Zariaďujeme detskú izbu – aký nábytok farby a rolety nesmú chýbať?

6. apríla 2021

Objavila sa pred vami nová výzva – zariadiť detskú izbu? Rozmýšľate ako najlepšie ju zariadiť? Vieme, že keď ide o deti splníte im aj to posledné. Stačí keď sa na Vás zapozerajú tým detským pohľadom a hneď kupujete ďalšie hračky alebo zbytočnosť, ktorá ich aj tak o týždeň omrzí. Pri zariaďovaní sa však treba držať hlavne toho, čo očakávame a aké máme požiadavky. Preto pohodlná posteľ, odkladací priestor a štýlové rolety nesmú chýbať.

Riaďte sa vždy rozumom a skúste skombinovať aktuálne trendy, ktoré sa páčia hlavne vašim deťom s užitočnými a hlavne funkčnými prvkami nábytku.

rolety
Luxaflex - dizajnové rolety

Ako na to?

Základné funkcie, ktoré by mala izba vášho dieťaťa spĺňať sú:

  • Miesto na spánok a oddych
  • Miesto na učenie a tvorenie
  • Miesto na hranie, zábavu a obľúbené aktivity

Najideálnejšie by preto bolo aby ste si izbu rozvrhli do troch zón a každú z nich vnímali ako samostatnú miestnosť. Všetky časti by aj tak mali byť vizuálne prepojené a byť zariadené v jednom štýle, pretože stále ste v jednej miestnosti.

Samozrejme inak budete zariaďovať izbu pre predškoláka, školáka alebo dospievajúceho študenta. Buď to budú izby plné pestrých farieb alebo dospievajúci si radi zvolia neutrálne farby a potom zladia dekorácie s nábytkom v izbe. Pri každom zariaďovaní je vhodné nechať aj vaše deti vyjadriť sa, čo by izbe chceli a čo naopak zas nechceli. Nábytok v detskej izbe neostane raz a navždy. Minimálne ešte raz si týmto procesom prejdete kým sa vaše dieťa neosamostatní.

Dobrú noc a sladké sny

Dnes už na trhu  nájdete veľa rôznych typov postelí. Pri zariaďovaní detskej izby preto prídete do styku s posteľami menšieho rozmeru alebo s posteľami detských rozmerov. Tieto nezaberajú veľa miesta, ktoré potom viete využiť na niečo iné avšak časom ich budete musieť vymeniť za väčšie. Preto by bolo pre vás praktickejšie kúpiť hneď posteľ v štandardných rozmeroch. K nej už iba pohodlný a kvalitný matrac a máte vybavené na dlhú dobu dopredu.

Trpia vaše deti nespavosťou alebo sa im často zle zaspáva?

Skúste si s vašimi deťmi stanoviť pravidelný čas, kedy budú chodiť spávať a kedy vstávať. Keď sa tohto budete držať aj víkendy aj prázdniny tak sa ich telo dostane do správneho rytmu. Dohliadnite na to aby deti tesne pred spánkom nepili veľa tekutín ani nejedli.

Ak stiahnete rolety docielite tým úplnú tmu v izbe a tá zaručí najkvalitnejší spánok. Vieme však, že niektoré deti sa boja tmy a preto najjednoduchšie riešenie je zaobstaranie detskej lampičky. Niekedy pomáha aj keď baldachýn alebo tmavšia maľovka za posteľou či samostatné tlmené svetlo dokáže spríjemniť zaspávanie.

Snažte sa predísť vykúrenej izbe, pretože v nej sa dobre nespí. Izbu pred spaním vyvetrajte a udržujte ju relatívne chladnú. Ak sa budete držať týchto krokov, či už vy alebo vaše deti tak váš spánok bude kvalitný a dosiahnete ho veľmi rýchlo.

Pracovné miesto a dobré známky v škole

Ďalším dôležitým miestečkom v detskej izbe je „pracovný kútik“. Tam je potrebné zaobstarať stôl, kde si deti budú môcť robiť domáce úlohy, projekty alebo niečo tvoriť či kresliť. Je potrebné aby toto miesto malo dostatok prirodzeného svetla, preto by stôl mal byť v blízkosti okien. K večeru je potrebné aby tam bolo dostatočne aj umelé svetlo. To viete jednoducho vyriešiť buď bodovými svetlami v celej izbe alebo stolnou lampičkou.

Tip: ak je vaše dieťa pravák, svetlo na stôl by malo dopadať z ľavej strany a ak ľavák tak zase z pravej.

Okolie stola tiež nenechajte prázdne, keď tam dieťa bude sedieť a snažiť sa spraviť si úlohu alebo niečo vymyslieť začne sa obzerať po okolí a prvé čo zbadá by ho malo motivovať alebo poskytnúť inšpiráciu. Preto skúste vyplniť steny niečím, čo mu spomínanú inšpiráciu prinesie.

Možností je hneď niekoľko:

  • Mapa sveta
  • Vesmír a planéty v slnečnej sústavy
  • Tabuľa na písanie
  • Motivačné citáty
  • Matematické rovnice, geometrické tabuľky
  • A iné školské pomôcky alebo kalendár.

Tak ako správnemu výberu umiestnenia stola venujte pozornosť aj stoličke. Aby jej výber bol vhodný zvážte najmä tvar a polohovanie. Najvhodnejšia by bola asi ergonomická stolička ale dnes už nájdete aj mnoho dizajnových, z ktorých nebolí chrbát.

Pridajte aj nejakú poličku alebo knihovníčku, aby si mali deti kam odkladať knihy, zošity a ostatné veci do školy.

K písaciemu stolu rolety Deň a Noc

Rolety deň a noc sú vyrobené z dvoch vrstiev látky, ktorá sa navzájom prekĺzava. Je to kombinácia jednej rolety a striedania čistých a pekných textilných pásov.  Tento dizajn vám umožní bezproblémový prechod rolety a poskytne flexibilné riešenie pre priehľad a súkromie. Ďalšou výhodou je kontrola svetla, a kvôli nej je toto tieniace prevedenie veľmi vhodné do detskej izby k pracovnému stolu pre školáka alebo do pracovne.

rolety den a noc

Hračky a zábava

V tejto časti izby by nemal chýbať úložný priestor na hračky a tak isto tu bude treba dostatok miesta či už na zemi alebo sem môžete položiť sedací vak. Deti sa tak môžu rozhodnúť či si postavia na zemi bunker a zahrajú sa na pirátov alebo sa zvalia do tuli-vaku a vychutnajú si svoju obľúbenú knižku. Aby sa hračky nepovaľovali po zemi tak ich môžete uložiť do políc, skríň alebo aj napríklad v úložných košoch. Do nich len zhrniete hračky a máte pokoj.

rolety
Ak je v izbe veľa miesta vyplňte ho kobercom, aby keď sa deti budú hrať na zemi neprechladli.

Farby do izbičky

Pre menšie deti sa do izieb odporúčajú skorej pastelové odtiene, pri ktorých vieme že svetlejšie tóny studenších farieb ako je modrá, fialová alebo zelené pôsobia upokojujúco. Teplejšie farby ako červená, oranžová a žltá zas podporujú aktivitu a pôsobia na nás povzbudivo.

Ak sa chcete držať zemitých a neutrálnejších farieb tak pre pokojnejšiu atmosféru je najlepšou voľbou pastelová zelená a prírodná béžová zas podnieti u vášho dieťaťa pocit bezpečia. Rôzne odtiene hnedej s kombináciou prírodných materiálov podporia pozitívny tok energie a miestnosť bude vzdušná a svetlá.

Ak  však nechcete strácať čas maľovaním stien a radšej by ste zvolili inú variantu tak tapety na stenu oživia celý priestor vašej detskej izby. Vaše deti budú mať na výber od dizajnových, pestrofarebných, prírodných až po rozprávkové alebo náučné s mapou sveta či s vesmírom.

Svetlo svetlo svetlo!

Čím budú deti staršie a staršie tým viac budú potrebovať aj dostatok úložného priestoru na svoje oblečenie. Viete si vybrať či im do izby zakúpite komody, šatníky alebo dokonca stavané skrine.

nábytok
Aj takýto kútik vytvorí v dievčenskej izbe príjemnú atmosféru. Môže ho využiť na skrášľovanie a neskôr aj pri učení či práci.

V dievčenských izbách by nemalo chýbať ani zrkadlo. Izbu opticky zväčší a tiež jej dodá potrebné svetlo. Najpraktickejšie riešenie je ak ste sa rozhodli pre stavanú skriňu zabudovať zrkadlo priamo do dvier skrine.  V dievčenskej izbe sa často krát pýta na výslnie aj toaletný stolík, ktorý má tiež už v sebe zabudované zrkadlo aj s osvetlením, tomu sa potešia slečny, ktoré sa ľúbia parádiť.

Bezpečie pre vaše dieťa

To aby deti boli v bezpečí je určite prioritou každého rodiča, preto by ste aj pri zariaďovaní  mali dbať na ich bezpečnosť. To, že v pohodlí domova sú v bezpečí nie je až taká samozrejmosť. Stať sa môže naozaj čokoľvek avšak riziko nebezpečia viete znížiť tým, že izbu zariadite nie len útulne ale aj bezpečne.

Bezpečnosť v izbe docielite tým, že si vyberiete predovšetkým spoľahlivý materiál. Mali by ste vyberať jednoduchý a praktický nábytok, ktorý je taktiež dizajnovo zaručený.

latkove zaluzie
zdroj: Luxaflex

Skúste sa vyhnúť ostrejším hranám, hlavne pri menších deťoch ale aj skleným dverám, sklenenému stolíku a podobne. Týmto opatrením zamedzíte prípadným úrazom. Ďalej sa vyhnite radšej aj labilnejšiemu alebo deformovanému nábytku.

Bezpečné tienenie?

interiérového tienenia by sme vám chceli viac priblížiť plisse žalúzie, ktoré sú navrhnuté tak aby predstavovali produkt ktorý je bezpečný pre deti, či už bude v detskej izbe alebo inej miestnosti. Je v nich použitý systém, ktorý je navrhnutý s ohľadom na bezpečnosť. Všetky látky sú vyrobené z polyesteru, ktorý odpudzuje prach. Látky si vyberajte podľa priority, či chcete priehľadnú, nepriehľadnú alebo dizajnovú. Do detskej izby si môžete látku vybrať z veľkého množstva farebných či vzorovaných prevedení.

Ochrana v lete i po celý rok

Počas letných mesiacov umiestnením sieťok proti hmyzu na okná docielite ochranu pre vás i vaše deti. Zabránite vniknutiu nepríjemnému hmyzu do vášho interiéru.

V dnešnej dobe už máme na trhu aj také typy sieťovín, ktoré vás okrem hmyzu ochránia aj pred prachom, peľovými časticami, výfukovými plynmi aj smogom. Docielite nimi čerstvý vzduch za každých okolností a problémom už nebude ani pobyt vy prašnom okolí. Stačí si len vybrať kvalitnú sieťovinu.

nábytok
Luxaflex vám ukazuje že chlapčenská izba môže vyzerať aj takto.

Oživenie prázdnych stien

Ako sme už spomínali, že okolie pracovného stola by nemalo ostať prázdne, pretože deti hľadajú motiváciu a inšpiráciu tak v ďalších častiach izby by to malo byť podobne. V časti kde sa deti hrajú alebo spia ich steny môžete oživiť napríklad malými nástennými nálepkami alebo detskými obrazmi, ktoré izbu oživia a zútulnia.

Staršie deti si izbu už možno budú chcieť dekorovať izbu sami rôznymi plagátmi, fotografiami alebo si steny možno budú chcieť pokresliť. Nebráňte ich kreativite, podporte ich.

rolety

Prečítajte si tiež

Montáž okennej sieťky: Návod pre domácich majstrov
Leto je tu a s ním aj otravný hmyz. Namontujte si okennú sieťku jednoducho a rýchlo pomocou nášho návodu. Užite si pokojné večery bez komárov a múch!
Ušetrite peniaze: Návod na výmenu silónu na žalúziách
Tento návod je určený pre šikovných domácich majstrov, ktorí si chcú ušetriť peniaze za služby profesionálov pri výmene silónu na žalúziách. Po prečítaní tohto návodu budete vedieť, ako si sami vymeniť silón na žalúziách od A po Z. AK SI CHCETE OBJEDNAŤ NOVÉ ŽALÚZIE, POZRITE SA NA INTERIÉROVÉ ŽALÚZIE OD BEZHMYZU A NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ […]
sieť proti hmyzu rolovacia na dverePrečo si zaobstarať siete proti hmyzu?
✔ Všetky výhody na jednom mieste. Leto na Slovensku prináša nielen príjemné teplé dni plné slnka, ale aj zvýšenú aktivitu hmyzu, ktorý môže byť nielen otravný, ale predstavuje aj zdravotné riziko pre nás a našich blízkych. Riešením, ako si užívať letné dni bez nevítaných návštevníkov, existuje niekoľko, no tým najrozšírenejším je osadiť doma či v práci siete […]
1 2 3 40

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram