Optimálna vlhkosť v byte

17. mája 2023

Čo je to vlastne vlhkosť v byte? Nie, nie je to obyčajná teplota, aj keď s tou má veľa spoločné aj samotná vlhkosť v dome. Vlhkosť sa udáva v percentách a naznačuje v podstate podiel vody vo vzduchu. Tá sa líši nielen od podnebného pásma, ale aj od mnohých iných faktorov ako je napríklad striedanie ročných období, ale aj to či je v okolí zelená plocha alebo nie. Ako zrejme viete, najvlhkejšie miesta na zemi sú dažďové pralesy a najsuchšie zasa púštne a stepné oblasti. Ale to sa bavíme o vlhkosti vonku. Vlhkosť vzduchu v interiéri zase záleží od iných faktorov, a môže byť podstatne odlišná od tej vonku. Všetko sa dozviete v článku.

Ako znížiť vlhkosť v byte

Aj keď všeobecne prevažuje názor, že vlhší vzduch v byte je o trochu lepší ako suchý, nie je úplne tak. Príliš vlhký vzduch nielen že škodí zdraviu, ale aj spôsobuje plesne v interiéri a zbaviť sa ich nebýva jednoduché. Najmä obyvateľom klasických tehlových stavieb strpčuje život nadmerná vlhkosť, ktorá sa pohybuje aj nad 60%. Pri takejto vlhkosti takmer istotne vznikajú aj plesne, ktorých sa nedá zbaviť na prvý krát. Tomuto fenoménu sa hovorí aj „syndróm chorých budov.“

Samotné do čierna či zelena sfarbené plese sú výsledkom vlhkého a studeného vzduchu. Vznikajú z nedostatočného vetrania a spôsobujú mnohé zdravotné ťažkosti (napríklad bolesti hlavy, kýchanie, podráždenie slizníc, chronický kašeľ a kožné problémy). Zbaviť sa ich dá postupne, hlavne však treba dostatočne vetrať a pridať pár stupňov na kúrení, aspoň dočasne. Ďalej by ste mali používať aj digestor pri varení a mokré prádlo vešať výlučne na balkón. Ak sú steny extrémne zasiahnuté plesňami, pomôže vám len dôkladné orýpanie a kvalitný protiplesňový náter. Za zváženie stojí aj zateplenie budovy.

Meranie vlhkosti v byte

Optimálna vlhkosť v byte
Optimálna vlhkosť v byte

Vlhkosť v byte by si mal preventívne merať každý. A nie je to vôbec zložité. Stačí si zakúpiť kvalitný teplomer s vlhkomerom, ktorý by nemal stáť viac ako 25 eur. Poskytuje informácie o minimálnych a maximálnych nameraných hodnotách vlhkosti v byte za posledných 4 hodín. Disponuje aj alarmom, ktorý vás upozorní na prílišnú vlhkosť, a teda aj riziko vzniku plesní.

Ak viete, že máte v byte dlhodobo vyššiu vlhkosť, netreba čakať kým sa objavia plesne. Radšej zainvestujte aj do odvlhčovača, prístroja ktorý zo vzduchu odstraňuje nadmernú vlhkosť. Do domácností s alergikmi sú vhodné aj multifunkčné prístroje, odvlhčujú a zároveň aj čistia vzduch. Nezabudnite ani na pravidelné technické kontroly bytu či domu – stav okien a vchodových dverí, potrubí a digestora či klimatizácie.

Suchý vzduch v spálni

Suchý vzduch znamená, že jeho hodnoty sa pohybujú pod 35 percent. Apropo, viete ktoré hodnoty sú ideálne? Podľa tabuliek je to niekde medzi 45 až 55 percentami, a ideálna teplota v spálni je 18 až 21 stupňov. Suchý vzduch automaticky zníži kvalitu dýchania, a zhorší všetky chronické respiračné ochorenia ale aj očí (zápaly rohoviek a spojiviek), rapídne sa zhorší aj kvalita pokožky a vlasov, oslabí sa imunita a zhoršia sa aj dermatitídy a iné kožné ochorenia. Vedeli ste, že suchý vzduch môže stáť aj za nočným chrápaním?

Ako teda zvýšiť vlhkosť v spálni? Je to oveľa jednoduchšia ako naopak. Stačí nárazové vetranie, a použitie zvlhčovača vzduchu. Na trhu nájdete desiatky týchto prístrojov, niektoré okrem samotného zvlhčovania dokážu aj vzduch čistiť, a do niektorých môžete pridať aj kvapku voňavého esenciálneho oleja. Mimochodom, tušili ste že zlepšiť klímu v spálni dokážu aj zelené rastliny? Určite si nejaké zaobstarajte.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Horúce letné dni: Bambusové žalúzie ako efektívne riešenie pre ochladzovanie vášho domova

Vlhkosť v byte je dôležitá, nielen pre naše pohodlie ale aj pre zdravie. V tomto článku sa dozviete aká je optimálna vlhkosť v interiéri.
Vlhkosť v byte je dôležitá, nielen pre naše pohodlie ale aj pre zdravie. V tomto článku sa dozviete aká je optimálna vlhkosť v interiéri.

Tu sú 10 najčastejších otázok týkajúcich sa vlhkosti v byte:

Čo presne je vlhkosť v byte?

Vlhkosť je podiel vody vo vzduchu, vyjadrený v percentách. Vlhkosť sa líši v závislosti od klímy, meniacich sa ročných období a dokonca aj toho, či sa v okolí nachádza zeleň.

Aký je rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou vlhkosťou?

Kým vonkajšia vlhosť je ovplyvnená faktormi ako je počasie a klíma, vnútornú vlhkosť ovplyvňujú faktory ako kúrenie, vetranie a aktivity produkujúce vlhkosť (ako napríklad varenie alebo sprchovanie).

Je vysoká úroveň vlhkosti škodlivá?

Nadmerná vlhkosť v interiéri môže poškodiť vaše zdravie a viesť k rastu plesní. Toto môže spôsobiť bolesti hlavy, kýchanie, podráždenie, chronický kašeľ a kožné problémy.

Ako znížiť vlhkosť v byte?

Vlhkosť môžete znížiť zabezpečením správneho vetrania, používaním digestora pri varení a sušením prádla vonku. Ak je problém vážny, môže byť potrebné použiť anti-plesňovú farbu alebo izolačnú náter.

Ako merať vlhkosť v byte?

Môžete si kúpiť teplomer s vlhkomerom, ktorý poskytuje informácie o minimálnych a maximálnych hodnotách vlhkosti v byte za posledné 4 hodiny.

Čo robiť, ak je vlhkosť v byte dlhodobo vysoká?

Zainvestujte do odvlhčovača, prístroja, ktorý zo vzduchu odstraňuje nadmernú vlhkosť.

Čo spôsobuje suchý vzduch v spálni?

Suchý vzduch znamená, že hodnoty vlhkosti sú pod 35 percentami. Toto môže zhoršiť všetky chronické respiračné ochorenia, ako aj problémy s očami, kvalitou pokožky a vlasov, a môže oslabiť imunitný systém.

Ako zvýšiť vlhkosť v spálni?

Môžete zvýšiť vlhkosť nárazovým vetraním a použitím zvlhčovača vzduchu. Niektoré z týchto prístrojov dokážu nielen zvlhčovať vzduch, ale aj ho čistiť.

Ako rastliny ovplyvňujú klímu v spálni?

Zelené rastliny môžu pomôcť zlepšiť klímu v spálni tým, že prirodzene zvlhčujú vzduch.

Aké sú ideálne hodnoty vlhkosti a teploty v spálni?

Ideálna vlhkosť je niekde medzi 45 a 55 percentami, a ideálna teplota v spálni je 18 až 21 stupňov.

Vlhkosť v byte má kľúčový vplyv na naše zdravie a pohodu. Príliš vysoká alebo príliš nízka vlhkosť môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy a tiež škodí našim obydlím. Kontrola a úprava vlhkosti vo vašom byte alebo dome by mala byť preto prioritou.

Na základe výš uvedených informácií je jasné, že je dôležité monitorovať a regulovať vlhkosť v interiéri. Vhodné vetranie, použitie odvlhčovačov a zvlhčovačov vzduchu, ako aj vedomá starostlivosť o vlastné prostredie sú kľúčom k udržaniu optimálnej vlhkosti.

Vždy si pamätajte, že vaše zdravie a blaho sú úzko spojené s prostredím, v ktorom žijete. Starostlivosť o vlhkosť vo vašom byte je jedným z najdôležitejších krokov k zlepšeniu kvality vášho života.

Prečítajte si tiež

Búda pre psa – zatepliť či nezatepliť?
Zateplenie psej búdy zabezpečuje ochranu pred chladom a udržanie telesnej teploty psa. Väčšina ľudí má rada svojich psov v dome pri sebe. Niektorí radšej pre svojho psíka postavia domček, aby ich psík mal svoje vlastné miesto. Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú svoje miesto, aby sa v zime chránili pred chladným vetrom. Pre väčšinu psov […]
Čím odstrániť hrdzu
Ak vaše kovové predmety zhrdzaveli, nemusíte ich zakaždým vyhadzovať! Existuje veľa spôsobov, ako vyčistiť kovové predmety od hrdze. Od domácich prostriedkov až po účelovo zakúpené odstraňovače hrdze. Naši poradcovia pre vás v nasledovných riadkoch pripravili najlepšie možnosti ako sa ľahko zbaviť hrdze. Zoškriabte škvrny od hrdze Odstrániť nežiadúcu hrdzu možno pomocou nástrojov s abrazívnym povrchom. Vyžaduje […]
Aký kvet do kúpeľne bez okna 
Kvety v kúpeľni? Viac ľudí sa zrejme prikloní za možnosť možno, no keď sa povie v kúpeľni bez okna, určite odpovie NIE. Pritom je to škoda, existujú aj určité druhy rastlín, ktoré si priam žiadajú vlhko a prítmie. Okrem veľmi nevtieravej a naturálnej dekorácie budú takéto kvety v kúpeľni vytvárať aj dobré ovzdušie, a verte alebo nie – od istej miery […]
1 2 3 26

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram