Kus záhrady v byte, aj malý balkón dokáže zázraky

3. marca 2022

Nemám záhradu , len malý balkón. Dá sa s tým niečo robiť?

Samozrejme, že áno. Nemusíte smútiť, aj na panelákovom balkóne si viete vyčariť kúsok záhrady. Treba ho len správne zariadiť. Ako na to?

  • V prvom rade si ujasnite na čo bude váš balkón slúžiť. Či je to len na relax, alebo chcete aj pestovať niektoré menšie druhy zeleniny či ovocia. Áno, aj na malom balkóne môžete pestovať menšie rastliny.
  • Urobte si náčrt ako chcete aby váš balkón vyzeral, a zároveň si vypracujte rozpočet. Predídete tak zbytočným nákladom, plánovanie je základ!
  • Spravte si nákup všetkých potrebných vecí. To znamená aj farbu, ak chcete balkón vymaľovať, uistite sa, že máte doma všetko náradie, nakúpte si črepníky a kvety, ktoré chcete na balkón umiestniť, sedačku a stolík (ktoré si mimochodom môžete lacno vyrobiť z vyradených europaliet), vankúš, svietniky a iné dekorácie.
  • Pustite sa do práce.  Renováciu menšieho balkóna zvládnete už za jeden deň.

Tipy a triky pre váš balkón !

  • Ak ste majiteľom zaskleného balkóna, je to pre vás výhoda. Ak vám to miesto dovoľuje, môžete na ňom v črepníkoch pestovať bylinky, zeleninu aj menšie ovocie. Nezabudnite na väčšie kvetináče, vhodnú zeminu a predpestované sadeničky. Vyklíčia vám však aj semiačka, ak máte na balkóne dostatočnú teplotu. Bylinky, jahody, paradajky, hrášok, fazuľka, reďkovka, šalát či cesnak. Toto všetko sa vám na balkóne urodí.
  • Ak máte balkón otvorený, vyberajte také nátery a materiály, ktoré dokážu odolať vplyvom počasia. Kvetináče s trvalkami budete musieť pravdepodobne zazimovať. Pozor aj na textílie či sedenie na balkóne. Ak ho nemáte ako ochrániť, radšej dajte prednosť plastu alebo nehrdzavejúcej ocele. Ideálne je, ak máte balkón pod strechou. Tak si na ňom môžete posedieť aj za horšieho počasia.
  • Ak máte domáce zviera ako je pes či mačka, musíte to zohľadniť aj pri zariaďovaní vašej oázy relaxu. Vedeli ste, že niektoré druhy rastlín môžu byť pre našich domácich miláčikov prudko jedovaté? Ak máte mačku a dovolíte jej chodiť na balkón, musíte si ho zabezpečiť aby vám nedajbože nevypadla, mačky sú skvelí skokani a dostanú sa všade. Ak máte psíka, určite viete, že okrem potešenia dokáže narobiť aj neporiadok. Na balkón preto nevoľte drahé deky či dizajnové vankúše, službu vám spravia aj tie lacnejšie.
Tipy a triky pre váš balkón

Podlaha na balkóne

Ak sa už pustíte do renovácie, začnite od podlahy. Na menší balkón sa hodí dlažba (jej výhodou je, že je veľmi odolná), drevo (to si však vyžaduje pravidelné ošetrovanie), drevoplast (jeho lacnejšia, ale odolnejšia verzia) či umelý trávnik  (môžete ho použiť len na určitú časť balkóna).

Kvety

Nejaké rastliny by nemali chýbať ani na tom najmenšom balkóne. Voľte ich podľa toho, či máte balkón krytý alebo nie. Na jar a v lete sa skvele vynímajú zavesené kvetináče, napríklad s muškátmi. Tie môžete prevesiť cez plot, alebo zavesiť na strop. Váš balón tak bude žiariť už zďaleka.

Farby

Aj na malom balóne sa môžete vyblázniť s farbami. Premaľujte steny a plot, hodia sa všetky pastelové farby. Tie menší balkón aj opticky zväčšia. Ani s bielou nič nepokazíte. Dávajte si však pozor na príliš tmavé farby, na malom priestore pôsobia ťažko.

Sedenie

Každý si chce na balkóne posedieť, veríme, že miesto na menší stolík a stoličku si nájde každý. Ak vám to priestor dovolí, umiestnite si tam lavicu, trebárs aj vyrobenú z paliet. Čerešničkou na torte je závesné húpacie kreslo, v ktorom sa vám bude nielen skvele relaxovať, ale pôsobí aj ako dizajnová jednohubka vhodná práve na balkón.

Dekorácie

Kľúčom k úspechu sú jednoznačne farebné vankúše, podušky, svietniky, lampáše, sošky či girlandy. Držte sa jedného štýlu (napríklad rustikálneho) a podobnej farebnosti. Dodajú vášmu balkónu dušu, a bude pôsobiť ako naozajstná oáza pokoja.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 16

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram