Áno, prichádza zimné obdobie. Pre niekoho naozaj čarovné, ale povedzme si na rovinu, pre zdravie Vášho auta to znamená množstvo hrozieb. Je to čas kedy každé ráno pred prácou, pri teplotách pod nulou škriabeme námrazu z okien, a tak trochu nadávame kedy už konečne príde leto!
Teploty pod bodom mrazu môžu byť pre naše auto náročné, no nemusia! Váš ,,tátoš“ potrebuje len dôkladnejšiu starostlivosť a údržbu aby ste sa vyhli nenaštartovaniu, zamrznutiu motora či okien, alebo autonehode. Tento kontrolný zoznam Vám pomôže pripraviť auto pred zimou a ušetriť nemalé peniaze do budúcna! Tak hor sa do prípravy.
Prvý krok: Zakúpenie a Výmena Pneumatík
Vieme že zimné pneumatiky je povinné mať ak napadne súvislá vrstva snehu, preto ďalším úkonom bude ich výmena. V prípade že máte staré, nespoliehajte sa že vydržia, radšej kúpte nové a kvalitné. Nezabudnite si pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách, ak sa počasie ochladí vzduch v pneumatikách sa môže roztiahnuť.
Druhý krok: Skontrolovať Batériu
Určite sa každému aspoň raz stalo, že Vám v zime nechcelo naštartovať auto. Aby ste sa tejto nepríjemnej situácii vyhli, dajte si poriadne skontrolovať autobatériu, tie majú v zime tendenciu vybíjať sa. Prineste auto do najbližšieho autoservisu, kde Vám skontrolujú výkon akumulátora záťažovým testom (meria kapacitu a nabitie).
Tretí krok: Chladiaca Kvapalina
Dôležitým úkonom ja určite kontrola a prípadná výmena alebo doplnenie chladiacej kvapaliny, bez ktorej by mohli nastať značné komplikácie. Chladiaca kvapalina chráni motor pred prehriatím, no zároveň má vlastnosti aby v zime nezamrzla a nepoškodila tak motor, časom sa tieto vlastnosti totiž znižujú a preto je potrebná kontrola v autoservise. Chladiaca kvapalina takisto udržuje chladiaci systém v perfektnom stave.
Štvrtý krok: Kvapalina do Ostrekovačov a Stierače
Ostaneme ešte pri tekutinách. Otvorte kapotu auta a dolejte kvapalinu do ostrekovačov. Ale pozor! Musí byť nemrznúca, najlepšie taká ktorá vydrží do -30 °C, inak hrozí poškodenie nádrže kvapaliny do ostrekovačov a taktiež ďalších súčastí. Nezabudnite taktiež skontrolovať, alebo vymeniť lišty na stieračoch. Tie pokiaľ sú opotrebované, práve v zime keď mrzne to pocítite najviac. Viditeľnosť musíte mať perfektnú obzvlášť v zimnom počasí.
Piaty krok: Ochrana proti primrznutiu dverí
Jeden z veľmi nepríjemných problémov môže nastať vtedy ak Vám na aute zamrznú dvere a Vy sa tak nemôžete dostať dovnútra. Spôsobuje to vlhkosť ktorá sa dostane na povrch tesnenia a potom zamrzne. Na ochranu pred primrznutím dverí môžete použiť viacero spôsobov:
- Olej WD-40 nanesiete tenkou vrstvou na gumové tesnenia každých dverí na Vašom aute. Pôsobenie tohto oleja je však krátkodobé, zamrznutiu zabráni len na pár dní, no čiastočne pomôže v neželanej situácií.
- Najúčinnejší spôsob je namazať gumové tesnenia po obvode dverí silikónovým olejom, prípadne glycerínom.
- Používajte ochrannú plachtu chrániacu celé auto aj proti námraze.
Majte vždy pri sebe
Aby ste neboli v neželanej situácií prekvapení, majte vždy pri sebe pár potrebných vecí:
- Štartovacie káble
- Jednoduché náradie
- Škrabku na ľad
- Metličku na sneh
- Lekárničku
- Malú LED baterku
- Rozmrazovač zámkov
Ako vidíte, mrazivé dni sú ťažké aj pre naše motorové vozidlá. Udržujte si ich preto v čo najlepšom stave s našimi radmi a odporúčaniami. Všetky kroky vykonávajte bezpečne a už sa nemusíte viac stresovať či Vás na druhý deň neprekvapia nočné mrazy.