preto je treba vopred osloviť geodetov a plynárov (ak napríklad chýba prípojka na plyn), či je vôbec možné v tejto oblasti vytvoriť inžiniersku sieť, za ako dlho a koľko to bude stáť. Privádzanie novej inžinierskej siete môže vašu stavbu poriadne predražiť, preto väčšina ľudí preferuje pozemky kde už sú zavedené všetky potrebné inžinierske siete.

5. Rozpočet

Samotný rozpočet si treba stanoviť úplne na začiatku, a treba počítať aj s finančnými sklzmi. Treba počítať, že vždy to bude skôr viac ako menej peňazí. Hlavne neočakávané výdavky vás môžu zaskočiť už pri vybavovaní stavebného povolenia (napríklad v podobe chýbajúcich dokumentov a podobne), no a je takmer isté, že vás zastihnú pri samotnej stavbe (nedostatok materiálu, pracovná sila a podobne).

Vždy si stanovte maximálny rozpočet, ktorý zahŕňa nejakú finančnú rezervu (10% z plánovaného rozpočtu). Ak ho neminiete, budete mať ušetrené peniaze, ktoré použijete niekde inde, no nebudete sa stresovať v strede procesu výstavby domu, kde zoženiete rýchlo 5 tisíc eur, a vaša stavba bude zbytočne stáť.

6. Stavebné povolenie je beh na dlhú trať

Máte dve možnosti – buď si za peniaze najmete firmu, ktorá vám vybaví stavebné povolenie na kľúč, čo vás môže vyjsť až do 1000 eur, je to síce drahšie, ale rýchlejšie riešenie. Ak máte dostatok času (a trpezlivosti), môžete sa pustiť do vybavovania povolenia sami. Budete musieť navštíviť stavebný úrad, kde predložíte projekt stavby, ďalej musíte získať povolenie na stavbu od obce, a vyjadrenie životného prostredia a pozemkového úradu.

 Okrem toho potrebujete doklady preukazujúce vlastníctvo pozemku, vyjadrenia k prípojkám inžinierskych sietí a mnoho iných drobností. Nezabudnite – stavebné povolenie začína platiť po 15 dňovej lehote od udelenia, a jeho platnosť je dva roky!

7. Mať dobrého architekta je na nezaplatenie

Keď si vyhliadnete pozemok a máte v hlave nejakú ideu, ako by váš vysnený dom mal vyzerať, vami zvolený architekt vám navrhne projekt domu tak, že zohľadní všetky charakteristiky pozemku aj stavby (ak napríklad chcete nízkoenergetický dom, toto všetko musí byť zahrnuté v pláne vopred). Aj na základe kvality vypracovaného projektu vám stavebný úrad udelí stavebné povolenie. Architekt by vám mal byť k dispozícii počas celého procesu výstavby domu, a samozrejme ju aj skolaudovať.

8. Všetky druhy zateplenia, tieniacej techniky a podobne zakomponujte už do projektu

Ušetríte si tým kopec vecí. Ak chcete nízkoenergetický dom so solárnymi panelmi je treba to zahrnúť už do návrhu, tak isto ako zateplenie a tieniacu techniku. To isté platí ak chcete mať na dome solárne panely. Napríklad vonkajšie podomietkové žalúzie na novej stavbe skvele vyzerajú, perfektne tienia a zároveň vám umožnia aj úsporu financií, pretože ušetríte peniaze nielen na chladení, ale aj na kúrení vďaka ich vynikajúcim termoregulačným vlastnostiam.

Monáž žalúzii Chorvátsky Grob
Vonkajšie žalúzie

9. Spravte si predbežnú kalkuláciu materiálu

Na základe toho si potom aj pripravíte celkový rozpočet. Hneď ako dostanete do rúk projekt od architekta, ešte predtým ako sa pustíte do vybavovania stavebného povolenia si spravte predbežnú kalkuláciu stavebného materiálu. Ak neviete ako na to, požiadať o pomoc môžete stavebnú firmu alebo majstra. Taktiež si spravte prieskum trhu, aby ste potom nemuseli niečo zháňať na poslednú chvíľu.

Pred samotnou výstavbou si ju dôkladne naplánuje, či už dom budete stavať svojpomocne alebo za pomoci stavebnej firmy.

10. Ujasnite si ako dom budete stavať

Aj keby ste boli extrémne zručný, dom si sám nepostavíte, to je fakt! Preto sa ešte pred začiatkom vybavovania potrebných povolení uistite, že ho budete mať ako stavať. Nie je nič horšie, ak stavba stojí pre nedostatok pracovnej sily. Ak si ho budete stavať svojpomocne, požiadajte vopred o pomoc rodinu či priateľov, ak budú mať čas a chuť sa do toho pustiť. Aj všetky odborné práce musíte nechať na odborníkov. Jednoduchšie je najať si overenú  stavebnú firmu, aj tú však budete musieť z času na čas skontrolovať.

Je to na vás, no pred samotným vybavovaním stavebného povolenia je treba si ujasniť a zvážiť stovky detailov, ktoré v konečnom dôsledku zavážia pri samotnej stavbe domu.

Prečítajte si tiež

screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
ako na hmyz v zahradeAntialergické sieťky na okná
O sieťkach na okná už počul každý, a zrejme si predstaví najskôr klasickú sieťku, ktorá slúži ako mechanická ochrana proti hmyzu. No okrem hmyzu sa nám cez otvorené okno do domu môže dostať prach, špina alebo rôzne veľké peľové častice. Ako to riešiť? Neotvárať okná vôbec? To zrejme nie je riešenie. Okno otvorené na vetračku má svoj […]
1 2 3 34

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram