Viete ako ušetriť na vykurovaní? 10 užitočných tipov, ktoré vám ušetria peniaze
Už je to skoro tu. Vykurovacia sezóna k nám prichádza s prvými chladnými jesennými dňami. Mnohí ľudia sa vďaka zdražovaniu za posledné mesiace právom obávajú ako ju zvládnu. U nás, najmä v horských oblastiach trvá vykurovacia sezóna aj 6 mesiacov, preto treba hľadať čo najekonomickejšie riešenia. Tohoročná vykurovacia sezóna dá zabrať najmä ľudom nad 50 rokov, ktorí žijú v domoch, ale aj väčších bytoch. Táto skupina ľudí zvláda zdražovanie najťažšie, a zároveň sa jedná o finančne najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva. Tento článok je akousi prvou pomocou a návodom, ako reálne ušetriť.
Aké sú rozdiely vo vykurovaní?
Samozrejme, každý typ vykurovania má svoje výhody aj nevýhody, a tie si v krátkosti predstavíme.
Elektrické kúrenie
- Býva riadené viacerými spôsobmi, napríklad pomocou elektrického kotla s konvenčnými radiátormi, alebo formou elektrického akumulačného vykurovania (podlahové kúrenie).
- Neprodukuje žiadne emisie, preto je šetrné k životnému prostrediu.
- Najväčším problémom býva cena, najmä v posledných mesiacoch cena elektriky enormne stúpla, a pre mnohých ľudí sa tento typ kúrenia stal dlhodobo neudržateľný.
Plynové kúrenie
- Dá sa povedať, že plynové kúrenie je u nás dlhodobo najobľúbenejšie, aj vďaka dostupnosti.
- Jeho výhodou je aj jednoduchosť vykurovania, regulácia výkonu a minimum emisií. Plynové kotly môžu byť nízkoteplotné, vysokoteplotné a kondenzačné.
- V minulosti bolo aj finančne nenáročné, no tento rok kvôli nedostatku plynu ceny poriadne stúpli, a ľudia sa oprávnene obávajú.
Kúrenie tuhými palivami
- Tento spôsob bol donedávna obľúbený, hlavne na vidieku. Medzi tuhé palivá patria hnedé uhlie, čierne uhlie, drevo, biomasa (kôre, štiepka, piliny, slama), brikety a pelety.
- Jeho výhodou je jednoduchá inštalácia bez potreby plynovej alebo elektrickej prípojky. Aj samotné palivá bývajú pomerne lacné.
- Nevýhodou je potreba dostatočne veľkého priestoru na uskladnenie paliva, a neustále prikladanie do pece.
Okrem týchto spôsobov máme k dispozícii aj menej známe typy vykurovania, ako napríklad vykurovanie palivovými článkami, tepelným čerpadlom či kúrenie olejom.
10 tipov ako ušetriť!
- Revízia kotla pred vykurovacou sezónou je úplný základ: je pritom jedno aký kotol máte, či na plynové alebo elektrické kúrenie. Aj menšie poruchy na kotle sú nielen nebezpečné, ale pre laika aj často neviditeľné. Preto je viac ako potrebné pred vykurovacou sezónou zavolať odborníka, nech sa na kotol pozrie.
- Starý vymeniť za nový: stále sa bavíme o kotle. 20 a viac ročné kotly nikdy nebudú slúžiť tak ako na začiatku, nehovoriac o úspore energií. Energetické štandardy sa v priebehu rokov menia. Nie každý si môže dovoliť nový kotol, zvlášť seniori, no ak je starý kotol poruchový, a jeho servisovanie je finančne náročné, je skutočne dobré porozmýšľať o zmene.
- Šetriť na elektrike sa oplatí: a je jedno či ňou aj kúrite, alebo nie. Každý ušetrený cent sa ráta, celková ušetrená suma sa vám započíta aj v prospech kúrenia. Ak ste tak ešte nespravili, je načase vymeniť klasické žiarovky za tie úsporné, skontrolovať energetickú triedu domácich spotrebičov, ako je napríklad chladnička ( najúspornejšia je trieda A), a samozrejme zhasínať pokiaľ sa v miestnosti nezdržujete, a nenechávať elektronické prístroje (notebook, smartfón) v sieti aj keď už sú plne nabité.
- Hliníkové rolety sú skvelou voľbou: aj keď si zrejme myslíte, že rolety sú primárne určené na tienenie, najnovšia generácia hliníkových vonkajších roliet dosahuje vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. V praxi to znamená, že cez deň keď svieti slniečko ich môžete otvoriť aby sa dom trochu vyhrial, a v noci keď sa kúri sú úplne zatiahnuté, a tak minimalizujú tepelné straty, ktoré bývajú najväčšie v oblasti okien. Ak vykurujete terasu, či nebodaj aj zimnú záhradu, takmer povinnosťou sú screenové rolety. Prečo? Dajú sa prispôsobiť na mieru aj na veľké okná, chránia nielen pred hmyzom, ale aj vetrom a zimou. Tieto rolety majú látku vedenú takzvaným zipsovým spôsobom, čo znamená vysokú úsporu energií. Sú vhodným riešením aj pre nízkoenergetické stavby.
- Spravte si revíziu dverí: ak sme si spomenuli, že okná sú číslom jedna pri pasívnom úniku tepla, tak dvere sú zas na prvom mieste pri aktívnom úniku. Deje sa to jednoducho ich otváraním a zatváraním. Dvere, ktoré dobre nepriliehajú môžu až za 30% úniku tepla. Najdôležitejšie sú vchodové dvere, pri zatvorení musia tesne priliehať. Ak nie, je vhodné zvoliť kúpu nových dverí, aj kvôli bezpečnosti.
- Kontrola bojlera na ohrev vody je tiež na mieste: veľa domácností kúri plynom, varí na ňom aj zohrieva vodu. Starý bojler je zodpovedný v priemere o 12% úniku energie. Aj keď je to nákladná investícia, v dlhodobom časovom horizonte sa určite oplatí.
- Aj pri varení sa dá ušetriť: či už varíte na plyne či elektrike, pravidlá sú rovnaké: používajte pokrievky, vodu si môžete predhriať v rýchlovarnej kanvici, zmrazené potraviny nechajte najskôr dôkladne rozmraziť a podobne. Vedeli ste, že aj varenie v tlakovom hrnci šetrí spotrebu energií?
- Zmena dodávateľa? Prečo nie: ak ste verní rovnakému dodávateľovi energií celé roky, môžete sa informovať ohľadne zliav pre stáleho zákazníka, alebo zistiť podmienky aj u konkurencie. Nič sa to nedáte, a možno sa vám podarí ušetriť.
- Nastavte si optimálnu teplotu: to platí pre vykurovanie ako aj ohrev vody. Možno zistíte, že zníženie o dva stupne ani nepocítite. Zrejme ste už počuli, že izba v ktorej spíme by nemala byť prekúrená. V spálni by mala byť teplota približne o 3 až 5 stupňov menej, ako v iných miestnostiach. Viete aká je ideálna teplota miestnosti na spánok? Podľa lekárov je to 19 až 21 stupňov.
- Textíliami sa dá zvýšiť vnútorná teplota až o 2 stupne: nie nadarmo sa hovorí, že holé steny pôsobia chladne. Nikto nehovorí, že máte steny obložiť kobercami, ide o to, že vhodne zvolené textílie dodajú príbytku teplo a útulnosť. Koberce s dlhým vlasom, huňaté deky a veľké dekoračné vankúše nielen dobre vyzerajú, ale v zime aj zahrejú.
Extra tip od nás: vedeli ste, že nie je jedno v akom čase čerpáte elektrinu? 90% domácností využíva elektrinu počas dňa. Ale práve od 22.00 večer do rána je lacnejšia. Ak vám (prípadne susedom) nevadí prať v tomto čase, pokojne si práčku či umývačku riadu nastavte na večer. Telefóny, notebooky a iné zariadenia si tiež môžete dať nabiť až večer. Pozor! Nezapínajte však všetko naraz, mohli by ste si vyhodiť poistky.
FAQ: NAJČASTEJŠIE OTÁZKY
Rozdiely vo vykurovaní sú spojené s rôznymi typmi vykurovania, ako napríklad elektrické kúrenie, plynové kúrenie, kúrenie tuhými palivami a ďalšie. Každý typ má svoje výhody a nevýhody.
Elektrické kúrenie neprodukuje emisie, čo je šetrné k životnému prostrediu. Je možné ho riadiť rôznymi spôsobmi, ako napríklad pomocou elektrického kotla s konvenčnými radiátormi alebo elektrického akumulačného vykurovania (podlahové kúrenie).
Plynové kúrenie je dlhodobo obľúbené vďaka svojej dostupnosti. Má jednoduchú reguláciu výkonu a produkuje minimum emisií. Existujú rôzne typy plynových kotlov, ako sú nízkoteplotné, vysokoteplotné a kondenzačné.
Kúrenie tuhými palivami je jednoduché na inštaláciu a nevyžaduje plynovú ani elektrickú prípojku. Tuhé palivá, ako hnedé uhlie, čierne uhlie, drevo, biomasa a podobne, môžu byť relatívne lacné.
-Vykonajte revíziu kotla pred začiatkom vykurovacej sezóny.
-Uvažujte o výmene starého kotle za nový.
-Šetrite na elektrike v domácnosti, napríklad vymenite klasické žiarovky za úsporné, skontrolujte energetickú triedu spotrebičov a zhasínajte nepotrebné elektronické zariadenia.
-Využívajte hliníkové rolety na zlepšenie tepelnej izolácie.
-Skontrolujte tesnosť dverí a v prípade potreby zvoľte ich výmenu.
-Zabezpečte správnu revíziu ohrievača vody.
-V rámci varenia používajte pokrievky, rýchlovarnú kanvicu a varenie v tlakovom hrnci.
Záver
Aj keď nás v médiách strašia aká krutá zima nás čaká, ako zdražovanie udrie na naše peňaženky, netreba hneď podliehať panike. Iste, za energie si bohužiaľ priplatíme, no s rozumným plánovaním a prípravou to však nemusí byť tak veľa. Naučme sa zobrať si niečo pozitívne aj z ťažšej situácie, a vyťažme z nej to dobré. Možno práve nastal čas na celkovú energetickú revíziu domácnosti, čo v konečnom dôsledku bude pre vás len prínosom do budúcnosti. Starším ľudom, ktorí nemusia mať všetky potrebné informácie je dobré ukázať, že existujú aj iné možnosti, a pomôcť im ušetriť. Všetko sa dá, keď sa chce.
Prečítajte si tiež
Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku
Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.