5 tipov ako si pripraviť auto pred zimnou sezónou

20. októbra 2022

Áno, prichádza zimné obdobie. Pre niekoho naozaj čarovné, ale povedzme si na rovinu, pre zdravie Vášho auta to znamená množstvo hrozieb. Je to čas kedy každé ráno pred prácou, pri teplotách pod nulou škriabeme námrazu z okien, a tak trochu nadávame kedy už konečne príde leto!
Teploty pod bodom mrazu môžu byť pre naše auto náročné, no nemusia! Váš ,,tátoš“ potrebuje len dôkladnejšiu starostlivosť a údržbu aby ste sa vyhli nenaštartovaniu, zamrznutiu motora či okien, alebo autonehode. Tento kontrolný zoznam Vám pomôže pripraviť auto pred zimou a ušetriť nemalé peniaze do budúcna! Tak hor sa do prípravy.  

Prvý krok: Zakúpenie a Výmena Pneumatík

Vieme že zimné pneumatiky je povinné mať ak napadne súvislá vrstva snehu, preto ďalším úkonom bude ich výmena. V prípade že máte staré, nespoliehajte sa že vydržia, radšej kúpte nové a kvalitné. Nezabudnite si pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách, ak sa počasie ochladí vzduch v pneumatikách sa môže roztiahnuť. 

C:UsersBibianaDesktopspolocnyauto na zimutire-1749597_1920.jpg

Druhý krok: Skontrolovať Batériu

Určite sa každému aspoň raz stalo, že Vám v zime nechcelo naštartovať auto. Aby ste sa tejto nepríjemnej situácii vyhli, dajte si poriadne skontrolovať autobatériu, tie majú v zime tendenciu vybíjať sa. Prineste auto do najbližšieho autoservisu, kde Vám skontrolujú výkon akumulátora záťažovým testom (meria kapacitu a nabitie). 

Tretí krok: Chladiaca Kvapalina

Dôležitým úkonom ja určite kontrola a prípadná výmena alebo doplnenie chladiacej kvapaliny, bez ktorej by mohli nastať značné komplikácie. Chladiaca kvapalina chráni motor pred prehriatím, no zároveň má vlastnosti aby v zime nezamrzla a nepoškodila tak motor, časom sa tieto vlastnosti totiž znižujú a preto je potrebná kontrola v autoservise. Chladiaca kvapalina takisto udržuje chladiaci systém v perfektnom stave. 

Štvrtý krok: Kvapalina do Ostrekovačov a Stierače

Ostaneme ešte pri tekutinách. Otvorte kapotu auta a dolejte kvapalinu do ostrekovačov. Ale pozor! Musí byť nemrznúca, najlepšie taká ktorá vydrží  do -30 °C, inak hrozí poškodenie nádrže kvapaliny do ostrekovačov a taktiež ďalších súčastí. Nezabudnite taktiež skontrolovať, alebo vymeniť lišty na stieračoch. Tie pokiaľ sú opotrebované, práve v zime keď mrzne to pocítite najviac. Viditeľnosť musíte mať perfektnú obzvlášť v zimnom počasí. 

C:UsersBibianaDesktopspolocnyauto na zimumountain-snow-cold-winter-light-cloud-1111301-pxhere.com.jpg

Piaty krok: Ochrana proti primrznutiu dverí

Jeden z veľmi nepríjemných problémov môže nastať vtedy ak Vám na aute zamrznú dvere a Vy sa tak nemôžete dostať dovnútra. Spôsobuje to vlhkosť ktorá sa dostane na povrch tesnenia a potom zamrzne. Na ochranu pred primrznutím dverí môžete použiť viacero spôsobov:
- Olej WD-40 nanesiete tenkou vrstvou na gumové tesnenia každých dverí na Vašom aute. Pôsobenie tohto oleja je však krátkodobé, zamrznutiu zabráni len na pár dní, no čiastočne pomôže v neželanej situácií.
- Najúčinnejší spôsob je namazať gumové tesnenia po obvode dverí silikónovým olejom, prípadne glycerínom.
- Používajte ochrannú plachtu chrániacu celé auto aj proti námraze. 

C:UsersBibianaDesktopspolocnyauto na zimusnow-cold-winter-white-car-wheel-722522-pxhere.com.jpg

Majte vždy pri sebe

Aby ste neboli v neželanej situácií prekvapení, majte vždy pri sebe pár potrebných vecí:
- Štartovacie káble
- Jednoduché náradie
- Škrabku na ľad
- Metličku na sneh
- Lekárničku
- Malú LED baterku
- Rozmrazovač zámkov

Ako vidíte, mrazivé dni sú ťažké aj pre naše motorové vozidlá. Udržujte si ich preto v čo najlepšom stave s našimi radmi a odporúčaniami. Všetky kroky vykonávajte bezpečne a už sa nemusíte viac stresovať či Vás na druhý deň neprekvapia nočné mrazy.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 11

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram