Čistenie komína, čo o ňom potrebujete vedieť?

20. júla 2022

Prečo vlastne treba komín čistiť? 

Pretože je zanesený od splodín. Tak by znela zjednodušená odpoveď. Okrem toho, ak ho aktívne používate najmä počas zimných mesiacov, pred každou vykurovacou sezónou by ste ho mali dať prečistiť. Ide predsa o vašu bezpečnosť.

Vedeli ste, že najčastejšou príčinou vzniku požiarov v dome sú veci ako opotrebovanie vykurovacieho telesa, porušenie tesnosti dymovodu, nesprávna montáž, otvorené komínové dvierka či neodborné vypaľovanie komínov? 

Takže už vieme, že čistenie komína je dôležitá záležitosť, ktorú treba stihnúť ešte pred vykurovacou sezónou. Nespoliehajte sa na to, že ste tak urobili minulý rok. Je jedno či bývate v rodinnom alebo obytnom dome.  Čistenie komína má nielen technickú stránku, ale aj ekologickú. Pri spaľovaní vznikajú sadze, ktoré majú negatívny dopad na zdravie, ale aj životné prostredie.

Kúrim tuhým palivom, ako často mám komín čistiť?

Ešte stále existuje veľa domácností, ktoré kúria tuhým palivom ako je drevo či koks. Pri tomto type kúrenia je čistenie nielen žiaduce, ale priam nutné! 

Pred vykurovacou sezónou si dajte komín aj pec poriadne skontrolovať odborníkom. Počas sezóny si môžete komín svojpomocne prečistiť aj vy. Urobte tak aspoň raz počas sezóny.

Čistenie komína

Kúrim plynom, ale mám komín bez vložky! 

V starších domoch môžeme stále nájsť komíny bez vložky, čo sa už v dnešnej dobe považuje za vysoko rizikové. Ak komín nestihnete pred vykurovacou sezónou zrekonštruovať, doprajte mu aspoň detailnú revíziu.

Kúrenie plynom je bezpečnejšie, avšak nezabudnite na kontrolu všetkých spotrebičov na plynné palivá.

Kúrim plynom a mám komín s vložkou

V tom prípade vám gratulujeme, revíziu a čistenie komína vám postačí realizovať raz za rok. Predpokladajme, že sa k tomuto štandardu dopracuje časom väčšina slovenských domácností.

Aké sú riziká, ak si komín nedám skontrolovať?

Riziká sú naozaj veľké, a to najmä ak kúrite pevným palivom, prípadne kúrite plynom, ale zároveň občas používate aj krb.

Výnimkou nie sú ani veľmi závažné nehody končiace smrťou. 

  1. Hrozí riziko vzniku požiaru. Najmä ak sa jedná o nevyvložkovaný komín a spaľovanie tuhých palív. Pri nedostatočnom alebo zanedbanom čistení hrozí vyhorenie sadzí, ktoré sa usádzajú vo vnútri komína.
  2. Hrozí priotrávenie splodinami. Ak teda máte zanesený komín, splodiny z horenia budú unikať naspäť do miestnosti. Nebezpečné ak sa tak stane v noci počas spánku.
  3. Riziko poškodenia spotrebičov. To hrozí v tom prípade ak máte zanesený komín a kúrite plynom. Hlavne ak teda stále vlastníte komín bez vložky. 
  4. Neškodíte len sebe, ale aj životnému prostrediu. Pri zanesenom komíne sa decht a iné splodiny uvoľňujú aj do ovzdušia, a to určite nechcete.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako sa chrániť pred slnkom? , Ako zariadiť malý balkón?

Čistiť sám alebo zavolať kominára?

Raz za rok, na dôkladné prečistenie a detailnú revíziu komína a vykurovacích telies sa naozaj oplatí radšej zavolať odborníka. Kominár ani v dnešnej dobe nie je nákladná položka a za pocit bezpečnosti vám to určite stojí. Môžete tak urobiť ešte v lete.

Počas aktívnej vykurovacej sezóny by ste si mali z času na čas komín vyčistiť aj sami. Postačí vám na to drôt a špeciálna rotačná kefa. Ak máte komín z nerezu, mali by ste použiť len kefu plastovú, aby ste si ho nezničili.

Záver

Čistenie komína by ste nemali podceňovať, a to ani v tom prípade ak kúrite plynom. Pri tuhých palivách by to mala byť samozrejmosť aj viac krát počas sezóny. Zaručíte si tým nielen čistotu, ale aj bezpečnosť celého domu. Revíziu komína a pece nechajte vždy na profesionálov, a spravte tak v dostatočnom časovom predstihu. Nezabudnite, vidieť kominára prináša predsa šťastie. ☺

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 27

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram