Tieto drevené pomôcky do záhrady si nebudete vedieť vynachváliť. Ak potrebujete predeliť úžitkovú časť záhrady od okrasnej či vyznačiť chodník, drevené obrubníky do záhrady využijete na 100%. Hodia sa skoro do každej záhrady. Dnes sa pozrieme nielen na to z akého dreva bývajú vyrobené, ale hlavne kde všade ich využijete. A samozrejme aj to, ako ich jednoducho a rýchlo inštalovať do záhrady.
Logicky sa jedná o prírodný materiál, a teda aj veľmi ekologický. Nájdete ich vyrobené z borovicového alebo smrekovcového dreva, a dokonca aj z dubového. Drevo býva buď minimálne opracované (iba impregnované), alebo sa môže použiť aj impregnácia s farbou v prírodných odtieňoch.
Jedna drevená obruba môže mať rôzne rozmery, no spravidla má dĺžku minimálne tých 20 cm. Na trhu nájdete aj dlhšie a hrubšie, no vždy má obruba oválny tvar, a na spodnej časti je zaostrená, aby sa dala bez problémov zapichnúť do zeme.
Obruby sa predávajú buď po jednom kuse alebo po viac kusov, pričom tieto sa určite aj viac oplatia. Drevených obrúb aj do menšej záhrady budete potrebovať niekoľko desiatok kusov. Klasickú drevenú obrubu nájdete už od 50 centov za kus.
Drevené obrubníky nájdete aj vcelku ako akýsi drevený plotík, ktorý môže mať aj dva metre. Spravidla sa nemusí do zeme zapichovať celý plot, ale len pár kolíkov v ňom (na začiatku, v strede a na konci).
V podstate áno, pokiaľ ste ako tak manuálne zručný. Jednoducho si viete vyrobiť práve drevenú obrubu po kuse, stačí vám na to kus dreva a špeciálne dláto čo nožík, ktorým si ho opracujete do požadovaného tvaru. Nezabudnite na hrot na spodku. Vyrobiť však takto niekoľko desiatok kusov môže byť časovo náročné, a hlavne si nesmiete zabudnúť drevo naimpregnovať aby vydržalo aj v zime.
Je to skutočne jednoduché – stačí si nájsť ti správne mieste, kde chcete drevené obrubníky použiť a premerať si dĺžku kde všade by sa mali tiahnuť. V predajni vám poriadia, koľko kusov približne potrebujete, no ak máte väčšiu záhradu je určite lepšie brať už hotový plot vytvorený z obruby.
Po vybalení ich priložíte na miesto a všetky drevené hroty postupne zapichnete do zeme. Asi jedna tretina hrotu by mala byť v zemi aby obrubníky poriadne držali. Spravte to ešte pred zimou, aby nebola pôda príliš zamrznutá. Predávajú sa už naimpregnované ochranným náterom, takže by vám mali vydržať aj niekoľko sezón.