5 tipov ako si pripraviť auto pred zimnou sezónou

20. októbra 2022

Áno, prichádza zimné obdobie. Pre niekoho naozaj čarovné, ale povedzme si na rovinu, pre zdravie Vášho auta to znamená množstvo hrozieb. Je to čas kedy každé ráno pred prácou, pri teplotách pod nulou škriabeme námrazu z okien, a tak trochu nadávame kedy už konečne príde leto!
Teploty pod bodom mrazu môžu byť pre naše auto náročné, no nemusia! Váš ,,tátoš“ potrebuje len dôkladnejšiu starostlivosť a údržbu aby ste sa vyhli nenaštartovaniu, zamrznutiu motora či okien, alebo autonehode. Tento kontrolný zoznam Vám pomôže pripraviť auto pred zimou a ušetriť nemalé peniaze do budúcna! Tak hor sa do prípravy.  

Prvý krok: Zakúpenie a Výmena Pneumatík

Vieme že zimné pneumatiky je povinné mať ak napadne súvislá vrstva snehu, preto ďalším úkonom bude ich výmena. V prípade že máte staré, nespoliehajte sa že vydržia, radšej kúpte nové a kvalitné. Nezabudnite si pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách, ak sa počasie ochladí vzduch v pneumatikách sa môže roztiahnuť. 

C:UsersBibianaDesktopspolocnyauto na zimutire-1749597_1920.jpg

Druhý krok: Skontrolovať Batériu

Určite sa každému aspoň raz stalo, že Vám v zime nechcelo naštartovať auto. Aby ste sa tejto nepríjemnej situácii vyhli, dajte si poriadne skontrolovať autobatériu, tie majú v zime tendenciu vybíjať sa. Prineste auto do najbližšieho autoservisu, kde Vám skontrolujú výkon akumulátora záťažovým testom (meria kapacitu a nabitie). 

Tretí krok: Chladiaca Kvapalina

Dôležitým úkonom ja určite kontrola a prípadná výmena alebo doplnenie chladiacej kvapaliny, bez ktorej by mohli nastať značné komplikácie. Chladiaca kvapalina chráni motor pred prehriatím, no zároveň má vlastnosti aby v zime nezamrzla a nepoškodila tak motor, časom sa tieto vlastnosti totiž znižujú a preto je potrebná kontrola v autoservise. Chladiaca kvapalina takisto udržuje chladiaci systém v perfektnom stave. 

Štvrtý krok: Kvapalina do Ostrekovačov a Stierače

Ostaneme ešte pri tekutinách. Otvorte kapotu auta a dolejte kvapalinu do ostrekovačov. Ale pozor! Musí byť nemrznúca, najlepšie taká ktorá vydrží  do -30 °C, inak hrozí poškodenie nádrže kvapaliny do ostrekovačov a taktiež ďalších súčastí. Nezabudnite taktiež skontrolovať, alebo vymeniť lišty na stieračoch. Tie pokiaľ sú opotrebované, práve v zime keď mrzne to pocítite najviac. Viditeľnosť musíte mať perfektnú obzvlášť v zimnom počasí. 

C:UsersBibianaDesktopspolocnyauto na zimumountain-snow-cold-winter-light-cloud-1111301-pxhere.com.jpg

Piaty krok: Ochrana proti primrznutiu dverí

Jeden z veľmi nepríjemných problémov môže nastať vtedy ak Vám na aute zamrznú dvere a Vy sa tak nemôžete dostať dovnútra. Spôsobuje to vlhkosť ktorá sa dostane na povrch tesnenia a potom zamrzne. Na ochranu pred primrznutím dverí môžete použiť viacero spôsobov:
- Olej WD-40 nanesiete tenkou vrstvou na gumové tesnenia každých dverí na Vašom aute. Pôsobenie tohto oleja je však krátkodobé, zamrznutiu zabráni len na pár dní, no čiastočne pomôže v neželanej situácií.
- Najúčinnejší spôsob je namazať gumové tesnenia po obvode dverí silikónovým olejom, prípadne glycerínom.
- Používajte ochrannú plachtu chrániacu celé auto aj proti námraze. 

C:UsersBibianaDesktopspolocnyauto na zimusnow-cold-winter-white-car-wheel-722522-pxhere.com.jpg

Majte vždy pri sebe

Aby ste neboli v neželanej situácií prekvapení, majte vždy pri sebe pár potrebných vecí:
- Štartovacie káble
- Jednoduché náradie
- Škrabku na ľad
- Metličku na sneh
- Lekárničku
- Malú LED baterku
- Rozmrazovač zámkov

Ako vidíte, mrazivé dni sú ťažké aj pre naše motorové vozidlá. Udržujte si ich preto v čo najlepšom stave s našimi radmi a odporúčaniami. Všetky kroky vykonávajte bezpečne a už sa nemusíte viac stresovať či Vás na druhý deň neprekvapia nočné mrazy.

Prečo je dôležité pripraviť auto na zimné obdobie?

Príprava auta na zimné obdobie je dôležitá pre zabezpečenie bezpečnej jazdy a minimalizáciu rizika poškodenia vozidla v dôsledku nízkych teplôt a nepriaznivých podmienok.

Kedy je vhodné vymeniť letné pneumatiky za zimné?

Zimné pneumatiky je vhodné mať, keď napadne súvislá vrstva snehu. Je potrebné ich vymeniť, aby ste zabezpečili lepšiu trakciu a bezpečnejšiu jazdu na zasnežených alebo ľadových cestách.

Ako sa staráme o autobatériu v zimnom období?

V zimnom období je dôležité skontrolovať výkon autobatérie, pretože v chladnom počasí majú batérie tendenciu sa vybíjať rýchlejšie. Odporúča sa navštíviť autoservis a nechať skontrolovať výkon akumulátora záťažovým testom.

Aká je dôležitosť chladiacej kvapaliny v aute?

Chladiaca kvapalina je dôležitá pre ochranu motora pred prehriatím. Je nevyhnutné pravidelne kontrolovať jej množstvo a stav, aby sa zabezpečilo, že kvapalina nezamrzne a nepoškodí motor.

Prečo je potrebné do ostrekovačov dolejovať nemrznúcu kvapalinu?

Nemrznúca kvapalina v ostrekovačoch zabezpečuje, že voda použitá na čistenie skla nezamrzne pri nízkych teplotách. To zlepšuje viditeľnosť a bezpečnosť pri jazde v zimných podmienkach.

Aké sú spôsoby ochrany pred primrznutím dverí?

Niekoľko spôsobov ochrany pred primrznutím dverí je: použitie oleja WD-40 na gumové tesnenia, nanesenie silikónového oleja alebo glycerínu na tesnenia, a použitie ochrannej plachty na ochranu auta pred námrazou.

Aké veci je vhodné mať v aute počas zimného obdobia?

Vhodné veci, ktoré je dobré mať v aute počas zimného obdobia, zahŕňajú:
Škrabku na ľad: Pomôže vám odstrániť ľad a námrazu z okien auta.
Metličku na sneh: Slúži na čistenie snehu z vozidla, najmä zo strechy a kapoty.
Štartovacie káble: Ak vám batéria v aute vybije, štartovacie káble vám umožnia naštartovať auto pomocou inej batérie.
Rezervnú pneumatiku: V prípade defektu je dôležité mať rezervnú pneumatiku a potrebné náradie na výmenu.
Sada náradia: Základná sada náradia môže byť užitočná na drobné opravy alebo v prípade havárie.
Ochrannú plachtu: Pomáha chrániť vozidlo pred námrazou a ďalšími poveternostnými vplyvmi.
LED baterku: V prípade havárie alebo opravy v noci vám poskytne dostatok svetla.
Rúško a rukavice: V prípade potreby musíte mať k dispozícii ochranné rúško a rukavice.
Vrecia so solou alebo pieskom: Môžu byť použité na posyp cesty v prípade, že vaše vozidlo sa zasekne na ľadovom alebo klzkom povrchu.
Termos s teplými nápojmi a súkromné potreby: V prípade dlhších ciest alebo havárie je užitočné mať pri sebe teplý nápoj a niektoré súkromné potreby.
Tieto veci vám môžu pomôcť v prípade nepredvídaných situácií počas zimného obdobia a zabezpečiť väčšiu bezpečnosť a pohodlie pri jazde.

Záver:
Zimné obdobie prináša so sebou množstvo výziev a hrozieb pre zdravie nášho auta. Avšak správnou prípravou a údržbou môžeme týmto hrozbám predísť a ušetriť si nemalé finančné prostriedky do budúcnosti.

V článku sme si prešli niekoľko dôležitých krokov, ako pripraviť auto na zimu. Zakúpenie a výmena zimných pneumatík je povinnosťou v prípade súvislej vrstvy snehu, pretože zabezpečujú lepšiu priľnavosť a ovládateľnosť na klzkých povrchoch. Kontrola a skontrolovanie batérie je nevyhnutná, aby sme predišli problémom s naštartovaním auta v zime. Dôležitou úlohou je aj kontrola a prípadná výmena alebo doplnenie chladiacej kvapaliny, aby sme ochránili motor pred prehriatím a zároveň pred zamrznutím. Kvapalina do ostrekovačov musí byť nemrznúca, a je potrebné skontrolovať a vymeniť opotrebované lišty na stieračoch, aby sme mali v zime dobrú viditeľnosť. Ochrana proti primrznutiu dverí je tiež dôležitá, a preto môžeme použiť rôzne spôsoby ako olej WD-40 alebo silikónový olej na gumové tesnenia, alebo použitie ochrannej plachty na celé auto. V nepredvídaných situáciách je dôležité mať v aute niektoré potrebné veci ako štartovacie káble, náradie, škrabku na ľad, metličku na sneh, lekárničku, malú LED baterku a rozmrazovač zámkov.

Správna príprava auta na zimné obdobie a dodržiavanie týchto krokov nám pomôžu minimalizovať riziko problémov a nehôd počas zimy. Dôležité je vykonávať tieto kroky bezpečne a pravidelne kontrolovať stav auta. Takto si môžeme užiť zimu s väčším pokojom a bez zbytočného stresu z nečakaných mrazových situácií.

Nezabudnite, že bezpečnosť a pohodlie pri jazde je v našich rukách, a správna príprava auta nám umožní cestovať bezpečne a s dôverou aj počas náročného zimného obdobia.

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 27

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram