Päť tipov ako správne kúriť v krbe

15. januára 2022

Aj keď sa nepriaznivá ekonomická situácia dosť nepríjemným spôsobom podpísala na cene dreva, nič nenahradí teplo domova, ktoré dodáva praskajúce drevo v krbe. Je to magický okamih, ktorý núti ľudí zastaviť sa a spomaliť. No aj pri kúrení v krbe sa môžu vyskytnúť chyby, ktoré sa často odzrkadlia na technickom stave samotného krbu.

Väčšina ľudí, ktorá kúri drevom by mohla dosiahnuť rovnakú tepelnú pohodu s oveľa menšou spotrebou dreva. Na to, aby sme mohli znížiť náklady na vykurovanie, čas a prácu spojenú s prípravou dreva, musíme poznať základné pravidlá správneho kúrenia.

Ako správne kúriť v krbe
Ako správne kúriť v krbe?

Kúrte výlučne suchým drevom

Drevo, ktorým sa kúri nesmie byť čerstvé a nesmie obsahovať veľké množstvo živíc. Musí byť úplne suché a maximálna prijateľná vlhkosť je okolo 20%. Úplne ideálne je, keď drevo nemá ani žiadnu povrchovú vlhkosť.

Tento aspekt docielime vtedy, ak necháme drevo aspoň dvadsaťštyri hodín pri izbovej teplote. Suché drevo má totiž niekoľkokrát vyššiu výhrevnosť, pretože čím vyšší obsah vlhkosti v dreve, tým viac energie sa pri horení spotrebúva na odparenie vody. O efektívnosti vykurovania drevom teda hovoríme len v prípade, ak kúrime suchým drevom.

Čerstvo napílené drevo má vlhkosť okolo 50 – 60%. Aby sme túto vlhkosť znížili na spomínaných 20, je potrebné, aby drevo schlo vonku približne dva roky. Malo by byť voľne prevetrávané a prikryté len zvrchu na ochranu pred dažďom.

Ak oheň horí správne a je dodržaná odporúčaná vlhkosť, ohnisko nie je začmudené a dym skoro nevidieť. Ak je pri horení niečo inak, znamená to, že sa kúri nevhodne, alebo, že sa použilo nesprávne drevo.

Na to, aby sme čo najviac zefektívnili vykurovanie drevom, sa musíme zamyslieť aj nad tým, ktoré drevo na kúrenie využijeme. Každý druh dreva má istý stupeň výhrevnosti. Vhodným typom dreva je napríklad breza, hrab, dub, buk, jaseň, agát či ovocné dreviny.

Neprekurujte krb

Prekúrenie krbu znamená rozpáliť krbovú vložku na vyššiu teplotu, ako na akú bola skonštruovaná. K tomu dochádza vtedy, ak sa do krbu naloží nadmerné množstvo paliva a pri horení sa naraz uvoľňuje príliš veľa tepla. Na toto si treba dávať veľký pozor, pretože to môže spôsobiť nefunkčnosť niektorých častí krbovej vložky či dokonca jej deformáciu. Na tento jav sa dokonca nevzťahuje ani záruka výrobcu. Ak k tomu dôjde, už sa to nedá napraviť. Je potrebné zničené časti obnoviť a v niektorých prípadoch vymeniť aj celý krb.

Zabudnite na papier a noviny

Na rozkladanie ohňa sa určite neodporúča používať papier ani noviny. Používaním týchto prvkov sa vytvára studený dym, ktorý nenahreje dostatočne komín a taktiež tým vzniká aj veľké množstvo emisií, ktoré sa vypúšťajú do ovzdušia. Na rozkladanie ohňa už dnes existuje mnoho alternatív. Napríklad rôzne podpaľovače, tie sú ekologické a zabezpečujú plynulý štart horenia.

Regulujte prívod vzduchu a obvod spalín

Pred zapálením ohňa je potrebné naplno otvoriť komínovú klapku a prívod vzduchu do ohniska. Po rozhorení je dôležité prívod vzduchu postupne privierať. To, že je drevo dobre rozhorené zistíte na základe farby ohňa – mala by byť svetložltá. Prívod vzduchu sa zatvára až potom, čo zhasnú posledné plamene nad tlejúcimi uhlíkmi.

Nezabúdajte na údržbu

Pravidelná kontrola, údržba a čistenie je základom toho, aby veci fungovali tak, ako majú. Krby nie sú výnimkou. Pri krbových vložkách a pri samotných krboch sa odporúča riadiť sa pokynmi  v návodoch od výrobcu.

Vždy, keď sa dá, je dobré skontrolovať tesnenie dvierok a otvorov. Rovnako dôležité je aj pravidelné vynášanie popola z popolníka či ohniska. Plný popolník totiž blokuje prívod dostatočného množstva spodného vzduchu do ohniska.

Prečítajte si tiež

Búda pre psa – zatepliť či nezatepliť?
Zateplenie psej búdy zabezpečuje ochranu pred chladom a udržanie telesnej teploty psa. Väčšina ľudí má rada svojich psov v dome pri sebe. Niektorí radšej pre svojho psíka postavia domček, aby ich psík mal svoje vlastné miesto. Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú svoje miesto, aby sa v zime chránili pred chladným vetrom. Pre väčšinu psov […]
Čím odstrániť hrdzu
Ak vaše kovové predmety zhrdzaveli, nemusíte ich zakaždým vyhadzovať! Existuje veľa spôsobov, ako vyčistiť kovové predmety od hrdze. Od domácich prostriedkov až po účelovo zakúpené odstraňovače hrdze. Naši poradcovia pre vás v nasledovných riadkoch pripravili najlepšie možnosti ako sa ľahko zbaviť hrdze. Zoškriabte škvrny od hrdze Odstrániť nežiadúcu hrdzu možno pomocou nástrojov s abrazívnym povrchom. Vyžaduje […]
Aký kvet do kúpeľne bez okna 
Kvety v kúpeľni? Viac ľudí sa zrejme prikloní za možnosť možno, no keď sa povie v kúpeľni bez okna, určite odpovie NIE. Pritom je to škoda, existujú aj určité druhy rastlín, ktoré si priam žiadajú vlhko a prítmie. Okrem veľmi nevtieravej a naturálnej dekorácie budú takéto kvety v kúpeľni vytvárať aj dobré ovzdušie, a verte alebo nie – od istej miery […]
1 2 3 32

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram