Recyklácia odpadu, ako na to?

13. septembra 2022

Zásadná otázka znie, prečo vlastne recyklovať?

V dnešnej dobe by sme sa už nemali pýtať prečo, ale ako! Recyklácia je naozaj potrebná. Naša planéta sa topí v odpade, a pokiaľ si každý povie, že dnes nie alebo že to za mňa spraví sused, tak už nebude cesty späť.

Každý človek by mal prijať zodpovednosť, a odpad čo vyprodukuje by si mal aj vytriediť. Týmto minimom vieme extrémne pomôcť životnému prostrediu, a začať by sme s tým mali už dnes! Naša planéta ťa potrebuje.

Čo je recyklácia?

Je to proces opätovného využitia už použitých materiálov. Zabraňuje plytvaniu vyčerpateľných prírodných zdrojov, hromadeniu odpadu a prispieva k redukcii emisií skleníkových plynov.

Pamätáte si ako dieťa na zber papiera? Alebo na auto čo chodilo po meste či dedine a vytrubovalo na zber starých kovových prístrojov? Či dokonca keď niekto nájde na smetisku starú stoličku a zrenovuje si ju, vedeli ste že aj toto je recyklácia?

Plasty

 Odpad delíme podľa farieb

Každé mesto a skoro každá dedina je už dnes zapojená do štátneho recyklačného programu. Zelená = sklo, žltá = plasty, modrá = papier, červená = kov, hnedá = bio odpad. 

Napriek tejto snahe aj tak recyklujeme žalostne málo komunálneho odpadu. S recykláciou by sme mali začať už doma. Napríklad tzv. nebezpečné odpady (akumulátory, žiarivky, batérie a iné) vôbec nepatria do smetí! Treba ich odniesť na špeciálne zberné miesta, ktoré sa  nachádzajú aj v supermarketoch. Ak by sme ich totiž vyhodili do normálneho odpadu, hrozí že pri jeho spaľovaní sa nebezpečné látky z nich ( ortuť, olovo a kadmium) budú uvoľňovať do vzduchu, pôdy a vody.

Pozor aj na lieky!

Lieky , maste ani vitamíny po dátume spotreby tiež nepatria do smetí! Pri najbližšej návšteve lekárne by sme ich tam mali odniesť. Tiež hrozí, že by sa liečivá a chemikálie mohli uvoľňovať do prírodných zdrojov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako žiť ekologicky

Ako môžem recyklovať doma?

Každý z nás má možnosť spraviť prvé kroky aj doma. S naším návodom je to jednoduché.

  1. Pripravte si recyklačné nádoby . Vôbec nemusíte kupovať nové koše. Nielen že budete mať extra výdavky, práve naopak prispievate k ďalšiemu konzumu. Na recykláciu si pokojne vyhraďte staršie škatule či nádoby, ktoré by inak putovali do smetí. Vidíte, už toto je samotná recyklácia. Nezabudnite si ich farebne označiť (farbou, pastelkami, prípadne nálepkami).
  2. Odpad nevyhadzujte špinavý. Napríklad také plastové fľaše od  malinoviek najskôr opláchnite a zrolujte ich v rukách. Zmestí sa ich viac, a hlavne to uľahčuje prácu pri finálnej recyklácii.
  3. Nebezpečný odpad, lieky ale aj použitý kuchynský olej odneste tam, kam patria. Nemusíte každý týždeň niekam chodiť a hľadať zberne. Aj prepálený olej môžete zbierať do starých plastových fliaš, a až keď sa vám všetko nazbiera, odneste to na príslušné miesto. Vedeli ste, že napríklad z 1 litra kuchynského oleja sa dá vyrobiť až 0,9 litra biopalivovej zložky?
  4. Redukujte plasty u vás v domácnosti. To je to najmenej, čo môžete urobiť. Začať môžete napríklad používaním látkových tašiek, alebo nekupovaním nápojov v plastových fľaškách.
  5. Založte si kompost. Aj v panelákovom byte na balkóne si môžete založiť maličký kompost, kde budete vyhadzovať bioodpad ako sú napríklad šupky z ovocia a zeleniny, vajíčkové škrupinky a iné. Kompost potom využijete pri hnojení kvetov či záhrady. Návodov ako si založiť kompost od nuly je na internete neúrekom.

Neplytvajte vodou. Znie to zvláštne, ale aj šetrné narábanie s vodou je súčasťou recyklácie. Na Slovensku si stále nevieme vážiť to, že máme pitnú vodu doslova aj v toalete. Voda je naše skutočné prírodné bohatstvo, no mali by sme s ňou narábať šetrne.

Prečítajte si tiež

udrzba travniku 110 vecí, na ktoré je dobre myslieť ešte pred stavebným povolením
Veľa ľudí sa rozhodne stavať na jar, čo je logický krok, hlavne kvôli počasiu. Preto je dobré začať si vybavovať stavebné povolenie a všetky potrebné doklady už na jeseň. Prečo? Nuž pretože ich vybavenie môže trvať aj pár mesiacov. Ak nemáte niekoho, kto vám ich vybaví expresne a za peniaze, musíte počítať s určitým časovým sklzom. Druhou možnosťou […]
screenove rolety 6Uzavretie priestoru od suseda screenovou roletou.
“Ak budeš mať cestu okolo prosím ťa zastav sa u nás rád by som vyriešil uzavretie pergoly od suseda.”  Takouto vetou som sa lúčil so svojím dlhoročným priateľom po jednom náhodnom stretnutí.  Onedlho som mal som cestu okolo Záhorskej Bystrice a tak som mu zavolal, či sa môžem staviť na kávu a tak sa aj […]
dom6 1Na čo si dať pozor pri samotnej stavbe domu?
Nedávno sme si povedali, na čo si dať pozor ešte pred vybavením stavebného povolenia. Sú to dôležité veci, ktoré ovplyvnia neskôr aj samotnú stavbu. Predpokladajme, že ste stavebné povolenie získali, a tak vám už nič nebráni v stavbe vysnívaného domu. Stavba domu je síce náročný, ale krásny proces, pretože vás pripravuje na novú etapu života. Snáď každý […]
1 2 3 11

Ozvite sa nám a radi vám vypracujeme cenovú ponuku

Premyslite si čo by ste potrebovali vyriešiť, či už ide o konkrétny problém, alebo máte vyhliadnutý konkrétny produkt spolu s orientačnými rozmermi, každý detail nám pomôže k presnejšej cenovej ponuke.
Montáže realizujme v Bratislavskom a Trnavskom kraji + Rakúsko a Maďarsko.

Ostatné kraje len pokiaľ to má význam aj pre vás a aj pre nás, čiže väčšie projekty a realizácie, prípadne si viete objednať produkt bez zamerania a bez montáže. Dodanie kuriérom po celom Slovensku.

  • Bližšie informácie o spracúvaní vami poskytnutých osobných údajov nájdete tu
Získajte bezplatnú cenovú ponukuChcem uhradiť dohodnutú zálohovú platbu
Tieniaca technika a siete proti hmyzu
inšpirácie pre vaše pohodlie a relax.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
envelopephone-handsetmap-marker
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram