Ako postupovať pri správnom výbere paplóna a vankúša

1. októbra 2022

Správna prikrývka a vankúš sú kľúčom k dobrému spánku a pri ich výbere je dôležité dodržiavať určité preferencie. Na zozname vecí, ktoré je potrebné pri výbere zvážiť sú napríklad veľkosť prikrývky a vankúša, ale dokonca aj ročné obdobie. Ak si teda nie ste istí, ako pri výbere postupovať, náš sprievodca vám pomôže so správny výberom. 

Ako si vybrať správny vankúš? 

Zistite ako spíte

Najdôležitejším faktorom pri výbere nového vankúša je poloha pri spánku. Polohu pri spánku často meníme, no je dôležité poznať tú primárnu. Je dôležité, aby vankúš podopieral vašu hlavu tak, aby bola v prirodzenom zarovnaní s vašou chrbticou. Pokiaľ spíte na chrbte, najvhodnejší je stredný až mäkký vankúš, pretože je potrebné podoprieť krk a hlavu tak, aby hlava nebola v nepohodlnej polohe. Ak spíte na boku, pre najprirodzenejšiu polohu sa odporúča stredne pevný až pevný vankúš. Tento druh vankúša by mal odľahčiť vaše rameno, na ktoré je prenášaná najväčšia váha. Spánok na bruchu sa považuje za najhoršiu polohu, pretože najviac zaťažuje krk a chrbát. No ak túto polohu neviete vymeniť za inú, odporúča sa mäkký a menej plný vankúš. 

Vyberte si správnu náplň

Pri vankúšoch si môžeme vybrať z rôznych náplní. Vankúš plnený vláknom je ideálny pri alergiách, pretože výplň je nealergická. Dbajte však na to, aby ste kúpili kvalitné vlákno, pretože lacnejšie vankúše aj periny sa po vypraní zhlukujú. Ak máte problémy s krkom či chrbticou, odporúčame špecializovanú výplň, ktorá ponúka štruktúrovanejšiu podporu. Ak uprednostňujete jemnosť prírodnej výplne, siahnite po perí. Ponúka menšiu podporu, takže je skvelé pre ľudí, ktorí spia na bruchu. 

Vyberte kvalitný materiál

V priemere strávime spánkom 32 rokov nášho života, preto by sme na vankúši ani paplóne nemali šetriť. Kvalitné materiály ako bavlna a silikonizované vlákna budú odolné voči pravidelnému používaniu a praniu, čo znamená, že perfektný vankúš vám bude oporou niekoľko rokov. 

Vymeňte vankúš včas 

Všeobecným pravidlom je, že vankúš by sa mal vymeniť raz za jeden až dva roky. Prípadne, keď si všimnete, že vankúš vám už neponúka potrebnú podporu. Opakované pranie a pot môžu spôsobiť, že vankúš stratí oporu. Výberom kvalitnejšieho vankúša predĺžite jeho životnosť, no aj napriek tomu ho v čase treba vymeniť. 

Ako vybrať správny paplón?

Správna veľkosť 

Prikrývky sú dostupné v širokej škále veľkostí. Jej veľkosť by mala zodpovedať veľkosti rámu postele a matraca. Najlepším tipom je zvoliť si perinu, ktorá je o trochu väčšia ako veľkosť postele, najmä ak zdieľate posteľ s niekým. Vyhnete sa tak nočnému boju o prikrývku. 

Správna výplň 

Rovnako ako pri vankúšoch, aj pri prikrývke je výplň veľmi dôležitá. Výplň môže byť prírodná alebo syntetická. Prírodné výplne sú mäkké a priedušné. Z nich sú najobľúbenejšie perie a páperie, ktoré vytvárajú mäkké a vysoké periny. Vlnené výplne sú všestranné a pravdepodobne najpredávanejšie. Tento materiál je jedným z najchytrejších prírodných materiálov, ktorý v prípade potreby odvádza prebytočnú vlhkosť a teplo, aby vám nebolo teplo a zároveň izolujú, keď teploty klesnú. Syntetické výplne obsahujú mikrovlákno, ktoré je na dotyk mäkké, ale ponúka výhody ľahkej starostlivosti. Materiál je vhodný do práčky a sušičky a je skvelý pre alergikov. 

Výber správneho hodnotenia tepla 

Tog je merná jednotka, ktorá vám hovorí, koľko tepla perina udrží. Nižšie hodnotenie je najlepšie počas leta (2 – 4,5), zatiaľ čo vysoké hodnotenie je potrebné pre zimu (13,5). 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Záhradné dekorácie

Starostlivosť a údržba 

Perina sa odporúča prať každé dva až tri mesiace. Syntetické periny sa vo všeobecnosti považujú za nenáročné na údržbu a možno ich prať pravidelnejšie a niekedy aj pri vyššej teplote. Prírodné prikrývky je možné čistiť, ale príležitostne je potrebné ich prať pri nižšej teplote. Odporúčame vždy dodržiavať pokyny pre danú prikrývku, pretože pri nesprávnom zaobchádzaní sa môže prikrývka poškodiť.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 11

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram