Do Bratislavy sa sťahuje čoraz viac ľudí za prácou, a to najmä z regiónov stredného a východného Slovenska. Naopak, domáci Bratislavčania zase dávajú prednosť pokojným satelitným mestečkám v okolí hlavného mesta. Ľudia, ktorí berú Bratislavu ako akúsi prestupnú stanicu, sa nechcú viazať alebo jednoducho nemajú dostatok finančných prostriedkov – dávajú prednosť nájmu. Dnes si povieme všetko o tom, ako si nájsť kvalitné bývanie v podnájme v Bratislave.
V prvom rade by ste mali držať týchto bodov:
To znamená určitú sumu, ktorú ste ochotný platiť za mesiac. Táto suma by mala zahŕňať všetky mesačné výdavky na byt, to znamená nájom, elektrinu, vodu, kúrenie aj internet. Nech sa v nej nachádza finančná rezerva, pár desiatok eur viac, pretože práve v zime sú energie oveľa drahšie. Lepšie je byť pripravený.
Ak si hľadáte byt cez realitku, tá si bude účtovať buď poplatok vo výške jedného mesačného nájmu alebo po častiach, no a keď si prenajmete byt priamo od majiteľa, ten celkom určite bude požadovať aj depozit. Čo je depozit? Je to suma (zvyčajne tiež vo výške mesačného nájmu), ktorá slúži ako zábezpeka v prípade, že by ste neplatili nájom alebo na byte niečo poškodili. Tento depozit sa vám vyplatí naspäť pri odchode z bytu v prípade, že ste platili riadne nájom a nič nepoškodili. Ale pozor! V tejto neistej dobe čoraz viac majiteľov bytov požaduje niekoľkomesačný depozit vopred, preto je to dobré vyjasniť si vopred.
Do zoznamu si spíšte preferované lokality, a radšej buďte flexibilnejší. Prečo? Pretože sa môže stať, že v lokalite akej chcete nemusíte nájsť vôbec nič, a niečo výhodné nájdete o pár kilometrov ďalej. Treba prehodnotiť všetky pre a proti. Bratislava je veľké mesto, a pokiaľ nemusíte byť v centre mesta každý deň, bude vám vyhovovať aj byt napríklad v Novom Meste. Nesmiete si zabudnúť spísať kritériá, ktoré od nového bývania požadujete. Chcete byt s balkónom? Alebo zariadený? Ľahšie sa vám bude hľadať, ak si tieto kritériá poznačíte podľa dôležitosti (napríklad zariadený byt je absolútna nutnosť, ale balkón je menej dôležitý). Poznačte si aj všetky výdavky, ktoré zaplatíte za prenájom, depozit a podobne.
To znamená hľadať niekoľkými spôsobmi – cez známych, cez realitnú kanceláriu, cez inzeráty na sociálnych sieťach, na rôznych weboch, ktoré sa venujú realitám a podobne. Čím viac ponúk uvidíte, tým lepšie sa vám bude vyberať. Aj keď príliš veľa možností môže znamenať nerozhodnosť. Ak sa neviete rozhodnúť napríklad nad lepšou cenou či lepšou lokalitou, spíšte si na papier všetky pre a proti oboch bytov. To vám pomôže v rozhodovaní. Alebo požiadajte o radu priateľov či rodinu, tí to vedia posúdiť z iného pohľadu.
Bratislava je naše najväčšie mesto s najväčšou ponukou nájomných bytov, preto by vám nemalo trvať viac ako mesiac nájdenie toho ideálneho pre vás. Ak sa tak nedeje, pravdepodobne budete musieť prehodnotiť svoje nároky, pričom tieto sa najčastejšie môžu týkať lokality alebo financií. Zrejme budete musieť rozšíriť svoje hľadanie aj o iné lokality alebo pridať nejakú tú stovku na nájom. Ak vôbec nechcete spúšťať z týchto kritérií, a našli ste si byt, ktorý vám vyhovuje, napríklad v centre no je pre vás príliš drahý, vyskúšajte aspoň na čas bývanie s kamarátkou. Takto ušetríte polovicu na nájomnom. Ak nemáte nikoho, kto by s vami chcel bývať, môžete vyskúšať ešte jednu možnosť – a tou je hľadať inzeráty, kde niekto hľadá spolunájomníka v tej lokalite, ktorú chcete.
Bohužiaľ, aj pri prenajímaní bytu sa dá urobiť veľa chýb, preto je lepšie byť pripravený. Ak ste byt našli bez realitnej kancelárie, je šanca naletieť podvodníkovi ešte vyššia. Na toto si treba dať pozor:
Byt si pred samotným prenájmom prezrite aj dvakrát a skontrolujte veci ako tečúca voda, kvapkajúce kohútiky, tesnenie okien, svetlá v izbách a podobne. Máte na to právo. Ak si budete prenajímať byt priamo od majiteľa, máte právo od neho požadovať aj nahliadnutie do listu vlastníctva, či je byt ktorý prenajíma skutočne jeho.