Ako postupovať pri správnom výbere paplóna a vankúša

1. októbra 2022

Správna prikrývka a vankúš sú kľúčom k dobrému spánku a pri ich výbere je dôležité dodržiavať určité preferencie. Na zozname vecí, ktoré je potrebné pri výbere zvážiť sú napríklad veľkosť prikrývky a vankúša, ale dokonca aj ročné obdobie. Ak si teda nie ste istí, ako pri výbere postupovať, náš sprievodca vám pomôže so správny výberom. 

Ako si vybrať správny vankúš? 

Zistite ako spíte

Najdôležitejším faktorom pri výbere nového vankúša je poloha pri spánku. Polohu pri spánku často meníme, no je dôležité poznať tú primárnu. Je dôležité, aby vankúš podopieral vašu hlavu tak, aby bola v prirodzenom zarovnaní s vašou chrbticou. Pokiaľ spíte na chrbte, najvhodnejší je stredný až mäkký vankúš, pretože je potrebné podoprieť krk a hlavu tak, aby hlava nebola v nepohodlnej polohe. Ak spíte na boku, pre najprirodzenejšiu polohu sa odporúča stredne pevný až pevný vankúš. Tento druh vankúša by mal odľahčiť vaše rameno, na ktoré je prenášaná najväčšia váha. Spánok na bruchu sa považuje za najhoršiu polohu, pretože najviac zaťažuje krk a chrbát. No ak túto polohu neviete vymeniť za inú, odporúča sa mäkký a menej plný vankúš. 

Vyberte si správnu náplň

Pri vankúšoch si môžeme vybrať z rôznych náplní. Vankúš plnený vláknom je ideálny pri alergiách, pretože výplň je nealergická. Dbajte však na to, aby ste kúpili kvalitné vlákno, pretože lacnejšie vankúše aj periny sa po vypraní zhlukujú. Ak máte problémy s krkom či chrbticou, odporúčame špecializovanú výplň, ktorá ponúka štruktúrovanejšiu podporu. Ak uprednostňujete jemnosť prírodnej výplne, siahnite po perí. Ponúka menšiu podporu, takže je skvelé pre ľudí, ktorí spia na bruchu. 

Vyberte kvalitný materiál

V priemere strávime spánkom 32 rokov nášho života, preto by sme na vankúši ani paplóne nemali šetriť. Kvalitné materiály ako bavlna a silikonizované vlákna budú odolné voči pravidelnému používaniu a praniu, čo znamená, že perfektný vankúš vám bude oporou niekoľko rokov. 

Vymeňte vankúš včas 

Všeobecným pravidlom je, že vankúš by sa mal vymeniť raz za jeden až dva roky. Prípadne, keď si všimnete, že vankúš vám už neponúka potrebnú podporu. Opakované pranie a pot môžu spôsobiť, že vankúš stratí oporu. Výberom kvalitnejšieho vankúša predĺžite jeho životnosť, no aj napriek tomu ho v čase treba vymeniť. 

Ako vybrať správny paplón?

Správna veľkosť 

Prikrývky sú dostupné v širokej škále veľkostí. Jej veľkosť by mala zodpovedať veľkosti rámu postele a matraca. Najlepším tipom je zvoliť si perinu, ktorá je o trochu väčšia ako veľkosť postele, najmä ak zdieľate posteľ s niekým. Vyhnete sa tak nočnému boju o prikrývku. 

Správna výplň 

Rovnako ako pri vankúšoch, aj pri prikrývke je výplň veľmi dôležitá. Výplň môže byť prírodná alebo syntetická. Prírodné výplne sú mäkké a priedušné. Z nich sú najobľúbenejšie perie a páperie, ktoré vytvárajú mäkké a vysoké periny. Vlnené výplne sú všestranné a pravdepodobne najpredávanejšie. Tento materiál je jedným z najchytrejších prírodných materiálov, ktorý v prípade potreby odvádza prebytočnú vlhkosť a teplo, aby vám nebolo teplo a zároveň izolujú, keď teploty klesnú. Syntetické výplne obsahujú mikrovlákno, ktoré je na dotyk mäkké, ale ponúka výhody ľahkej starostlivosti. Materiál je vhodný do práčky a sušičky a je skvelý pre alergikov. 

Výber správneho hodnotenia tepla 

Tog je merná jednotka, ktorá vám hovorí, koľko tepla perina udrží. Nižšie hodnotenie je najlepšie počas leta (2 – 4,5), zatiaľ čo vysoké hodnotenie je potrebné pre zimu (13,5). 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Záhradné dekorácie

Starostlivosť a údržba 

Perina sa odporúča prať každé dva až tri mesiace. Syntetické periny sa vo všeobecnosti považujú za nenáročné na údržbu a možno ich prať pravidelnejšie a niekedy aj pri vyššej teplote. Prírodné prikrývky je možné čistiť, ale príležitostne je potrebné ich prať pri nižšej teplote. Odporúčame vždy dodržiavať pokyny pre danú prikrývku, pretože pri nesprávnom zaobchádzaní sa môže prikrývka poškodiť.

Prečítajte si tiež

Bambusove zaluzie tieniaca technika 6Horúce letné dni: Bambusové žalúzie ako efektívne riešenie pre ochladzovanie vášho domova
S príchodom horúcich letných dní sa zvýšené teploty často premietajú do nepohodlia vo vnútri našich domovov. Bambusové žalúzie však ponúkajú účinné a prirodzené riešenie pre zmiernenie tepla a zlepšenie pohodlia vášho obydlia. Tento prírodný materiál je nielen esteticky príťažlivý, ale aj vďaka svojim termoizolačným vlastnostiam zaisťuje účinnú ochranu pred prenikaním tepla do interiéru. Pri výbere […]
Sieť s predsadeným rámomDverové siete: Kedy je potrebný montážny predsadený rám?
V niektorých prípadoch technici pri zameraní zistia, že štandardná pántová sieť nie je vhodná pre váš typ dverí a odporúčajú použitie dverovej siete s montážnym rámom. Tento spôsob montáže je drahší, avšak niekedy nevyhnutný. Dverová sieť bez pomocného montážneho rámu je možné namontovať na dvere s rámom širokým minimálne 3,5 cm. Dôvodom je nutnosť upevniť […]
Rozdiel medzi plynovou, elektrickou a indukčnou varnou doskou: Ako si vybrať tú pravú?Rozdiel medzi plynovou, elektrickou a indukčnou varnou doskou: Ako si vybrať tú pravú?
Sporák je neoddeliteľnou súčasťou kuchynskej linky, a moderná doba prináša dilemu pri výbere toho správneho typu. Aby sme vám pomohli rozhodnúť sa medzi plynovou, elektrickou a indukčnou varnou doskou, predstavujeme výhody a nevýhody každého typu. 1: Plynová varná doska Plynová varná doska je klasickou voľbou a v mnohých domácnostiach stále obľúbená. Moderné plynové sporáky ponúkajú […]
1 2 3 23

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.
Formulár - Cenová ponuka

Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram