Starostlivosť o uteráky: Ako ich prať a sušiť 

17. októbra 2022

Keď investujeme do osušiek a uterákov do našej domácnosti, je dôležité vedieť, ako sa o ne správne starať, aby vydržali a čo najdlhšie si udržali hebký a nadýchaný pocit. Aj keď sa môže zdať, že pranie uterákov je jednoduchou úlohou a stačí ich hodiť do práčky, určite existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť, aby ste sa uistili, že používate správnu techniku prania uterákov, aby zostali plyšové, mäkké a mohli sme ich používať čo najdlhšie. Sme tu preto s niekoľkými užitočnými tipmi, ako prať a sušiť uteráky, aby vyzerali čo najlepšie aj po mnohých praniach a nestratili na kvalite. 

Prať špinavé uteráky so zvyškom bielizne nie je nikdy dobrý nápad. Nielen, že uteráky nebudú také svieže, ale jemné vlákna by sa mohli poškodiť alebo zamotať do menších kusov, čo zabráni ich správnemu vypraniu. Pred praním uterákov rozdeľte svetlé a tmavé farby. Nikdy neperte biele uteráky s tmavými. Keďže uteráky sú veľmi savé, svetlejšie môžu naberať časť farby z tmavších, čo môže spôsobiť, že budú špinavé alebo zafarbené. 

Dbajte aj na množstvo pracieho prostriedku. Používanie príliš veľkého množstva pracích prostriedkov môže spôsobiť stuhnutie uterákov. Je dobré použiť asi polovicu odporúčaného množstva, ktoré by ste zvyčajne použili na dosiahnutie najlepších výsledkov. Ak máte na uterákoch škvrny, bielidlo na ich čistenie funguje dobre. Pri praní bielych uterákov môžete použiť chlórové alebo bezchlórové bielidlo. Pri praní farebných uterákov môžete použiť iba bielidlo, ktoré je bezpečné pre farby, pretože chlórové zanecháva biele škvrny a uteráky by mohli vyblednúť.  

Čo sa týka teploty, biele a svetlejšie uteráky sa dobre perú pri nastavení horúcej vody. Pomôže ich rozjasniť a lepšie vyčistiť. Tmavé uteráky by ste mali prať pri nastavení teplej vody. Teplá voda pomáha zachovať farby a zbaviť sa baktérií. Keď sú uteráky opraté, vyberte ich z práčky a pred vložením do sušičky z každého jednotlivo vytraste prebytočnú vodu. To skracuje čas sušenia a pomáha udržiavať uteráky mäkké. 

Ako často uteráky prať? 

Uteráky by ste mali prať každé tri až štyri dni. Dlhším používaním sa môžete vystaviť baktériám, ktoré je potrebné zmyť. 

Uteráky

Aký je najlepší spôsob skladovania uterákov? 

Čisté a suché uteráky zložte a uložte do skrinky na bielizeň, kúpeľňového stojana alebo zásuvky. Je dôležité, aby ste neskladovali vlhké uteráky, pretože to môže spôsobiť tvorbu plesní alebo nepríjemný zápach.

Ako udržať uteráky mäkké a nadýchané? 

Pri každom praní vynechajte aviváž, aby ste sa vyhli usádzaniu vosku na uterákoch, čo môže viesť k zníženiu savosti a mäkkosti. Uteráky nežehlite! Teplo uteráky poškodí a sploští vlákna látky, čo spôsobí, že budú menej mäkké. Čisté uteráky sú nadýchané uteráky, preto ich perte dvakrát týždenne, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. 

Čo s novými uterákmi? 

Nové uteráky pred použitím vyperte. Ide o dôležitý krok, pretože je potrebné z nich odstrániť silikónový povlak, ktorý môže značne znížiť ich nasiakavosť. Do prania k nim vyberte uteráky podobnej farby. Opäť použite len polovicu odporúčaného množstva pracieho prostriedku. Okrem toho pridajte do vody na umývanie polovicu šálky octu, aby ste dosiahli najlepšie výsledky čistenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Výber paplóna a vankúša , Renovácia záhradného nábytku

Ako uteráky osviežiť? 

Niekedy môžeme z uterákov cítiť mierny plesňový zápach. V takomto prípade ich môžeme v práčke osviežiť, a to bez pridania pracieho prostriedku alebo bielidla. Namiesto toho použite jednu šálku bieleho octu.   

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 11

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram