Čistenie komína, čo o ňom potrebujete vedieť?

20. júla 2022

Prečo vlastne treba komín čistiť? 

Pretože je zanesený od splodín. Tak by znela zjednodušená odpoveď. Okrem toho, ak ho aktívne používate najmä počas zimných mesiacov, pred každou vykurovacou sezónou by ste ho mali dať prečistiť. Ide predsa o vašu bezpečnosť.

Vedeli ste, že najčastejšou príčinou vzniku požiarov v dome sú veci ako opotrebovanie vykurovacieho telesa, porušenie tesnosti dymovodu, nesprávna montáž, otvorené komínové dvierka či neodborné vypaľovanie komínov? 

Takže už vieme, že čistenie komína je dôležitá záležitosť, ktorú treba stihnúť ešte pred vykurovacou sezónou. Nespoliehajte sa na to, že ste tak urobili minulý rok. Je jedno či bývate v rodinnom alebo obytnom dome.  Čistenie komína má nielen technickú stránku, ale aj ekologickú. Pri spaľovaní vznikajú sadze, ktoré majú negatívny dopad na zdravie, ale aj životné prostredie.

Kúrim tuhým palivom, ako často mám komín čistiť?

Ešte stále existuje veľa domácností, ktoré kúria tuhým palivom ako je drevo či koks. Pri tomto type kúrenia je čistenie nielen žiaduce, ale priam nutné! 

Pred vykurovacou sezónou si dajte komín aj pec poriadne skontrolovať odborníkom. Počas sezóny si môžete komín svojpomocne prečistiť aj vy. Urobte tak aspoň raz počas sezóny.

Čistenie komína

Kúrim plynom, ale mám komín bez vložky! 

V starších domoch môžeme stále nájsť komíny bez vložky, čo sa už v dnešnej dobe považuje za vysoko rizikové. Ak komín nestihnete pred vykurovacou sezónou zrekonštruovať, doprajte mu aspoň detailnú revíziu.

Kúrenie plynom je bezpečnejšie, avšak nezabudnite na kontrolu všetkých spotrebičov na plynné palivá.

Kúrim plynom a mám komín s vložkou

V tom prípade vám gratulujeme, revíziu a čistenie komína vám postačí realizovať raz za rok. Predpokladajme, že sa k tomuto štandardu dopracuje časom väčšina slovenských domácností.

Aké sú riziká, ak si komín nedám skontrolovať?

Riziká sú naozaj veľké, a to najmä ak kúrite pevným palivom, prípadne kúrite plynom, ale zároveň občas používate aj krb.

Výnimkou nie sú ani veľmi závažné nehody končiace smrťou. 

  1. Hrozí riziko vzniku požiaru. Najmä ak sa jedná o nevyvložkovaný komín a spaľovanie tuhých palív. Pri nedostatočnom alebo zanedbanom čistení hrozí vyhorenie sadzí, ktoré sa usádzajú vo vnútri komína.
  2. Hrozí priotrávenie splodinami. Ak teda máte zanesený komín, splodiny z horenia budú unikať naspäť do miestnosti. Nebezpečné ak sa tak stane v noci počas spánku.
  3. Riziko poškodenia spotrebičov. To hrozí v tom prípade ak máte zanesený komín a kúrite plynom. Hlavne ak teda stále vlastníte komín bez vložky. 
  4. Neškodíte len sebe, ale aj životnému prostrediu. Pri zanesenom komíne sa decht a iné splodiny uvoľňujú aj do ovzdušia, a to určite nechcete.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako sa chrániť pred slnkom? , Ako zariadiť malý balkón?

Čistiť sám alebo zavolať kominára?

Raz za rok, na dôkladné prečistenie a detailnú revíziu komína a vykurovacích telies sa naozaj oplatí radšej zavolať odborníka. Kominár ani v dnešnej dobe nie je nákladná položka a za pocit bezpečnosti vám to určite stojí. Môžete tak urobiť ešte v lete.

Počas aktívnej vykurovacej sezóny by ste si mali z času na čas komín vyčistiť aj sami. Postačí vám na to drôt a špeciálna rotačná kefa. Ak máte komín z nerezu, mali by ste použiť len kefu plastovú, aby ste si ho nezničili.

Záver

Čistenie komína by ste nemali podceňovať, a to ani v tom prípade ak kúrite plynom. Pri tuhých palivách by to mala byť samozrejmosť aj viac krát počas sezóny. Zaručíte si tým nielen čistotu, ale aj bezpečnosť celého domu. Revíziu komína a pece nechajte vždy na profesionálov, a spravte tak v dostatočnom časovom predstihu. Nezabudnite, vidieť kominára prináša predsa šťastie. ☺

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 11

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram