Tip na karanténu: Čitateľský kútik u mňa doma
Čo robiť v tieto dlhé chladné dni? Vládne opatrenia sa stále iba zhoršujú, lockdown sa predlžuje a v podstate sme stále iba doma. Jediné čo môžete je ísť do práce a naspäť domov. Čo tak vziať do rúk dobrú knižku, posadiť sa do pohodlného kresla a vytvoriť si čitateľský kútik so šálkou horúcej kávy? To mi príde ako celkom dobrá oddychová aktivita. Ponoriť sa do príbehu a nechať všetko naokolo tak ako je. Ako si doma spravíte pre túto aktivitu tie najlepšie podmienky? Nezabúdajte na kvalitné interiérové tienenie...
Vytvorte si kútik pre Vás a vaše knižky
Môžete byť zvyknutí čítať knižku v izbe alebo v obývačke na sedačke. No viete sa sústrediť ak sa niekto v obývačke rozpráva, alebo čo tak pustená televízia, ktorá zbytočne hučí a aj tak ju nevypnete? Tak isto pustené rádio alebo zvuky z kuchyne Vás môžu rušiť a vy si potom nevychutnáte príbeh do ktorého ste sa ponorili. Koľko krát sa Vám to už stalo? Dokonca ste sa stratili v texte. Prečítali tú istú vetu aj sedem krát a stále ste sa nepohli?
Áno nie každý má k dispozícii vlastnú miestnosť, ktorá by bola určená na čítanie. Určite si však viete bez problémov spraviť takú malú knihovničku
Možno by ste mohli skúsiť poličku s knihami, tá môže slúžiť ako predeľovacia stenu. Určite by poskytla kľud a súkromie na čítanie. A pre tých ktorý by si chceli takýto kútik zariadiť niekde mimo obývačky tu máme pár typov.
Interiérové tienenie vhodné pre celoročné aktivity v čitateľskom kútiku.
Slnko koncom jesene a začiatkom zimy nie je už také ostré, ale kto povedal že zobrať do ruky knihu sa má iba vtedy. Takže ak vo svojom čitateľskom kútiku chcete stráviť letné dni či večery mali by ste porozmýšľať nad vhodným zatienením okien. Pri čítaní je najlepšie mať rozptýlené svetlo. Nie moc jasné svetlo ale ani žiadnu tmu aby ste neškodili svojim očiam. Najvhodnejšie by boli rolety s látkou typu Deň/Noc.
Tieto rolety alebo žalúzie sa nazývajú aj DUO a predstavujú nový luxusný spôsob tienenia na SK trhu. Tieto rolety majú dvojité vedenie materiálu s horizontálnymi pásmi a s rôznou priestupnosťou svetla.
Tak isto ďalšou možnosťou môžu byť obyčajné interiérové rolety, ktoré sa dizajnovo radia medzi luxusné tienenie a na výber máte nespočetné množstvo veľmi kvalitných materiálov a to od priehľadných látok cez screenové alebo až po úplne zatemňujúce. Ich konštrukcie si môžete zvoliť základné prevedenie s manuálnym ovládaním až po celobox, prípadne elektrickým ovládaním.
Nasledujúcou tiež výhodnou voľbou interiérového tienenia sú plisse žalúzie. Pri nich si môžete vyberať z látok podľa priority, či sa má jednať o priehľadnú, nepriehľadnú alebo len dizajnovú látkovinu. Všetky sú vyrobené z kvalitného polyesteru, ktoré odpudzujú prach.
Čo nesmie chýbať v mojom čitateľskom kútiku:
- Pohodlné kreslo alebo iný sedací nábytok s operadlom
- Malý odkladací stolík na nápoj alebo maškrtky
- Kútik by mal byť pri okne, aby ste mali dostatok denného svetla alebo správne interiérové tienenie
- Príjemné tlmené osvetlenie, napr. lampa na večer, aby ste mohli čítať aj keď sa zotmie
- Knižnicu plnú neprečítaných kníh, do ktorých sa chystáte ponoriť, napr. malú poličku - (Štýlové knižnice za super ceny nájdete na BIANO. Čaká na vás ponuka od stoviek slovenských e-shopov, ale napríklad aj obrázkové vyhľadávanie. Stačí, ak máte obrázok či fotku svojej vysnívanej knižnice, nahráte ju na web a BIANO vám nájde podobné.)
- Kútik možno zútulniť povesením obrazu na stenu, kúpou koberca alebo ak si ku oknu vysadíte zelené rastlinky.
Tip: po kresle sa môžete porozhliadnuť napr. v Ikei alebo mnoho iných interiérových predajniach. Ja mám doma tiež konkrétne z Ikei krásne a hlavne pohodlné STRANDMON kreslo. Keď si predstavím čitateľský kútik v mojom prípade by tam toto kreslo nemohlo chýbať. Doň keď sa posadíte nechce sa Vám z neho viac postaviť. Verte mi túto kúpu by ste neoľutovali.
Tip na rastliny: Izbové rastliny môžete nakúpiť vo Vašom miestnom kvetinárstve alebo záhradkárstve, tam majú určite široký výber. Verím, že si vyberiete aspoň jednu rastlinku, ktorá zútulní váš kútik.
Koľko zdrojov svetla potrebujeme pri čítaní v mojom kútiku ?
Už sme si spomínali pri akom svetle je najideálnejšie začať čítať knihu počas dňa a teraz tu je pár rád ako neničiť naše oči keď sa zotmie. Najideálnejšie pri čítaní je okrem jednej lampy, ktorá vám svieti na písmenká v knihe mať v izbe ešte jeden zdroj svetla. Tak ako pri pozeraní televízie, aj v tomto prípade je lepšie ak nečítate v úplnej tme a plocha, ktorú sledujete je tým jediným zdrojom svetla. Vaše oči sa takto pomalšie unavia.
Najlepšie miesto kam umiestniť osvetlenie
Je to na Vás, či zvolíte stojacu lampu alebo osvetlenie umiestnené na stene. Hlavné je aby ste si svietidlo umiestnili tak aby ste si pri čítaní netienili.
Dbajte aj na výber správnej žiarovky
Záleží hlavne na vzdialenosti a čase, ktorý strávite čítaním. Pri stolnej lampe je postačujúci svetelný zdroj ekvivalentu 40-wattovej žiarovky a potom s rastúcou vzdialenosťou silnejší, tak aby bola dostatočne presvetlená plocha. Ak pri čítaní strávite niekoľko hodín denne, vhodnejšie je si zvoliť svetelný zdroj s neutrálnou farbou svetla.
Tip: Každá kniha potrebuje záložku, aby ste vedeli kde ste predsa skončili. Čo keby ste si so svojimi deťmi alebo mladšími súrodencami spravili krúžok šikovných rúk nechali by ste ich vám vyrobiť záložky do vašich kníh. Nechať im voľnú ruku, môžu ich povystrihovať, polepiť fotkami alebo iba pokresliť. Ak ste milovníkom kníh alebo niekoho takého máte v okolí, je to aj skvelý tip na darček= Kniha s vlastnoručne vyrobenou záložkou.
Prečítajte si tiež
Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku
Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.