Ako na komáre v záhrade?

29. januára 2022

Áno, leto znamená teplejšie počasie, dlhšie dni a lepšiu náladu všade naokolo. No k letu patria aj komáre. Na svete žije viac ako 3 000 rôznych druhov komárov - a len na Slovensku ich žije približne 50 druhov. Ak máte okolo svojho domu nepotrebné haraburdy, vytvárate pre komáre ideálne biotopy. Letné plány na záhrade? Aj tie sa môžu pokaziť. Ak ste náchylní na nepríjemné uštipnutia komármi a máte záhradu, ktorá sa hemží týmito bodavými škodcami, určite sa pokúšať nájsť spôsob, ako komáre z vašej záhrady odplašiť.

Aktivita komárov sa zvyčajne začína, keď sa nočné teploty začnú vyrovnávať a udržiavať nad 10° C. Komáre majú rôzne vzorce aktivity a preferencie v kŕmení (niektoré hryzú vtáky, iné dávajú prednosť cicavcom, ako je človek), ale všetky majú rovnaký základný životný cyklus a preferencie biotopov. Komáre majú radi najmä teplé a vlhké podnebie a neporiadne susedné záhrady.

Náš tím expertov na komáre vám predstaví zopár tipov a trikov, ktoré vám pomôžu obmedziť počet komárov vo vašej záhrade.

Nenechávajte vodu vonku

Nenechávajte vonku stagnovať vodu, pretože komáre kladú vajíčka do stojatej vody. Stojatá voda tiež pozýva do záhrady množstvo iného drobného lietajúceho hmyzu. Stagnujúcej vode v záhrade môžete zabrániť tak, že skontrolujete niekoľko vecí:

Žľaby

Voda z odkvapov by sa mala zhromažďovať v uzavretých sudoch (na neskoršie zalievanie rastlín) alebo odvádzať kanálom do nádrže. Ak sa voda z odkvapov nikam neodvádza, vytvára kaluže.

Bazény

Ak máte to šťastie, že máte bazén, nezabudnite ho zakaždým, keď sa nepoužíva, zakryť. Bazény poriadne chlórujte a nezabudnite udržiavať filter. To komáre od kladenia vajíčok poriadne odradí.

Fontány

Ak máte v záhrade nejaké vodné prvky, zistite, či sú počas noci suché. Ak je napríklad pod vašou fontánou lôžko, uistite sa, že ste ho vyprázdnili alebo zakryli. Aj časté čistenie filtrov vo fontánach a ich spúšťanie pomáha odrádzať komáre od kladenia vajíčok.

Detské hračky, vedrá, brodiská

Všetko, v čom sa drží voda, t.j. všetky predmety, ktoré obsahujú stojatú vodu (taniere s rastlinami, misky pre psov a vtáčie vaničky) by ste mali vylievať. Vodu v miskách pre psov by ste mali vymieňať aspoň raz do dňa. Väčšina komárích vajíčok sa totiž vyliahne do 48 hodín.

Ak sa vám počas zimy vaše žľaby naplnili nečistotami, už neodvádzajú vodu správne. Vyčistite žľaby a zvody, aby sa voda nehromadila a nevytvárala vítané prostredie na rozmnožovanie chrobákov.

Udržujte svoj trávnik

Kosenie trávnika odradí všetky formy voľne žijúcich živočíchov vo vašej záhrade. Ak však necháte na trávniku nerovné plochy, môžu sa tam usídliť aj iné užitočné voľne žijúce živočíchy, ako sú včely a motýle.

Mnohí záhradkári nechávajú čerstvo pokosenú trávu vonku, aby obohatili pôdu. Tráva však musí byť rovnomerne rozptýlená, a nie nahromadená na kope. Hromady trávy hnijú a stávajú sa inkubátorom pre muchy a komáre.

Môžu rastliny odpudzovať komáre?

Aby sa mohli vajíčka vyvíjať, krvnú potravu potrebujú len dospelé samičky komárov. Samce sa živia nektárom a peľom. Preto neexistujú žiadne rastliny s preukázanými odpudzujúcimi vlastnosťami. Citronela sa síce často v repelentoch používa, no účinne na komáre nepôsobí. Môžete vyskúšať niektoré rastliny s citrusovou vôňou, ako napríklad pelargóniu alebo medovku. Pre menšie plochy ako napríklad altánok či okolie hojdacej siete je najideálnejšia sieť proti komárom.

Vyhoďte nepotrebné predmety a haraburdy

Ak sa na vašom dvore nachádzajú predmety, ktoré nepotrebujete a ktoré zadržiavajú vodu, zbavte sa ich. Staré pneumatiky sú notorickým vinníkom. Nielenže zadržiavajú vodu, ale poskytujú teplé, chránené prostredie, ktoré je ideálne na rozmnožovanie komárov. Vyhoďte ich. Ak používate pneumatiku ako hojdačku, vyvŕtajte do jej dna otvor, aby mohla voda voľne odtekať.

Pevne zviažte plachty

Ak používate plachtu na zakrytie hromady dreva, motorového člna, grilu alebo iných veľkých predmetov, zistite, či je pevne zatiahnutá. V opačnom prípade sa v záhyboch a na nízkych miestach zhromažďuje dažďová voda. Ak nemôžete plachtu napnúť, odstráňte ju úplne, aby mohla voda odtekať.

S postrekmi opatrne

Väčšina obchodov so záhradnými alebo železiarskymi potrebami predáva postreky alebo granule na ničenie hmyzu. Používajte ich šetrne a len v prípade potreby. Väčšina obsahuje pyretríny alebo ich syntetickú verziu, pyretroidy. Pyretríny sú prírodné insekticídy pochádzajúce z chryzantém, ktoré sú však toxické a pri priamom kontakte s pokožkou môžu pokožku dráždiť.

Pyretríny nielenže ničia rôzny hmyz, akými sú komáre a kliešte, ale aj opeľovače, ako sú napríklad včely medonosné alebo užitočný hmyz ako napríklad berušky. Ak sa rozhodnete postrekovať na vlastnú päsť, vyberte si pokojný deň, aby ste znížili úlet. Ak si najímate profesionála, požiadajte ho o licenciu a o to, aké chemikálie bude používať.

Ak pravidelne kosíte, ak ste vytrhali všetku burinu okolo domu a komáre sú aj napriek tomu aktívne, najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť uštipnutiu, ak práve nemáte repelent ani dlhé rukávy, je použiť sieťku proti komárom.  

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 37

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram