Bývanie v Bratislave - podnájom

20. júla 2023

Do Bratislavy sa sťahuje čoraz viac ľudí za prácou, a to najmä z regiónov stredného a východného Slovenska. Naopak, domáci Bratislavčania zase dávajú prednosť pokojným satelitným mestečkám v okolí hlavného mesta. Ľudia, ktorí berú Bratislavu ako akúsi prestupnú stanicu, sa nechcú viazať alebo jednoducho nemajú dostatok finančných prostriedkov – dávajú prednosť nájmu. Dnes si povieme všetko o tom, ako si nájsť kvalitné bývanie v podnájme v Bratislave.

Ako začať? 

V prvom rade by ste mali držať týchto bodov:

  1. Stanovte si finančný strop: 

To znamená určitú sumu, ktorú ste ochotný platiť za mesiac. Táto suma by mala zahŕňať všetky mesačné výdavky na byt, to znamená nájom, elektrinu, vodu, kúrenie aj internet. Nech sa v nej nachádza finančná rezerva, pár desiatok eur viac, pretože práve v zime sú energie oveľa drahšie. Lepšie je byť pripravený.

  1. Počítajte s depozitom, prípadne poplatkami pre realitnú kanceláriu:

Ak si hľadáte byt cez realitku, tá si bude účtovať buď poplatok vo výške jedného mesačného nájmu alebo po častiach, no a keď si prenajmete byt priamo od majiteľa, ten celkom určite bude požadovať aj depozit. Čo je depozit? Je to suma (zvyčajne tiež vo výške mesačného nájmu), ktorá slúži ako zábezpeka v prípade, že by ste neplatili nájom alebo na byte niečo poškodili. Tento depozit sa vám vyplatí naspäť pri odchode z bytu v prípade, že ste platili riadne nájom a nič nepoškodili. Ale pozor! V tejto neistej dobe čoraz viac majiteľov bytov požaduje niekoľkomesačný depozit vopred, preto je to dobré vyjasniť si vopred.

  1. Napíšte si zoznam: 

Do zoznamu si spíšte preferované lokality, a radšej buďte flexibilnejší. Prečo? Pretože sa môže stať, že v lokalite akej chcete nemusíte nájsť vôbec nič, a niečo výhodné nájdete o pár kilometrov ďalej. Treba prehodnotiť všetky pre a proti. Bratislava je veľké mesto, a pokiaľ nemusíte byť v centre mesta každý deň, bude vám vyhovovať aj byt napríklad v Novom Meste. Nesmiete si zabudnúť spísať kritériá, ktoré od nového bývania požadujete. Chcete byt s balkónom? Alebo zariadený? Ľahšie sa vám bude hľadať, ak si tieto kritériá poznačíte podľa dôležitosti (napríklad zariadený byt je absolútna nutnosť, ale balkón je menej dôležitý). Poznačte si aj všetky výdavky, ktoré zaplatíte za prenájom, depozit a podobne.

  1. Začnite aktívne hľadať: 

To znamená hľadať niekoľkými spôsobmi – cez známych, cez realitnú kanceláriu, cez inzeráty na sociálnych sieťach, na rôznych weboch, ktoré sa venujú realitám a podobne. Čím viac ponúk uvidíte, tým lepšie sa vám bude vyberať. Aj keď príliš veľa možností môže znamenať nerozhodnosť. Ak sa neviete rozhodnúť napríklad nad lepšou cenou či lepšou lokalitou, spíšte si na papier všetky pre a proti oboch bytov. To vám pomôže v rozhodovaní. Alebo požiadajte o radu priateľov či rodinu, tí to vedia posúdiť z iného pohľadu. 

  1. Ak sa vám nepodarí nájsť byt do mesiaca, prehodnoťte svoje nároky: 

Bratislava je naše najväčšie mesto s najväčšou ponukou nájomných bytov, preto by vám nemalo trvať viac ako mesiac nájdenie toho ideálneho pre vás. Ak sa tak nedeje, pravdepodobne budete musieť prehodnotiť svoje nároky, pričom tieto sa najčastejšie môžu týkať lokality alebo financií. Zrejme budete musieť rozšíriť svoje hľadanie  aj o iné lokality alebo pridať nejakú tú stovku na nájom. Ak vôbec nechcete spúšťať z týchto kritérií, a našli ste si byt, ktorý vám vyhovuje, napríklad v centre no je pre vás príliš drahý, vyskúšajte aspoň na čas bývanie s kamarátkou. Takto ušetríte polovicu na nájomnom. Ak nemáte nikoho, kto by s vami chcel bývať, môžete vyskúšať ešte jednu možnosť – a tou je hľadať inzeráty, kde niekto hľadá spolunájomníka v tej lokalite, ktorú chcete. 

Na čo si dať pozor pri prenájme, ak ste už našli svoj vysnívaný byt? 

Bohužiaľ, aj pri prenajímaní  bytu sa dá urobiť veľa chýb, preto je lepšie byť pripravený. Ak ste byt našli bez realitnej kancelárie, je šanca naletieť podvodníkovi ešte vyššia. Na toto si treba dať pozor:

  • Bez nájomnej zmluvy ani na krok. Toto by mala byť vaša alfa a omega. Zmluvu by vám automaticky mala vystaviť realitka alebo sám prenajímateľ, a v nej by malo byť okrem samotného nájmu zahrnuté aj nasledovné: na akú dobu sa byt pre prenajíma, presné dátumy od/do (zvyčajne to býva na rok), akým spôsobom a kedy budete platiť nájom (napríklad vždy 1-vého v mesiaci), všetky vaše kontaktné údaje, ale aj majiteľove, všetky informácie ohľadne depozitu (sumu, ktorú ste zaplatili, na čo slúži ale aj podmienky jej vrátenia pri ukončení nájmu), výpovedná lehota odsťahovania sa z bytu (to isté platí aj pre majiteľa, ak by sa rozhodol byt predať alebo sám sa do neho nasťahovať), pokrytie nečakaných nákladov (napríklad ak sa v byte niečo pokazí) – zvyčajne platí, že tieto náklady musí pokryť majiteľ, a podobne. V zmluve musí byť zakotvené aj v akom stave ste byt dostali do prenájmu, a teda čo všetko sa v ňom nachádza (zariadený alebo nezariadený), aké sú pravidlá ohľadne návštev či domácich zvierat. Majiteľov súhlas budete potrebovať ak si budete chcieť do bytu priviezť aj ďalšieho nájomcu na zdieľaný nájom.

Byt si pred samotným prenájmom prezrite aj dvakrát a skontrolujte veci ako tečúca voda, kvapkajúce kohútiky, tesnenie okien, svetlá v izbách a podobne. Máte na to právo. Ak si budete prenajímať byt priamo od majiteľa, máte právo od neho požadovať aj nahliadnutie do listu vlastníctva, či je byt ktorý prenajíma skutočne jeho.

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 27

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram