Tip na karanténu: Čitateľský kútik u mňa doma

3. februára 2021
kútik

Čo robiť v tieto dlhé chladné dni? Vládne opatrenia sa stále iba zhoršujú, lockdown sa predlžuje a v podstate sme stále iba doma. Jediné čo môžete je ísť do práce a naspäť domov. Čo tak vziať do rúk dobrú knižku, posadiť sa do pohodlného kresla a vytvoriť si čitateľský kútik so šálkou horúcej kávy? To mi príde ako celkom dobrá oddychová aktivita. Ponoriť sa do príbehu a nechať všetko naokolo tak ako je. Ako si doma spravíte pre túto aktivitu tie najlepšie podmienky? Nezabúdajte na kvalitné interiérové tienenie...

Vytvorte si kútik pre Vás a vaše knižky

Môžete byť zvyknutí čítať knižku v izbe alebo v obývačke na sedačke. No viete sa sústrediť ak sa niekto v obývačke rozpráva, alebo čo tak pustená televízia, ktorá zbytočne hučí a aj tak ju nevypnete? Tak isto pustené rádio alebo zvuky z kuchyne Vás môžu rušiť a vy si potom nevychutnáte príbeh do ktorého ste sa ponorili. Koľko krát sa Vám to už stalo? Dokonca ste sa stratili v texte. Prečítali tú istú vetu aj sedem krát a stále ste sa nepohli?

Áno nie každý má k dispozícii vlastnú miestnosť, ktorá by bola určená na čítanie. Určite si však viete bez problémov spraviť takú  malú knihovničku

Možno by ste mohli skúsiť poličku s knihami, tá môže slúžiť ako predeľovacia stenu. Určite by poskytla kľud a súkromie na čítanie. A pre tých ktorý by si chceli takýto kútik zariadiť niekde mimo obývačky tu máme pár typov.

Interiérové tienenie vhodné pre celoročné aktivity v čitateľskom kútiku.

Slnko koncom jesene a začiatkom zimy nie je už také ostré, ale kto povedal že zobrať do ruky knihu sa má iba vtedy. Takže ak vo svojom čitateľskom kútiku chcete stráviť letné dni či večery mali by ste porozmýšľať nad vhodným zatienením okien. Pri čítaní je najlepšie mať rozptýlené svetlo. Nie moc jasné svetlo ale ani žiadnu tmu aby ste neškodili svojim očiam. Najvhodnejšie by boli rolety s látkou typu Deň/Noc.

Rolety deň a noc
Rolety deň a noc

Tieto rolety alebo žalúzie sa nazývajú aj DUO a predstavujú nový luxusný spôsob tienenia na SK trhu. Tieto rolety majú dvojité vedenie materiálu s horizontálnymi pásmi a s rôznou priestupnosťou svetla.

Tak isto ďalšou možnosťou môžu byť obyčajné interiérové rolety, ktoré sa dizajnovo radia medzi luxusné tienenie a na výber máte nespočetné množstvo veľmi kvalitných materiálov a to od priehľadných látok cez screenové alebo až po úplne zatemňujúce. Ich konštrukcie si môžete zvoliť základné prevedenie s manuálnym ovládaním až po celobox, prípadne elektrickým ovládaním.

Interiérové rolety
Interiérové rolety

Nasledujúcou tiež výhodnou voľbou interiérového tienenia sú plisse žalúzie. Pri nich si môžete vyberať z látok podľa priority, či sa má jednať o priehľadnú, nepriehľadnú alebo len dizajnovú látkovinu. Všetky sú vyrobené z kvalitného polyesteru, ktoré odpudzujú prach.

Plisse žalúzie
Plisse žalúzie

Čo nesmie chýbať v mojom čitateľskom kútiku:

  • Pohodlné kreslo alebo iný sedací nábytok s operadlom
  • Malý odkladací stolík na nápoj alebo maškrtky
  • Kútik by mal byť pri okne, aby ste mali dostatok denného svetla alebo správne interiérové tienenie
  • Príjemné tlmené osvetlenie, napr. lampa na večer, aby ste mohli čítať aj keď sa zotmie
  • Knižnicu plnú neprečítaných kníh, do ktorých sa chystáte ponoriť, napr. malú poličku - (Štýlové knižnice za super ceny nájdete na BIANO. Čaká na vás ponuka od stoviek slovenských e-shopov, ale napríklad aj obrázkové vyhľadávanie. Stačí, ak máte obrázok či fotku svojej vysnívanej knižnice, nahráte ju na web a BIANO vám nájde podobné.)
  • Kútik možno zútulniť povesením obrazu na stenu, kúpou koberca alebo ak si ku oknu vysadíte zelené rastlinky.

Tip: po kresle sa môžete porozhliadnuť napr. v Ikei alebo mnoho iných interiérových predajniach. Ja mám doma tiež konkrétne z Ikei krásne a hlavne pohodlné STRANDMON kreslo. Keď si predstavím čitateľský kútik v mojom prípade by tam toto kreslo nemohlo chýbať. Doň keď sa posadíte nechce sa Vám z neho viac postaviť. Verte mi túto kúpu by ste neoľutovali.

Tip na rastliny: Izbové rastliny môžete nakúpiť vo Vašom miestnom kvetinárstve alebo záhradkárstve, tam majú určite široký výber. Verím, že si vyberiete aspoň jednu rastlinku, ktorá zútulní váš kútik.

Koľko zdrojov svetla potrebujeme pri čítaní v mojom kútiku ?

Už sme si spomínali pri akom svetle je najideálnejšie začať čítať knihu počas dňa a teraz tu je pár rád ako neničiť naše oči keď sa zotmie. Najideálnejšie pri čítaní je okrem jednej lampy, ktorá vám svieti na písmenká v knihe mať v izbe ešte jeden zdroj svetla. Tak ako pri pozeraní televízie, aj v tomto prípade je lepšie ak nečítate v úplnej tme a plocha, ktorú sledujete je tým jediným zdrojom svetla. Vaše oči sa takto pomalšie unavia.

Najlepšie miesto kam umiestniť osvetlenie

Je to na Vás, či zvolíte stojacu lampu alebo osvetlenie umiestnené na stene. Hlavné je aby ste si svietidlo umiestnili tak aby ste si pri čítaní netienili.

Dbajte aj na výber správnej žiarovky

Záleží hlavne na vzdialenosti a čase, ktorý strávite čítaním. Pri stolnej lampe je postačujúci svetelný zdroj ekvivalentu 40-wattovej žiarovky a potom s rastúcou vzdialenosťou silnejší, tak aby bola dostatočne presvetlená plocha. Ak pri čítaní strávite niekoľko hodín denne, vhodnejšie je si zvoliť svetelný zdroj s neutrálnou farbou svetla.

Tip: Každá kniha potrebuje záložku, aby ste vedeli kde ste predsa skončili. Čo keby ste si so svojimi deťmi alebo mladšími súrodencami spravili krúžok šikovných rúk  nechali by ste ich vám vyrobiť záložky do vašich kníh. Nechať im voľnú ruku, môžu ich povystrihovať, polepiť fotkami alebo iba pokresliť. Ak ste milovníkom kníh alebo niekoho takého máte v okolí, je to aj skvelý tip na darček= Kniha s vlastnoručne vyrobenou záložkou.

Prečítajte si tiež

Ušetrite peniaze: Návod na výmenu silónu na žalúziách
Tento návod je určený pre šikovných domácich majstrov, ktorí si chcú ušetriť peniaze za služby profesionálov pri výmene silónu na žalúziách. Po prečítaní tohto návodu budete vedieť, ako si sami vymeniť silón na žalúziách od A po Z. AK SI CHCETE OBJEDNAŤ NOVÉ ŽALÚZIE, POZRITE SA NA INTERIÉROVÉ ŽALÚZIE OD BEZHMYZU A NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Darčeky nielen na Vianoce blogDarčeky nielen na Vianoce.
Vianoce sa neodmysliteľne blížia a Vy ste presne ten vianočný škriatok, ktorý si nákup darčekov necháva na poslednú chvíľu? Alebo už pár týždňov trávite po večeroch čas tak že skrolujete všetky možné online obchody? Oh áno, myslím že túto situáciu všetci dobre poznáme a nielen na Vianoce! Nelámte si preto viac hlavu, pripravili sme pre Vás originálne […]
1 2 3 12

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram