Recyklácia odpadu, ako na to?

13. septembra 2022

Zásadná otázka znie, prečo vlastne recyklovať?

V dnešnej dobe by sme sa už nemali pýtať prečo, ale ako! Recyklácia je naozaj potrebná. Naša planéta sa topí v odpade, a pokiaľ si každý povie, že dnes nie alebo že to za mňa spraví sused, tak už nebude cesty späť.

Každý človek by mal prijať zodpovednosť, a odpad čo vyprodukuje by si mal aj vytriediť. Týmto minimom vieme extrémne pomôcť životnému prostrediu, a začať by sme s tým mali už dnes! Naša planéta ťa potrebuje.

Čo je recyklácia?

Je to proces opätovného využitia už použitých materiálov. Zabraňuje plytvaniu vyčerpateľných prírodných zdrojov, hromadeniu odpadu a prispieva k redukcii emisií skleníkových plynov.

Pamätáte si ako dieťa na zber papiera? Alebo na auto čo chodilo po meste či dedine a vytrubovalo na zber starých kovových prístrojov? Či dokonca keď niekto nájde na smetisku starú stoličku a zrenovuje si ju, vedeli ste že aj toto je recyklácia?

Plasty

 Odpad delíme podľa farieb

Každé mesto a skoro každá dedina je už dnes zapojená do štátneho recyklačného programu. Zelená = sklo, žltá = plasty, modrá = papier, červená = kov, hnedá = bio odpad. 

Napriek tejto snahe aj tak recyklujeme žalostne málo komunálneho odpadu. S recykláciou by sme mali začať už doma. Napríklad tzv. nebezpečné odpady (akumulátory, žiarivky, batérie a iné) vôbec nepatria do smetí! Treba ich odniesť na špeciálne zberné miesta, ktoré sa  nachádzajú aj v supermarketoch. Ak by sme ich totiž vyhodili do normálneho odpadu, hrozí že pri jeho spaľovaní sa nebezpečné látky z nich ( ortuť, olovo a kadmium) budú uvoľňovať do vzduchu, pôdy a vody.

Pozor aj na lieky!

Lieky , maste ani vitamíny po dátume spotreby tiež nepatria do smetí! Pri najbližšej návšteve lekárne by sme ich tam mali odniesť. Tiež hrozí, že by sa liečivá a chemikálie mohli uvoľňovať do prírodných zdrojov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako žiť ekologicky

Ako môžem recyklovať doma?

Každý z nás má možnosť spraviť prvé kroky aj doma. S naším návodom je to jednoduché.

  1. Pripravte si recyklačné nádoby . Vôbec nemusíte kupovať nové koše. Nielen že budete mať extra výdavky, práve naopak prispievate k ďalšiemu konzumu. Na recykláciu si pokojne vyhraďte staršie škatule či nádoby, ktoré by inak putovali do smetí. Vidíte, už toto je samotná recyklácia. Nezabudnite si ich farebne označiť (farbou, pastelkami, prípadne nálepkami).
  2. Odpad nevyhadzujte špinavý. Napríklad také plastové fľaše od  malinoviek najskôr opláchnite a zrolujte ich v rukách. Zmestí sa ich viac, a hlavne to uľahčuje prácu pri finálnej recyklácii.
  3. Nebezpečný odpad, lieky ale aj použitý kuchynský olej odneste tam, kam patria. Nemusíte každý týždeň niekam chodiť a hľadať zberne. Aj prepálený olej môžete zbierať do starých plastových fliaš, a až keď sa vám všetko nazbiera, odneste to na príslušné miesto. Vedeli ste, že napríklad z 1 litra kuchynského oleja sa dá vyrobiť až 0,9 litra biopalivovej zložky?
  4. Redukujte plasty u vás v domácnosti. To je to najmenej, čo môžete urobiť. Začať môžete napríklad používaním látkových tašiek, alebo nekupovaním nápojov v plastových fľaškách.
  5. Založte si kompost. Aj v panelákovom byte na balkóne si môžete založiť maličký kompost, kde budete vyhadzovať bioodpad ako sú napríklad šupky z ovocia a zeleniny, vajíčkové škrupinky a iné. Kompost potom využijete pri hnojení kvetov či záhrady. Návodov ako si založiť kompost od nuly je na internete neúrekom.

Neplytvajte vodou. Znie to zvláštne, ale aj šetrné narábanie s vodou je súčasťou recyklácie. Na Slovensku si stále nevieme vážiť to, že máme pitnú vodu doslova aj v toalete. Voda je naše skutočné prírodné bohatstvo, no mali by sme s ňou narábať šetrne.

Prečítajte si tiež

Bambusove zaluzie tieniaca technika 6Horúce letné dni: Bambusové žalúzie ako efektívne riešenie pre ochladzovanie vášho domova
S príchodom horúcich letných dní sa zvýšené teploty často premietajú do nepohodlia vo vnútri našich domovov. Bambusové žalúzie však ponúkajú účinné a prirodzené riešenie pre zmiernenie tepla a zlepšenie pohodlia vášho obydlia. Tento prírodný materiál je nielen esteticky príťažlivý, ale aj vďaka svojim termoizolačným vlastnostiam zaisťuje účinnú ochranu pred prenikaním tepla do interiéru. Pri výbere […]
Sieť s predsadeným rámomDverové siete: Kedy je potrebný montážny predsadený rám?
V niektorých prípadoch technici pri zameraní zistia, že štandardná pántová sieť nie je vhodná pre váš typ dverí a odporúčajú použitie dverovej siete s montážnym rámom. Tento spôsob montáže je drahší, avšak niekedy nevyhnutný. Dverová sieť bez pomocného montážneho rámu je možné namontovať na dvere s rámom širokým minimálne 3,5 cm. Dôvodom je nutnosť upevniť […]
Rozdiel medzi plynovou, elektrickou a indukčnou varnou doskou: Ako si vybrať tú pravú?Rozdiel medzi plynovou, elektrickou a indukčnou varnou doskou: Ako si vybrať tú pravú?
Sporák je neoddeliteľnou súčasťou kuchynskej linky, a moderná doba prináša dilemu pri výbere toho správneho typu. Aby sme vám pomohli rozhodnúť sa medzi plynovou, elektrickou a indukčnou varnou doskou, predstavujeme výhody a nevýhody každého typu. 1: Plynová varná doska Plynová varná doska je klasickou voľbou a v mnohých domácnostiach stále obľúbená. Moderné plynové sporáky ponúkajú […]
1 2 3 23

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.
Formulár - Cenová ponuka

Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Veľká spokojnosť! Odporúčam
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Príjemný, ústretový technik a krásne odvedená robota. Ďakujem Vám
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Nebol som si istý či si dať na náš dom vonkajšie rolety ale táto firma ma presvedčila o tom, že to bola tá najlepšia voľba;).
Dávid Loj
Dávid Loj
7. Apríl, 2023
krasne rolety den a noc!!!!! som spokojna
Monika Miháliková
Monika Miháliková
7. Apríl, 2023
Pán Vitek je jeden veľký profesionál aj s technikom. Ďakujem Vám za renováciu sieťok v celom našom dome.
Fero Mužica
Fero Mužica
7. Apríl, 2023
super! odporucam kazdemu kto bude vahat koho si vybrat. sietky nam spravili aj s cenovou ponukou behom dvoch dni.
Adam Konček
Adam Konček
7. Apríl, 2023
tato particka je bezkonkurencna! velmi mi poradili pri vybere bambusovych zaluzii.
Boris Macho
Boris Macho
7. Apríl, 2023
najlepsie zaluzie na trhu. nas dom uplne ozil
Eva Babencová
Eva Babencová
7. Apríl, 2023
Som maximálne spokojný so servisom! určite odporúčam. Široko ďaleko najlepšia firma nie len na sieťky.
Maťo Kusý
Maťo Kusý
7. Apríl, 2023
odporúčam
Zlatica Vanaková
Zlatica Vanaková
5. Apríl, 2023
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram