Ako na komáre v záhrade?

29. januára 2022

Áno, leto znamená teplejšie počasie, dlhšie dni a lepšiu náladu všade naokolo. No k letu patria aj komáre. Na svete žije viac ako 3 000 rôznych druhov komárov - a len na Slovensku ich žije približne 50 druhov. Ak máte okolo svojho domu nepotrebné haraburdy, vytvárate pre komáre ideálne biotopy. Letné plány na záhrade? Aj tie sa môžu pokaziť. Ak ste náchylní na nepríjemné uštipnutia komármi a máte záhradu, ktorá sa hemží týmito bodavými škodcami, určite sa pokúšať nájsť spôsob, ako komáre z vašej záhrady odplašiť.

Aktivita komárov sa zvyčajne začína, keď sa nočné teploty začnú vyrovnávať a udržiavať nad 10° C. Komáre majú rôzne vzorce aktivity a preferencie v kŕmení (niektoré hryzú vtáky, iné dávajú prednosť cicavcom, ako je človek), ale všetky majú rovnaký základný životný cyklus a preferencie biotopov. Komáre majú radi najmä teplé a vlhké podnebie a neporiadne susedné záhrady.

Náš tím expertov na komáre vám predstaví zopár tipov a trikov, ktoré vám pomôžu obmedziť počet komárov vo vašej záhrade.

Nenechávajte vodu vonku

Nenechávajte vonku stagnovať vodu, pretože komáre kladú vajíčka do stojatej vody. Stojatá voda tiež pozýva do záhrady množstvo iného drobného lietajúceho hmyzu. Stagnujúcej vode v záhrade môžete zabrániť tak, že skontrolujete niekoľko vecí:

Žľaby

Voda z odkvapov by sa mala zhromažďovať v uzavretých sudoch (na neskoršie zalievanie rastlín) alebo odvádzať kanálom do nádrže. Ak sa voda z odkvapov nikam neodvádza, vytvára kaluže.

Bazény

Ak máte to šťastie, že máte bazén, nezabudnite ho zakaždým, keď sa nepoužíva, zakryť. Bazény poriadne chlórujte a nezabudnite udržiavať filter. To komáre od kladenia vajíčok poriadne odradí.

Fontány

Ak máte v záhrade nejaké vodné prvky, zistite, či sú počas noci suché. Ak je napríklad pod vašou fontánou lôžko, uistite sa, že ste ho vyprázdnili alebo zakryli. Aj časté čistenie filtrov vo fontánach a ich spúšťanie pomáha odrádzať komáre od kladenia vajíčok.

Detské hračky, vedrá, brodiská

Všetko, v čom sa drží voda, t.j. všetky predmety, ktoré obsahujú stojatú vodu (taniere s rastlinami, misky pre psov a vtáčie vaničky) by ste mali vylievať. Vodu v miskách pre psov by ste mali vymieňať aspoň raz do dňa. Väčšina komárích vajíčok sa totiž vyliahne do 48 hodín.

Ak sa vám počas zimy vaše žľaby naplnili nečistotami, už neodvádzajú vodu správne. Vyčistite žľaby a zvody, aby sa voda nehromadila a nevytvárala vítané prostredie na rozmnožovanie chrobákov.

Udržujte svoj trávnik

Kosenie trávnika odradí všetky formy voľne žijúcich živočíchov vo vašej záhrade. Ak však necháte na trávniku nerovné plochy, môžu sa tam usídliť aj iné užitočné voľne žijúce živočíchy, ako sú včely a motýle.

Mnohí záhradkári nechávajú čerstvo pokosenú trávu vonku, aby obohatili pôdu. Tráva však musí byť rovnomerne rozptýlená, a nie nahromadená na kope. Hromady trávy hnijú a stávajú sa inkubátorom pre muchy a komáre.

Môžu rastliny odpudzovať komáre?

Aby sa mohli vajíčka vyvíjať, krvnú potravu potrebujú len dospelé samičky komárov. Samce sa živia nektárom a peľom. Preto neexistujú žiadne rastliny s preukázanými odpudzujúcimi vlastnosťami. Citronela sa síce často v repelentoch používa, no účinne na komáre nepôsobí. Môžete vyskúšať niektoré rastliny s citrusovou vôňou, ako napríklad pelargóniu alebo medovku. Pre menšie plochy ako napríklad altánok či okolie hojdacej siete je najideálnejšia sieť proti komárom.

Vyhoďte nepotrebné predmety a haraburdy

Ak sa na vašom dvore nachádzajú predmety, ktoré nepotrebujete a ktoré zadržiavajú vodu, zbavte sa ich. Staré pneumatiky sú notorickým vinníkom. Nielenže zadržiavajú vodu, ale poskytujú teplé, chránené prostredie, ktoré je ideálne na rozmnožovanie komárov. Vyhoďte ich. Ak používate pneumatiku ako hojdačku, vyvŕtajte do jej dna otvor, aby mohla voda voľne odtekať.

Pevne zviažte plachty

Ak používate plachtu na zakrytie hromady dreva, motorového člna, grilu alebo iných veľkých predmetov, zistite, či je pevne zatiahnutá. V opačnom prípade sa v záhyboch a na nízkych miestach zhromažďuje dažďová voda. Ak nemôžete plachtu napnúť, odstráňte ju úplne, aby mohla voda odtekať.

S postrekmi opatrne

Väčšina obchodov so záhradnými alebo železiarskymi potrebami predáva postreky alebo granule na ničenie hmyzu. Používajte ich šetrne a len v prípade potreby. Väčšina obsahuje pyretríny alebo ich syntetickú verziu, pyretroidy. Pyretríny sú prírodné insekticídy pochádzajúce z chryzantém, ktoré sú však toxické a pri priamom kontakte s pokožkou môžu pokožku dráždiť.

Pyretríny nielenže ničia rôzny hmyz, akými sú komáre a kliešte, ale aj opeľovače, ako sú napríklad včely medonosné alebo užitočný hmyz ako napríklad berušky. Ak sa rozhodnete postrekovať na vlastnú päsť, vyberte si pokojný deň, aby ste znížili úlet. Ak si najímate profesionála, požiadajte ho o licenciu a o to, aké chemikálie bude používať.

Ak pravidelne kosíte, ak ste vytrhali všetku burinu okolo domu a komáre sú aj napriek tomu aktívne, najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť uštipnutiu, ak práve nemáte repelent ani dlhé rukávy, je použiť sieťku proti komárom.  

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 16

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram