Drvivú väčšina prenájmov bytov v Bratislave tvorí skupina mladých ľudí. Títo ľudia buď prišli do hlavného mesta za prácou alebo študovať. Niektorí pochádzajú z odľahlejších častí Slovenska, a aktuálne ceny realít v Bratislave im môžu spôsobiť šok. Nehovoriac o tom, že máloktorý mladý človek si na začiatku svojej pracovnej kariéry môže dovoliť prenajať celý byt sám. Plus do nákladov ešte treba prirátať poplatky pre realitnú kanceláriu. Mnoho mladých ľudí preto uprednostňuje nájdenie bytu na prenájom bez pomoci realitnej kancelárie, alebo si náklady na bývanie a energie zdieľajú, a teda v jednom byte bývajú viacerí. Poďme sa spolu pozrieť, ako sa dá nájsť prenájom priamo od majiteľa.
Existuje niekoľko spôsobov, a my sa pozrieme na všetky.
V podstate ide o to, že poznáte niekoho, kto byt prenajíma. Nemusíte ho priamo poznať vy, ale môže sa jednať o kontakty cez rodinu, priateľov či známych. Tí sa za vás aj zaručia, pretože majitelia bytov tiež potrebujú mať nejakú záruku, že sa jedná o človeka, ktorý je schopný platiť nájom na čas. Samozrejme, nikdy nezabudnite na nájomnú zmluvu, aj keby to bola vaša priama rodina. V nej by malo byť zakotvené všetko, od nájmu až po jednotlivé práva a povinnosti oboch strán. Nezabúdajte, iba notárom overená zmluva je platná.
Najviac takýchto skupín nájdete na Facebooku. Nájdete tu aj presne špecifikované skupiny zamerané na bývanie v jednotlivých mestských štvrtiach. Pridajte sa do skupiny, a hľadajte aktívne. To znamená nielen prehľadávať už existujúce inzeráty, ale aj pridať svoj vlastný, kde presne špecifikujete o aký byt, v akej lokalite a v akej cenovej ponuke máte záujem. Uvidíte, že takto sa vám ozve viac ľudí, a možno nájdete vysnívaný byt na prenájom.
Stačí si zadať do vyhľadávača kľúčové slová ako „prenájom bez realitky“ či „ nájom Bratislava priamo od majiteľa“ a vyskočí vám hneď niekoľko webových stránok, kde nájdete stovky ponúk. Tu však treba tiež byť na pozore, a nenaletieť na prvú podozrivo nízku cenu! Pred samotným prenájmom bez asistencie realitnej kancelárie si treba overiť či prenajímateľ je skutočný majiteľ bytu, a ak nie, či má súhlas od majiteľa. Toto je asi najväčšie riziko, ktoré pri prenajímaní „priamo od majiteľa“ hrozí. Už sme počuli o rôznych trikoch, a nájomca do poslednej chvíle nič netušil, pokiaľ mu neprišiel zaklopať skutočný (a nahnevaný) majiteľ na dvere bytu spolu s príkazom na vysťahovanie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: AKO ZARIADIŤ MALÝ BALKÓN , KÚPEĽNÉ INŠPIRÁCIE, MODERNÁ OBÝVAČKA V BYTE
Ak sa vám nepodarí nájsť žiadny byt ani po dlhom hľadaní, vyskúšať môžete ešte jeden spôsob, ktorý je blízky hlavne staršej generácii. Táto až tak veľmi nepoužíva internet, a preto mnoho starších ľudí dáva byty do prenájmu cez inzeráty. Buď v novinách, časopisoch alebo na vývesných tabuliach v obchodných domoch (napríklad Kaufland), presne tam , kde sa zvyčajne vyvesujú rôzne druhy brigád. Aj keď vám tento spôsob môže pripadať zastaraný, za vyskúšanie nič nedáte.
Niekedy môžete nájsť aj oznam , že byt sa dáva do prenájmu priamo na okne bytu alebo na bráne. Je dosť možné, že tam bude kontakt na realitku, no niekedy sa vám môže pošťastiť. Len treba mať oči otvorené.
Veľa šťastia!