Čím odstrániť hrdzu

5. augusta 2023

Ak vaše kovové predmety zhrdzaveli, nemusíte ich zakaždým vyhadzovať! Existuje veľa spôsobov, ako vyčistiť kovové predmety od hrdze. Od domácich prostriedkov až po účelovo zakúpené odstraňovače hrdze.

Naši poradcovia pre vás v nasledovných riadkoch pripravili najlepšie možnosti ako sa ľahko zbaviť hrdze.

Zoškriabte škvrny od hrdze

Odstrániť nežiadúcu hrdzu možno pomocou nástrojov s abrazívnym povrchom. Vyžaduje si to síce veľa úsilia a tvrdej práce, ale výsledok stojí za to. Môžete použiť napríklad skrutkovače a oceľovú vlnu. Na takéto odstraňovanie hrdze môžete použiť akýkoľvek kovový nástroj, ale nezabudnite potom použiť jemnozrnný brúsny papier na odstránenie prípadných škrabancov.

Ak sa potrebujete zbaviť hrdze z väčších plôch, môžete zájsť do železiarstva a použiť elektrický odstraňovač hrdze, napríklad elektrickú brúsku. Vždy začnite s plochou, ktorá má najhrubšie zrno a potom postupne prejdite na menej zhrdzavené kovové plochy. Týmto spôsobom zminimalizujete drsnosť predmetu.

Pomocou chemických prostriedkov na odstraňovanie hrdze

Chemické odstraňovače hrdze sa zvyčajne vyrábajú s pridaním kyseliny šťaveľovej alebo fosforečnej, a preto sú nebezpečné pre pokožku. Preto sa pred použitím chemického odstraňovača hrdze náležite chráňte. Pozorne si prečítajte návod na používanie a výrobok používajte podľa priložených pokynov, pretože použitie sa môže líšiť od výrobku k výrobku.

Nezabúdajte, že tieto chemické látky majú pôsobiť niekoľko hodín a vyžadujú si následné drhnutie. Takže sa pripravte na dlhodobý pracovný výkon. Prípravok na konverziu hrdze zabraňuje ďalšej reakcii hrdze s kovom. Konvertory hrdze sú väčšinou farby v spreji a fungujú ako základný náter farby na povrchu. Je to účinný spôsob ako zabrániť ďalšiemu šíreniu hrdze, ale nepomáha pri úplnom odstránení hrdze z kovového predmetu. Konvertory hrdze by ste mali používať len vtedy, ak máte v úmysle povrch kovu natierať. Chemické prostriedky na odstraňovanie hrdze sú zvyčajne drahé a použiteľné len na menšie predmety. 

Nemáte čas chodiť do obchodov? Žiaden problém. Existuje niekoľko domácich predmetov, ktoré môžete premeniť na domáci odstraňovač škvŕn od hrdze; od mierne kyslej tekutiny, akou je biely ocot, až po hliníkovú fóliu. Naši odborníci v tejto oblasti vám prinášajú najlepší výber domácich odstraňovačov hrdze:

ODSTRAŇOVANIE HRDZE Z KOVU OCTOVÝM KÚPEĽOM

Na účinné odstránenie hrdze môžete použiť biely ocot. Hrdza reaguje s octom a neskôr sa rozpustí. Hrdzavý kovový predmet namočte do bieleho octu na niekoľko hodín a potom ho len utrite, aby ste hrdzu odstránili. Ak je predmet príliš veľký, biely ocot na povrch predmetu rovnomerne nalejte a nechajte ho nejaký čas pôsobiť. Môžete použiť aj handričku namočenú v bielom octe, ktorou predmet potriete.

Ďalším riešením na odstránenie hrdze je použitie kúska hliníkovej fólie namočenej v octe. Môžete použiť aj obyčajný ocot, avšak odstránenie hrdze si vyžiada viac času. Skúste predmet namočiť do obyčajného octu na 24 hodín. Tým znížite množstvo času potrebného na drhnutie.

Táto metóda sa používa na výraznú hrdzu na náradí alebo predmetoch, ktoré sú celé z ocele a dajú sa ponoriť bez toho, aby sa narušila celistvosť ostatných povrchov.

Výhody: Ide o veľmi jednoduchú metódu „nechať pôsobiť a zabudnúť“. Na odstránenie hrdze po vybratí predmetu z octu nie je potrebná takmer žiadna dodatočná práca.

Nevýhody: Predmet sa musí máčať v octe dlhšie, kým sa dosiahnu výsledky.

ODSTRAŇOVANIE HRDZE Z KOVU CITRÓNOM ALEBO VÁPNOM:

Vápno a soľ sú ďalším riešením, ktoré pomáha odstrániť hrdzu z kovových predmetov. Stačí nasypať trochu soli na miesto predmetu, ktorý zhrdzavel. Potom na to miesto vytlačiť vápno alebo citrón. Šťavu nechajte pôsobiť približne 3 - 4 hodiny, potom predmet vydrhnite. Na vydrhnutie vzniknutej zmesi pomôže použiť zvyšky kože. Je dostatočne silná na to, aby vyčistila hrdzu z kovu bez toho, aby ho poškodila. Rovnakým spôsobom možno použiť aj citrón.

ODSTRAŇOVANIE HRDZE Z KOVU KYSELINOU CITRÓNOVOU

Do misky nalejte niekoľko centimetrov horúcej vody a nasypte 2-3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej. Predmet do tohto roztoku ponorte a roztok nechajte pôsobiť cez noc. Po vytiahnutí predmetu z kyseliny ešte škvrny od hrdze vydrhnite kefkou, predmet opláchnite a osušte.

Najlepšie sa používa na výraznú hrdzu na náradí alebo predmetoch, ktoré možno ponoriť bez toho, aby sa narušila celistvosť ostatných povrchov a náterov (kyselina citrónová odstráni farbu!).

Výhody: Ide o metódu „nechať pôsobiť a zabudnúť“.

Nevýhody: Väčšina ľudí nemá kyselinu citrónovú vo svojej špajzi, ale dá sa ľahko nájsť v obchodoch so zdravou výživou alebo na internete. Kyselina citrónová môže odstrániť farbu predmetu.

ODSTRAŇOVANIE HRDZE Z KOVU CITRÓNOM A SOĽOU

Citrón (alebo limetku) rozrežte na polovicu a šťavu vytlačte na soľ. Zmes nechajte odstáť a potom touto zmesou vydrhnite hrdzu. Ak hrdza zostáva, postup zopakujte a nechajte soľ a šťavu pôsobiť ďalšiu hodinu alebo dve, kým hrdza úplne nezmizne. Potom predmet opláchnite a osušte.

Najlepšie sa používa na menej odolné škvrny od hrdze. Skvele funguje na kuchynské nože, ktoré majú sem-tam malé kúsky hrdze.

Výhody: Ide o minimálne abrazívny proces. Aby ste metódu mohli použiť, stačí vám soľ a citrón, ktoré máte pravdepodobne doma.

Nevýhody: Ak drhnete hrdzu z kuchynského noža, môžete sa porezať. Nezabudnite nosiť ochranné rukavice alebo pracovať na rovnom povrchu, aby ste minimalizovali riziko nehody.

ODSTRAŇOVANIE HRDZE Z KOVU JEDLOU SÓDOU

Zmiešaním jedlej sódy a vody vytvorte hustú pastu a rozotrite ju na kov. Sódu s vodou nechajte nejaký čas stuhnúť a potom predmet vydrhnite zubnou kefkou. Predmet potom umyte vodou. Zmes vody a sódy môžete zriediť ľubovoľne. Neexistuje presná špecifikácia množstva, ktoré sa má použiť.

Ak po aplikácii zmesi predmet stále nie je čistý, očistite ho ešte oceľovou vlnou alebo kovovou kefou, čím odstránite hrdzu až na kov.

Najlepšie sa používa na menej silnú hrdzu, pekáče, jemné vrstvy hrdze, tenký kov.

Výhody: Jednoduchá metóda s použitím jednej lacnej, bežne dostupnej zložky.

Nevýhody: Trvá až jednu hodinu, kým sa vám podarí skutočne odstrániť hrdzu. Kľúčom k odstráneniu hrdze je použitie oceľovej vlny alebo iného materiálu, takže sa pripravte na dlhý pracovný výkon.

AKO ODSTRÁNIŤ HRDZU POMOCOU MYDLA NA RIAD A ZEMIAKA

Táto metóda znie bláznivo, ale funguje ako kúzlo! Zemiak rozrežte na dve polovice a na odrezaný koniec naneste mydlo na riad. Takto medzi koncom zemiaka a hrdzou dôjde k chemickej reakcii. Zemiak položte na povrch kovového predmetu a nechajte ho tam pôsobiť niekoľko hodín. Ak potrebujete odstrániť od hrdze ďalšie miesto, jednoducho odrežte použitý koniec a na čerstvý koniec naneste mydlo na umývanie riadu. Potom ho opäť položte na kovový povrch na dlhšiu dobu.

Najlepšie sa používa na malé, menej odolné škvrny od hrdze na ľahko prístupných povrchoch.

Výhody: Vhodný na odstraňovanie hrdzavých usadenín. Jednoduchá a pomerne rýchla metóda na odstránenie hrdze. Skvelo funguje na kuchynských spotrebičoch. Všetky ingrediencie máte pravdepodobne vo vašej špajzi.

Nevýhody: Ide o metódu odstraňovania hrdze, ktorá narobí veľa neporiadku. Mali by ste pracovať nad drezom alebo niekde vonku, kde je čistenie jednoduché.

Tak, a máte to - šesť účinných metód na odstránenie škvŕn od hrdze z kovu. Od domácich ingrediencií, ako sú citróny a limetky, cez chemické riešenia až po bláznivé domáce kombinácie - pre každého sa nájde vhodný postup. Ktorý odstraňovač hrdze je najlepší? To je na vás. Je dôležité poznamenať, že každá metóda, ktorú použijete, si vyžiada čas a trpezlivosť, pretože ide o zdĺhavú úlohu. S trochou úsilia sa však môžete ľahko naučiť, ako sa zbaviť hrdze z akéhokoľvek kovového povrchu!

Teraz už viete, ako čistiť hrdzu, prečo si neprečítate nášho sprievodcu konkrétne o tom, ako odstrániť hrdzu z bicykla, ako odstrániť hrdzu z auta alebo ako v prvom rade predchádzať hrdzi. Chcete nájsť ďalšie tipy a triky? Objavte ďalšie úžasné triky v našom magazíne.

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 27

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram