Bývanie Bratislava - podnájom

26. júla 2023

Bratislava je naším hlavným mestom, a preto sa v tomto meste logicky nachádza aj najviac pracovných príležitostí, za ktorými migrujú ľudia z celého Slovenska, ale aj zahraničia. Nie je sa čomu diviť, že práve v Bratislave a okolí sú nehnuteľnosti najdrahšie. Nesmieme zabudnúť ani na veľký počet univerzít, ktoré sa v Bratislave nachádzajú, a preto tu dočasne žije aj množstvo študentov. Mladí ľudia, ktorí prídu do Bratislavy za prácou zvyčajne bývajú v nájmoch. Dnes sa spolu pozrieme, ktoré časti Bratislavy sú populárne, a kde sa oplatí prenajať si byt. Ale dozviete sa aj o nevýhodách spojených s bývaním v podnájme.

V ktorých častiach Bratislavy si ľudia najčastejšie prenajímajú byty? 

Samozrejme, že každý by chcel bývať čo najbližšie pri centre, za čo najmenší nájom. Funguje to ale presne opačne – čím bližšie k centru, tým drahšie. Dalo by sa povedať, že ani 1 izbový byt na prenájom do 300 eur dnes už v Bratislave nenájdete.

Ktoré sú najdrahšie a zároveň najlepšie mestské štvrte v Bratislave na prenájom? 

Do úvahy sa berie nielen vzdialenosť od centra, ale aj dostupnosť mestskej dopravy, prítomnosť zelených plôch a parkov, ale aj občianska vybavenosť či bezpečnosť. Očakávať samozrejme musíte vyššie ceny, ktoré sa líšia nielen vo veľkosti bytu, ale aj v tom, či si byt prenajímate zariadený alebo nezariadený.

Na prvé priečky sa umiestnili lokality ako Koliba, Slavín či Horský Park, kde ale nájdete menej bytov na prenájom ako inde, a za skutočne vysoké ceny, ktoré si môže dovoliť len pár ľudí. Veľmi dobre hodnotené sú aj sídliská v Ružinove, ktoré vynikajú svojou polohou a prítomnosťou mnohých zelených plôch. Ľudom v nájme sa dobre býva aj v Kalovej Vsi, Dúbravke a Petržalke pri Einsteinovej.

A ktoré štvrte sú naopak hodnotené negatívne?

Tu síce môžete ušetriť pár desiatok eur na nájme, no tieto lokality boli hodnotené ako nie práve najlepšie, a to z dôvodu izolácie, dopravných zápch, absencii zelených plôch, nedostatočnej bezpečnosti v okolí či z dôvodu problematického spojenia s centrom mesta.

Medzi tieto lokality patria odľahlé časti Petržalky (Kopčany, Lúky Juh a Sever), Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Lamač či Nové Mesto. Ak napríklad nemusíte každý deň cestovať do centra, a pracujete z domu, bývanie v takejto štvrti vám môže ročne ušetriť stovky eur na nájomnom.

Výhody a nevýhody bývania v podnájme v Bratislave 

Výhody:

  • Budete v centre diania, a to doslova. Oveľa jednoduchšie si nájdete prácu, a z Bratislavy sa viete dostať takmer všade či už autom, vlakom či autobusom. 
  • Skvelá poloha, kozmopolitné atmosféra a množstvo vyžitia robia toto mesto atraktívnym.
  • Pri nájme sa nemusíte nijako viazať, a ak si prenajmete už zariadený byt, stačí sa len nasťahovať. Celé sťahovanie tak zvládnete v priebehu jedného dňa.
  • Ak vám nevyjde práca, alebo sa zmení vaša osobná situácia, z nájmu viete ľahko a bez problémov odísť. Väčšina majiteľov bytov požaduje dvojmesačnú notifikáciu.
  • Ak si byt prenajmete spolu dvaja ľudia (partneri či kamaráti), finančné náklady na bývanie budú pre vás únosné, a výrazne ušetríte.

Nevýhody

  • Pri dlhodobom nájme (niekoľko rokov) výrazne preplatíte, ako keby ste si zobrali hypotéku a kúpili vlastný byt.
  • Na „cezpoľných“ sa niektorí Bratislavčania stále pozerajú cez prsty, a to najmä keď si prenajímate byt v Ba, ale trvalú adresu máte niekde inde.
  • Byt patrí inému človeku, a ten si určuje aj pravidlá. Ak si majiteľ neželá domáce zvieratá alebo návštevy, budete ma tomu musieť prispôsobiť.
  • Momentálne sú ceny nájmov v Ba také vysoké, že ak si prenajmete byt sám, nemusíte to aj s energiami dlhodobo utiahnuť, respektíve väčšina výplaty pôjde na bývanie.

Prečítajte si tiež

Bambusové zásteny
Bambus – materiál budúcnosti. Aj to by sa dalo povedať na margo tohto prírodného materiálu. Bambus sa dá využiť v interiérovom dizajne, tienení, v podobe ľahkého nábytku či funkčných pomôcok, ale aj v podobe oblečenia. Áno, bambusové drevo má skutočne široké využitie. Dnes sa naň pozrieme z pohľadu funkčnej ale zároveň dekoratívnej bambusovej zásteny. Táto kráska sa hodí do […]

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram