Starostlivosť o uteráky: Ako ich prať a sušiť 

17. októbra 2022

Keď investujeme do osušiek a uterákov do našej domácnosti, je dôležité vedieť, ako sa o ne správne starať, aby vydržali a čo najdlhšie si udržali hebký a nadýchaný pocit. Aj keď sa môže zdať, že pranie uterákov je jednoduchou úlohou a stačí ich hodiť do práčky, určite existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť, aby ste sa uistili, že používate správnu techniku prania uterákov, aby zostali plyšové, mäkké a mohli sme ich používať čo najdlhšie. Sme tu preto s niekoľkými užitočnými tipmi, ako prať a sušiť uteráky, aby vyzerali čo najlepšie aj po mnohých praniach a nestratili na kvalite. 

Prať špinavé uteráky so zvyškom bielizne nie je nikdy dobrý nápad. Nielen, že uteráky nebudú také svieže, ale jemné vlákna by sa mohli poškodiť alebo zamotať do menších kusov, čo zabráni ich správnemu vypraniu. Pred praním uterákov rozdeľte svetlé a tmavé farby. Nikdy neperte biele uteráky s tmavými. Keďže uteráky sú veľmi savé, svetlejšie môžu naberať časť farby z tmavších, čo môže spôsobiť, že budú špinavé alebo zafarbené. 

Dbajte aj na množstvo pracieho prostriedku. Používanie príliš veľkého množstva pracích prostriedkov môže spôsobiť stuhnutie uterákov. Je dobré použiť asi polovicu odporúčaného množstva, ktoré by ste zvyčajne použili na dosiahnutie najlepších výsledkov. Ak máte na uterákoch škvrny, bielidlo na ich čistenie funguje dobre. Pri praní bielych uterákov môžete použiť chlórové alebo bezchlórové bielidlo. Pri praní farebných uterákov môžete použiť iba bielidlo, ktoré je bezpečné pre farby, pretože chlórové zanecháva biele škvrny a uteráky by mohli vyblednúť.  

Čo sa týka teploty, biele a svetlejšie uteráky sa dobre perú pri nastavení horúcej vody. Pomôže ich rozjasniť a lepšie vyčistiť. Tmavé uteráky by ste mali prať pri nastavení teplej vody. Teplá voda pomáha zachovať farby a zbaviť sa baktérií. Keď sú uteráky opraté, vyberte ich z práčky a pred vložením do sušičky z každého jednotlivo vytraste prebytočnú vodu. To skracuje čas sušenia a pomáha udržiavať uteráky mäkké. 

Ako často uteráky prať? 

Uteráky by ste mali prať každé tri až štyri dni. Dlhším používaním sa môžete vystaviť baktériám, ktoré je potrebné zmyť. 

Uteráky

Aký je najlepší spôsob skladovania uterákov? 

Čisté a suché uteráky zložte a uložte do skrinky na bielizeň, kúpeľňového stojana alebo zásuvky. Je dôležité, aby ste neskladovali vlhké uteráky, pretože to môže spôsobiť tvorbu plesní alebo nepríjemný zápach.

Ako udržať uteráky mäkké a nadýchané? 

Pri každom praní vynechajte aviváž, aby ste sa vyhli usádzaniu vosku na uterákoch, čo môže viesť k zníženiu savosti a mäkkosti. Uteráky nežehlite! Teplo uteráky poškodí a sploští vlákna látky, čo spôsobí, že budú menej mäkké. Čisté uteráky sú nadýchané uteráky, preto ich perte dvakrát týždenne, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. 

Čo s novými uterákmi? 

Nové uteráky pred použitím vyperte. Ide o dôležitý krok, pretože je potrebné z nich odstrániť silikónový povlak, ktorý môže značne znížiť ich nasiakavosť. Do prania k nim vyberte uteráky podobnej farby. Opäť použite len polovicu odporúčaného množstva pracieho prostriedku. Okrem toho pridajte do vody na umývanie polovicu šálky octu, aby ste dosiahli najlepšie výsledky čistenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Výber paplóna a vankúša , Renovácia záhradného nábytku

Ako uteráky osviežiť? 

Niekedy môžeme z uterákov cítiť mierny plesňový zápach. V takomto prípade ich môžeme v práčke osviežiť, a to bez pridania pracieho prostriedku alebo bielidla. Namiesto toho použite jednu šálku bieleho octu.   

FAQ: NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Prečo nie je dobrý nápad prať špinavé uteráky so zvyškom bielizne?

Praním uterákov so zvyškom bielizne by sa mohli poškodiť a správne nevyprať. Vlákna by sa mohli zamotať do menších kusov a znížiť ich kvalitu.

Prečo by sme mali rozdeľovať svetlé a tmavé uteráky pri praní?

Svietiace uteráky by mohli nabrať farbu z tmavších uterákov, čo by mohlo spôsobiť, že budú špinavé alebo zafarbené. Preto je lepšie prať biele a tmavé uteráky oddelene.

Aké je odporúčané množstvo pracieho prostriedku pre pranie uterákov?

Odporúča sa použiť asi polovicu odporúčaného množstva pracieho prostriedku, aby sa uteráky nestuhli.

Aké bielidlo môžeme použiť pri praní bielych uterákov a aké pri farebných?

Pri praní bielych uterákov môžeme použiť chlórové alebo bezchlórové bielidlo. Pri farebných uterákov by sme mali používať bezpečné bielidlo pre farby.

Akú teplotu vody je vhodné použiť pri praní bielych a svetlých uterákov a akú pri tmavých uterákoch?

Bielu a svetlú uteráky je dobré prať pri nastavení horúcej vody, čo pomáha rozjasniť farby a lepšie vyčistiť. Tmavé uteráky by sa mali prať pri nastavení teplej vody, ktorá zachováva farby a pomáha odstrániť baktérie.

Aké je odporúčanie pre skladovanie uterákov?

Čisté a suché uteráky by mali byť zložené a uložené do skrinky na bielizeň, kúpeľňového stojana alebo zásuvky. Dôležité je vyhnúť sa skladovaniu vlhkých uterákov, aby sa predišlo tvorbe plesní a nepríjemnému zápachu.

Ako udržať uteráky mäkké a nadýchané?

Pri praní uterákov sa odporúča vynechať aviváž, aby sa predišlo usádzaniu vosku, čo môže znížiť ich mäkkosť. Taktiež nie je vhodné žehliť uteráky, pretože teplo môže poškodiť ich vlákna a sploštiť ich.

Ako často by sme mali prať uteráky?

Uteráky by sa mali prať každé tri až štyri dni, aby sme sa vyhli nahromadeniu baktérií.

Čo by sme mali urobiť s novými uterákmi pred prvým použitím?

Nové uteráky je vhodné vypriať pred prvým použitím, aby sme odstránili silikónový povlak, ktorý môže znížiť ich schopnosť sa nasávať vodou.

Ako môžeme osviežiť uteráky, ktoré majú plesňový zápach?

Ak uteráky cítia mierny plesňový zápach, môžeme ich osviežiť v práčke bez pridania pracieho prostriedku alebo bielidla. Použite jednu šálku bieleho octu pri praní, aby sa odstránil nepríjemný zápach.

Starostlivosť o uteráky je dôležitá pre ich udržanie v dobrom stave a zabezpečenie ich dlhšej životnosti. Správna technika prania a sušenia uterákov zaručuje, že zostanú mäkké, nadýchané a plné savosti. Pri praní je dôležité rozdeľovať svetlé a tmavé uteráky, aby sa predišlo prenosu farieb. Použitie správneho množstva pracieho prostriedku a vhodného bielidla je tiež dôležité pre dosiahnutie optimálnych výsledkov. Teplota vody sa odporúča prispôsobiť farbe uterákov.

Okrem toho, je dôležité dodržiavať správne postupy pri skladovaní uterákov, aby sa predišlo vlhkosti a tvorbe plesní. Aviváž a žehlenie by sa mali vynechať, aby sa zachovala mäkkosť a štruktúra uterákov. Pravidelné pranie uterákov každé tri až štyri dni je odporúčané na odstránenie baktérií.

Pre nové uteráky je dôležité vykonať prvotné pranie, aby sa odstránil povlak a zlepšila sa ich nasiakavosť. V prípade, že uteráky získajú plesňový zápach, môžeme ich osviežiť pomocou octu pri praní.

Starostlivosť o uteráky je jednoduchý proces, ale zabezpečuje ich čistotu, mäkkosť a dlhšiu životnosť. Dodržiavaním týchto tipov a odporúčaní si udržíte uteráky vo vynikajúcom stave a budete si môcť vychutnávať ich prijemný pocit pri každom použití.

Prečítajte si tiež

Zateplenie domu ceny a radyZateplenie domu - komplexný sprievodca
Úvod: Dôvod a dôležitosť zatepľovania domu Zateplenie domu predstavuje jednu z najdôležitejších investícií do domácnosti, ktorej cieľom je zvýšiť komfort bývania a znížiť náklady na energie. V tomto úvode sa zameriame na vysvetlenie, prečo je zateplenie také dôležité a aké výhody prináša. Zateplenie domu nie je len o zlepšení teplotného komfortu, ale aj o ochrane […]
Vianočný kupón Bez hmyzu SKPrečo je darčekový kupón na tieniacu techniku ideálnym vianočným darčekom
Vianoce sa blížia a s nimi aj to večné dilema: Čo darovať našim blízkym, aby darček naozaj potešil a zároveň bol praktický? Chceme nájsť niečo, čo bude nielen krásne, ale aj užitočné, niečo, čo bude vyjadrovať našu lásku a starostlivosť. A presne tu prichádza na rad náš darčekový kupón na tieniacu techniku - moderný, štýlový […]
Kopčekovo Senec vianočná charitatívna kapustnicaBez hmyzu SK sa pripája k vianočnej charitatívnej kapustnici v Kopčekove s grilovanými klobásami a tombolou!
Ahojte všetci priatelia a podporovatelia dobrých skutkov! S radosťou vám oznamujeme, že naša firma Bez Hmyzu SK sa stala hrdým partnerom Kaviarne Kopčekovo pri ich vianočnej charitatívnej kapustnici, ktorá sa uskutoční 22.12.2023 od 15:00 hodiny. Sme nadšení, že môžeme byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá nielenže rozveseľuje, ale aj pomáha. Ale to nie je všetko! […]
1 2 3 27

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku po dohode so zákazníkom.
Formulár - Cenová ponuka

Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram