Dekoračná kôra do záhrady

19. mája 2023

Hovorí sa jej aj drevená štiepka alebo mulčovacia štiepka, a spĺňa ochranný aj dekoračný účel v záhrade. Býva vyrobená z rôznych druhov dreva, a niekedy je aj prifarbovaná, takže ju nájdete vo viacerých veľkostiach aj farebných variantoch. Dekoračná kôra je vhodná skutočne do každej záhrady. V dnešnom článku si povieme všetko o tomto úžasnom doplnku pre záhradkárov.

Ako využiť dekoračnú kôru v záhrade?
Ako využiť dekoračnú kôru v záhrade?

 

V čom je dekoračná kôra výnimočná? 

 • Vyrobená môže byť z viacerých druhov dreva, najčastejšie to býva drevo píniové, smrekové, zmes ihličnanov, borovicové alebo dubové.
 • Kôra býva ponechaná v prírodnom stave, alebo môže byť aj nafarbená nezávadným farbivom. Na trhu nájdete odtiene sivej (imitujúce kameň), hnedej, červenej či tmavožltej.
 • Dekoračná kôra má skvelé vlastnosti – udržuje potrebnú vlhkosť pôdy, obmedzuje prerastanie buriny, zabraňuje eróziu a vysychanie pôdy, podporuje tvorbu humusu, a slúži aj ako ochrana koreňov rastlín pred chladom a snehom.
 • Dekoračná kôra je vysokej kvality, je odolná a vydrží vám aj niekoľko sezón.
 • Kupuje sa na litre, pričom do menšej záhradky budete potrebovať okolo 50 litrov. Ceny sa samozrejme líšia aj od použitého dreva, no dekoračná kôra je lacná záležitosť, a dostanete ju už od pár eur.
 • Dekoračná štiepka je veľmi obľúbená u záhradkárov, najmä vďaka svojej širokej využiteľnosti a cenovej dostupnosti.

Ako využiť dekoračnú kôru v záhrade? 

 1. Ako mulčovaciu vrstvu proti prerastaniu buriny: napríklad na miestach v záhrade kde máte nejaké trvalky, a nechcete aby sa medzi nimi rozrástla burina. Túto ochrannú funkciu ešte podporíte ak pod kôru natiahnete netkanú textíliu.
 2. Všade tam, kde potrebujete oddeliť záhony: veľmi esteticky, a skutočne efektívne ich oddelíte pomocou dekoračnej kôry. Najmä ak máte veľkú záhradu, určite v nej máte úžitkové aj okrasné časti – v tom prípade kôra vytvorí akúsi pomyselnú hranicu.
 3. Okolo prírodného jazierka: dekoračná kôra spojí prírodný element vody s trávnikom veľmi prirodzene.
 4. Ochráni citlivé rastliny: pred zamrznutím ale aj stratou vlhkosti. Skvele viaže vlhkosť, a preto počas sucha dokáže vlahu uzamknúť, alebo počas dažďov do seba zas nasaje prebytočnú vodu. V zime pod kôru neprenikne ani ostrý mráz, no je potrebné aby dekoračná kôra mala vrstvu hrubú aspoň 8 cm.
 5. Ako okrasný chodník: na výber si môžete vybrať okrasné kamienky alebo práve dekoračnú kôru. Oba splnia účel rovnako.
 6. Príjemná atmosféra: dekoračná kôra je prírodný a ekologický materiál, ktorý vám do záhrady prinesie kus lesa. 
 7. V interiéri: napríklad ako dekoráciu do kvetináčov k väčším rastlinám.

Ako sa o ňu starať? 

Po zime stačí dekoračnú kôru prehrabať, aby nesplesnela, tak isto aj po dlhších dažďoch. Jednou z najodolnejších je práve píniová dekoračná kôra, ktorá vám vydrží aj pár rokov.

Vedeli ste, že dekoračnú kôru si môžete vyrobiť aj sami? 

Dekoračná kôra do záhrady
Dekoračná kôra do záhrady

Iste, je to oveľa prácnejšie ako kúpiť si ju v obchode, no ak máte dostatok času, skúsiť to môžete. Zrejme sa vám podarí spracovať len pár litrov kôry, ktorú môžete využiť buď niekde na terase alebo v menšej záhradke.

Na odoberanie kôry si vyberte len vyrúbané stromy, ktoré už nemôžete poškodiť. Na zber vám bude stačiť len nožík a papierové vrecko. Kôru pomalými pohybmi orezávame a naplníme do vrecka. Doma ju rozložte na suchý povrch (napríklad na veľký papier) a nechajte vyschnúť na slnku. Za také dva tri dni máte vlastnú dekoračnú kôru.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Bioklimatická pergola s lamelovým stropom: Vodotesnosť a ochrana pred dažďom

FAQ Najčastejšie otázky pre dekoračnú kôrou do záhrady

Čo je dekoračná kôra a na čo slúži?

Dekoračná kôra, známa aj ako drevená štiepka alebo mulčovacia štiepka, je záhradkársky produkt, ktorý má významný dekoratívny a ochranný účel v záhrade. Môže byť vyrobená z rôznych druhov dreva, a často je prifarbovaná rôznymi nezávadnými farbami. Táto kôra udržuje potrebnú vlhkosť pôdy, obmedzuje prerastanie buriny, zabraňuje eróziu a vysychanie pôdy a chráni korene rastlín pred chladom a snehom.

Z akých druhov dreva sa dekoračná kôra zvyčajne vyrába?

Dekoračná kôra môže byť vyrobená z rôznych druhov dreva. Najčastejšie sú to dreva ako píniové, smrekové, zmes ihličnanov, borovicové alebo dubové.

Ako sa dekoračná kôra používa v záhrade?

Dekoračná kôra môže byť použitá ako mulčovacia vrstva proti prerastaniu buriny, na oddelenie záhonov, okolo prírodných jazierok, na ochranu citlivých rastlín, ako dekoratívny chodník alebo na vytvorenie príjemnej atmosféry.

Je dekoračná kôra drahá?

Cena dekoračnej kôry sa líši v závislosti od použitého dreva, ale všeobecne je to pomerne lacná záležitosť. Kôru si môžete zakúpiť už za pár eur na liter.

Ako sa o dekoračnú kôru stará?

Starostlivosť o dekoračnú kôru je jednoduchá. Po zime a po dlhších dažďoch stačí kôru prehrabať, aby nesplesnela. Píniová dekoračná kôra je jednou z najodolnejších a môže vydržať aj niekoľko rokov.

Môže byť dekoračná kôra využitá aj v interiéri?

Áno, dekoračná kôra môže byť použitá aj v interiéri, napríklad ako dekorácia v kvetináčoch s väčšími rastlinami.

Akú hrúbku by mala mať dekoračná kôra v záhrade?

Aby dekoračná kôra efektívne chránila rastliny pred zamrznutím a stratou vlhkosti, mala by mať hrúbku vrstvy aspoň 8 cm.

Je možné vyrobiť si dekoračnú kôru doma?

Áno, ak máte dostatok času, môžete si vytvoriť vlastnú dekoračnú kôru, hoci tento proces môže byť pracnejší ako jej kúpa. Na výrobu budete potrebovať len nožík a papierové vrecko, a stromy, z ktorých odoberáte kôru, by mali byť už vyrúbané.

Aké sú výhody použitia dekoračnej kôry v záhrade?

Dekoračná kôra prináša do záhrady mnoho výhod. Okrem estetického dopadu pomáha udržiavať vlhkosť pôdy, bráni prerastaniu buriny, zabraňuje erózii a vysychaniu pôdy a chráni korene rastlín pred chladom a snehom.

Je dekoračná kôra šetrná k životnému prostrediu?

Dekoračná kôra je prírodný a ekologický materiál, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Prináša do záhrady kúsok lesa a prírodného elementu.

Dekoračná kôra je fantastickým nástrojom pre každého záhradkára. Nie len, že dodáva záhrade estetický vzhľad a pomáha vytvárať prirodzené a príjemné prostredie, ale tiež poskytuje množstvo praktických výhod. Pomáha chrániť pôdu a rastliny, reguluje vlhkosť a pomáha bojovať proti burine. Vďaka svojej dostupnosti a cenovej prijateľnosti je ideálnou voľbou pre záhradkárov so záhradami akéhokoľvek rozsahu.

Ako sme videli, dekoračnú kôru je možné využiť na množstvo rôznych účelov, od oddelenia záhonov, cez ochranu citlivých rastlín, až po vytváranie dekoratívnych chodníkov. S jej pomocou môže byť údržba záhrady jednoduchšia a zároveň príjemnejšia.

Napriek tomu, že dekoračnú kôru je možné zakúpiť v rôznych farbách a veľkostiach, môžete si ju vyrobiť aj doma, ak máte dostatok času a energie. Tak či onak, dekoračná kôra je vynikajúcou investíciou do zdravia a krásy vašej záhrady.

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 37

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram